Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Tony Hawk´s Downhill Jam

  12:00aktualizováno  20. prosince 5:12
Co si budeme povídat, série Tony Hawk již změnu potřebuje jako sůl. Podaří se to nejnovějšímu Downhill jamu na NDS? Bohužel se obáváme, že ne.

Tony Hawk´s Downhill Jam Videoherní Tony Hawk v posledních letech nezažívá příliš dobré období. Nedá se sice říci, že by jeho hry nějak postupem času tratily na kvalitě, ale i přes nejrůznější pokusy o inovace je zřejmé, že možnosti daného žánru jsou již značně vyčerpány, a tak nové díly série stále dokola jen v různých obměnách recyklují to, co jsme již v minulosti mohli vidět. Proto nás docela potěšilo, když jsme se poprvé doslechli, že se pro Wii, Nintendo DS a GameBoy Advance chystá jakési „odbočka“ celé série s názvem Downhill Jam.

Dělej triky, abys získal boost, a boostuj, abys získal rychlost.

Jak samotný název, tak i předváděčka Wii verze na letošní E3 v nás vyvolaly naději, že se už nebude jednat jen o soupeření v co nejlépe hodnocených kombech triků, ale že se po delší době setkáme s myšlenkou původního SSX, což byla vlastně závodní hra, která byla prováděním triků jen jemně, ale přesně tak akorát okořeněna. Bohužel, sekli jsme se, ale dobře nám tak, když jsme si této hře průběžně Tony Hawk´s Downhill Jam nezjišťovali žádné další informace a v klidu a plni očekávání pouze vyčkávali na den vydání.

Hra se samozřejmě v první chvílí tváří jako závodní arkáda, ale moc dlouho jí to nevydrží. Brzy totiž zjistíte, že onen dlouhý úvodní tutorial vám nevysvětloval úplně všechny různé zdejší možnosti jen tak pro nic za nic a ani proto, abyste pak mohli machrovat, že umíte všechny triky, sotva jste si hru přinesli domů. Brzy totiž dojde i na úkoly, které se závoděním nemají nic společného a nebojíme se říci, že závodní mise a úkoly jsou zde i tak trochu jen do počtu. Ani tentokrát tedy nebudete ochuzeni o úkoly typu provést nějaký ten grind, předvést pořádně triky nebo dojet do cíle s vyšším bodovým skóre než ostatní soupeři. Respektive takto: závodí se zde i docela dost na to, že se jedná o trikovou hru, ale dost málo na to, kdyby se mělo jednat o hru spíše závodní.

Lehce problematické je i ovládání, které je na náš vkus lehce překomplikované.

Tony Hawk´s Downhill Jam Provádění triků ovšem samozřejmě slouží i jako prostředek, jenž vám dobíjí váš boost, takže pokud se zrovna účastníte nějakého toho závodu, je zdejší filozofie stejná jako u již zmíněného SSX – dělej triky, abys získal boost, a boostuj, abys získal rychlost. Nic nového pod sluncem, ale na druhou stranu jsme opět u toho SSX, které totiž dokázalo, že tento koncept při dobrém zpracování může být skvěle funkční. Tvůrci nového Tondy navíc přidali možnost projíždění zatáček smykem pomocí postranních tlačítek, což sice z ergonomického hlediska není úplně ideální a ani to není úplně jednoduché na přesné zvládnutí, ale až si to nakonec osvojíte, tak se jedná o povedený prvek, který celé hře ještě dodává na akčnosti.

Specifické ovládání

Zatímco verze pro Wii si zakládá na specifickém ovládání prostřednictvím wiimote, verze pro NDS se v případě dotykového displeje drží vcelku při zemi, a tak dojde víceméně pouze na speciální triky, které se aktivují ťuknutím na ikony na spodním displeji. Na druhou stranu je to ale i vcelku pochopitelné, protože zároveň ovládat tlačítka i displej by bylo poměrně nepohodlné, zvláště když je občas potřeba tisknout tlačítka poměrně svižně.
Verze pro Wii pak nabízí ovládání směru prostřednictvím naklánění wiimote, drženého jako klasický gamepad, a jak jsme si mohli vyzkoušet již na letošní E3 a tam se nám zdálo, že by to mělo fungovat velice uspokojivě. Vzhledem k menšímu počtu potenciálně využitelných tlačítek by se měly pohybem ovladače provádět i některé triky, což by celou hru mohlo dost zpřístupnit širokým masám. Z vlastní zkušenosti můžeme říci, že na Wii tedy ve výsledku půjde o typově dost jiný zážitek.

Tony Hawk´s Downhill Jam Přestaneme-li již bědovat, že hra není plně závodní, zamrzí nás ještě i technické zpracování, z něhož je na první pohled vidět, že 3D scény nejsou zrovna silnou doménou NDS. Autoři se to snažili vyřešit stylovým, řekněme cel-shadovým pojetím, ale to s sebou nese zase kupříkladu poměrně chudé textury a podobně, kdy kupříkladu velmi jednoduše ztvárněná silnice člověka zase až tak neohromí. Na druhou stranu ale musíme pochválit zpracování měst (příběh hry vás zavede na turné po různých městech), na němž je patrné, že si tvůrci vybírali skutečně ta nejtypičtější místa z daných metropolí. Hned v úvodním San Franciscu nás tak například potěšila přítomnost známé a zakroucené Lombard Street. Můžeme zodpovědně prohlásit, že je stokrát větší zábava pádit to ve hře na skejtu dolů než v reálu dýchavičně chrčet pěšky nahoru.

Lehce problematické je i ovládání, které je na náš vkus vzhledem k tomu, že je hra určena pro handheldy, Tony Hawk´s Downhill Jam lehce překomplikované, ale opět se na to dá docela dobře zvyknout, i když to bude trvat možná o něco déle. Hra na vás sice v rámci již zmíněného tutoriálu vybafne se všemi základními funkcemi, ale zapamatovat si je napoprvé se asi jen tak někomu nepodaří, zvláště když se třeba funkce na některém z tlačítek střídají podle toho, zdali zrovna jedete nebo skáčete. Bude to tedy chtít pár chvil, abyste se do hry dostali.

Když se to vezme kolem a kolem, tak Tony Hawk´s Downhill Jam pro Nintendo DS sice není nějakým výrazným propadákem (ostatně množství předešlých dílů na nejrůznějších platformách dává tušit, že ani Downhill Jam nebude tvořen vyloženě naslepo), ale opět zde máme otázku, a tentokráte i docela zásadní, pro koho že vlastně tato hra vlastně je. Skejtingoví

Klady a zápory

Plus Závody
Plus Slušná muzika

Mínus Stále velký důraz na triky
Mínus Nic moc zpracování

drsoni jsou jasná věc a ti, kteří ještě žádnou skateboardingovou hru nehráli, by mohli být rovněž potěšeni, i když právě je by mohlo odradit zpočátku poněkud složitější ovládání. Ostatním, kteří někdy nějakého Tondu Hawka v minulosti již hráli, toho ale DS verze Downhill Jamu kromě implementovaného závodního módu nezaujme patrně ničím. Ještě sice neházíme flinty do žita, ale k Wii verzi pro jistotu budeme přistupovat se střízlivějšími očekáváními.

Tony Hawk´s Downhill Jam
Výrobce/Distributor Vicarious Visions / Activision
Platforma Nintendo DS, GameBoy Advance
Ukládání pozic: ano
Multiplayer: 2-4 hráči
Verdikt: Poněkud nešťastné Tonyho vystoupení, které sice má skejtařské srdce, ale celkové provedení trochu nudí.
Hodnocení: 65% (info)

Autor:Nejčtenější

První zahraniční ohlasy na českou hru Kingdom Come: Deliverance

Kingdom Come: Deliverance

Některé zahraniční servery již publikovaly recenze na českou hru Kingdom Come: Deliverance. Jak si vede? U kritiků...

Nejvtipnější chyby z českého hitu Kingdom Come: Deliverance

Kingdom Come: Deliverance

Kingdom Come je obrovská a propracovaná hra, ale její autory čeká ještě spousta práce při odlaďování mnoha chyb, které...OBRAZEM: Vychází Kingdom Come, přinášíme své dojmy po prvních 20 hodinách

Nejočekávanější česká hra poslední dekády je konečně tady. My už ji sice pár...

Nejočekávanější česká hra poslední dekády je konečně tady. My už ji pár dnů testujeme, ale vzhledem k jejímu obrovskému...

RECENZE: Kingdom Come naučí svět milovat českou historii

Kingdom Come: Deliverance

Nejočekávanější česká hra poslední dekády nezklamala. Je to sice o dost náročnější záležitost, než na jaké jsme si v...

O Kingdom Come: Deliverance je v Česku zájem, mnohé obchody mají vyprodáno

Kingdom Come: Deliverance

Česká hra Kingdom Come: Deliverance sice vyšla teprve v úterý, mnohé obchody však měly rozprodanou většinu z první...

Další z rubriky

RECENZE: Kingdom Come naučí svět milovat českou historii

Kingdom Come: Deliverance

Nejočekávanější česká hra poslední dekády nezklamala. Je to sice o dost náročnější záležitost, než na jaké jsme si v...

Zabíjet nácky ve Wolfesteinovi je zábava i bez hrdiny Blazkowitze

Wolfenstein II: The Adventures of Gunslinger Joe

Přídavek pro letošního Wolfensteina určitě neoslní originalitou, ale o to tu přeci nejde. Další tři levely plné...

RECENZE: SpellForce III je parádní mix strategie a hry na hrdiny

SpellForce III

Kombinace strategie a hry na hrdiny ve stylu Baldur’s Gate bude atraktivní vždycky. SpellForce III je toho důkazem, i...

Domácí chipsy pro děti
Domácí chipsy pro děti

Upečte si domácí chipsy, ale pozor, jsou velice návykové.

Najdete na iDNES.cz