Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Tom Clancy´s Splinter Cell: Essentials

  12:00aktualizováno  18. září 11:54
Sam Fisher má s handheldy již letité zkušenosti, a tak mnozí vkládali do jeho prvního PSP dobrodružství velké naděje. Nahlédněte lehce do příběhu Double Agenta a odkryjte i Samovu minulost.

Tom Clancy´s Splinter Cell: Essentials I když to tak původně nebylo plánováno, Samova dobrodružství zazářila na daleko více platformách než pouze na Xboxu. Řeč je přitom i o přenosných konzolích. Právě Game Boy Advance, Nintendo DS, ale i celosvětově neúspěšný N-Gage byly poctěny Fisherovou přítomnosti. Fandové nejvýkonnější handheldové platformy však opravdu smutnit nemusí. Splinter Cell Essentials je určen právě exkluzivně pro PSP a kromě toho, že si zopakujete ty nejoblíbenější mise ze Splinter Cell 1 až 3, si budete moci zahrát i několik nových, exkluzivně vytvořených pro PSP. Navíc vám bude lehce nastíněn příběh nadcházejícího Double Agenta, prvního next-gen dobrodružství slavného špiona.

Hra vypadá v podstatě jako první PC díl v rozlišení 800x600 se všemi vypnutými efekty.

Tom Clancy´s Splinter Cell: Essentials Samovi se zhroutil svět. Milovaná dcera za nevyjasněných událostí zemřela a aby toho nebylo na populární postavu vytvořenou samotným Tomem Clancym málo, tak je obviněn z vlastizrady a uvězněn. Příběh se tedy pořádně zašmodrchává a dokonale zapadává do celé série, včetně již zmiňovaného a dosud nevydaného čtvrtého dílu. V tomto ohledu tedy hře není co vyčíst. Fanoušci budou slintat blahem a nováčci se zase dozvědí spoustu užitečných informací o celé sérii. Osoba samotného Sama Fishera je nyní daleko více než jen chladně uvažující agent v žabím obleku s trojicí zelených světel na hlavě, které vydávají jeho brýle pro noční vidění. Hra se zabývá Samovým životem, charakterem i událostmi okolo něj daleko více než kdykoliv předtím. A to je u příběhu stojícím převážně na hlavním hrdinovi nesmírně důležité.

Samotný herní styl zůstal totožný s verzemi pro , byť byl interface značně upraven potřebám Tom Clancy´s Splinter Cell: Essentials PSP. Ovládání je však bohužel krkolomnější, než narážky herní obce na Samovu sexuální orientaci. Absence druhé analogové páčky je při hraní Essentials znatelná opravdu hodně a to v čistě negativním smyslu. Rozhlížení se kamerou i míření zbraní opravdu není nic jednoduchého a bude trvat relativně dlouho, než si na ovládací metodu alespoň lehce přivyknete. V tomto směru nejsou Essentials příliš přívětiví. I Chaos Theory se na NDS se svým přístupem ovládání pomocí stylusu hrál lépe. Celkově je ovládací metoda pomalá, nepřesná, značně nepohodlná a díky malému počtu tlačítek i přílišně překombinovaná.

Samotná herní stránka se nese v duchu všech předchozích 3D verzí.

Samotná technická stránka je dosti nevyvážená. Hra vypadá v podstatě jako první PC díl v rozlišení 800x600 se všemi vypnutými Tom Clancy´s Splinter Cell: Essentials efekty. Navíc je plynulost hry značně nestabilní, což značně omezuje jinak plynulé tempo samotné hry. Přesto však v žádném případě nelze říci, že jsou Essentials ošklivou hrou. Jsou bezesporu nejhezčím přenosným dobrodružstvím Sama Fishera. Na PSP jsme byli sice svědky již hezčích her, ale pokud nejste hnidopiši a nerozhází vás pár překrývajících se polygonů, či doskakující textura, tak pohoršeni vzhledem Essentials rozhodně nebudete. Málokterý hráč přitom tuší, že hra běží na Unreal Enginu 2.0. Zvuk a hudba jsou na vysoké úrovni a využívají pseudo-prostorového zvuku prvního handheldu od Sony, což se daleko více zúročí, pokud k PSP připojíte sluchátka. Bohužel se s trháním hry samotné dostaví relativně často i nepravidelné pozastavování zvuku. Potěšitelné to opravdu není. Když už jsme u technických neduhů, tak by bylo jistě vhodné se zmínit o nesmírně dlouhých nahrávacích časech. Při samotném startování hry, včetně úvodních obrazovek a nahrání poslední uložené pozice vám bude trvat cca minutu a půl, než se dostanete k samotné hře. Tom Clancy´s Splinter Cell: Essentials

Samotná herní stránka se nese v duchu všech předchozích 3D verzí. Všechny pohyby i vymoženosti jsou zpět a přibylo i pár nových, jako například zneškodňování min. Možnost podívat se na staré známe levely v přenosné verzi je sice pro mnohé zajímavá možnost, ale lehce zavání rýžováním z již jednou vytvořeného. Bohužel jsou levely ještě značně oproti Xboxové verzi zkráceny. O to více potěší přítomnost nových levelů, které v Ubisoft Montreal ušili přesně na míru PSP. Hřbitov s hrobem Samovy dcery, válkou zničená Jugoslávie, waršavská továrna (myšlena ta v Indianě, USA) i základna NSA jsou vítaným přírůstkem do Splinter Cellovské rodiny levelů. Skvělým svěžím vánkem jsou i dva vězeňské levely z připravovaného Double Agenta, kde konečně uvidíte Sama s oholenou hlavou a tvrďáckými grimasami, které určitě znáte již z promo obrázků ze čtvrtého Splinter Tom Clancy´s Splinter Cell: Essentials Cellu. Nejlepší ze všech levelů v Essentials je ale hned ten úvodní, ve kterém se podíváte do Kolumbie roku 1992, kdy se Sam Fisherů vydal do husté džungle proti vůli svých nadřízených zachránit svého parťáka. Podíváte se do zajímavě designovaného porostu, chatrčí i rzí prolezlé základny. Na řeč přijde i zmiňované zneškodňování min, ztvárněné ve stylu klasické SC minihry. Kdyby takto vypadaly i ostatní levely, jistě by si Essentials vysloužili o něco vyšší hodnocení. Celkově obsahuje hra devět levelů v hlavní příběhové linii plus tři bonusové levely, které se zpřístupní při úspěšném hraní story módu.

Sam Fisher bio

Samuel Leo Fisher je obestřen řadou záhad. Není známé ani datum ani místo jeho narození. Ví se, že sloužil u Navy SEALs a poté u CIA. Pak následovala nevábně zakončená kariéru u Third Echelon. V roce 1980 se seznámil na jedné akci v Německu s Regan Burns a po roce se jim narodila dcera, kterou pojmenovali Sarah. Bohužel zemřela Regan koncem osmdesátých let na rakovinu. Smůla se Sama držela více než klíště na náruživém houbaři a v roce 2008 srazilo Samovu dceru auto při (údajné) autonehodě. Sam mluví hlasem Michaela Ironsidea (Starship Troopers, Total Recall) a řadí se v současnosti mezi nejpopulárnější herní postavy. A pamatujte si, že v žádném případě není gay! Přestože se bude čtvrtý SC odehrávat z části ve vězení.

Klady a zápory

Plus Nové mise pro PSP
Plus Malý náhled do budoucnosti v podobě úryvku z Double Agent
Plus Možnost kdykoliv hru uložit

Mínus Průměrná technická stránka
Mínus Dlouhé loadingy
Mínus Ovládání

Essentials obsahují i multiplayer pro dva hráče pomocí bezdrátové funkce PSP. Přítomny jsou režimy Frag limit a Time limit. První jmenovaný je klasickým deatmatchem, kde hráč s větším počtem fragů vyhrává, přičemž druhý jmenovaný mód je variací prvého omezený časovým limitem. Více režimů pro více hráčů by nebylo na škodu, ale i tak jsme za multiplayer v Essentials rádi.

Essentials se tedy celkově docela povedli. Sice k nim směřujeme nemalý počet výtek, ale přesto je můžeme bez výčitek označit jako solidní titul hodný jména Splinter Cell. Nemalým kladem Essentials je možnost průběh hry kdykoliv uložit. Hra zapadá efektivně do celé série, nabízí dobrou zábavu a je to prostě Splinter Cell se vším všudy. Kdo se těší na Double Agent ať zvedne ruku!

Tom Clancy´s Splinter Cell: Essentials
Výrobce/Distributor Ubisoft / Ubisoft
Platforma PlayStation Portable
Ukládání pozic: 625 kB
Multiplayer: 2 hráči
Verdikt: Povedené dobrodružství Sama Fishera, které sice díky v recenzi vyjmenovaným neduhům nedosahuje kvalit verzí pro domácí konzole, ale i tak si zaslouží vaši pozornost. Chcete stealth akci pro PSP? Tady ji máte!
Hodnocení: 70% (info)Témata: Bio, hřbitov, Ubisoft

Nejčtenější

První zahraniční ohlasy na českou hru Kingdom Come: Deliverance

Kingdom Come: Deliverance

Některé zahraniční servery již publikovaly recenze na českou hru Kingdom Come: Deliverance. Jak si vede? U kritiků...

Nejvtipnější chyby z českého hitu Kingdom Come: Deliverance

Kingdom Come: Deliverance

Kingdom Come je obrovská a propracovaná hra, ale její autory čeká ještě spousta práce při odlaďování mnoha chyb, které...OBRAZEM: Vychází Kingdom Come, přinášíme své dojmy po prvních 20 hodinách

Nejočekávanější česká hra poslední dekády je konečně tady. My už ji sice pár...

Nejočekávanější česká hra poslední dekády je konečně tady. My už ji pár dnů testujeme, ale vzhledem k jejímu obrovskému...

RECENZE: Kingdom Come naučí svět milovat českou historii

Kingdom Come: Deliverance

Nejočekávanější česká hra poslední dekády nezklamala. Je to sice o dost náročnější záležitost, než na jaké jsme si v...

O Kingdom Come: Deliverance je v Česku zájem, mnohé obchody mají vyprodáno

Kingdom Come: Deliverance

Česká hra Kingdom Come: Deliverance sice vyšla teprve v úterý, mnohé obchody však měly rozprodanou většinu z první...

Další z rubriky

RECENZE: SpellForce III je parádní mix strategie a hry na hrdiny

SpellForce III

Kombinace strategie a hry na hrdiny ve stylu Baldur’s Gate bude atraktivní vždycky. SpellForce III je toho důkazem, i...

Hearthstone: Kobolds and Catacombs překvapil režimem pro jednoho hráče

Hearthstone Kobolds & Catacombs

Nejnovější expanze Kobolds and Catacombs karetní hry Hearthstone zaujala novým režimem pro jednoho hráče, jinak ovšem...

Zabíjet nácky ve Wolfesteinovi je zábava i bez hrdiny Blazkowitze

Wolfenstein II: The Adventures of Gunslinger Joe

Přídavek pro letošního Wolfensteina určitě neoslní originalitou, ale o to tu přeci nejde. Další tři levely plné...

Najdete na iDNES.cz