TOP 5 TÝDNE: Mafia 3 dopadla bídně. Kritika fanoušků ji drtí

  • 0
Uctívaná česká značka v amerických rukou nenavázala na úspěch předchozích dílů. Mafia 3 je proto jen průměrná hra sužovaná technickými chybami a stereotypem. Kromě toho vyšla strategie Cossacks 3, zavzpomínali jsme na deset tuhých herních bossů a své znalosti jste mohli otestovat v kvízu.

1. Mafii 3 lidé kritizují zleva i zprava

Problémy Mafie naznačila již absence novinářských aktivačních klíčů, které často bývají dostupné ještě před vydáním hry. Tvůrci navíc příliš nectili kořeny série, místo dalšího dílu Mafie tak hra působí spíše jako kopie odlišných značek.

„Namísto silného lineárního příběhového zážitku, jaký by člověk od této značky automaticky očekával, tu máme otevřený svět plný generických a do nekonečna se opakujících drobných misí,“ píše Jan Srp v recenzi ma Bonuswebu.

Přesto však Mafia 3 má určité kouzlo. Fiktivní město New Bordeaux je zkonstruované obdivuhodným způsobem, hity ze 60. a 70. let zpříjemní cestu automobilem a nastavení jízdního režimu na simulaci vede k překvapivě zábavnému pocitu z řízení.

Mafia III (PS4)
Mafia III (PS4)
Mafia III (PS4)

Mafia III (PS4)

Hra však potrápí problémy technického rázu. Obzvlášť peprné jsou u PC verze, tentokrát ale řada z nich nechybí ani na konzolích. Titul se trhá a narazíte na fyzikální i grafické nesmysly. Ve výsledku tak Mafia 3 od Bonuswebu získala hodnocení 60 % (čtěte recenzi).

PC verze navíc původně vyšla s omezením snímků za vteřinu nastaveným na 30. To později vyřešila záplata, díky které lze volit ještě mezi 60 a neomezenou hodnotnou. Přesto se však na hru i po aktualizaci snesla vlna kritiky, která je patrná například na oficiálních fórech.

Řada lidí kritizuje chybějící prvky z předchozích her, například možnost natankovat benzin. Často tak lze číst žádosti o vrácení peněz. „Série Mafia se nikdy neobešla bez technických chyb. Ale tento díl je tak nedokončený, že je to urážka lidí, co si ho koupili,“ napsal například uživatel pod přezdívkou aequitas_90.

A aby toho nebylo málo, deluxe edice hry neobsahovaly aktivační kód. Přehled chyb, nedodělků a porovnání s předchozími díly naleznete v tomto článku.

2. Dungeon Keeper staví konvence na ruby, dočasně je zdarma

Klasickou strategii Dungeon Keeper je díky akci On the House (na účet podniku) možné z digitální distribuce Origin stáhnout zdarma.

Stáváte se v ní pánem zla a bojujete s dobrem, které se vás snaží vymýtit. Kromě standardního budování navíc můžete využívat netradiční metody, například fackování poddaných. Hru bezplatně můžete získat zde.

Dungeon Keeper
Dungeon Keeper
Dungeon Keeper

Dungeon Keeper

3. Recenze Cossacks 3: Průměrná strategie, čerpá z prvního dílu

Ačkoliv letošní díl Cossacks v názvu obsahuje číslovku tři, ve skutečnosti je předělávkou prvního dílu. Těšit se tak opět můžete na bitvy armád čítajících až tisíce jednotek a nadstandardně obtížnou kampaň. Počítačem řízení protivníci vás v ní mnohdy zadupají do země.

„Strategie Cossacks 3 by se mohla líbit fandům prvního dílu, pro nikoho jiného asi není,“ shrnuje dojmy z titulu Jan Kouba. Hře tak udělil hodnocení 60 % (čtěte recenzi).

Cossacks 3
Cossacks 3
Cossacks 3

Cossacks 3

4. Vyznáte se v herních novinkách?

V našem kvízu můžete prověřit znalosti letošního herního průmyslu. Testuje například, jaké vyšly hry. Jestli podle obrázku dokážete poznat titul, jak se proměňují technologie u populárních herních sérií a jak se jmenují bossové z některých her (spustit kvíz).

FIFA 17 (Xbox One)

5. Deset bossů, co nás pořádně potrápilo

Jan Lysý vzpomíná na speciální nepřátele, které bylo nesmírně obtížné porazit. Nechybí pochopitelně bossové z Dark Souls, ale ani z klasik jako Mortal Kombat 2 či Metal Gear Solid. Souhlasíte s naším seznamem nejtěžších protivníků?