Tom Clancy´s Ghost Recon: Jungle Storm

  12:00aktualizováno  23. listopadu 1:44
Představa, že tak rozsáhlý a technicky náročný projekt lze z PC či PS2 úspěšně přenést na z hlediska hardwaru handicapovanou platformu N-Gage, vzbuzuje přinejmenším obavy. Zda jsou na místě, jsme se rozhodli posoudit na vlastní kůži.

Tom Clancy´s Ghost Recon: Jungle Storm Žánr takticko-akčních her zaznamenal v poslední době slušný vzestup, co se četnosti nových titulů a jejich kvalit týče. Zejména na platformách next-gen konzolí či PC lze tento pohyb kupředu s povděkem kvitovat. Veteránem na poli zmíněného žánru je beze všech pochybností série Toma Clancyho. Již několik let nám přináší onen těžko popsatelný, slastný pocit uspokojení z úspěšně absolvovaných misí a již několik let nás svěže zbavuje adrenalinu, nahromaděného existencí v okolním reálném, někdy až příliš nepřátelském světě. Není proto divu, že poslední přírůstek do rodiny Clancyho dítek, Tom Clancy´s Ghost Recon: Jungle Storm, navštívil i zánovní platformu N-Gage, aby všem souputníkům ukázal tu správnou cestu k úspěchu. Ale nyní již konkrétněji.

Děj příběhu se odehrává na Kubě, v blízké budoucnosti, přesněji řečeno v roce 2009. Politicko-ekonomická situace země je destabilizována úmrtím dosavadního leadera – Fidela Castra. Ještě neuschla hlína na jeho hrobě a vůdcové militantních Tom Clancy´s Ghost Recon: Jungle Storm jednotek sahají po prázdném panovníkově stolci. Svobodné volby, první to krok k demokratickému vývoji, jsou ohroženy a tak nezbývá, než vyslat do země několik ostřílených hochů s cílem zamezit nežádoucím aktivitám vojenských pohlavárů a zabezpečit poklidný průběh voleb. Samosebou, že tito hoši mluví výhradně americkou angličtinou a že s sebou mají spoustu zbraní a munice. Několik měsíců po volbách se zdá, že nebezpečí převratu je zažehnáno a že politické klima na Zemi se opět ustálilo. Opak je však pravdou a přesvědčit se o tom mohou všichni zainteresovaní velmi brzo. Vůdci drogových kartelů, rozezleni nežádoucí politikou vlastní, kolumbijské vlády, se rozhodnou tvrdě potrestat její spolčení se Spojenými státy. Výsledkem je útok na hlavní město země, při němž je explozí zasažena mimo jiné i ambasáda USA. Jak je vidět, ďábel nikdy nespí, takže je čas vzít do rukou M-16ku a ukázat kokainovým magnátům i zkorumpovaným milicionářům, kdo je pánem situace.

Nabídka arzenálu je vskutku úctyhodná a čítá dostatek rozličných nástrojů na zabíjení.

Co se týče hry pro jednoho hráče, základním režimem je Kampaň, v jejímž rámci se vtělíte do příslušníka čtyřčlenné speciální jednotky Ghost, před níž leží velké množství prozatím nesplněných bojových úkolů. Před každou misí, v jejímž průběhu bude Tom Clancy´s Ghost Recon: Jungle Storm stanoveno několik přesně daných cílů, je standardně nabídnuta volba konkrétní primární a sekundární zbraně, ovšem s omezením na hlavního herního představitele, kterým jste vy, alias C. Coalwater. To znamená, že výbava dalších tří členů úderného komanda je pevně definována a nelze ji měnit. Nabídka arzenálu je vskutku úctyhodná a čítá dostatek rozličných nástrojů na zabíjení, MP5kou počínaje a M203 granátometem konče. Pochopitelně, že na počátku kampaně jich „ve skladu“ moc nebude, ale plněním misí si vybojujete kvalitnější a lepší zbraně, se kterými lépe budete moci splnit před vás postavené úkoly.

K provádění potřebných úkonů využijete takřka všechna tlačítka konzole, což – objektivně vzato – může řadě nováčků přivodit nepříjemné mrazení v zádech. Pro klid jejich duší můžeme poznamenat, že ke ztotožnění se s uživatelským interface dojde poměrně brzy, takže frustraci z chaotického ovládání byste měli utéct poměrně rychle. Jednotlivé příkazy lze pohodlně provádět pravou rukou na číselné klávesnici, čemuž je uzpůsobeno rozložení akčních kláves. Čtyři z nich zajišťují pohyb Tom Clancy´s Ghost Recon: Jungle Storm postavy, pětce je přiřazena střelba a ostatním klávesám přísluší doplňkové funkce jako hod granátu, změna aktuálního člena týmu či změna zbraně. Levačka se stará, pomocí směrového kříže a potvrzovacího tlačítka, o rotaci postavy a aktivaci sniper-pohledu.

Nemálo potěšení skrývá také multiplayer, který lze podstoupit pomocí připojení přes Bluetooth až v osmi hráčích!

Kromě zmíněných činností můžete v průběhu hry – pomocí dalších tlačítek – prozkoumávat mapu, v níž jsou zaneseny strategické pozice. Jak již bylo řečeno, lze změnit aktuálního člena týmu, což se hodí hlavně ve chvíli, kdy máte v rukou M-16ku a potřebujete odstřelit v dálce postávající stráž. Pak není nic snazšího, než přepnout se do pohledu některého z trojice kolegů (toho se sniperkou) a odstřelit z bezpečné vzdálenosti překážejícího protivníka.

Taktické uvažování a včasné rozhodování jsou základní devizou v boji o přežití, a to díky dostatečné dávce ve hře implementované AI. Nepřátelé opravdu myslí a v případě, že se „netrefíte na poprvé“ vám dokáží způsobit velké Tom Clancy´s Ghost Recon: Jungle Storm potíže, spojené se ztrátami na životech parťáků nebo s prozrazením vašich pozic. V žádném případě nečekejte, že budou opětovat střelbu ze stoje a fungovat jako pohyblivý cíl. Naopak. V nebezpečné chvíli se velmi hbitě schovají za terénní překážky, přičemž jejich palba je přesná a smrtící zejména ve vyšší obtížnosti hry. Tu lze mimochodem volit ze tří dostupných možností před každým započetím mise a je prezentována výkonností Recruit, Veteran a Expert.

Hra pro jednoho hráče nabízí spoustu zábavy a kromě dříve popsané kampaně předkládá ke strávení i množství scénářů, v nichž musíte pokořit některou z kampaňových misí bez spoluúčasti týmu, v časovém limitu anebo s přidělenou nízkokadenční zbraní. Nemálo potěšení skrývá také multiplayer, který lze podstoupit pomocí připojení přes Bluetooth až v osmi hráčích! V multiplayeru nechybí deathmatch ani týmová klání, což předznamenává kvalitní obohacení hry v případě, že se sejde dostatek pařby schopných jedinců.

Rodokmen

Prvotní „Ghost Recon“ uzřel světlo světa v roce 2001, kdy dokončenou práci Red Storm Entertainment vypustila do své distribuční sítě společnost Ubi Soft. V následujícím roce se hra objevila v sortimentu her pro všechny next-gen konzole. Přestože se nejednalo o nic převratného vzhledem k postaršímu, alternativnímu Rainbow Six (1998 – PC, PSX, N64, GBC, Dreamcast) a jeho mladšímu bratru s podtitulem Rogue Spear (1999 – PC, PSX, GBA, Dreamcast), pokračování v podobě GR: Island Thunder (2002 – PC, Xbox), či datadisku Desert Siege (2002 – PC) na sebe nenechala dlouho čekat. Úspěchy v prodejnosti žánrově velmi přitažlivé herní řady přinesly své plody i letos, pročež se můžeme těšit nejen z trochu nevýrazného Ghost Recon: Jungle Stormu, který se již na pultech objevil, ale také z připravované, exkluzivně pro konzole vyvíjené pecky s názvem Ghost Recon 2, která na své uvedení na trh teprve čeká.

Tom Clancy´s Ghost Recon: Jungle Storm Herní systém příjemně překvapí zejména spoustou osvěžujících elementů, mezi něž se řadí například změny povětrnostních podmínek (mlha, déšť) či rozmanitost cílů misí. Pozitivním posunem vpřed je i přenesení akcí z doposud preferovaných vnitřních prostorů do volné přírody, přičemž záběr kamery je na zdejší poměry velkolepý. Misí, jejichž plnění je hlavní náplní hry, je dostatek, aby vám poskytly zábavu na dlouhé hodiny. Ať už bude vaším úkolem záchrana rukojmích, zničení strategických bodů či eliminace nepřátelských jednotek, jistě si tyto činnosti řádně užijete, neboť grafické zpracování hry je na dosti vysoké úrovni, navíc i se smyslem pro detail. Kvalitně a detailně jsou ztvárněny nejen postavy nebo okolní krajina, ale i předměty, zbraně atp. Dynamická, stylově orientovaná hudba v pozadí neškodí a zvukové efekty, jimiž reaguje aktuální prostředí na vaši přítomnost (např. zvuky džungle) anebo ozvučení střelby, jsou vzhledem k výkonnosti reproduktorů sluchátek N-Gage velmi uspokojivé. Stručně řečeno, s Pouštní bouří se rozhodně nudit nebudete ani v rámci single režimu ani při vícehráčské session, takže s chutí do toho a půl je hotovo.

Tom Clancy´s Ghost Recon: Jungle Storm
Výrobce/Distributor Gameloft / Gameloft
Platforma N-Gage
Ukládání pozic: ano
Multiplayer: bluetooth, 8 hráčů
Verdikt: Atmosféra, hratelnost, kvalitní grafika – všeho dost na to, aby vznikl titul, poskytující parádní herní zážitek.
Hodnocení: 85% (info)

Autor:


Nejčtenější

Po šesti letech nezbylo z peněz z Kickstarteru nic, vývojář se zhroutil

Limit Theory

Ambiciózního vesmírného simulátoru Limit Theory se bohužel nikdy nedočkáme. Jeho jedinému vývojáři Joshi Parnellovi...

Chystaný seriál podle Zaklínače už zná představitelky Ciri a Yennefer

Netflix vybral herečku Freyu Allanovou (vlevo) do role Ciri z chystané...

Netflix vybral herečky do rolí dvou nejdůležitějších ženských postav chystané seriálové adaptace Sapkowského knih....Podívejte se na záběry z natáčení scén pro brutální Mortal Kombat

Fotky ze zrušeného projektu Mortal Kombat HD

Když v roce 1992 vyšel první díl Mortal Kombatu, otřáslo to herním světem. Doslova gejzíry krve a brutální chvaty,...

České Mashinky přidávají nové dieselové lokomotivy a řadu vylepšení

Mashinky

Vývoj vynikající strategie Mashinky zdárně pokračuje vpřed. Nejnovější vylepšení hru nijak zásadně nemění, ale přidává...

Jak hrát celou noc a nezničit si záda? Ani sebelepší křeslo vás nespasí

South Park

Propařená noc neznamená pro hráče počítačových her těžkou ranní kocovinu a výpadky paměti, ale syndrom karpálního...

Další z rubriky

Poslední trailer na Star Citizen přinesl autorům další milion dolarů

Squadron 42

Vynikající trailer na chystanou hru Star Citizen znovu otevřel peněženky nedočkavých hráčů. I po šesti letech vývoje...

Judge Eyes bude stylová detektivka z japonského podsvětí. První pohled

Judge Eyes

Pokud se řadíte k fanouškům videoherní série Yakuza, nebo rádi vzpomínáte na městské akce jako Sleeping Dogs a L.A....

My děti ze stanice Šibuja. Recenze The World Ends with You na Switch

The World Ends with You: Final Remix

Když se řekne akční hra na hrdiny, představíme si dnes hru ve stylu Diabla. The World Ends with You je také akční RPG,...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz