Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Top Spin 2 - tenistův ráj

  12:00aktualizováno  11. dubna 12:05
První Top Spin se zjevil víceméně odnikud a ihned zaujal místo mezi nejlepšími tenisovými hrami. Od druhého dílu se tak vysoká kvalita očekávala již automaticky.

Top Spin 2 Tenisové hry to v žánru sportovních videoher nemají nijak lehké, zejména proto, že se na ně již tradičně poněkud zapomíná. Paradoxně však právě videoherní tenisy patří obecně k tomu nejlepšímu, co si sportovní fanoušek může přát. Jistě, najde se i spousta titulů nevalných kvalit, ale zatímco kupříkladu takové fotbaly táhne kvalitativně víceméně pouze Pro Evo Soccer, za nímž konkurenční FIFA již znatelně kulhá, mezi tenisy najdeme minimálně tři série, které představují velmi rozumnou volbu. Zatímco praotec a zakladatel současné garnitury kvalitních tenisových her Virtua Tennis se zaměřuje spíše na tu akčněji laděnou část publika, Smash Court Tennis od Namca se snaží jít o něco realističtější, a nyní by se již dalo říci, že i střední cestou, a nejmladší z triumvirátu nejlepších, xboxový Top Spin, si klade za cíl co nejreálnější ztvárnění tenisu.

Vrcholem zdejšího umění jsou takzvané riskantní údery, kdy je potřeba velmi přesného časování vašich úderů včetně servisu.

Top Spin 2 První Top Spin byl na starém Xboxu přijat veskrze pozitivně, a tak byly první zprávy o druhém dílu pro Xbox 360 kvitovány povětšinou jen dalšími očekáváními výborné hry. A jak se ukázalo, byla tato očekávání naprosto oprávněná, jelikož Top Spin 2 je opět v mnoha směrech výbornou záležitostí. Skvěle se hraje, pohodlně se ovládá a vydrží na dost dlouho. Navíc se zde setkáme s řadou licencovaných známých jmen současného tenisu jak mužského, tak samozřejmě i ženského, a i když by jich samozřejmě mohlo být více a i když zde tenisovému fanouškovi bude nejedno ze známých jmen chybět a sem tam některé z méně známých třeba i přebývat, je vždycky mnohem lepší moci zahrát se skutečným Rogerem Federerem než muset být odkázán pouze na podivného Švýcara Rogara Feredara. Co je ovšem hlavní, Maruška Šarapovová je dokonce na obalu hry a dává tak s naprostým přehledem zapomenout na zašlou slávu Anči Kurnikovové, což platí jak pro její videoherní, tak i reálná tenisová vystoupení.

Hlavním zdejším režimem je přirozeně kariéra, do níž naskakujete jako naprosto neznámý, čerstvě v editoru vytvořený Top Spin 2 hráč, jehož hlavním úkolem je dostat se až na samotný vrchol tenisového žebříčku. To by se nemuselo zdát jako zase jako až tak obtížný úkol, jelikož hned na začátku jste zařazeni na 200. příčku žebříčku, ovšem časem se ukáže, že to zase tak jednoduché nebude. Postup vzhůru je totiž podmíněn dobrými výsledky na turnajích, jenomže zejména v počátečních fázích hry potřebujete v prvé řadě trénovat. Zpočátku to ovšem rovněž není problém, jelikož díky umístění ve spodních patrech pořadí se totiž můžete účastnit pouze méně významných turnajů, mezi nimiž budete mít dost času k tréninku, který probíhá formou několika tematicky zaměřených miniher specializujících se na konkrétní tenisové dovednosti. Po odtrénování rozdělíte bodíky, které získáte mezi své statistiky a celkově to zpočátku jde jako po másle a dostat se do první stovky tak nepředstavuje výraznější problém.

Technická stránka hry je víceméně v pořádku, i když grafika až tak moc neoslní.

