Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Top Shot 2 - vyrazte si na lov s M-16

  12:00aktualizováno  15. února 2003 3:32
Pokud se vám v poslední době stýskalo po střílení na terče ze zbraní různých kalibrů, máme pro vás dobrou zprávu. V Top Shot II si vyzkoušíte, jak byste obstáli na střelnici FBI, popřípadě jaké to je být členem speciálních jednotek SWAT. Nebo byste se chtěli utkat v duelu na Divokém západě?

Top Shot 2 Člověk čas od času potřebuje vypnout, znáte to. Přijde chvíle, kdy nemáte chuť řešit tisíc let staré druidské mystérium, kdy opravdu nechcete vyrábět desítky jednotek k eliminaci nepřítele, natož pak závodit na světoznámých okruzích ve své formuli. A věřte tomu, že s přibývajícími léty strávenými nad spoustou super her tahle situace nastane. Takovýto člověk si většinou vezme dovolenou. Nicméně v případě, kdy krize ještě nepřekročí pomyslnou hranici se člověk uchýlí a) ke hrám jako Solitaire, FreeCell (souhrnně se jim říká "kravinky pod Windows") b) k nějaké (často až absurdně tupé) řeži. Jak název napovídá, Top Shot 2 směruje spíše k béčku, ovšem s jedním rozdílem. Není to až tak tupé, nepoteče žádná krev, jenom se bude stále dokola střílet do několika typů terčů. Pohyblivých i statických. A to pořád dokola, než vás tenhle divný stav přejde a vy opět dostanete chuť vyřešit nějakou zapeklitou vraždu v duchy prolezlém baráku.

Po zkusmé hodinové střílečce v různorodých prostředích za ještě podivnějších podmínek jsem si vzpomněl na jednu hodně stařičkou sharewarovou hru. Kdo, a snad již můžu říct z pamětníků, zažil éru 286, určitě ji hrál. Tuším, že název zněl "Puška" a cílem bylo nastřílet co nejvíce bodů. V prvním levelu hráč kurzorem zaměřoval různé předměty, dále se střílelo Top Shot 2 co nejrychleji na terč, poté na vystřelené disky a vše uzavíralo střílení do banditů na Divokém západě. Mám pocit, že od té doby uběhlo zhruba deset let. Zajímavé je, že Top Shot 2 nabízí vlastně úplně to samé. Změnila se grafika, přibylo mnohem více módů a více úrovní, nemluvě o té plejádě zbraní! Nedbalý všech rad pouze překontroluji ovládání, abych zjistil, že se nabíjí tlačítkem "r" a mezerníkem se přibližuje. Bez váhání spouštím turnaj. Z nabídky vybírám osvědčený Magnum BFR, který navíc, dle statistik, nedopadl vůbec špatně. Mimo všemožných údajů totiž každá ze zbraní obsahuje přehledný graf. Ten informuje o tom, jak dobře se s ní střílí se zvětšující se vzdáleností. První z vygenerované úrovně mě vyhodí na jakémsi posedu, přede mnou se rozléhá pastvina. Uprostřed obrazovky odpočítávají velká čísla, načež se objevuje slušný počet terčů představující zvěř. Většina je černá, střílet tedy mám asi do těch červených. Jenže, než se vzpamatuji, časový limit vyprší. Nevzdávám to! V další úrovni se na zemi povaluje několik melounů, po chvilce vylézají z děr červené siluety krys a pobíhají mezi nimi. Popravdě řečeno, moc mi to nemyslí, v pátek k večeru už asi není čím :-), tak zkouším alespoň režim "rychlá hra". Zde se vyskytují všechny úrovně, dokonce s návodem co a jak, čili protentokrát mi ve spokojeném střílení do terčů nebrání zhola nic.

Top Shot 2 Než vás seznámím s těmi nejzajímavějšími disciplínami, za zmínku určit stojí i celý systém hry. Vy stojíte na jednom místě (posed, střecha, poušť), které je většinou ohraničeno nějakou ohrádkou či plotem. V tomto malinkatém prostoru vám hra dovolí volně se pohybovat (ala Doom, Quake...). O kousek dále leží scéna, na níž se odehrává vlastní dění. Tj. střílíte do statického či pohybujícího terče - v závislosti na lokaci. Pro představu, stojíte na střeše a v oknech okolních baráků naskakují terče, na nichž je vyobrazen gauner držící nůž na krku oběti. Vy samozřejmě musíte zamířit na lumpa a vystřelit. Tímto vyzískáte několik bodů, v opačném případě - když střelíte do nevinné oběti - body ztrácíte. Samozřejmě, že nejvíce zábavy skýtá turnaj. Zvolíte obtížnost, kterou vyobrazuje několik kreslených postav spolu s charakteristikou. Amatéra představuje toliko typický vidlák širší postavy v montérkách, největšího tvrďáka pak mariňák. Soutěž probíhá najednou, čili máte-li během časového intervalu střelit do co nejvíce terčů, stojí vedle vás oponent a snaží se být lepší než vy. Frekvenci jeho střelby a úspěšnost určuje zvolená obtížnost.

Velmi záleží i na výběru zbraně, kterých je zde požehnaně. Klasické ruční reprezentují kousky jako Magnum, Desert Eagle a třeba Walther PPK. Brokovnice nemá cenu Top Shot 2 rozpitvávat, ovšem automatické zbraně ano! Pokud jste si vždy přáli zastřílet z M-16A2 či AK-47, mám pro vás dobrou zprávu, v Top Shot 2 se vyskytují. A nakonec pušky - říká vám něco třeba Barrett M82A1? Nemyslete si, že vzít si takovou AK-47 je zaručená výhra, neboť do některých situací se vůbec nehodí. Třeba takové střílení do skeetu - počítač se, díky slušnému rozptylu, skvěle strefoval tou nejobyčejnější brokovnicí, zatímco já s M-16 nedal ani bod. Grafické ztvárnění zbraní se mi líbí, škoda jen, že při režimu pro přiblížení se textury občas trochu rozsypávají. Je to dáno tím, že Top Shot 2 běží na enginu, jenž silně připomíná starý Build známý z Duke Nukem 3D. Ovšem s tím, že narazíte na slušné terénní nerovnosti a velmi dobré textury, čili vám tenhle krok zpátky, z hlediska technologie, ani nepřijde. A pro tenhle typ her vlastně i bohatě dostačuje.

Herních režimů autoři připravili přesně 20, přičemž se dělí na sedm kategorií. Střílení na skeet mě nijak zvlášť neokouzlilo a v turnaji představuje asi tu největší nudu. Mnohem zábavnější je střelnice, ve které trefujete terč. Lze si nastavit i vzdálenost terče a učinit tak hru obtížnější. Jednou z variací je střelba na náhodně se objevující terče. To už se ale přesouváme do přírody, kdy z posedu střílíte červenou barvou označené terče zvěře. Z Top Shot 2 posedu (či lovecké terasy) se nabízí skvělý výhled a zbraň na dálku se určitě vyplatí. Poněkud odlehčenější zábavou je kovbojské městečko, ve kterém mě zaujal především klasický duel. Po odpočítaní se někde na obrazovce objeví soupeř a vy máte několik málo vteřin (v lepším případě) na zacílení a úspěšný výstřel. K zajímavostem patří likvidace melounů, které žerou krysy, čili byste si měli hodně pospíšit. Předposlední kategorie nabízí střílečku ve stylu Duke Nukem 3D, kdy procházíte buď temné ulice nebo konspirační barák a všude se vynořují potenciální cíle. Nakonec si vyzkoušíte, jaké to je být v kůži člena speciální jednotky SWAT. Ze střechy eliminujete únosce, kteří ohrožují nic netušící spoluobčany.

Jak zřejmě tušíte, Top Shot 2 nepatří ke hrám, u kterých strávíte dlouhé hodiny, přesto si svoje místečko určitě najde. Pro mluví zejména po všech stránkách kvalitně odvedená práce. Ačkoli nenabízí nic víc než zaměřování terčů v pohledné grafice, na odreagovaní a vyzkoušení rychlosti vlastních reakcí se hodí dokonale.

Top Shot 2
Výrobce: Cat Daddy Games
Vydavatel: Activision
Distribuce v ČR: zatím není definitivně rozhodnuto
Oficiální homepage: hra nemá homepage
Minimální konfigurace: procesor 300, 64 MB RAM
Doporučená konfigurace: procesor 450, 128 MB RAM
3D karty: ano
Multiplayer: ne
Verdikt: Na odreagování docela zajímavá a hratelná střílečka.
Hodnocení 58%

Autor:


Témata: nůž

Nejčtenější

Žádný milovník vláčků by si neměl nechat ujít český projekt Mashinky

Mashinky

V českých luzích a hájích se kutí mnoho zajímavých projektů. Jedním z těch nejsledovanějších jsou cenami ověnčené...

RECENZE: První placený přídavek pro český Kingdom Come je rozpačitý

Kingdom Come: Deliverance: From Ashes DLC

Placený přídavek From the Ashes nepřináší nic z toho, proč Kingdom Come tak milujeme. Možnost spravovat vlastní vesnici...RECENZE: Erotický horor Lust for Darkness neděsí ani nevzrušuje

Lust for Darkness

Nezávislá polská hra slibovala kombinaci erotiky a hororu. Krve i nahých lidí je tu sice přehršel, ale přesto je...

KOMENTÁŘ: Lezou vám krkem hry pro každého? Nejste sami, ale máte smůlu

Far Cry 5

Při pohledu na herní průmysl vynikne jeden zajímavý rozpor. Velcí vydavatelé se snaží hráčům zprostředkovat herní...

Neonacisté verbují děti pomocí Fortnite a Minecraftu

Parodie na Minecraft nazvaná Mein Kraft (Ilustrační obrázek)

Řada populárních online her oblíbených především u mladých hráčů je ideálním prostředím pro náboráře extrémistů.

Další z rubriky

RECENZE: Pamatujete na sci-fi simulátor Descent? Overload je to samé

Overload - fotky z recenzování

Descent patří mezi ty hry, na které hráči kolem třicítky vzpomínají s nostalgickou slzou v oku, zatímco ti mladší...

Z velkých království trosky. Recenze Total War Saga: Thrones of Britannia

Total War Saga: Thrones of Britannia

Total War se tentokrát podívá na Britské souostroví roku 878 našeho letopočtu na konflikt mezi Vikingy a ostrovany....

RECENZE: Erotický horor Lust for Darkness neděsí ani nevzrušuje

Lust for Darkness

Nezávislá polská hra slibovala kombinaci erotiky a hororu. Krve i nahých lidí je tu sice přehršel, ale přesto je...Najdete na iDNES.cz