Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Tony Hawk's Pro Skater 2 - úžasná prkna

  12:00aktualizováno  27. července 10:53
Určitě se Vám někdy stalo, že jste šli po městě a všimli si skupinky mladíků, kteří - stojíce na prknech s kolečky - předváděli okolojdoucím více či méně zdařilé akrobatické kreace. Myslí Vám prolítla otázka: ""Co na tom ti kluci vlastně vidí?"". Že zdaleka nejde o bezduchou zábavu, to se nám snaží objasnit tvůrci druhého pokračování THPS.

Tony Hawk's Pro Skater 2Skateboard byl v relativně nedávné době poměrně zřídka viděným sportovním náčiním. Spolu s demokracií a přílivem kapitálu do naší země se i tato sportovní disciplína, dá-li se to tak nazvat, rozšířila poměrně dosti rychle do ulic a mladí skateři - testujíce své schopnosti - s vydatnou dávkou trpělivosti začali sjíždět patníky, lavičky, památníky a bůh ví, co všechno ještě. Kromě těchto pouličních skaterů však existuje jiná, dosti početná skupina mladých lidí, jejichž volný čas je protkán vášnivou jízdou na onom divokém prkně s kolečky. Tito nedevastují veřejná prostranství, nýbrž sjíždějí, skáčí a provádějí úžasné kousky několik metrů nad rampami v uměle vytvořených arénách. Převážně o těchto machrech pojednává i druhé pokračování skvělého Tony Hawk's Pro Skater, jehož tvůrcem jsou renomovaní Neversoft a distributorem všem známý Activision.

THPS 2 Vám, stejně jako jeho předchůdce, poskytne hodiny nevtíravé zábavy prostoupené jak adrenalinovými explozemi, tak i smíšenými pocity při absolvování několika málo tratí, jež jsou ve hře k dispozici. Řeknete si, že jen několik arén vás nemůže nijak rozházet a v žádném případě plně uspokojit? V pořádku. Jenže ono to není tak jednoduché, jak to na první pohled vypadá. Hra nabízí klasický single režim a dále i možnost zasoupeřit si s přítelem v režimu pro dva hráče. Co se týče režimu pro jednoho, ten je dále rozčleněn na několik módů.
Tony Hawk's Pro Skater 2Prvním je Kariéra (Career Mode). V jejím průběhu projdete postupně devíti tratěmi, které jsou v šesti případech zasazeny do prostředí městských zón a dále třemi umělými arénami, ve kterých si na rozdíl od městských vyjížděk opravdu máknete, neboť zde se jedná o mistrovský turnaj a honorářem za 1. místo je zde vskutku dosti tučný obnos. Finanční částky obdržené za umístění v soutěžích však nejsou jediným příjmem virtuálního jezdce. Podstatný příjem do "Vaší" šrajtofle představují odměny za splněné úkoly v oněch pouličních arénách. Jednotlivé tratě budete zcela určitě nuceni absolvovat vícekrát za sebou, neboť pro otevření další úrovně je nutné mít jistý počet "vydělaných" doláčů, takže pokud nezdoláte přinejmenším 8 z 10 nabízených úkolů, nedostanete se prostě dál. Díky tomuto jednoduchému modelu tak projedete jednu jedinou trať vícero způsoby, takže vlastně neabsolvujete jednu, ale několik tratí, obsažených v jedné a té samé městské lokaci.

Pokud jde o zmíněné úkoly, jednou budete sbírat písmenka pro sestavení slova S-K-A-T-E, jindy hledat ukrytou pětici zvonečků, na to se zapotíte při dosahování požadované výše skóre, jež Vám v závislosti na výši (100.000, 150.000 nebo kupříkladu 200.000 bodů) poskytne odpovídající finanční odměnu. V každém případě poznáte, že sportovec tvrdý chleba má. Jednou z utěšujících zpráv je skutečnost, že na rozdíl od reálné jízdy na prkně si na Tony Hawk's Pro Skater 2renderované ulici ani nerozbijete kolena, ani nepolámete ruce a jedinou újmou při dopadu z několikametrové výšky je ztráta bodového hodnocení skoku a nějaká ta sprška krve, která vytryskne skaterovi z úst. Vy však v pohodlí domova jen lehce syknete nad promrhaným úsilím a po chvilce můžete dál pokračovat, plni síly, v krkolomné akrobacii.
Za zmínku stojí, že pokud se Vám zadaří zvítězit v "Kariéře", získáte nejen pomyslný pohár vítězů, ale rovněž možnost shlédnout dvě videoukázky z reálného skateboardingu - v tom prvním případě jde o směsici záběrů, v níž jsou zachyceny krkolomné pády pouličních skaterů a v druhém případě pár ukázek mistrovského umění jejich kolegů na rampách.

Abychom však nezůstali jen u Kariéry, podívejme se na další ze single módů hry, kterým je Single session. Nejde o nic převratného, ale je třeba se o něm zmínit. V podstatě jde o obdobu automobilového Time Attack. Na rozdíl od závodů na čtyřech kolech však zde není účelem snižovat čas potřebný na absolvování dané tratě, ten je zde pořád stejný - 2 minuty. Cílem je zajet trať se ziskem co nejvyššího počtu bodů, takže tento režim je z tohoto důvodu vhodný jako moučník. Prostě není radno jím začínat - spíše naopak.
Dalším v řadě single módů je Free Skate a není tady jen tak pro nic za nic. Jeho podstata je v možnosti projet kteroukoliv soutěžní trať bez omezení časovým limitem, což Vám pomůže při hledání skrytých lokalit, na jejichž Tony Hawk's Pro Skater 2objevení jaksi během řádné session nezbyl čas. Takže pokud náhodou zakysnete na nějakém tom nelehkém úkolu v průběhu Kariéry, není většinou lepšího řešení, než projet si onu trať v klidu v módu Free Skate.

Režimy hry pro jednoho máme za sebou a tak se nyní můžeme mrknout na režimy hry pro dva hráče. Těch je stejně jako single módů několik, a to přesněji řečeno 5.
Prvním v nabídce je Trick Attack. Vítězství si lze vysloužit dosažením vyššího skóre než má soupeř, a to jednak preferencí vysoce bodovaných sestav, ale v neposlední řadě i knockoutováním soupeře k zemi. Ano, i to je zde možné. Dobře mířeným nájezdem protivníka srazíte na zem, čímž ho přinejmenším zbavíte několika cenných sekund.
Druhým módem pro dva je Graffiti, ve kterém již nemusíte honit skóre, ale kde je třeba se zaměřit na zcela jinou věc. Tou je barva jednotlivých prvků tratě. Slyšíte správně - barva je nejdůležitější věcí v této části hry. Může se vyskytovat ve třech modifikacích - přirozená, modrá nebo červená. Přirozenou barvou jsou vlastně označeny "nezdolané" rampy, zábradlí, patníky a další součásti umělé či městské tratě. V okamžiku, kdy je překážka zdolána, pozbývá své původní barvy a zabarví se barvou jezdce, jenž jí pokořil. Zároveň se šťastlivci připíše jeden bod. Aby to však nebylo příliš fádní, nabízí se ještě možnost soupeřovu - již obodovanou - překážku získat pro sebe. K tomu je zapotřebí zdolat ji s Tony Hawk's Pro Skater 2lepším bodovým ohodnocením. Pakliže soupeř skočil na rampě nějaký ten hardflip za 500, Vy si ji skáknete nějakým vhodným skokem s vyšším hodnocením - kupříkladu za 1500 a hle - červená se změnila na modrou a současně s Vámi získaným bodem se soupeři jeden bodík odepsal. Sice jste mu jej bezcharakterně ukradli, ale co je doma, to se počítá, ne?
Třetím v řadě je tzv. Horse. Opět se zde utkají dva protihráči, systém utkání je však zcela jiný. Skateři se střídají po deseti sekundách (nebo jednom - i nepovedeném - triku), a to s tím pravidlem, že je nutné vždy provést lépe ohodnocený trik než byl soupeřův. V okamžiku, kdy se to nezdaří a požadovaná "laťka" překonána není, připíše se méně zdatnému skaterovi jedno písmeno v úvodu zvoleného slova (v případě, že zvolíte slovo HORSE, připíše se H). Tak to jde pořád dokola, dokud jeden z dvojice neposkládá celé - v počátku navolené - slovíčko. Bohužel, na rozdíl od ddeskové hry Scrabble - zde není úspěšný skladatel vítězem, nýbrž poraženým.
Čtvrtým módem režimu pro dva je Tag. Jeho podstatu není nutno nijak zvláště objasňovat, neboť českému člověku bude připadat jako hra na honěnou, s tím rozdílem, že je omezena časovým limitem, který je u obou hráčů stejný. Jeden skaťák utíká a druhý se jej snaží chytit. Nápomocna jest mu při jeho snažení průsvitná šipka, ukazující mu momentální pozici stíhané oběti. Důrazným podnětem pro vybičování jeho úsilí je fakt, že zatímco stíhané oběti se počítadlo času zastaví, honiči Tony Hawk's Pro Skater 2naopak čas ubíhá. V případě fyzického kontaktu se stíhaným je předána "baba" a role se mění. Ten, jehož timer se jako první dostane na nulovou hodnotu, prohrává.
Posledním, pátým módem pro dvojici hráčů, je Free Skate, který je obdobně jako v single módu poznávací vyjížďkou s tím rozdílem, že v tomto případě se ctí pořekadlo: "Ve dvou se to lépe táhne".

Všech pět citovaných módů probíhá na splitscreen obrazovce, vyjma režimu Horse, kde je hráči umožněno využít fullscreen. V módech Trick Attack, Graffiti a Tag lze volit v úvodu hry časový limit podle momentálních požadavků, a to buď 1, 2, 5 nebo 10 minut. Bez výjimky platí pro celou pětici možnost zvýhodnění toho či onoho hráče zadáním Handicapu v záporných nebo kladných hodnotách, což ve výsledku způsobí snížení nebo zvýšení jeho schopností výskoku, stability, rovnováhy či rychlosti.
Jak single tak i režim pro 2 hráče přináší spoustu zábavy, která spočívá ve variabilitě prostředí, jež je opravdovou lahůdkou pro vyznavače tohoto zajímavého sportu. Pokud by jim však stále něco chybělo, připravili pro ně tvůrci hry možnost vytvoření si zcela nové arény v Park Editoru. Na takto vytvořených tratích se pak případný fanda může dosyta vyřádit. Jistý počet alternativních tratí je již připraven a další lze vytvářet s jejich následným uložením na paměťovou kartu. Vlastní vytvořená díla pak lze absolvovat ve všech režimech, kromě Kariéry.

Tony Hawk's Pro Skater 2Pokud bychom se na THPS 2 podívali v globálu, nelze než tento titul ohodnotit jako vysoce hratelnou záležitost. A to i pro ty, kteří zrovna opravdovému skateboardingu neholdují. Vždyť kdo by riskoval zlomené nohy či jiné části těla, když v bezpečí svého křesla lze prožít takřka stejně vzrušující zábavu. Hra nabízí spoustu možností na poli předvoleb, díky čemuž lze jednak konfigurovat ovladač volbou některé z nabízených možností, editovat dostupné triky a přiřazovat je Vámi zvoleným sledům tlačítek, v závislosti na úspěšnosti v Kariéře (a získaném finančním obnosu) nakupovat další nepoznané triky, včetně speciálních, zvyšovat investičními prostředky výkonnost svého favorita nebo Vámi nově vytvořeného hráče a tak dále a tak dále. Možností je zde opravdu nespočet a jejich detailní popis je spíše věcí návodu anebo manuálu.
Trochu horší je to s kvalitou grafického zpracování. Přes rozmanitost barev i prostředí se tvůrci nevyhli částečně nedotaženým texturám polygonových součástí tratě, takže se vám leckdy stane, že při nezvládnutém skoku na rampě se po dopadu na ní vsunete do spojnice dvou na sebe navazujících ploch a než se tudy pomalu proderete na "pevnou zem", uplyne spousta času a Vaše skóre díky tomu utrpí relativní ztrátu.
Zvuková kulisa je na rozdíl od - ne zcela dotažené - grafiky dokonalá a co se týče doprovodných melodií, pro Tony Hawk's Pro Skater 2daný typ hry nemohla být vybrána lepší série skladeb než zde prezentovaná. Skvělí Papa Roach, Anthrax & Chuck D, Rage Against The Machine a další kvalitní hudební tělesa (jejichž výčet zde neuvedu s ohledem na jeho rozsáhlost) - Ti všichni poskytli notnou dávku plnohodnotné hudby, která hráče zajisté dostatečně odpíchne k co možná nejlepším výsledkům.

Jak jsem naznačil v průběhu předešlých odstavců, THPS 2 je bezpochyby velmi kvalitním titulem letošního roku, i když není tak úplně bez chyb. Ale nějakou tu chybičku v záchvěvu orgií hratelnosti dozajista přehlédneme a že je THPS 2 téměř dokonalou zábavou, to je nad slunce jisté. Á propos, málem bych zapoměl. Poslední informací, kterou bych Vám, milí čtenáři, chtěl sdělit je skutečnost, že na herním CDčku se mimo recenzovaný THPS 2 nachází i demoverze Mat Hoffman's Pro BMX - single session na kolech v aréně podobné prvnímu THPS. Kola na bicyklech jsou sice osmiúhleníky, ale zařádit si lze na nich docela dobře. Řekl bych, že je to ještě o kapánek těžší než na skateboardovém prkýnku. Ale to je věc názoru. Pokud se rozhodnete pořídit si THPS 2, určitě to nebude kvůli zmíněné demoverzi, ale pro ryzí kvalitu tohoto skateboardového simulátoru. V tom případě Vám přeji spoustu super zábavy a hlavně - až vyrazíte do reálného terénu, nezapomeňte si vzít pořádné chrániče a helmu. Sportu zdar a skateboardingu zvlášť!

Tony Hawk's Pro Skater
Výrobce/Distributor Neversoft / Activision
Platforma PlayStation
Multiplayer: ne
Vibrace/Analog: ano/ano
Další ovladač: ne
Paměťová karta: ano
Verdikt: Nesmírně chytlavá zábava, poskytující notnou dávku hratelnosti laikům i profesionálům.
Hodnocení: 89%

Autor:


Nejčtenější

Žádný milovník vláčků by si neměl nechat ujít český projekt Mashinky

Mashinky

V českých luzích a hájích se kutí mnoho zajímavých projektů. Jedním z těch nejsledovanějších jsou cenami ověnčené...

RECENZE: První placený přídavek pro český Kingdom Come je rozpačitý

Kingdom Come: Deliverance: From Ashes DLC

Placený přídavek From the Ashes nepřináší nic z toho, proč Kingdom Come tak milujeme. Možnost spravovat vlastní vesnici...RECENZE: Erotický horor Lust for Darkness neděsí ani nevzrušuje

Lust for Darkness

Nezávislá polská hra slibovala kombinaci erotiky a hororu. Krve i nahých lidí je tu sice přehršel, ale přesto je...

Neonacisté verbují děti pomocí Fortnite a Minecraftu

Parodie na Minecraft nazvaná Mein Kraft (Ilustrační obrázek)

Řada populárních online her oblíbených především u mladých hráčů je ideálním prostředím pro náboráře extrémistů.

Saúdská Arábie zakázala desítky videoher, neunikl ani třetí Zaklínač

Zaklínač 3: Divoký hon

Saúdská Arábie zakázala sedmačtyřicet videoher v reakci na sebevraždu dvou dětí. Důvodem je podezření, že sebou nechaly...

Další z rubriky

Hra Fortnite vydělala již miliardu dolarů, přitom je ke stažení zdarma

Fortnite

Za pouhý rok od vydání už hra Fortnite vydělala svým tvůrcům přes 20 miliard korun. Její popularita je přitom stále na...

Konami zatrhlo výrobu portu hororu P.T., jeho autora však odměnilo

P.T.

Právníci firmy Konami zakázali distribuci už téměř hotového remaku hororové hry P.T. Jeho tvůrce však nemusí smutnit,...

RECENZE: První placený přídavek pro český Kingdom Come je rozpačitý

Kingdom Come: Deliverance: From Ashes DLC

Placený přídavek From the Ashes nepřináší nic z toho, proč Kingdom Come tak milujeme. Možnost spravovat vlastní vesnici...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz