Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Tom Clancy´s Splinter Cell: Chaos Theory

  12:00aktualizováno  1. dubna 1:02
Sam Fisher je opět mezi námi a k radosti všech akcechtivých pařmenů, jeho příchod zasáhl nejen PC sekci či next-gen konzolovou scénu, ale také platformu her pro N-Gage.

Gran Turismo 3 Postaršího agenta tajné vládní organizace Third Echelon už znají snad všichni vyznavači takticko-akčních her a setkat jsme se s ním mohli už v dříve vydaném a vydařeném Jungle Stormu. Konverze pro N-Gage se opět ujali frajeři z Gameloftu Montreal a lze jen říci, že svou práci odvedli mistrně.

Příběh z pera Toma Clancyho, který se ve hře odvíjí, nás unáší do roku 2007. V Asii zuří informační válka a kromě zúčastněných stran – Severní Korey a Japonska, hodlají své slovo říci i pánové z NSA. Sam Fisher je tedy znovu povolán do akce a jen na něm, potažmo na hráči, závisí úspěch celé operace.

Kromě hry pro jednoho hráče je k dispozici neméně kvalitní multiplayer nabízející i kooperativní hru.

Úvod do hry a zejména seznámení s ovládáním herní postavy je ve hře zpracováno formou plnohodnotného tutoriálu, který vás Tom Clancy´s Splinter Cell: Chaos Theory naučí všem důležitým dovednostem, ať už se jedná o boj či kontrolu Samova pohybu. Osvojíte si základy logistiky a kradmého postupu terénem a zasvěceni budete také do novinkových pohybových technik. Nejvíce patrně zaujme možnost šplhání po potrubí, včetně následného ručkování nad hlavami nepřátel. Po zvládnutí úvodní seznamovací úrovně jste katapultováni do série ostrých bojových misí, jejichž náplň tvoří nesčetné množství primárních, případně sekundárních cílů. Ty jsou Samovi sdělovány postupně z centrály, a to prostřednictvím hned několika koordinátorů.

Graficky výtečně zpracované herní úrovně nabízí široké spektrum možností, co se způsobu jejich absolvování týče. Můžete co nejrychleji procházet jednotlivými levely, aniž byste se věnovali druhořadým úkolům anebo naopak se zaměřit na kompletní splnění všech cílů misí. Abyste získali potřebné informace, často se ve stylu J. C. Dentona (hrdiny akční pecky Deus Ex) budete hackovat do okolních počítačů, listovat cizími e-maily a různými způsoby se nabourávat do elektronických systémů protivníka. Aby vaše činnost byla náležitě ztížena, jsou Tom Clancy´s Splinter Cell: Chaos Theory herní lokace vybaveny bezpečnostními kamerami, neviditelnými laserovými senzory a spoustou dalších obranných opatření. Kromě toho nechybí také početná ochranka, znepříjemňující vám život zvláště svou interakcí s okolím.

Inventář je obdivuhodně rozmanitý a kromě různých typů střelných zbraní nabízí k využití velké množství technologických pomůcek, sloužících pro vyřazení bezpečnostních systémů, omráčení stráží anebo k maskování sebe sama.

Chaos Theory je akčně taktickou hrou, takže tvrdých přestřelek se zde nedočkáte. Budete se tiše plížit tmavými prostory a opatrně sondovat pohyby strážných. Ostatně, k tomu je přizpůsoben i Samův arzenál. Inventář je obdivuhodně rozmanitý a kromě různých typů střelných zbraní nabízí k využití velké množství technologických pomůcek, sloužících pro vyřazení bezpečnostních systémů, omráčení stráží anebo k maskování sebe sama. Třešničkou na dortu jsou pak Samovy speciální brýle, Tom Clancy´s Splinter Cell: Chaos Theory které mu umožňují noční a termální vidění. V závěru výčtu položek inventáře nemůže chybět nepostradatelný radar, zobrazující informace o blízkých osobách a videokamerách. Znalým věci je jasné, že teprve po důkladném vyhodnocení situace, vzhledem k rozmístění stráží, kamer a terénních překážek, budete moci projít tou či onou částí úrovně tak, abyste nevzbudili pozornost nepřítele, který vás – v opačném případě – dokáže poslat na onen svět takřka pouhým pohledem. Stoprocentního utajení by mohli dosáhnout snad jen ostřílení borci, a to ještě po velmi náročném tréninku. Proto je na místě jistá dávka benevolence, aplikovaná do hry kupříkladu povolením dvojího spuštění poplachu v rámci dané mise. K aktivaci alarmu přitom může dojít například vstoupením do záběru aktivní bezpečnostní kamery nebo průchodem skrze laserové senzory, viditelné výhradně pomocí termální optiky.


Nejvíce chutná ve dvou

Jestli se vám nebude ani po závěrečném outru chtít odcházet ze scény, máme pro vás příznivou zprávu - kromě hry pro jednoho hráče je k dispozici neméně kvalitní multiplayer, v němž se mimo jiné mohou dva spřátelení hráči ponořit do kooperativní hry, která ještě více zvyšuje úroveň hratelnosti. Nechybí ani klasický deathmatch ve čtyřech. Navíc, skrze herní menu můžete vstoupit do N-Gage Areny, v níž lze zapsat údaje o dosažených rekordních časech dosažených při plnění jednotlivých misí. Příjemným zpestřením je pak možnost uložení „ghost“ videozáznamu vlastní hry.

Tom Clancy´s Splinter Cell: Chaos Theory Jak již bylo řečeno, obtížnost zvyšujícím aspektem je interakce nepřátel. Pokud se náhodou dopustíte neopatrného pohybu a hlukem upozorníte blízkou stráž, tato na jistou dobu zbystří a začne pátrat po příčině hluku. Zároveň se deaktivuje váš osobní radar (čímž je znemožněno sledování osob mimo periferní vidění). V takové chvíli můžete už jen tiše stát ve stínu a doufat, že si vás všetečka nevšimne. Bystrosti oponentů však lze využít i ve svůj prospěch, a to například hozením cihly (ležící poblíž) na opačnou stranu místnosti. Hlídka se vydá za hlukem a vy můžete proklouznout dříve střeženou oblastí bez problému.

Úvod do hry a zejména seznámení s ovládáním herní postavy je ve hře zpracováno formou plnohodnotného tutoriálu, který vás naučí všem důležitým dovednostem, ať už se jedná o boj či kontrolu Samova pohybu.

Tom Clancy´s Splinter Cell: Chaos Theory Podobných napjatých situací na vás v průběhu hry čeká mnoho, ať už se budou odehrávat v interiérech budov nebo v rozlehlých venkovních lokacích, situovaných v různých částech světa. Trvalým faktorem však bude v každém okamžiku hry hrdlo sevřené strachem, nepříjemný pocit z oroseného čela a chuť pokořit všechny dostupné úrovně.

Technickou kvalitu in-game grafiky jsme již ocenili. Stejně vysoce lze ohodnotit i ozvučení hry, které je rovněž prvotřídním výtvorem. Kroky stráží, bzučení kamer, šustění záclon – vše je velmi citlivým způsobem zpracováno tak, aby co nejvíce podtrhovalo napjatou herní atmosféru. Je opravdu krásné vidět, že tak náročnou hru, kterou Splinter Cell: Chaos Theory rozhodně je, lze převést na displeje N-Gage se všemi jejími kvalitami. Budiž toto výzvou pro konkurenční firmy a pro nás příslibem příchodu dalších, ještě hodnotnějších videoherních titulů.

Tom Clancy´s Splinter Cell: Chaos Theory
Výrobce/Distributor Gameloft / Nokia
Platforma N-Gage
Ukládání pozic: ano
Multiplayer: bluetooth, až 4 hráči
Verdikt: Vynikající hratelnost a prvotřídní audiovizuální zážitek - povinnost pro všechny milovníky stealth akce.
Hodnocení: 90% (info)

Autor:


Nejčtenější

Žádný milovník vláčků by si neměl nechat ujít český projekt Mashinky

Mashinky

V českých luzích a hájích se kutí mnoho zajímavých projektů. Jedním z těch nejsledovanějších jsou cenami ověnčené...

RECENZE: První placený přídavek pro český Kingdom Come je rozpačitý

Kingdom Come: Deliverance: From Ashes DLC

Placený přídavek From the Ashes nepřináší nic z toho, proč Kingdom Come tak milujeme. Možnost spravovat vlastní vesnici...RECENZE: Erotický horor Lust for Darkness neděsí ani nevzrušuje

Lust for Darkness

Nezávislá polská hra slibovala kombinaci erotiky a hororu. Krve i nahých lidí je tu sice přehršel, ale přesto je...

KOMENTÁŘ: Lezou vám krkem hry pro každého? Nejste sami, ale máte smůlu

Far Cry 5

Při pohledu na herní průmysl vynikne jeden zajímavý rozpor. Velcí vydavatelé se snaží hráčům zprostředkovat herní...

Neonacisté verbují děti pomocí Fortnite a Minecraftu

Parodie na Minecraft nazvaná Mein Kraft (Ilustrační obrázek)

Řada populárních online her oblíbených především u mladých hráčů je ideálním prostředím pro náboráře extrémistů.

Další z rubriky

Cyberpunk 2077 vyjde i s českými titulky. Jen pořád nevíme kdy

Cyberpunk 2077

Až jednou v daleké budoucnosti konečně vyjde hra Cyberpunk 2077 od autorů Zaklínače 3, bude to i s českými titulky.

Pokračování Theme Hospitalu nazvané Two Point Hospital vyjde v srpnu

Two Point Hospital

Strategie Two Point Hospital, v níž se budeme starat o vlastní nemocnici, vychází 30. srpna.

RECENZE: První placený přídavek pro český Kingdom Come je rozpačitý

Kingdom Come: Deliverance: From Ashes DLC

Placený přídavek From the Ashes nepřináší nic z toho, proč Kingdom Come tak milujeme. Možnost spravovat vlastní vesnici...

Facebook OSVĚDČENO: Výlety, které zabaví děti a neunaví rodiče
Facebook OSVĚDČENO: Výlety, které zabaví děti a neunaví rodiče

Zavřené školky a letní prázdniny si žádají jediné – vyrazit na nezapomenutelný rodinný výlet, zabavit děti a neunavit rodiče. Jaké jsou naše tipy na výlety po Čechách?Najdete na iDNES.cz