Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Tomb Raider: Underworld - prsatá archeoložka Lara Croft ve vrcholné formě

  0:05aktualizováno  0:05
Novému Tomb Raideru se daří navázat na kořeny série a přitom nepůsobit archaicky. Vzkříšení Lary Croft je dovršeno.
85

Tomb Raider: Underworld

Platforma: PC
Výrobce: Crystal Dynamics

  • vynikající design úrovní
  • dobře zpracovaná nápověda
  • atraktivní lokace po celém světě
  • akce mohla být bytelnější
  • problémy s kamerou

Byť to není úplně dokonalé a především kamera se občas úspěšně stará o frustrující momenty, je Underworld nejlepším Tomb Raiderem od třetího dílu. Navazuje na tradici a vcelku nenásilně ji doplňuje o moderní prvky, jako je akce proti lidským nepřátelům.

Herní karta

Tomb Raider: Underworld (PC)Eidosu dalo kříšení Lary Croft v oblíbené dobrodružné sérii Tomb Raider skutečně dost práce. Po zpackaném Angel of Darkness bylo třeba začít od nuly, možná dokonce z minusových sympatií hráčů.

Naštěstí se hned další díl od Crystal Dynamics – Legend – povedl vcelku dobře, i když popravdě o žádný zázrak také nešlo. Anniversary pak dalo vzpomenout na to, proč jsme Laru tak dlouho milovali.

Třetí díl po katastrofě tak má být završením návratu. A autoři dopředu hlásali velké plány – snahu udržet tempo a akci z Legend a zároveň navázat na kořeny prvních dílů. Takže méně přestřelek, více tajemných ruin, skákacích pasáží a komplexních hádanek. Po zahrání plné verze Tomb Raider: Underworld můžeme říct, že druhá složka celkem jasně zvítězila.

Tomb Raider: Underworld (PC)Ovšem na první pohled se udrželo i leccos z Legend. Především pak dramatický způsob vyprávění příběhu. Lara už tak není jakousi superhrdinkou bez jakýchkoliv osobních problémů. Je normální lidskou bytostí a autoři se jí docela úspěšně pokusili propůjčit charakterní hloubku.

Značný důraz na příběh dokazuje i to, že si v menu můžete pustit dějový sestřih předešlých událostí v Lařině životě, abyste se, pokud jste v sérii nováčky, necítili v příběhovém klubku příliš zamotáni.

Dobrodružství začíná v Lařině hořící vile. V interaktivním tutoriálu samozřejmě musíte z bortících se trosek uniknout. Ale to je vedlejší. Co se tu sakra stalo? Proč Laru najednou pronásledují její nejlepší přátelé. To objasníte teprve později ve hře, jelikož jak je dnes moderní, Tomb Raider: Underworld začíná téměř svým koncem. Jen co z vily uniknete a stačíte položit otázky, už je tu retrospektiva, a to sedm dní nazpátek.

Nová Lara na wallpaperech
Tomb Raider: Underworld Tomb Raider: Underworld Tomb Raider: Underworld

Tomb Raider: Underworld (PC)Lara je najednou na lodi s cílem zjistit, co vedlo k smrti jejího otce a zmizení matku. Jde o tajemný artefakt Avalon. Nebudeme ale ze zajímavého a místy napínavého příběhu prozrazovat příliš. Snad jen to, že se pomalu budete dostávat až k událostem, které způsobily zapálení vily.

A můžeme říct, že fandové série toto vyprávění zbaští i s navijákem, jelikož jim překvapivě nabídne zodpovězení již takřka zapomenutých otázek a nadhodí nové, značící, že série bude mít ještě dlouhý život.

Jako obvykle se vše točí kolem Lařiny rodiny. Ještě, že autoři do hry zabudovali vysvětlující video. Jeho zhlédnutí se hodí i ostříleným hráčům Tomb Raidera, natožpak naprostým nováčkům, kteří by neměli ani tušení, kdo je třeba Amanda a proč Lara hledá svou matku.

 Nová Lara v pohybu

Tomb Raider: UnderworldS tím, jakou novou tvář si Eidos zvolil pro potřeštěnou archeoložku Laru Croft v Tomb Raider: Underworld, jsme vás již seznámili. Jenže snímek může klamat, jak známo, fotogenický není každý. Tak teď se na třiadvacetiletou Britku Alison Carroll můžete podívat naživo.

Někomu se může zdát Angelina Jolie nenahraditelná, ale i její nejzarputilejší příznivci musí uznat, že Alison sebou umí pěkně mrsknout a není jen reklamní panenkou. Konečně, že někoho napadlo vybrat na roli tváře extrémně pohyblivé počítačové hrdinky gymnastku. Jen se Alison obáváme, že na roli v Hollywoodu to stačit nebude.

VIDEO

Tomb Raider: Underworld Tomb Raider: Underworld Tomb Raider: Underworld

Tomb Raider: Underworld Tomb Raider: Underworld Tomb Raider: Underworld

Zdroj: gametrailers, CVG

Tomb Raider: Underworld (PC)Ale zpět na jachtu do středozemního moře. Hráč si může připadat trochu ztracen, když je široko daleko pouze voda. Ale o tom nový Tomb Raider ze značné části je. Nebojte se do ní skočit, potopit a objevit zcela nový svět.

Ano, Underworld se hojně odehrává pod vodou. Nebojte se přitom, že byste se tu ztratili.

Moře má své hranice a především na první pohled rozeznatelné aktivní oblasti, kde na vás pravděpodobně něco čeká. Ještě než k nim ale připlujete, budete si to muset rozdat s několika žraloky, kteří vás s oblibou okusují.

Stačí ale pár výstřelů z harpuny a je z nich krmivo pro rybičky. Hle, boj! Ale to je z akční složky na příštích šedesát minut zhruba všechno. Teď se po vás bude chtít zapojení šedé kůry mozkové a oprášení akrobatického umění.

Tomb Raider: Underworld (PC)Čekají na vás dlouhé hopsací a ručkovací pasáže, které jsou moc pěkně zakomponovány do celkové stavby úrovní.

Budete tak lézt po římsách, nahoru, dolů, přeskakovat chybějící kusy, chytat se visutých tyčí, na kterých si zařádíte jako na hrazdě apod.

Celé to funguje docela svižně, jelikož Underworld hráče nešikanuje za nějaký ten chybný krůček, ale má slušnou míru tolerance.

Vyzkoušejte PC demoverzi
Ukázka se odehrává v Thajsku a koresponduje tak s tím, co autoři ukazovali letos na herních výstavách v Lipsku a na E3. Lara Croft se na začátku ocitá na palubě jachty, kde je svým operátorem informována o jakýchsi troskách, a že by se do nich nejspíše měla podívat.

- demoverzi stahujte zde (1,1 GB)
Na druhou stranu, někdy budete frustrováni tím, že Lara neprovádí ty akce, které chcete. Automatizace byla místy trochu přehnaná, a tak se hrdinka sama chytá všeho možného a trochu brzdí dynamickou hratelnost. Brzy si však zvyknete takovým situacím předcházet.

O něco horší je to s kamerou, která bohužel blbne docela často a především v komplexních pasážích to často končí nezdarem a restartem z automaticky uložených a celkem rozumněTomb Raider: Underworld (PC) rozmístěných checkpointů. Někdy nemusí ani blbnout, a přesto nevidíte, kam skáčete. Budete se tak muset naučit předvídat.

Zbrzdí vás také nejrůznější mechanické hádanky, kterých je v Tomb Raider: Underworld více než dost.

Kdo by třeba proti mohutnému krakenovi čekal tuhý boj, mýlil by se. Je třeba mu hodit na hlavu ostnatou platformu, což je první opravdu komplexní hádanka. Nutno dodat, že si ona ani další nezadají s obtížností podobných puzzlů v předchůdcích.

Ovšem na rozdíl od nich má nyní Lara šikovné PDA. I když, jak se to vezme. Je tu třeba strašlivě nepřehledná a prakticky nepoužitelná mapa, na druhou stranu tu najdete i tipy, jak pokročit v aktuálním problému.

Tomb Raider: Underworld (PC)Ovšem jak už bylo řečeno, čas od času si užijete i pořádnou přestřelku. Třeba hned v další misi na tankeru, kde si to rozdáte v pořádně akčním stylu s posádkou a vykosíte pár desítek námořníků cobydup. Střílení funguje celkem bezproblémově, na druhou stranu nečekejte žádný velký odvaz.

V obzvlášť tvrdých chvílích se zpomalí čas a vy máte tak o pár okamžiku navíc nepřátele efektně sejmout.

Jen co si ale zastřílíte, už je tu zase útěk. Na lodi to bouchá a Lara vždy jen o fousek vyvázne. Tyto pasáže nejsou přitom řešeny formou tisknutí správných tlačítek, nýbrž vše je přímo v rukou hráče. Pokud s Larou ve správnou chvíli neskočíte, končíte. Jakmile se vám podaří vyváznout, je tu další změna. Ocitáte se v Thajsku a budete zase skákat a řešit puzzly. I když sem tam sejmete nějakého toho tygra…

Tomb Raider: Underworld (PC)Grafika Tomb Raider: Underworld je vynikající. Zejména za model Lary Croft zaslouží autoři poplácat po zádech a také okolí vypadá moc příjemně a až na výjimky je plné drobných detailů.

Potěší perfektní optimalizace, takže si hru zahrajete i na průměrných strojích ve velmi solidní kvalitě.

Tomb Raider: Underworld sice není zcela perfektním herním zážitkem – na to ho sužují docela nepříjemné problémy s kamerou a několik dalších nedomyšleností, ovšem jde o překvapivě zajímavý mix akčních a tradičních pasáží, z nichž ty druhé jmenované potěší hráče zřejmě více.

I v rámci série jsou totiž velice povedené, i když je samozřejmě třeba být odolný vůči frustraci. Kdo se často rozčiluje, že nepostupuje hned kupředu, zažije v Tomb Raider: Underworld peklo a přestřelky ho jen těžko uchlácholí.

Autor:


Hodnocení hry

Redakce

85 %

Čtenáři

89 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 1148 čtenářůNejčtenější

Tekken 7
Lidé chtějí tutoriály, ale pak je ani nehrají, říká producent Tekkena

Jak donutit hráče, aby se vaši hru opravdu naučili, když se jim nechce trénovat? Nejlépe speciálním příběhovým módem, myslí si Katsuhiro Harada, producent...  celý článek

Hajime Taniguchi aka Tokido
Na každém detailu záleží. Profík sedí přesně 80 centimetrů od obrazovky

Legendární hráč vystupující pod přezdívkou Tokido pobavil na turnaji všechny přihlížející, když vytáhl z kapsy metr a odměřil si ideální vzdálenost od...  celý článek

Age of Empires: Defintive Edition
Legendární strategie Age of Empires v nové grafice se vrátí až příští rok

Nečekaný odklad na poslední chvíli postihl modernizovanou verzi kultovní strategie Age of Empires. Navíc to vypadá, že hra bude k dispozici pouze přes...  celý článek

Naughty Dog
Herní vývojář nařkl svého zaměstnavatele ze sexuálního obtěžování

Ani videoherní průmysl není osvobozen od kauz sexuálního obtěžování. Vývojář David Ballard zveřejnil nařčení, že byl v prestižním studiu Naughty Dog vystaven...  celý článek

The Evil Within 2
Hororová událost roku. Recenze The Evil Within 2

Tvůrce série Resident Evil nám servíruje další výpravný a skvěle hratelný horor, který nadchne i příznivce her Silent Hill nebo Dead Space. Pro fanoušky žánru...  celý článek

Další z rubriky

Hellblade: Senua's Sacrifice (PC)
Hellblade je dokonalá simulace šílenství, kde vítězí forma nad obsahem

Netrpělivě očekávaná hra Hellblade klame tělem. Místo akční a brutální hratelnosti přináší spíše přemýšlivou návštěvu do hlavy člověka postiženého duševní...  celý článek

Hearthstone: Knights of the Frozen Throne
Hearthstone: Knights of the Frozen Throne patří k těm nejzábavnějším expanzím

Nová expanze Knights of the Frozen Throne pro karetní Hearthstone je venku pár dní, a tak se pojďme podívat, jak se hrou zahýbaly nové karty.   celý článek

Inner Chains
Lidé prohráli boj s technologií i přírodou. Recenze hororu Inner Chains

Dystopický svět může mít mnoho podob. Svoji vlastní verzi pokřiveného obrazu Země servíruje i nová nezávislá hororová střílečka Inner Chains z Polska.  celý článek

Grafton Recruitment Praha
OPERÁTOR SKLADU - MOŠNOV

Grafton Recruitment Praha
Moravskoslezský kraj
nabízený plat: 18 000 - 22 000 Kč

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.