Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

TOCA Race Driver 3

  12:02aktualizováno  17. října 11:35
Máte-li rádi závodní hry, jistě vám v minulém roce neunikla vynikající TOCA Race Driver 2 s obřím záběrem. Nyní se na nás chystá ještě rozsáhlejší pokračování, které nabídne materiál na stovky hodin hraní.

Toca Race Driver 3 Cesta Michaela Schumachera až k Formuli 1 byla poměrně strmá: v roce 1985 se stal vicemistrem světa v závodech malých kárek, rok 1988 se pro něj stal symbolem prvenství v německé sérii formule Konig a ještě než mu bylo dovoleno usednout do kokpitu vozu Jordan, si vyjel celkově třetí místo ve Formuli 3. Jeho pozdější úspěchy už jistě všichni velmi dobře znáte. Schumacher je sice dosud nejlepším jezdcem všech dob, ale co vám v brání v tom, abyste ho alespoň virtuálně překonali? S příchodem TOCA Race Driver 3 už zhola nic! Codemasters si po veleoblíbeném a masivním předchůdci nechtějí dát pokoj a s obřím týmem připravují ještě ultimativnější pokračování, které se opět bude prodávat pod několika různými názvy.

Čeká nás kupříkladu rallye, závody oldtimerů, cestovních vozů nebo silných GT monster.

U nás, stejně jako ve většině evropských zemích, to bude klasicky TOCA Race Driver 3, v Německu dala hře jméno zdejší veleúspěšná série DTM, kde mimochodem závodí esa formátu Miky Hakinnena, a australští hráči najdou titul ve svýchToca Race Driver 3 obchodech pod názvem V8 Race Driver 3, rovněž podle zdejších oblíbených závodů.

Všechny jmenované série budou ve hře samozřejmě simulované a kdo hrál minulý díl, zajisté se ptá, na co ještě se může těšit. Více jak sto lidí pracuje na sedmi kompletně odlišných kariérách v různých odvětvích motosportu. Čeká nás kupříkladu rallye, závody oldtimerů, cestovních vozů nebo silných GT monster. K tomu všemu dostaneme navrch ještě pro sérii typický příběhový modus, který kombinuje vše, co ve hře najdete i v samostatné formě.

Na začátku každé z kariér se budete muset vyrovnat s pozicí naprostého nováčka a také s faktem, že zde jeden celek nezahrnuje jenom jeden způsob závodění, právě naopak, rozdílných závodních variant je ve hře rovných 35, mistrovství pak celých 100 a ty se podle zaměření víceméně rovnoměrně rozdělí mezi zmíněných sedm kariér. Vy se tak budete muset probojovat z nejméně protežovaných aToca Race Driver 3 sledovaných až k vrcholům každého odvětví. Pokud si zvolíte třeba kariéru offroadového závodníka, dostanete nejdříve pouhou čtyřkolku, s níž budete muset dokázat, že si zasloužíte místo v pouštní bugině a následně v nejvíce lukrativním monster trucku. Účastníci silničních závodů se osvědčují v Renault Clio Cupu a až poté se dostanou do V8 či DTM.

Zhruba polovina závodních sérií je vytvořena podle skutečnosti, což zahrnuje i aktuální licence. Zřejmě nejvíce se můžeme těšit právě z licence na DTM, kde kromě létajícího Fina závodí i další bývalí piloti Formule 1. Druhé polovině sérií dala život fantazie autorů, která však naštěstí nebyla nijak bujná, takže vymyšlené složky takřka nerozeznáte od licencovaných částí. Celkem proženeme 74 vozů na čtyřiceti tratích, mezi nimiž nechybí ani oblíbené Spa Francochamps či zcela nový závodní okruh v Istanbulu. Codemasters se dokonce povedlo navrátit F1 na monitory počítačů. Sice jen v omezené podobě, ale i tak se jedná o pokrok, vzhledem k tomu, že exluzivní práva na královnu motoristického sportu vlastní Sony a využívá jí jen proToca Race Driver 3 potřeby svého Playstation. Díky licencování kompletního sportovního fragmentu BMW se tak posadíme i do WilliamsF1-BMW FW27. Avšak k tomuto vrcholu se budete muset probojovat skrz úspěchy v nižších kategoriích všelijakých formulí.

Kdo chce okusit co možná nejvíce herních variant najednou, bude se v příběhovém modu cítit jako ryba ve vodě.

Kdo chce okusit co možná nejvíce herních variant najednou, bude se v příběhovém modu cítit jako ryba ve vodě. Zde si stejně jako v předchůdci projdete sice nereálnou, přesto však zábavnou a velice zajímavou kariérou jednoho závodníka, přičemž začnete na kárkách a postupně se propracujete až na vrchol, všechny jednotlivosti hry budou šikovně spojeny v jeden kompaktní celek. Třetí díl by v tomto směru měl nabídnout mnohem více volnosti v rozhodování, pokaždé bude na výběr z několika sérií a pro dokončení hry by nemělo být nutné dokončit všechny, ale v případě, že byste si to časem rozmysleli, je zde pořád možnost absolvovat přeskočené závody. Příběhový rámec obstarají renderované sekvence, jejichž celková délka se blíží jedné hodině. Co jsme měli možnost vidět, vypadají tyto animace skutečně působivě a kvalitativně se dají srovnávat i s výrobkyToca Race Driver 3 Blizzardu v této oblasti. Pro větší uvěřitelnost budeme sekvence sledovat z pohledu vlastních očí, přičemž se nemusíme obávat návratu takřka telenovelevského charakteru z předchůdce, zápletka bude mnohem realističtější i odpovídající skutečnému životu v boxech.

Narozdíl od druhého dílu, bude Race Driver 3 věrně simulovat průběh celého závodního procesu. V DTM tak bude třeba absolvovat jak samotnou kvalifikaci, tak takzvaný Super Pole, kde se ještě jednou utká deset v první kvalifikaci nejlepších jezdců o celkové pořadí na startu. Dokonce váhové znevýhodnění, které v této sérii připadá úspěšným vozům, bude ve hře zohledněno, samozřejmě i s patřičným vlivem na zrychlení a rychlost. Ve formuli jménem Palmer Audi mohou jezdci osmkrát za závod využít turboboostu, který na několik sekund zvýší počet koní z 300 na 350, stejně jako je tomu ve skutečnosti.

Toca Race Driver 3 Podobně realistické ambice samozřejmě potřebují opodstatnění ve fyzice jízdního modelu, v němž by se mělo projevit neuvěřitelných čtyři sta faktorů. Od opotřebení pneumatik, přes teplotu motoru až po váhu pohonných hmot ve voze. A konečně se do hry odstane i vzdušný vak vytvářený autem jedoucím před vámi. Pocit z jízdy působí už teď výborně, nejde sice o úplnou simulaci, ale jednoduše věříte, že takhle nějak by se ty technicky vyspělé káry mohly řídit. Každopádně pořád zde narazíte na spousty arkádových prvků, ale pocit z jízdy je prostě velmi dobrý, zvláště v případě, že disponujete volantem s force feedbackem, který zohlední každý drobeček na trati.

O hodně se vylepší i umělá inteligence, která byla minule na docela dobré úrovni, ale pořád působila jaksi „uměle“. Závodníci se v podstatě pořád drželi na ideální linii, což se nyní změní a každý z licencovaných pilotů dostane do vínku schopnosti svého reálného předobrazu. Mika Hakkinen tak bude trpělivě čekat na svou šanci, zatímco Jean Alesi rovnou agresivně zaútočí a využije každou skulinku.Toca Race Driver 3 Bránění pozic je denním chlebem, ale neférového chování se bát nemusíte – bude totiž penalizováno, což však platí i pro vás. Piloti brzdí do zatáčky často dost pozdě a nezřídka se stane, že situaci nezvládnou, prostě udělají chybu.

Mika Hakkinen tak bude trpělivě čekat na svou šanci, zatímco Jean Alesi rovnou agresivně zaútočí a využije každou skulinku.

TOCA Race Driver 3 má velkou šanci stát se referenčním titulem v závodní oblasti, i když příznivci ultrarealistických Live for Speed nebo GTR budou remcat. Každopádně bude TRD 3 mnohem přístupnější a tím i v širších masách oblíbenější. Tvůrci myslí i na hardcore hráče, takže uvidíme, jak se jim povede rozlišit arkádový a simulační mód. Osobně mi pocit z řízení všech možných strojů vyhovuje a je třeba říct, že se i patřičně liší. Největším lákadlem je ovšem obrovský záběr hry, který by vystačil hned na několik samostaných titulů a to bez legrace. Zajímavé série si rádi projedeme samostatně, stejně jako v rámci příběhové kariéry. Dovolenou si rezervujte na začátek příštího roku, jelikož TOCA Race Driver 3 vyjde v únoru.

Index očekávání: 90%

Autor:


Témata: virtuální

Nejčtenější

Nejvtipnější chyby z českého hitu Kingdom Come: Deliverance

Kingdom Come: Deliverance

Kingdom Come je obrovská a propracovaná hra, ale její autory čeká ještě spousta práce při odlaďování mnoha chyb, které...

RECENZE: Kingdom Come naučí svět milovat českou historii

Kingdom Come: Deliverance

Nejočekávanější česká hra poslední dekády nezklamala. Je to sice o dost náročnější záležitost, než na jaké jsme si v...Hrajete už Kingdom Come: Deliverance? Jak se vám zatím líbí?

Kingdom Come: Deliverance

Dnešní anketa je určena pro ty z vás, kteří už se ponořili do české hardcore hry na hrdiny Kingdom Come: Deliverance....

RETRO: Winter Challenge je i po 25 letech nejlepší herní olympiádou

Winter Challenge

Je to s podivem, ale i po čtvrt století od vydání zůstávají neoficiální zimní hry od Accolade tou nejlepší olympijskou...

Dosáhl maximální úrovně ve střílečce Call of Duty jen pomocí nožů

Call of Duty

Lidé se u počítačových her baví různými způsoby. Hráče s přezdívkou TheseKnivesOnly baví hrát střílečky bez toho, aby...

Další z rubriky

Napodruhé a lépe. Battlefront 2 potěší každého milovníka Hvězdných válek

Star Wars Battlefront 2

Vydali jsme se do mrazivého Švédska okouknout zblízka napjatě očekávanou hru z prostředí Hvězdných válek. A dlouhé...

Proč se potopila ponorka Kursk? Chystaná hra předloží jednu z teorií

Kursk

Her inspirovaných skutečnými událostmi moc nevychází, což je veliká škoda. Přitom realita dokáže často nabídnout daleko...

Call of Duty: WWII se hraje skvěle, jen na ženské postavy jsem si nezvykl

Call of Duty: WWII

Úspěšná herní série Call of Duty se s letošním dílem vrací do druhé světové války. O víkendu jsme vyzkoušeli hru více...

Najdete na iDNES.cz