Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Top Spin 2 - konečně tenis!

  12:05aktualizováno  27. listopadu 11:00
Je až trestuhodné, jakým způsobem je tenis v posledních letech na PC opomíjen. Vždyť se bezpochyby řadí mezi nejoblíbenější sporty planety. Jako takový by zasloužil důstojné virtuální zpracování. Je jím Top Spin 2?
70

Top Spin 2

Platforma: PC
Výrobce: Aspyr

Herní karta

Topspin2 Kde jsou ty doby všelijakých Next Generation či Roland Garros tenisů, které až donedávna vycházely každý rok. A každý rok jsme na ně házely víceméně špínu, protože si to zasloužily. Než aby se jejich tvůrci pochlapili a vštípili jim hratelnou podobu, raději rovnou zavřeli krám a přepustili tenisové kolbiště jiným. Těch je sice podstatně méně, na druhou stranu je jim třeba přiznat nepopiratelné kvality. Vždyť Virtua Tennis neovládl jen konzole či automatové herny, ale nakonec i PC – dosud jde zřejmě o nejhratelnější tenis, který se na počítačích kdy objevil. Velice dobře mu však sekundoval Top Spin, jehož druhý díl k nám po půlroční prodlevě přichází z next-generation systému X-BOX 360. Je ale otázkou, zda jde skutečně o tenis nové generace. Jednu věc ovšem musíme deklarovat předem: rozhodně patří k nejlepším!

Je ale otázkou, zda jde skutečně o tenis nové generace. Jednu věc ovšem musíme deklarovat předem: rozhodně patří k nejlepším!

První věcí, kterou určitě ocení všichni příznivci statistik, jsou licence. Turnaje jsou sice fiktivní, to však bude vadit jen těm největším hnidopichům, mnohem důležitější je možnost zahrát si za oblíbeného tenistu. Pravda, Jirku Nováka tu nenajdete,Topspin2 ovšem pokud se vaše preference upírají směrem na dlouhodobou světovou špičku, své favority zde najdete, ať už mezi muži (Hewitt, Moya, Haas, Roddick, Federer…) nebo ženami (Williamsová, Sharapovová, Mauresmová, Davenportová…). Pustit se můžete nejen do klasické dvojhry, přítomná je i čtyřhra, přičemž ve všech myslitelných variantách – to se týče hlavně nejrůznějšího namíchání (klidně mohou hrát dva chlapi proti dvěma ženským). Postavičky vypadají na kurtu jako jejich skuteční představitelé a velice nás potěšil třeba i takový detail typický pro Sharapovovou – ta holka neskutečně heká i ve hře! Kdo má zájem, může si klidně u hráček (samozřejmě i hráčů) navolit libovolné šatičky a jistě určitě ocení skutečnost, že tyto se při hře chovají zcela realisticky podle pohybů tenistky. To už plynule přecházíme ke grafice, s níž můžeme být spokojení. Jelikož tenisové kurty nejsou kdovíjak rozsáhlé a na vyobrazení až tak náročné, mohla být pozornost věnována detailům, jež se projevují hlavně při perfektních animacích tenistů, které jim prostě uvěříte. Pravda, diváci ještě nevypadají tak úplně next-gen, ovšem celkově jsme z vizuální stránky měli dobrý pocit. Zvláště, když seTopspin2 pohodlně hýbe i na průměrných mašinách. Potud tedy konverze dopadla dobře.

Kde však nastávají nepříjemné komplikace, to je ovládání. Tenis dosud nepatřil (na rozdíl od fotbalu nebo hokeje) ke sportům, které by víceméně vyžadovaly k přijatelnému hraní gamepad. Ostatně na klávesnici si lze ovládání představit dobře. Jenže v Aspyru si usmysleli něco jiného – snad chtěli podpořit prodej herního příslušenství, jinak si totiž nedokážeme vysvětlit hrozivé šlápnutí vedle, kdy sice hru klávesnicí ovládat můžete – ne však zcela, a je třeba si vzít do druhé ruky myš, kterou řídíte tenisův pohyb. Zkoušeli jsme to takhle dlouho, dokonce se nám po nesmírné frustraci s velkým štěstím podařil vyhrát zápas. Na dlouho poslední. Není zbytí, bez kvalitního gamepadu se k Top Spin 2 ani nepřibližujte. Je pravdou, že cena těchto zařízení za poslední dobu klesla do velmi přijatelných mezí, pořád ale budou existovat hráči, kteří do něj investovat nechtějí. A ti jsou z hraní vyřazeni – při hodnocení tedy tento fakt nelze opomíjet. Zároveň však dodáváme, že pokud gamepad máte, můžete si k výsledku přičíst klidně 5%.Topspin2

Tvorba vlastního tenisty probíhá v příjemně komplexním prostředí a zároveň nabízí velkou příležitost k identifikaci s vypiplaným borcem.

