Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Top Gear Rally - vibrátor a hra v jednom

  12:00aktualizováno  27. července 2001 9:33
Dlouho ohlašovaná a očekávaná rubrika GameBoy doráží také na BonusWeb, abyste mohli být vůbec poprvé na českých serverech informování i o novinkách z této oblasti. A začínáme hned hrou, která je 3x první a která se pokouší napodobovat force-feedbackové funkce i pro tento handeld. Příjemné počteníčko.
Top Gear Rally

Právě jste začali číst mou první recenzi pro hru na GameBoye, mého věrného přítele při dlouhých nudných cestách z Opavy do Prahy na nudné a dlouhé porady a zároveň také první článek rubriky GameBoy na BonusWebu. A aby těch "prvních" nebylo málo, do třetice všeho dobrého - Top Gear Rally, hra, kterou jsem si dnes vzal na paškál, je podle mých informací prvním rádoby force-feedbackovým titulem pro tento "handeld". Takže se pohodlně usaďte do svých křesel, dejte ruce pryč ze svých myšek, aby vás to nelákalo přeskakovat z wokna do wokna či dokonce přímo "přeladit" na jiný server a pokračujte ve čtení tohoto článku.

Když jsem prvně držel tuto "hračičku" ve svých rukou, netušil jsem, že hry na ni mohou být tak vychytané a že mě můžou mnohdy bavit více, než tituly na PC. Je fakt, že ne všechny jsou na takové úrovni, jako Top Gear Rally, nicméně i kvůli nim stojí za to GameBoye mít. Grafika, oproti očekávání, nevypadá vůbec zle a byť se celá hra odehrává na malinkaté obrazovce jen v několika málo barvách, dokáže vás do sebe vtáhnout dříve, než si to stačíte uvědomit a ani nevíte jak a nemůžete se od ní odtrhnout, alespoň ne vlastní silou. Ani mě se to mnohdy nepovedlo a už se mi podařilo u GameBoye také usnout, neboť jsem jako realaxaci zvolil jeho hraní a přecenil jsem schopnosti mého, Top Gear Rally prací a bezesnými nocemi vyčerpaného organismu. To je však zase jiná kapitola a dále se budeme v článku namísto "nočního života šéfredaktora BonusWebu" věnovat Top Gear Rally samotné.

Tuhle bezesporu zajímavou a v jistém směru i originální hru mají na svědomí chlapíci z Kemca a jak je vidno z obrázků, pořádně se na to vrhli. Po grafické, nebo možná vzhledem ke schopnostem GameBoye řekněme spíše vizuální, stránce vypadá hra opravdu pěkně, o čemž svědčí i obrázky obklopující tuto recenzi. Ačkoliv GameBoy Color nemá příliš velkou barevnou škálu, Kemco se ji v Top Gear Rally použilo využít, jak jen to bylo možné a výsledkem toho je opravdu pěkný pohled, který se vám na prťavém displeji nabízí. Kromě toho i zvuk, který tvoří vlastně jen vrčení auta, je asi ten nejrealističtější, jaký jsem zatím na tomto "handeldu" slyšel.

V závodu máte zpočátku k dispozici dvě auta a tři tratě, přičemž postupem času dostáváte k dispozici další a další vozítka a samozřejmě v případě, že se na všech zpřístupněných tratích umístíte do třetího místa, tak se vám objevují další. Nutno však podotknout, že například první tři tratě, Top Gear Rally které je nutno odjet pro odkrytí dalších, mi připadaly zcela stejné a až na to, že jedna se jela na asfaltu, druhá po poušti a třetí v džungli, se samy sobě podobaly jako vejce vejci. Na druhou stranu postupně odkrývající se závodní okruhy na tom byly již o poznání lépe.

O čem jsem se ale zmínil již v úvodu tohoto článku a co považuji za vskutku převratnou novinku v hrách pro toto zařízení je jakási snaha o force-feedback. Herní kazetka totiž kromě grafických a zvukových instrukcí obsahuje také jakési vibrační zařízení fungující na zvláštní baterku, které v závislosti na stylu vaší jízdy třese s vaším GameBoyem a vzhledem k tomu, že se tak děje jen v případě vyjetí z tratě, smyku či vrážení do soupeřových vozidel, informuje vás o tom, že něco není v pořádku. Touhle vymožeností si u mě chlapíci z Kemca šplhli, ale neznamená to, že je budu jenom chválit a přehlídnu záporné vlastnosti, jimiž Top Gear Rally také disponuje. Bohužel.

Ačkoliv by se dalo jistě vytýkat mnohé, vzhledem k tomu, že jde o GameBoye a že jsem ještě neodehrál desítky her potřebné k objektivnímu srovnávání, budu se věnovat jenom realističnosti, v níž Top Gear Rally pokulhává docela hodně. Nejvíc mi vadil kontakt s ostatními auty. Přiblížit se k nim na dohled není problém a netrvá to vůbec dlouho, ale předjet je už je horší, Top Gear Rally neboť zde je již pouhé přibližování se na kontaktní vzdálenost mnohem pomalejší a obtížnější, byť máte vyšší rychlost než soupeř. Možná je to zkreslené právě nezvykle rychlým přibližováním na pohled a pak mnohem pomalejším přibližováním se tak, abyste s nimi byli v kontaktu. Navíc ani předjíždění není jednoduché, soupeři se vás snaží blokovat, v čem bych problém neviděl, vadí mi ale, že po nárazu se auto příliš nezpomalí a hlavně soupeř se o mnoho nevzdálí. Navíc nemůžete auta, která se snažíte předjet, vytlačovat ze silnice a to ani v případě, že se snažíte sebevíc a ruce už vám brní od neustálého vrnění se vašeho milého GameBoye.

Až na těchto pár drobností je však Top Gear Rally nejlepší závodní hra, kterou jsem měl zatím možnost na GameBoyi spatřit. V mnohém je originální, co se vizuální podoby týče, je pěkně udělaná, ale v některých věcech, hlavně co se hratelnosti týče, je tak trošku odfláknutá. Škoda, nebýt těch pár drobností, na kterých mě osobně záleží mnohem více, než na grafice (zvláště pak na GameBoyovské grafice), byla by Top Gear Rally hrou, kterou bych bez mrknutí oka označil za titul atmosférou na hlavu porážející leckterého konkurenta na PC.

Autor:Nejčtenější

Příběh nelehkého zrodu českého herního hitu Kingdom Come

Kingdom Come: Deliverance

České hry Kingdom Come už se prodalo více než milion kusů, takže už teď můžeme mluvit o úspěchu. Cesta k němu však...

Kdyby mi bylo sedm, po stavebnici Nintendo Labo bych šílel

Nintendo Labo

Nintendo Labo spojuje digitální svět videoher se stavebnicí z papírového kartonu. Kdo si chce zahrát, musí si hračku...Práce snů? Streamer Ninja si hraním vydělává půl milionu dolarů měsíčně

Richard Tyler Blevins aka Ninja

Američan Tyler Blevins si díky hraní oblíbené počítačové hry Fortnite vydělal miliony dolarů. A jeho fanouškovská...

Zázrak se nekoná, filmový Tomb Raider je těžký průměr

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Kletbu filmových adaptací nový Tomb Raider sice nezlomil, ale vyloženě neurazil, i když jde o průměr. Hráč si po...

Usednout do traktoru Zetoru můžete v Brně a nově i v Pure Farming 2018

Pure Farming 2018

Právě dnes, v úterý 13. března, vychází nový vyzyvatel pro zažité farmářské simulátory. Byli jsme se na něj podívat v...

Další z rubriky

RECENZE: SpellForce III je parádní mix strategie a hry na hrdiny

SpellForce III

Kombinace strategie a hry na hrdiny ve stylu Baldur’s Gate bude atraktivní vždycky. SpellForce III je toho důkazem, i...

RECENZE: Kingdom Come naučí svět milovat českou historii

Kingdom Come: Deliverance

Nejočekávanější česká hra poslední dekády nezklamala. Je to sice o dost náročnější záležitost, než na jaké jsme si v...

RECENZE: Subnautica je nejlepší podmořská hra všech dob

Subnautica

Podmořská Subnautica je na první pohled nenápadná hra, která se od svého vydání drží mezi nejprodávanějšími hrami na...Najdete na iDNES.cz