Top Spin 2 Pak už ale začne pomalu přituhovat, zejména proto, že se vám zpřístupní kvalitnější, ale samozřejmě i náročnější turnaje, které jsou ovšem zase lépe bodově hodnoceny. V daný okamžik je potřeba si ale velmi dobře naplánovat postup na několik herních cyklů dopředu, jelikož na jednu stranu je potřeba hrát a postupovat žebříčkem vzhůru, ale na stranu druhou je potřeba ještě i trénovat. V době, kdy trénujete ovšem povětšinou zase v pořadí klesnete, jelikož zatímco jste trénovali, ostatní hráli a získali body. Poklesy v pořadí navíc jsou občas poměrně drastické, a tudíž se klidně může stát, že v době přípravy na velký turnaj klesnete natolik, že se na něj vlastně ani nedostanete, v lepším případě budete muset třeba do kvalifikace. Tato „manažerská“ část, do níž mimo jiné patří i najímání různých trenérů specializujících se na různé tenisové dovednosti či podepisování smluv se sponzory, tak sice působí realistickým dojmem, ovšem do jisté míry je to i tak trochu brzda celé hry, jelikož místo toho, abyste pilovali své údery a stoupali vzhůru, budete muset čas od času řešit, kdy se vlastně zúčastnit turnaje a kdy raději trénovat.

Top Spin 2 Co se týče samotného ztvárnění tenisu, nemůžeme mít v podstatě žádných námitek. Nejprve je ale potřeba si zvyknout na zdejší realistický systém, kdy rozhodně neplatí, že stisknete tlačítko a vaše postava provede úder, ale pak již budou vaše dojmy jen a pouze kladné. Stejně jako ve skutečném tenisu je potřeba i zde se před každým úderem napřáhnout, což si vyžádá jistý čas, a tak se nedivte, že vám při první rychlé hře budou míčky dost často utíkat, i když budou mířit prakticky přímo na vás. Neméně důležitá je i poloha hráče na hřišti vůči míčku v době, kdy provádíte úder. Pokud jej tedy zahráváte již z oblasti za tělem, skončí pravděpodobně v outu, pokud je míček hodně před vámi, je zase mnohem jednodušší zahrát jej do protilehlého outu. Na druhou stranu se ale samozřejmě dají úspěšně odehrát i poměrně krkolomné míče, ovšem chce to samozřejmě již trochu cviku a citu pro hru. Oproti jiným tenisovým hrám není ani zas tak řídkým jevem, když míč skončí v síti, takže dojem z tenisu jako takového je skutečně výborný.

Maria Jurijevna Šarapovová

Maria Šarapovová se dá považovat za jakýsi mladší klon svého času velmi populární Anny Kurnikovové. Zatímco okolo Aničky se vše točilo víceméně pouze kvůli tomu, jak vypadala, přičemž za svou kariéru nevyhrála jediný turnaj profesionálního okruhu, Maria dokáže mimo jiné oslnit i svými výkony na kurtu. Mimo jiné se stala třetí nejmladší vítězkou slovutného Wimbledonu a pobyla si i nějaký čas na nejvyšší příčce ženského tenisového žebříčku. První tenisové krůčky dělala s raketou, kterou jí dal otec Jevgenije Kafelnikova a v samotných začátcích měla na její další kariéru svým způsobem vliv i Martina Navrátilová, když ji v šesti letech zahlédla na tenisové akademii v Moskvě a jejím rodičům (původem bělorusové, odstěhovali se po incidentu v Černobylu) doporučila, aby ji dali trénovat do USA.

Top Spin 2 Vrcholem zdejšího umění jsou pak takzvané riskantní údery, kdy je potřeba velmi přesného časování vašich úderů, včetně servisu, ve spolupráci se speciálním ukazatelem. Pokud se takový úder povede, je téměř nechytatelný, ovšem riziko, že se nepovede je tomu úměrné, tudíž vysoké. I bez jejich používání lze samozřejmě dosáhnout velmi slušných výsledků, čehož příkladem je třeba zdejší virtuální Roger Federer, jehož údery létají přes síť maximálně ladně a elegantně, ale jejich nesnesitelná přesnost a preciznost vás potrápí mnohem více než dělová podání mnohých hůře postavených hráčů, ale pokud chcete tuto hru zvládnout na sto procent, nácviku riskantních úderů se nevyhnete.

Jak již bylo řečeno, v žebříčku jsou rovné dvě stovky hráčů, přičemž víceméně každý z nich hraje jiným stylem, na nějž je v průběhu zápasu potřeba najít účinný recept. Jsou zde techničtí hráči, kteří své údery umisťují s maximální přesností, najdeme zde drtiče od základní čáry a samozřejmě i vyznavače stylu servis-volej, přičemž každý hraje ještě svým specifickým, lehce obměněným způsobem. Mimochodem, v žebříčku je i několik smyšlených českých hráčů, přičemž pozoruhodné na nich je to, že jim Top Spin 2 autoři přidělili vyloženě rozumná jména typu Zdeněk Staněk, Radek Novák či Dušan Procházka. To že se v mužském žebříčku dá objevit i Naděžda Benešová pak přejdeme velkorysým mlčením, případně se to dá svést na programátorského šotka :-).

Technická stránka hry je víceméně v pořádku, i když grafika až tak moc neoslní. Je totiž spíše líbivá než že by byla vyloženě technicky dokonalá. Mnohá hřiště či tenisové arény vypadají samozřejmě výborně, ale jistě by nedalo zase až tolik práce přidat více animací mezi jednotlivými míči, protože ty stávající se poměrně brzy okoukají, nehledě na to, že zase až tak výborné taky nejsou. Jednotliví licencovaní hráči i hráčky si jsou podobní tu více, tu méně, ale k poznání rohodně jsou. Zvuky jsou zvládnuty vcelku dobře a chválíme i volbu povětšinou rozumné a podle lokality, v níž se hraje, tematicky laděné hudby, kterou lze při zápasech v případě potřeby vypnout.

Klady a zápory

Plus Zpracování vychází ze skutečného tenisu …
Plus … ale hra dokáže být i atraktivně akční
Plus Trvanlivost

Mínus Občas poměrně nevyladěné posuny v žebříčku
Mínus AI deblových partnerů (počítačových)

Menší výtku bychom mohli směrovat ještě ke čtyřhrám, v nichž se nám nezdála na úplně nejvyšší úrovni umělá inteligence vašich spoluhráčů, ale s trochou toho cviku se to dá překonat v zásadě v naprosté pohodě. Top Spin 2 tak můžeme zcela bez výčitek doporučit všem, pro něž je dané téma alespoň trochu atraktivní. A kdyby vám už zápolení na světových kurtech připadalo únavné, pozvěte nějaké kámoše a pusťte se do některé ze zdejších Party Games. I bez nich vám ale hra vydrží poměrně dlouho, protože splnit některé podmínky sponzorských smluv bude chvíli trvat. Třeba zvítězit v deseti Grand Slam turnajích vám zabere minimálně tři sezóny.

Top Spin 2
Výrobce/Vydavatel 2K Sports/2K Sports
Platforma Xbox 360
Multiplayer: ano, 4 hráči
Vibrace/Analog: ano/ano
Paměťová karta: 516 kB
Verdikt: Po herní stránce vynikající tenis. Škoda jen těch několika málo nesrovnalostí.
Hodnocení: 85% (info)Nejčtenější

KVÍZ: Poznáte nejslavnější herní padouchy?

Call of Duty: WW2 - Zombie Mode

Většina kladných herních hrdinů si je podobná jako vejce vejci. Zato u záporáků se mohou vývojáři daleko více vyřádit,...

Umělá inteligence od Elona Muska už teď poráží profesionály ve hře Dota 2

Organizace OpenAI slaví s vývojem umělé inteligence spoustu úspěchů.

Vývojáři projektu OpenAI, u jehož zrodu stál vizionář Elon Musk, představili umělou inteligenci, která je schopná...Speedrunner dohrál nejtěžší hru loňského roku za 50 minut

Cuphead

Pouhých 50 minut stačilo hráči s přezdívkou TheMexicanRunner k tomu, aby pokořil neskutečně obtížnou skákačku Cuphead....

KOMENTÁŘ: Lezou vám krkem hry pro každého? Nejste sami, ale máte smůlu

Far Cry 5

Při pohledu na herní průmysl vynikne jeden zajímavý rozpor. Velcí vydavatelé se snaží hráčům zprostředkovat herní...

Z uklízení nepořádku a instalace sporáku je nečekaný herní hit

House Flipper

House Flipper je nečekaný prodejní hit letošního roku. Jeho hlavní náplní je přitom uklízení, stěhování nábytku a...

Další z rubriky

RECENZE: Agony měl šokovat zpracováním pekla, ale je to nudné béčko

Agony

Výlet do pekla by nechtěl asi zažít na vlastní kůži nikdo, ale taková virtuální exkurze ve hře, to je jiná. Madmind...

RECENZE: Adventura Forgotton Anne pod krásnou grafikou skrývá jen nudu

Forgotton Anne

Máte rádi filmy studia Ghibli? Tak se na nějaký běžte znovu podívat a nenechte se zlákat hrou Forgotton Anne, která...

Dětská práce nebo jídlo z pilin. Frostpunk je plný těžkých rozhodnutí

Frostpunk

Z budovatelské strategie Frostpunk jde člověku mráz po zádech. Nejen proto, že se odehrává v teplotách hluboko pod...Najdete na iDNES.cz