Tím, co po prolétnutí několika exhibičních zápasů, bezpochyby naláká většinu hráčů, je kariéra. Tvorba vlastního tenisty probíhá v příjemně komplexním prostředí a zároveň nabízí velkou příležitost k identifikaci s vypiplaným borcem. Piplat se totiž bude extrémně. Už přiřazení několika málo bodíků k velkému množství vlastností, dává tušit, že zdejší RPG systém bude jednoznačně během na dlouhou trať. Následující zkušenost vás z tušení převede k přesvědčení. Z podobně zaměřených her jsme jednoznačně zvyklí, že vše odsýpá velice svižně, takřka samo. Tvůrci Top Spinu 2 se ale rozhodli neulehčovat ani nejmenší částečku systému. Pravda, pořád ještě v arkádových hranicích, takže komplexní simulaci nečekejte ani omylem, přesto ale první krůčky po kariérním žebříčku, který začíná na 200. místě, nepřesvědčují. Tedy v případě, že nejste nekritickými zastánci metody drilu, jelikož právě té si ve hře užijete plnými doušky. Mohutná tréninková platforma umožňuje kontinuálně se zlepšovat v jednotlivých vlastnostech, ale než je Topspin2 vypilujete na konkurenceschopnou úroveň, strávíte tréninkem až příliš dlouhou dobu. Cvičení navíc nejsou navržena tak, aby vysloveně bavila – dovedli bychom si představit formu zábavnějších miniher. Domnívám se, většina z vás si touží zahrát dobrý tenis, který Top Spin 2 bezesporu obsahuje, jenže v módu kariéry se k němu nejdříve musíte propracovat skrz přebytečný trénink. Bez něj totiž budete ve hře „na ostro“ hendikepováni. Existují v zásadě dvě varianty, jak postupovat. Buďto tréninky přežít a užívat si dalších, mnohem kvalitnějších, součástí kariéry, nebo se na ní vykašlat a hrát jen samostatné turnaje.

Tím nejdůležitějším je rozhodně pocit ze hry, a za ten se Top Spin 2 vůbec nemusí stydět. Přesně naopak. Zpočátku budete rádi, pokud zvládnete defenzivní styl, kdy vlastně jen vracíte míčky na soupeřovu polovinu a spoléháte na jeho chybu. Velmi rychle však začnete používat údery vyšších kvalit a také je podporovat třeba zatočením apod. Mnoha způsoby lze i riskovat.

Klady a zápory

Plus Dobře převedený tenis
Plus Vypadá to hezky

Mínus Na klávesnici si nezahrajete
Mínus Zdlouhavá kariéra

Cena Cena nestanovena
EN Anglicky

To vše ústí v zábavný zážitek, který navíc není nikterak složitý – křivka „učivosti“ ze začátku stoupá strmě nahoru, ve vrchních pozicích začíná pomalu stagnovat, ale přesto se pořád a pořád radujete z nových a ještě lepších výměn. Všechno ale jednou omrzí, v singleplayeru obzvlášť, a právě proto tvůrci neopomněli hru více hráčů, jež v případě dvou (čtyř) opravdu zkušených hráčů ústí v krásnou a záživnou hru.

Všechno ale jednou omrzí, v singleplayeru obzvlášť, a právě proto tvůrci neopomněli hru více hráčů, jež v případě dvou (čtyř) opravdu zkušených hráčů ústí v krásnou a záživnou hru.

Top Spin 2 má samozřejmě i tu výhodu, že na PC je to s tenisovou konkurencí více než jen na štíru. Rozhodně však jde o hru, která by měla všechny, co touží po virtuálním tenise, uspokojit. Je velká škoda, že má takové problémy s klávesnicí a kariéra není řešena lépe. Pořád však zbývá dostatek kladných vlastností, které mnohé vybízejí ke koupi.

Autor:


Hodnocení hry

Redakce

70 %

Čtenáři

81 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 236 čtenářů

Témata: virtuální

Nejčtenější

Žádný milovník vláčků by si neměl nechat ujít český projekt Mashinky

Mashinky

V českých luzích a hájích se kutí mnoho zajímavých projektů. Jedním z těch nejsledovanějších jsou cenami ověnčené...

RECENZE: První placený přídavek pro český Kingdom Come je rozpačitý

Kingdom Come: Deliverance: From Ashes DLC

Placený přídavek From the Ashes nepřináší nic z toho, proč Kingdom Come tak milujeme. Možnost spravovat vlastní vesnici...Speedrunner dohrál nejtěžší hru loňského roku za 50 minut

Cuphead

Pouhých 50 minut stačilo hráči s přezdívkou TheMexicanRunner k tomu, aby pokořil neskutečně obtížnou skákačku Cuphead....

RECENZE: Erotický horor Lust for Darkness neděsí ani nevzrušuje

Lust for Darkness

Nezávislá polská hra slibovala kombinaci erotiky a hororu. Krve i nahých lidí je tu sice přehršel, ale přesto je...

KOMENTÁŘ: Lezou vám krkem hry pro každého? Nejste sami, ale máte smůlu

Far Cry 5

Při pohledu na herní průmysl vynikne jeden zajímavý rozpor. Velcí vydavatelé se snaží hráčům zprostředkovat herní...

Další z rubriky

RECENZE: Herní zpracování Pilířů země je lepší než knižní originál

Ken Follett's The Pillars of the Earth

Pilíře země jsou takřka tisícistránková historická bichle o stavbě monumentální katedrály ve smyšleném anglickém městě....

RECENZE: První placený přídavek pro český Kingdom Come je rozpačitý

Kingdom Come: Deliverance: From Ashes DLC

Placený přídavek From the Ashes nepřináší nic z toho, proč Kingdom Come tak milujeme. Možnost spravovat vlastní vesnici...

RECENZE: Ve strategii Ancestors Legacy budete dobývat a plenit

Ancestors Legacy

Nová historická strategie od polského studia Destructive Creations se hlásí o vaši přízeň a rozhodně má s čím vyrukovat.Najdete na iDNES.cz