Tom Clancy´s EndWar - a znovu do války

  12:00aktualizováno  5. června 5:42
Jsou prostě lidé, kteří si nedají pokoj s temnými vizemi. Tom Clancy je jeden z nich. Jeho romány nejsou zrovna optimistické a hry podle nich také ne.

Tom Clancy´s EndWar Lidské pokolení zažilo dvě světové války a myslíme, že nikdo se zdravým rozumem nestojí o další. To ale neznamená, že se tématu Třetí světové války občas někdo nechytne. Tom Clancy se tímto námětem zabýval ve svých románech a bylo jasné, že dříve nebo později se ho ujme některé vývojářské studio.

Není to špatný nápad, protože jelikož jde o fiktivní konflikt z budoucnosti, otevírají se nové možnosti jako například přístupnost k zatím neexistujícím technologiím a zbraním. Kromě toho nabídne hra i mnoho dalších lákavých ingrediencí, které by měly z EndWar udělat zajímavý titul pro milovníky akce, taktiky a strategie. A že jich není málo. Navíc hry s nálepkou „Tom Clancy´s“ bývají obvykle velmi kvalitní, takže doufejme, že ani tentokrát tomu nebude jinak.

Nečekejte klasickou strategii ve stylu Command & Conquer. Nepůjde tu o hromadění surovin a budování základny.

Tom Clancy´s EndWar Hra by měla být zasazena do roku 2020, kdy zuří Třetí světová válka mezi Ruskem a spojenými Amerikou a Evropou. A jelikož děj EndWar byl přizpůsoben současné politické situaci, dočkáme se zmínek například o vojenském využití vesmírného výzkumu, vzniku protiraketových systémů či výhrůžek Ruska týkajících se zastavení dodávek ropy. Samotné propuknutí konfliktu ovšem způsobí zničení americké vesmírné stanice Freedom Star teroristy.

Hráč bude mít sympatickou možnost zvolit si, na kterou stranu se přidá. Poté, co to udělá, si bude moci prohlížet mapu a rozhodnout se, které bitvy se zúčastní a pokusí se pomoci svým spojencům k vítězství. A není to boj jednoho muže proti všem, ale Tom Clancy´s EndWar je označována za strategii, takže nepůjde jen o bezhlavé pálení do každého, kdo nemá tu „správnou“ barvu uniformy. K dispozici byste měli mít celé jednotky a ne pouhého jedince.

Tom Clancy´s EndWar Jednotlivých střetů se bude moci zúčastnit maximálně 12 hráčů, 6 na každé znepřátelené straně, počet jednotek bude automaticky přerozdělen tak, aby jich měl každý z velitelů k dispozici stejné množství. Rozkazy jim pak budou udělovány pomocí vaše vlastního hlasu, což zní opravu zajímavě a mělo by to pomoci s tím, aby vás EndWar skutečně pohltila. Nemusíte se bát, že budete muset křičet každé slovo dvacetkrát, než si toho někdo všimne, autoři slibují, že si dají velký pozor na to, abyste nebyli nuceni své rozkazy opakovat. Ale pokud by to přesto nebylo pořád úplně ono, bude po ruce samozřejmě i možnost ovládání klasickým ovladačem.

Ve hře budete mít šanci navštívit něco kolem čtyřicítky bitevních polí.

Hra je v současné době určena pro konzole PlayStation 3 a Xbox 360, což vlastníky těchto mašin potěší o to více, protože strategií nemají k dispozici Tom Clancy´s EndWar zrovna oslnivé množství. Ovšem nečekejte klasickou strategii ve stylu Command & Conquer. Nepůjde tu o hromadění surovin a budování základny. Vy budete ovládat předem určené množství vojáků a vozidel a vaším hlavním úkolem bude nakládat s nimi tak, aby za pár vteřin nebyli rozcupováni na kusy protivníky. To, jaké rozkazy jim udělíte, samozřejmě rozhodne o finálním výsledku bitvy, takže bude nutné hodně zvažovat, kam poslat toho či toho vojáka a jestli nestáhnout tank do ústraní a nenechat ho útočit až ve chvíli nejvyšší nouze.

Ve hře budete mít šanci navštívit něco kolem čtyřicítky bitevních polí, meszi nimiž najdeme kupříkladu kulturní Paříž, chladnou Moskvu nebo patriotistický Washington. Je to Třetí světová válka, zejména tedy světová, takže se není co divit, že se ocitnete v mnoha různých zemích, a tím pádem i variabilních prostředích.

Tom Clancy´s EndWar Tvůrci mají docela futuristické představy, takže kromě boje proti živým protivníkům váš čekají střety i s různými roboty, kteří rozhodně nerespektují základní zákony robotiky, a tak vás bez nejmenších výčitek zasypou kulkami. Vy byste měli používat nejen vlastní nohy, ale občas také usednout za volant nějakého vozidla a nebudete ochuzeni ani o šanci proletět se ve vzduchu například v helikoptéře. Vývojářské studio se ale dušuje, že rozhodně nepůjde jen o to, přesouvat jednotku z místa na místo, ale bude záležet na tom, jak budete nakládat s vojáky (teoreticky by se mohlo objevit na jednom bojišti až tisíc jedinců) a dostupnou technikou. To bude alfou a omegou případného velkolepého vítězství nebo potupné porážky. Vy i vaši soupeři budete mít přístup k satelitním technologiím, mikrovlnným zbraním nebo dokonce i k oblíbenému elektromagnetickému pulsu.

Třetí světová válka čeká, ale doufáme, že jen ve virtuálním světě.

Tom Clancy´s EndWar Ale zpět k lidské síle. Podle uvolněných informací by v EndWar mělo být dostupných 7 základních typů jednotek, kdy každá z nich bude v rámci taktiky vhodná pro boj proti jinému nepříteli. Jedni budou odolní proti těžké technice, ale bude jednoduché rozprášit je úderem ze vzduchu, druzí to třeba budou mít naopak a podobně. Není nutné pokračovat, však víte, jak to ve strategiích chodí. Na druhou stranu, 7 typů jednotek v základu není nijak moc, ale pokud se podaří dobře je vyvážit, neměl by to snad být kdovíjak zásadní problém. Ostatně, autoři jistě vědí, co dělají. V týmu, který na Tom Clancy´s EndWar pracuje, najdeme totiž lidi, kteří mají na kontě například hru Total War, takže bereme jejich prohlášení o tom, že tu strategie a taktika budou hrát velmi důležitou roli, poměrně dost vážně.

Ubisoft moc často nezklame, takže nemáme důvod si myslet, že tentokrát tomu bude jinak. Hra se objeví tento rok v průběhu čtvrtého kvartálu, ale přesné datum ještě upřesněno není. Už teď se začínáme těšit, akce říznutá strategií (nebo snad strategie říznutá akcí?) nikdy neuškodí, a když je ještě z budoucnosti, tak to už je teprve o co stát. Třetí světová válka čeká, ale doufáme, že jen ve virtuálním světě.

Index očekávání: 85%

Autor:
 

Nejčtenější

Deset nejvíce frustrujících pasáží z počítačových her

Prey

Počítačové hry jsou výbornou formou relaxace, ovšem stejně jako třeba u sportu se u nich někdy člověk pořádně navzteká....

Začalo to jako vtip, teď kanál o hlazení psů mění počítačové hry

Far Cry Primal

Když byl minulý měsíc založen twitterový účet Can You Pet the Dog?, vypadalo to jako povedený vtip. Jeho autoři si dali...

Ubisoft vyjadřuje podporu Notre-Dame a rozdává Assassin’s Creed Unity

Assassin’s Creed: Unity

Francouzská videoherní společnost Ubisoft se připojila ke stále rostoucímu počtu dárců, kteří se rozhodli přispět...

Vymodelovat virtuální Notre-Dame pro Assassin’s Creed trvalo dva roky

Assassin's Creed: Unity

Stejně jako ve skutečnosti i v počítačové hře Assassin’s Creed Unity byla katedrála Notre-Dam hlavní dominantou Paříže....

KVÍZ: Vyznáte se v nejslavnějších zbraních z počítačových her?

Quake Champions

Herní historie je dlouhá a krvavá, přitom jen málokterá hra dokázala nabídnout skutečně originální a zapamatování hodné...

Další z rubriky

Seriál podle Zaklínače vyjde ještě letos, slibuje Netflix

Henry Cavill jako Zaklínač

Netrpělivě očekávaného seriálu o Geraltovi z Rivie od Netflixu by se diváci měli dočkat ještě do konce letošního roku.

Legendární Game Boy slaví třicet let. Měli jste ho?

Game Boy

Přesně před třiceti lety vyšel v Japonsku herní handheld Game Boy od Nintenda. První várka byla okamžitě vyprodaná,...

Vymodelovat virtuální Notre-Dame pro Assassin’s Creed trvalo dva roky

Assassin's Creed: Unity

Stejně jako ve skutečnosti i v počítačové hře Assassin’s Creed Unity byla katedrála Notre-Dam hlavní dominantou Paříže....

Najdete na iDNES.cz