Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Tomb Raider: Legend návod #3

  12:00aktualizováno  14. června 11:34
Archeoložka Lara Croft je zpět a v té nejlepší formě za celou svoji kariéru. Pokud si nevíte rady, nahlédněte do našeho podrobného návodu. Toto je závěrečná část.

- první část návodu
- druhá část návodu

06 - England - King Arthur's Tomb?

zlatý kříž, 5 stříbrných a 9 bronzových.

Jakmile skončí úvodní animace, ve které si vylezete nahoru po okapové rouře, v reále se otočte a lano použijte na mříž nahoře u stropu, zatáhněte a tak ji vylomíte. Ve vedlejší místnosti je v kameni zapíchnutý meč, je to páka, otevírající vrata, ale zatím nemá energii, tak se musíte vydat nejdříve zapnout elektrický proud. Za vchodem s nápisem BIFT SHOP je bedna, povytáhněte si ji kousek ven, postavte si ji před zmíněný nápis, vylezte na ni a vytáhněte se nahoru do místnosti. Zde rozstřelte bednu, seberte bronzový kříž (1/9), poté použijte lano na malou mříž těsně nad podlahou, zatáhněte za lano, tak mříž vypadne. Skrčte se a vsoukejte se do vzniklého otvoru a seskočte na podlahu. Nyní se nalézáte na krátkém úzkém dvorečku, jděte k plotu a vyskočte si na rantl nad posledním oknem vpravo.

Přeručkujte si po něm vlevo, z jeho konce si přeskočte na vertikální tyč, po které se sklouznete dolů. Zde zatáhněte za páku, tak jste zapojili elektřinu, po stejné tyči si vyšplhejte až nahoru, přeskočte si doprava na římsu, spusťte se dolů na rantlík nad oknem, z něj na další vpravo a poté ještě na poslední, z něj na suchou zem. Pokud byste při přeskocích spadli dolů na zem, zahynuli byste, voda pod vámi je totiž pod proudem. Projděte dveřmi vpravo, a vydejte se do vedlejší místnosti s mečem, o kterém jsem se před chvílí zmínila, elektřinu jste zapojili, takže za něj zatáhněte, tak si otevřete protější vrata, projděte jimi do další místnosti, kde se nachází propadlá podlaha. Otvor v podlaze obejděte z pravé strany, rozběhněte se a zavěste se na malé okénko, vytáhněte se a přelezte do vedlejší malé místnosti. Zde rozstřelte bednu a získáte bronzový kříž (2/9), protáhněte se okénkem zpět, tak se na něj zavěsíte a zadním skokem přeskočíte díru v podlaze. Za příčnou lávkou vlevo vidíte tyč, rozběhněte se, skočte a zavěste se na ní, roztočte se a přeskočte si na další tyč, ta se s vámi přetočí ke zdi a dříve, než se vrátí do původní polohy, zadním skokem si přeskočte na třetí tyč. Opět se roztočte a přeskočte na tyč, připevněnou na vratech, ta pod vaší hmotností počne vrata otevírat, rychle zadním skokem přeskočte nad předcházející tyč, otočte se a přeskočte si dopředu dříve, než se vrata opět zavřou. Pokud byste při předchozích přeskocích spadli dírou do sklepa, vstupte na hromadu desek a po několika příčkách si přeskákejte nahoru. Tak jste se ocitli v místnosti s další propadlou podlahou, vpravo nad loďkou z pistolí rozstřelte kovový ji přidržující kroužek, tak loďka spadne a vy si po ní přeskákejte na druhou stranu.

Vpravo nad podlahou je malé otevřené okénko, skrčte se a vlezte si dovnitř, tam rozstřelte bednu a seberte bronzový kříž (3/9), poté prolezte otvorem zpět a naproti zatáhněte za páku v podobě meče, tak spadne několik prken a odhalí se doposud skrytý tajný mechanizmus. Na jeho kladku, na které je namotáno lano, použijte vaše lano, zatáhněte a tak se vrata zpola otevřou, rychle lano pusťte a pomocí kotoulu proklouzněte pod znovu se zavírajícími vraty, tak se ocitnete v místnosti s vysokozdvižným vozíkem. Nejdříve si všimněte mříže vysoko na zdi, tam se nyní budete muset dostat, použijte na mříž lano, zatáhněte za ně a tak ji shodíte na zem, ukliďte si ji na druhou stranu, ať vám nezavazí, rozstřílejte též malé bedny a sudy, ať máte dostatek prostoru pro manipulaci s vozíkem. Poté si všimněte beden, mají dole otvory, do kterých lze zasunout držáky vysokozdvižného vozíku. Nasedněte tudíž do vozíku (E) a opatrně si přijeďte k jedné z beden, držáky zasuňte do spodních otvorů bedny (jízda vozíku se ovládá kurzorovými klávesami, jeho držáky zvedejte klávesou H a spouštějte pomocí klávesy J) a první bednu zavezte pod otvor do rožku úplně vpravo. Zajeďte si pro druhou bednu, kterou postavte vedle té první zleva. Vraťte se pro další bednu a s ní popojeďte k první bedně a tuto postavte na ní Tomb Raider: Legend . Poté si vystupte z vozíku, přes nižší bednu si vylezte na vyšší, odtud se vytáhněte do otvoru po vytržené mříži a vstupte do pracovny profesora, na stole si přečtěte jeho listiny, no v té pravé hrobce tedy nejste, takže alespoň seberte z podlahy stříbrný kříž (1/5) a vraťte se přes otvor a bedny zpět dolů k vozíku. Vydejte se na něm k zbylým bednám, najeďte do nich, tak je rozrazíte, sjeďte dolů po schodech a plnou rychlostí vrazte do kamenné hrobky naproti, tak ji rozbijete na padrť. Vystupte z vozíku, jděte ke střepinám hrobky a seberte stříbrný kříž (2/5). Znovu nasedněte do vozíku a rozjeďte se proti bednám vlevo, tak je rozrazíte a za nimi vybouráte zeď a vjeďte do chodby, rychle jeďte chodbou vpřed, tak projedete ve vozíku mezi zraňujícími hroty naprosto bez jakékoliv újmy na zdraví. Jakmile dojedete k mřížové bráně, zvednete ji pomocí držáků vašeho vozíku, tak pod ní projedete, pokračujte vpřed, projeďte mezi dalšími bodci a na konci rozrazte zeď. Popojeďte dopředu, tak se spustí krátká animace jakmile spatříte na obrazovce šipku, klikněte na stejnou na vaší klávesnici, tak sice vozík spadne do propasti před vámi, ale vy se zachytnete za okraj propasti, vytáhněte se tudíž nahoru, uštěpačný komentář Alistera vás ale nemine. Vpravo si přitáhněte lanem bronzový kříž (4/9), vlevo ve výklenku před vámi další (5/9).

Vlevo seběhněte po schodech dolů a v běhu před končícím schodištěm si přeskočte do výklenku vlevo, kde se zachytněte, přeskočte doprava na římsu, rychle ručkujte doprava (pomáhejte si klikáním na klávesu E), neboť tato se po chvíli zřítí. Jakmile doskočíte dolů, rychle se otočte a ubíhejte dolů po schodech, před mezerou ve schodišti si přeskočte na druhou stranu, neboť za okamžik se schody za vámi rovněž propadnou. Odtud odbočte na schody doprava, v běhu po nich dolů si přeskočte na vodorovnou tyč, roztočte se a přeskočte si do protějšího výklenku. Zachytněte se za jeho spodní okraj, pak přeskočte na římsu vpravo, přeskočte doprava na římsu a rychle ručkujte dál doprava (opět si pomáhejte klávesou E), na konci se rychle, dříve než římsa spadne, vytáhněte nahoru do vchodu. Tady pozor na ukládání, trochu fixluje, pokud se s vámi římsa utrhne, než přeručkujete ke vchodu, musíte se vracet zpět k poslednímu uložení, neboť hra se tady uloží, aniž byste kříž získali, je ale zajímavé, že pokud kříž získáte a seskočíte dolů, hra se neukládá, takže pozor na to, ať se nedivíte na konci mise, že vám chybí jeden bronzový kříž. Jděte v chodbičce doleva, na konci na vás čeká bronzový kříž (6/9), vraťte se zpět a seskočte dolů. Nyní tedy seběhněte dolů po schodech, v běhu naskočte na lano, zhoupněte se a přeskočte mírně vpravo na protější schody, z nich rychle doprava na druhé, neboť ty na které jste seskočili z lana se za okamžik se rozpadnou. Ze schodů si přeskočte na malé okénko vlevo před vámi, zavěste se na něj, ručkujte doprava a seskočte dolů do výklenku, kde se rovněž zachytněte za okraj a seskočte si až dolů, tak máte tento těžký a obtížný úsek za sebou. Pokračujte po schodech nahoru doprava, vejděte do chodby, zabočte doleva a přeskočte na vodě hořící olejovou skvrnu. Vydejte se doprava a vpravo za rohem šlehají ze země plameny, na bednu vpředu za nimi použijte lano a přitáhněte si ji k sobě, potom ji postavte na první mříž v podlaze. Vylezte si na ni, sledujte plameny před vámi a ve vhodný okamžik, kdy plameny na chvíli pohasnou, si přeskákejte na druhou stranu. Otočte se a vaším lanem si bednu přitáhněte k sobě, za rohem jsou další podobné plameny, opět si tedy přistavte bednu na první mříž a stejným způsobem přeskákejte na druhou stranu, opět se otočte a bednu lanem přitáhněte k sobě.

Poté bednu přistavte ke kamenné desce vpravo, vylezte na ní a vytáhněte se na desku, na druhé straně opatrně seskočte dolů. Zatáhněte za páku, uchopte bednu a přetlačte si ji do místnosti, natlačte ji pod levé rotující ostří, tak je zastavíte. Projděte do místnosti, kde vlevo seberte stříbrný kříž (3/5), poté se vraťte zpět. Vytáhněte bednu zpod ostří a přetlačte ji pod protější točící se ostří, jakmile ho takto zastavíte, vejděte do místnosti, uchopte bednu a tlačte ji kolem té první do místnosti, poté vytáhněte první zpod ostří, nyní tudíž máte obě bedny v místnosti. Jednu z těchto beden natlačte pod třetí točící se ostří, jakmile ho takto zastavíte, protlačte do místnosti druhou bednu a první vtáhněte za ní, opět máte obě bedny v další místnosti. Nyní si připravte podmínky pro získání zlatého kříže, přetlačte jednu s beden ke klenutí vlevo, vytáhněte se na bednu a z ní na terasu, kde zatlačte do zdi kamenný blok, označený I. Slezte dolů a bednu přistavte pod pravou klenbu, opět se vytáhněte až na terasu a do zdi zatlačte blok II. Vraťte se zpět dolů a kteroukoliv bednu přistavte pod čtvrté rotující ostří, kolem této bedny přetlačte druhou bednu do místnosti a první si přitáhněte k ní. Postavte obě bedny tak, aby stály v řadě za sebou a pak je obě současně natlačte na plameny tak, abyste je úplně přikryli. Vylezte si na první bednu, rozběhněte se a skočte, tak plameny ve zdraví přeskočíte. Napravo je další páka, zatáhněte za ni a vyběhněte si po dvou schodištích nahoru k nášlapným deskám v podlaze. Pokud si na ně stoupnete, potom se před vámi zvedne mříž, jakmile ale sestoupíte, mříž opět spadne dolů Skočte tudíž vlevo do vody a plavte na druhou stranu, kde se vytáhněte na souš. Po pravé straně vidíte za mříží bronzový kříž, rozhoupejte tedy pořádně lustr před ním a pusťte ho, tak rozrazí mříž a seberte lanem bronzový kříž (7/9). Poté se otočte a rozhoupejte stejným způsobem i protější lustr, tak vyrazí i tento naproti ve zdi mříže.

Na vzniklý otvor použijte lano, tak z výklenku vytáhnete rakev, která spadne do vody. Vskočte do vody, vytáhněte se na rakev a lano používejte na okolní svítilny po stranách na zdech, tak se budete přitahovat dál, na konci použijte lano na protější svítilny za nášlapnými deskami, tak se i s rakví vytáhnete k deskám. Na ně položte rakev tak (opět pomocí vašeho lana), aby rakev zatížila obě nášlapné desky, tak se mříž zvedne natrvalo a vy pod ní proběhněte do chodby, tak se přesunete k vodnímu kanálu. Seskočte si do vody, hned za vámi je pod vodou výklenek, ze kterého seberte bronzový kříž (8/9), vynořte se a nadechněte se. Naproti výklenku zatáhněte za páku, pokud máte problémy s vás strhávajícím vodním proudem, potom plavte pod vodou, honem naskočte na rakev a přeskočte doprava do výklenku. Jestliže propásnete vhodnou chvíli, nic se neděje, vstupte na rakev a lanem se přitahujte na místa, kam se potřebujete dostat. Pokud jste tedy naskočili do zmíněného výklenku, seskočte z něj na druhou stranu do kanálu, plavte dvakrát doleva, kde přehoďte další páku. Přijede k vám jiná rakev, vytáhněte se na ni, přitahujte se lanem za svítilny a odbočte doleva, na konci si přeskočte do výklenku pro stříbrný kříž (4/5). Nyní se musíte pomocí lana zachycováním za svítilny přitáhnout na konec protějšího kanálu, kde si vyskočte do vchodu a přeskočte vpřed, tak v animaci spatříte, že jste byli strženi proudem vody do jezera, v reále si přeplavte na druhou stranu, kde vystupte na souš. Ocitli jste se před skvostným chrámem, ale dovnitř se vchodem nedostanete, je totiž zamčeno. Před sebou vidíte tři svítilny, ty krajní jsou nižší, prostřední je zavěšena výš. Použijte tudíž na pravou svítilnu lano a přetočte ji tak, aby rameno trčelo směrem k vám, totéž udělejte i s levou svítilnou. Vlevo od ní vidíte modře nasvícené příčky na zdi, vyskákejte si po nich na terasu, nahoře se otočte doprava a přeskočte na horizontální tyč, roztočte se a přeskočte naproti na šikminu, po které začnete klouzat doprava dolů. Včas si naskočte na rameno svítilny, to se i s vámi vrátí do výchozího nastavení. Roztočte se na rameni, skočte a ve skoku použijte lano, tak se zachytnete za prostřední nejvyšší svítilnu, rozhoupejte se na laně a přeskočte na rameno svítilny před vámi, poté co se vrátí do výchozí polohy se na něm roztočte a přeskočte naproti na skálu. Vyskákejte nahoru, přeskočte doprava na škvíru ve skále, vytáhněte se na římsu, přeskočte doprava na další a z ní na řetěz, po kterém si vyšplhejte až nahoru, kde přeskočte na chrámovou střechu. Vydejte se doleva, projděte kolem dolů visícího lana a vpravo na konci seberte stříbrný kříž (5/5). Vydejte se zpět k vertikálnímu lanu, zachytněte se za ně, tak se po něm sklouznete dolů, tak se v animaci konečně ocitnete v útrobách chrámu. Uvnitř se vydejte k hrobce s nápisem BEDWYR a její víko přetáhněte naproti k nejnižšímu sloupu. Poté použijte na lustr lano a pořádně lustr rozhoupejte směrem ke zvonu, rychle se přesuňte k víku u sloupu, skočte na něj, vytáhněte se na torzo sloupku a přeskočte na kamenný válec, tak se tento vaší váhou sníží a lustr narazí do zvonu a spustí se animace. V ní najdete další část hledaného zázračného meče a dveře od chrámu se vám otevřou, vyjděte tedy znovu ven na prostranství před chrámem. V animaci spatříte, že se z vody vynořil obrovský a velice nebezpečný vodní had, který vás zraňuje nejen ranami jeho těla, ale plivá po vás i jedovaté sliny. Tuto vodní bestii nelze zdolat žádnými vašimi zbraněmi, musíte tedy na to jít tak říkajíc od lesa. Před vámi vidíte čtyři sloupy, opatřené pákami, nahoře visí koš.

Přistupte tedy k jednomu ze sloupů, přičemž na pořadí nezáleží a střílejte do něj z vašich pistolí. Jakmile had otočí hlavu a bude chtít zjistit, co se to děje, rychle použijte na páku vaše lano a zatáhněte, tak aktivujete koš a drak se o něj praští do hlavy, pokud jste to stihli včas, musíte toto spatřit v animaci a had zároveň tak ztratí jednu čtvrtinu jeho zdraví Tomb Raider: Legend. Stejným způsobem takto postupujte u zbylých třech sloupů, tak nakonec v poslední animaci had zdechne. Vlevo před vámi u zadního, nyní pobořeného sloupu vidíte světle modrý zbytek jeho těla mezi trsy trávy, skočte tudíž do vody a plavte k němu, vylezte si na ocas a pokrčujte po něm vpřed, na konci vpravo si vyskočte na výstupek, vytáhněte se a vstupte do chodby. Pokračujte vpřed, rozběhněte se a skočte, v letu použijte lano, tak se na něm zachytíte a přeskočte dopředu. Na konci naskočte na tyč, roztočte se a skočte, teď se budete v animaci řítit dolů po šikmině. Mezeru přeskočte a poté již jen opakujte na vaší klávesnici na obrazovce zadané příkazy, tak uniknete dračím spárům. Nahoře nad mříží z pistolí ustřelte železný kruhový držák, potom naskočte na mříž, z ní na lano a z něj seskočte dolů, seberte bronzový kříž (9/9). Znovu si vyskákejte po mříži nahoru, přeskočte na lano, řádně se rozhoupejte a přeskočte na druhou stranu k horním mřížím, kde zatáhněte za páku. Vejděte dovnitř a nyní se sklouzněte dolů, pokud nejste zapomnětliví, určitě to zde poznáváte.

Postřílejte strážné, ty tu prve nebyli, pozor na jednoho vlevo nahoře na terase. V těchto místech jsem vám radila, abyste na obou terasách zatlačili do zdí kamenné bloky I a II. Pokud jste tak učinili, pokračujte dál, bednu podstrčte pod rotující ostří a jděte vpřed. Zlikvidujte další stráže, přes plameny se nyní dá nadvakrát přeskočit, vydejte se dopředu a stejným způsobem si přeskákejte i přes další plameny, šlehající z podlahy. Tak dojdete k na vodě hořícímu oleji, naproti picněte nepřítele a přeskočte si na druhou stranu. Seběhněte po schodišti dolů, zbavte se dalšího obejdy a poté vlevo zatlačte do zdi kamenný blok III. Teď jste si za vámi otevřeli dveře od slepé chodbičky, vejděte tudíž tam a seberte zlatý kříž ( 1/1). Vydejte se doleva ke schodům, na jejich konci se otočte doleva a zachytněte se za spodek výtahové plošiny. Vytáhněte se nahoru, stiskněte tlačítko, tak vyjedete výš, kde nejdříve zlikvidujte dva útočníky. Na výklenek před vámi použijte lano, přitáhněte se ke zdi a seskočte rychle na schody vlevo. Vyjděte po nich nahoru, vytáhněte se do chodby a pokračujte dopředu, po cestě likvidujte stráže a jejich psy, tak dojdete až do místnosti. Stráže mající ochranné štíty „poctěte“ granáty, poté pokračujte po dřevěném schodišti nahoru, zde postřílejte poslední vojáky. Tak se spustí animace, v níž se setkáte se Zipem a Alistrem, pokusíte se složit meč, ale něco vám ještě chybí. Při pohledu na fotografii rodičů se vám udělá jasno, je to ta matčina brož, poslední součást meče. Kdepak ji ale matka ztratila? No přece při havárii letounu v Nepálu, takže vzhůru tam.

07 - Nepal - The Ghalali Key

1 zlatý pohár, 6 stříbrných a 9 bronzových.

Začínáte jako vždy úvodní animací, v reále se ocitnete mezi horskými sněhem a ledem pokrytými horskými masivy v Nepálu. Vpravo si naskočte na ledovou římsu a ručkujte po ní rychle doleva (pomáhejte si klávesou E), neboť tato se po chvíli utrhne. Na konci seskočte dolů, vytáhněte se na kamenný kvádr nahoru, z jeho druhého konce se sklouzněte dolů a včas si přeskočte na protější. Naskočte si na horní římsu, z ní se spusťte níž, ručkujte až na konec doleva a odtud si skokem vzad přeskočte na římsu za vašimi zády a rychle přeručkujte doprava, i tento kousek se totiž brzy rozpadne. Vytáhněte se na kamenný blok nad vámi, zde se otočte doleva, rozběhněte se a přeskočte na dřevěnou lávku a rychle utíkejte dál, lávka po chvíli též spadne. Z konce lávky si přeskočte na horizontální tyč, jen jednou se roztočte a přeskočte na protější stranu, přemrzlá tyč po chvíli ze zdi vypadne.

Vylezte na kamenný kvádr, na jeho druhé straně se spusťte dvakrát dolů a vy výklenku seberte bronzový pohár (1/9), poté se nadvakrát vytáhněte zpět nahoru na kvádr, rozběhněte se a skočte, v letu použijte na zvon nad vámi lano, zhoupněte se a nyní musíte rychle přes tři krápníky přeskákat až k římse (i krápníky se totiž po chvíli poroučejí), za kterou se zachytněte. Po ní ručkujte až úplně doprava, kde se vytáhněte nahoru a seberte stříbrný pohár (1/6). Seskočte si zpět na ledovou římsu, ručkujte zpět doleva, asi v polovině se vytáhněte nahoru na ledovou plošku. Kousek dál vpravo rozstřelte ledovou ucpávku, vejděte do chodby, projděte jí až na konec, kde se vytáhněte za rožkem vpravo na kvádr. Z něj po šikmé ploše sklouzněte dolů, včas přeskočte na šikmou plochu, tak sklouznete níž, z jejího konce si přeskočte na protější kamenný hranol. Otočte se na něm doleva, přeskočte si na plošinu, pozor na to, že se též rozpadá, takže rychle z ní přeskočte na vodorovnou tyč, na které se roztočte a skočte. Během skoku použijte lano, tak se lano zachytí za dolní část trosek letadla, hodně se rozhoupejte a přeskočte si na druhou stranu do jeskynního vchodu. Nyní se otočte a rozstřelte ledovou ucpávku mírně vpravo před vámi, ve skrýši je stříbrný pohár (2/6), přeskočte si pro něj, poté se otočte a skočte nazpět ke vchodu do jeskyně. Projděte ledovým tunelem až na konec, nad vámi letícího vrtulníku si nevšímejte, přeskočte si na ulomené křídlo z letadla, spusťte se níž a zadním skokem se přeneste na římsu za vašimi zády, z ní se spusťte dolů. Podlezte pod ulomenou vrtulí, tam seberte bronzový pohár (2/9), podlezte pod vrtulí zpět, jděte dopředu a seskočte si na výstupek vpravo. Odtud zastřelte leoparda, seskočte si níž a kolem trupu trosek jděte naproti, kde se vytáhněte nahoru na ledovou zeď.

Použijte lano na trosky na druhé straně a stáhněte je do propasti, poté přeskočte na druhou stranu a na konci vlevo seberte stříbrný pohár (3/6). Přeskákejte si nazpět k trupu letadla, nyní se musíte dostat do trupu, ale ten drží na ploše jen velice chatrně. Použijte tedy na zbytky motoru před trupem lano a vtáhněte je do trupu, tak tento zatížíte a nyní již můžete vstoupit dovnitř trupu. Popojděte až dopředu, tak v animaci seberete z palubní desky matčinu brož, poslední to součást divotvorného meče, ale trup se začne naklánět a padat dolů. Opět tedy musíte na vaší klávesnici kopírovat ukazující se bílé šipky, tak se skokem z padajícího trupu do propasti na poslední chvíli zachráníte. Nyní musíte jednat velice rychle, neboť všechno, na co doskočíte, nebo čeho se zachytnete, po chvíli se rozpadá. Mezi závějemi se rozběhněte dopředu, přeskočte na ledovou šikminu, z jejího konce na horizontální tyč, jen jednou se na ní přetočte, přeskočte na protější šikminu, z jejího konce na druhou, poté rychle na třetí. Jakmile spatříte před sebou varovný žlutý trojúhelník, honem rozstřelte ledovou stěnu před vámi, přeskočte na svah na druhé straně, z konce na vodorovnou tyč, na ní se pouze jednou roztočte a přeskočte si dopředu, můžete si vydechnout, máte tuto krkolomnou túru za sebou. Ocitli jste se v rozvětvené jeskyni, otočte se a lanem si přitáhněte bronzový pohár (3/9), opět se otočte, rozběhněte se dopředu a přeskočte na protější stranu. Otočte se doprava, naskočte na tyč, rozhoupejte se a skočte, zachytněte se za římsu, po ní ručkujte doleva, z jejího konce přeskočte znovu doleva a rychle ručkujte znovu doleva, neboť po chvíli se tato římsa zřítí. Spusťte se níž, skokem vzad si naskočte na vodorovnou tyč, roztočte se na ní, přeskočte na krápník a z něj na druhý, z tohoto pak doprava na ledovou plošinku.

Nezdržujte se, neboť tato po chvíli spadne dolů, rozběhněte se po ní vpřed a ve skoku se zachytněte za štěrbinu, po ní ručkujte doprava až na konec, kde se vytáhněte nahoru. Otočte se a lanem seberte bronzový pohár (4/9), poté se zavěste za protější okraj, přeručkujte doleva, zachytněte se za štěrbinu dole pod vámi, po ní opět ručkujte doleva. Spusťte se dvakrát po sobě níž, přeručkujte kousek vlevo a vytáhněte se do výklenku, zde seberte zlatý pohár (1/1). Stejným způsobem si přeručkujte a přeskákejte zpět až na okraj, z kterého jste lanem přitáhli čtvrtý pohár, vytáhněte se nahoru a vyskočte si na štěrbinu vpravo. Ručkujte doprava a přeskočte na římsu vpravo, zadním skokem naskočte na tyč, vylezte po ní nahoru, přeskočte doprava na římsu, ručkujte dále rychle doprava, přeskočte na další římsu, opět si po ní rychle přeručkujte doprava a vytáhněte se nahoru, než se tato římsa i s vámi zřítí. Ocitli jste se v jeskyni, ze všeho nejdříve postřílejte všechny nepřátele, pozor na ně, někteří házejí i granáty, ty si vezměte na mušku jako první, ulehčit a uspíšit si jejich likvidaci lze i rozstřelováním plynových lahví, několik bastardů je i na horních plošinách.

Na konci vlevo od vstupu do jeskyně naleznete bronzový pohár (5/9), nato se vytáhněte na nejnižší ledovou plochu a rozstřelte ledovou stěnu, do takto vzniklého výklenku si doskočte pro stříbrný pohár (4/6). Seskočte dolů a po protějších zledovatělých balvanech si doleva přeskákejte pro další bronzový pohár (6/9), od něj se rozběhněte doprava ke zvonu, skočte a vletu na něj použijte lano, přeskočte si na druhou stranu Tomb Raider: Legend . Zde se vytáhněte nahoru na malou kamennou stavbičku, z ní si naskočte na lano, po něm se sami sklouznete dolů. Jakmile se ocitnete na zemi, popojděte kousek dopředu, tak se po šikmině sklouznete do nitra jeskyně. Jděte dopředu, vlevo seberte bronzový pohár (7/9), poté si přeskočte na konci jeskyně na ledovou plovoucí kru, z ní potom na druhou. Ustřelte ledový převis nad vámi, skočte na něj, z něho na další kru a přeskočte doleva, kde se zavěste za terasu, vytáhněte se a přeskočte si na druhou stranu. Po krách plovoucích po proudu si po nich přeskakujte proti proudu, pozor ale, voda je studená a každý pád do ní má za následek podstatný úbytek vašeho zdraví. Tak doskáčete až k výklenku vlevo, do kterého přeskočte a seberte stříbrný pohár (5/6), poté si opatrně po plovoucích krách přeskákejte do protějšího vchodu, jděte kousek dopředu, odbočte na schodiště vlevo a vyběhněte po něm nahoru, kde ze všeho nejdříve picněte leoparda. Po pravém schodišti seběhněte až dolů, zde odbočte doprava do protisměru a rozstřelte kamennou desku, z výklenku seberte poslední stříbrný pohár (6/6). Nyní vyběhněte po schodišti zpět nahoru a stoupněte si doprostřed před mezeru v zábradlí, rozběhněte se dopředu, skočte a v letu se lanem zachytněte za zvon, totéž si zopakujte ještě dvakrát a z posledního zvonu se zhoupněte dopředu, kde si seskočte.

Zde opět nejdříve zlikvidujte leoparda, poté vyběhněte na horu po levém i pravém schodišti, tak naleznete poslední bronzové poháry, (8/9) a (9/9), pak s vraťte zpět dolů k výtahovým plošinám. Naskočte si na tu vpravo, tak tato s vámi klesne k podlaze, lanem si na ni přitáhněte menší bednu, sestupte a plošina zůstane dole, levá se zvedne. Nyní se středem vytáhněte nahoru ke zlaté desce v podlaze a přejděte na levou plošinu, tak na ní klesnete dolů, lanem si na ni přitáhněte zlatou bednu, sestupte z plošiny, tak tato zůstane dole a pravá vystoupí nahoru. Opět se prostředkem vytáhněte na horu ke zlaté desce v podlaze, vlezte na pravou plošinu, tak klesnete dolů a lanem si na ni přitáhněte i velkou bednu. Slezte dolů, tak pravá plošina zůstane dole a levá vystoupí nahoru i se zlatou bednou. Vytáhněte se středem nahoru ke zlaté desce a přejděte k levé plošině a lanem si přitáhněte k sobě zlatou bednu přetáhněte ji na zlatou nášlapnou desku, tak jste si dole pod vámi otevřeli dveře. Seskočte tedy dolů a projděte dveřmi, seběhněte dolů po schodech, tak v animaci konečně složíte meč a hned si ho vyzkoušíte. V reále projděte několikrát lomenou chodbou vpřed a z větší vzdálenosti použijte na dveře meč, tak je otevřete. Nyní musíte být mimořádně rychlí a navíc i obratní, neboť všechny sloupy na jejichž hlavice přeskočíte, se budou vzápětí hroutit. Projděte otevřenými dveřmi, tak se spustí animace, jakmile skončí, rychle si přeskočte na hlavici sloupu vlevo, z ní doprava, otočte se vpravo a přeskočte dopředu, otočte se doleva a přeskočte vpřed a z konce této hlavice dopředu, kde se zavěste za spodní okraj dveří, vytáhněte se nahoru. Tak se spustí animace, v níž se Zipem a Alisterem dohodnete, že se znovu vrátíte do Bolívie.

08 - Bolivia - The Looking Glass

Konečně jste se tudíž ocitli v závěrečné misi celé hry a to v místech, ve kterých jste se poprvé na samém začátku setkali v Bolívii s Rutlandem. Jakmile skončí výmluvná animace, počněte likvidovat vojáky a ostatní bastardy, nejdříve likvidujte kulometčíky. Bojujete divotvorným mečem, takže není nutné nepřátele zasahovat přímo seknutím, stačí jen z povzdálí mečem máchnout a zázračná síla meče ničí nepřátele na dálku. Stejným způsobem bourejte i všechna okolní skaliska, která zlikvidovat lze a tak si vytvořte prostor pro závěrečný finální souboj. Sbírejte průběžně po padlých nepřátelích lékárničky tak, abyste měli stále maximální zdraví, neboť jakmile se zbavíte posledního nepřítele, spustí se další animace a již byste si zdraví neposílili a i to vám bude zapotřebí k finálnímu souboji. Munici a zbraně po nepřátelích nesbírejte, ve finále bojujete pouze a jenom mečem. Poté v animaci spatříte, že jste dali na frak i Rutlandovi, který zamře v Amandině náručí. To tuto dívku rozezlí natolik, že strhne z krku svoji brož a promění se v ohnivou bestii.

Nyní je zapotřebí abyste zvítězili, zvolit tu správnou taktiku boje. Především se držte co možno nejblíže středového kruhu, neboť bestie se snaží vás svými ohnivými kouzly nejen zraňovat, ale i shodit dolů z kruhového bojiště do propasti. Vzhledem k tomu, že v průběhu boje nelze hru ukládat, po vyčerpání všech zásob vašeho zdraví, nebo poté co se bestii podaří srazit vás dolů do propasti, začínáte po znovunačtení hry celý souboj s bestií znovu od samého začátku, což je nepříjemné. Na bestii platí váš meč jedině tehdy, pokud se na ní objeví váš červený kruhový zaměřovací kurzor, tehdy vždy máchněte mečem. Sledujte pečlivě její oranžový ukazatel zdraví, který se po každém vašem úspěšném zásahu o něco zkrátí Tomb Raider: Legend. Jakmile se její zdraví sníží na minimum, bestie usedne, objeví se před ní žlutý výstražný trojúhelník a uvnitř bestie spatříte sedící Amandu, v tuto chvíli je trvale zranitelná, takže k ní rychle přiskočte a bodněte ji mečem (E), sice se po chvíli opět vzpamatuje a začne znovu útočit, ale její ukazatel zdraví se již neobnoví v celém původním rozsahu. Tento postup je zapotřebí znovu opakovat a jakmile tímto způsobem tento postup zopakujete úspěšně třikrát po sobě, máte vyhráno a bestii skolíte. Poté se spustí závěrečná animace, povedete dialog s Amandou již v její normální podobě, zbavené všech zlých kouzel, pohovoříte i s matkou, která nedá na rady a opět zopakuje předešlou chybu, dotkne se meče a bude znovu zle, však si vše vysvětlující závěrečnou animaci zaslouženě již vychutnejte sami.

= K O N E C =

Autor:


Nejčtenější

Žádný milovník vláčků by si neměl nechat ujít český projekt Mashinky

Mashinky

V českých luzích a hájích se kutí mnoho zajímavých projektů. Jedním z těch nejsledovanějších jsou cenami ověnčené...

RECENZE: První placený přídavek pro český Kingdom Come je rozpačitý

Kingdom Come: Deliverance: From Ashes DLC

Placený přídavek From the Ashes nepřináší nic z toho, proč Kingdom Come tak milujeme. Možnost spravovat vlastní vesnici...RECENZE: Erotický horor Lust for Darkness neděsí ani nevzrušuje

Lust for Darkness

Nezávislá polská hra slibovala kombinaci erotiky a hororu. Krve i nahých lidí je tu sice přehršel, ale přesto je...

Neonacisté verbují děti pomocí Fortnite a Minecraftu

Parodie na Minecraft nazvaná Mein Kraft (Ilustrační obrázek)

Řada populárních online her oblíbených především u mladých hráčů je ideálním prostředím pro náboráře extrémistů.

Saúdská Arábie zakázala desítky videoher, neunikl ani třetí Zaklínač

Zaklínač 3: Divoký hon

Saúdská Arábie zakázala sedmačtyřicet videoher v reakci na sebevraždu dvou dětí. Důvodem je podezření, že sebou nechaly...

Další z rubriky

Fanoušek prohrál soud s vývojáři hry Star Citizen, peníze mu nevrátí

Star Citizen

Neustále protahovaný vývoj chystané hry Star Citizen už nevydržel jeden z nejštědřejších přispěvatelů a chtěl po...

Nová americká show kombinuje politickou debatu s hraním videoher

Reportér David Weigel (vlevo) zpovídá kongresmana Matta Gaetze (vpravo) v...

Renomované americké noviny The Washington Post experimentují s novým druhem zpravodajského formátu, který kombinuje...

RECENZE: Wolfenstein II pro Switch je pořád zábavný a krvavý. A rozmazaný

Wolfenstein II: The New Colossus

Poslední Wolf byl ještě větší pecka, než jsme čekali. Jeho příchod na konzoli Switch je proto hodně vítaný.Najdete na iDNES.cz