Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Total Overdose - další variace na GTA?

  12:04aktualizováno  20. září 10:32
Jaký může být mix mexického přízvuku, vůně tequily a benzínu a chutě burita a olova, to se dozvíte z dnešní recenze o další hře inspirované GTA - tentokrát z prostředí mexické mafie.
73

Total Overdose

Platforma: PC
Výrobce: Deadline Games

Herní karta

Vytvořit "GTA", jak jsme se v herní historii již několikrát přesvědčili, není v žádném případě jednoduchá záležitost. Total Overdose Umění namíchat ten nejlepší drink snad ze všech žánrů, jež nám herní spektrum nabízí, není rozhodně nic jednoduchého a dokonale ho zvládají snad jen duchovní otcové tohoto multižánrového díla, barmani z Rockstar Games. Jenomže i další herní společnosti si uvědomily, že hry zkombinované z více žánrů nejvíc letí a tak nám servírují jeden počin za druhým.
Dnes půjde pod skalpel dílo vývojářů z Deadline Games, vydávané společnostmi SCi Games a Eidos. Příběhová zápletka se točí okolo jednoho mexického drogového kartelu, tajné organizace DEA a jedním jejím agentem, do jehož role se dostává právě sám hráč. Díky tomu se dostanete do spousty nebezpečných situací - přestřelky, výbuchy, automobilové honičky, rychlé sprinty úzkými uličkami. Jak tedy dopadla originálnost misí, věrohodnost chování vozidel a samotná hratelnost při likvidování soupeřů?

Total Overdose Total Overdose Total Overdose

Každá hra by měla mít pořádnou atmosféru. V GTA: Vice City jsou 80. léta, jak mají být. V GTA: San Andreas se zase vžijete do černošské komunity. Mohl bych jmenovat spoustu dalších her i z jiných žánrů, z kterých by si spousta tvůrců mohla vzít příklad, ale to by se toho do této recenze už více nevešlo. Total Overdose je na tom s atmosférou více než dobře - Mexiko cítíte opravdu na každém rohu, dokonce už z úvodních mini-filmečků, kde na mexickou hudbu tancují postavy oblečené do kostýmu kostlivce a nakonec se odkryjí loga publisherů. Hop do menu a zase je tu Mexiko - tentokrát v hip-hopovém tempu. Dáme New Game a ocitneme se v pravém Mexiku - sombréra, kaktusy, potulující se slepice.

"Mexiko cítíte opravdu na každém rohu."

Čím dále mě hra upoutala? Především orientací na dynamickou akci, čímž se od svého vzoru značně odlišuje. Při klasickém běhání a střílení nemáte proti soupeřům, pokud nejste superman, nejmenší šanci. Total Overdose V případě, že si chcete alespoň trochu vrznout, používejte bullet-time, jež je v Total Overdose naprosto totožný s tím v Maxu Paynovi - tzv. "shoot dodge", nebo-li úskok stranou se střelbou. Nejlépe ale uděláte, pokud na nepřátele praktikujete některá z komb, do jejichž tajů vás zasvětí trochu neobvykle rozsáhlý tutorial. Komba se dělí na dva druhy. Na praktikování jedněch z nich vám stačí adrenalin, což je veličina, která by se dala omšelým způsobem přirovnat k maně. Přibývá vám automaticky. Ty druhá se dají aktivovat po sebrání daného bonusu. První druh jsou "jen" speciální manévry, jako vyběhnutí po zdi a odražení se, následuje manévr podobný "shoot dodge", apod. Bez jejich používání se nepřátelé likvidují opravdu těžce. Druhý jmenovaný druh komb je pestřejší, ale zase je nevyužijete tak často. Jde o specialitky, jako dvě střílející pouzdra na kytary nebo matrixovské vyskočení do vzduchu a zlikvidování všeho živého ve vaší blízkosti. Z počátku na mě komba působila celkem rozporuplně, postupem času si mě ale získala a zjistil jsem, že se dají efektivně využívat, tudíž nejsou na škodu. Ale Tommyho Vercettiho bych po stěnách běhat nenechal :-). Samotná akce je velice plynulá a nápaditá, zalíbení zcela určitě naleznete ve výbušných barelech.

Herní svět není celou dobu přístupný celý, ale v každém "levelu" (městě) máte určené mise k plnění a teprve po jejich dokončení se dostáváte dál. Mexické universum Total Overdose se dělí na 18 částí, z nichž některé vyžadují loading a některé se načítají na pozadí, stejně jako celý stát v San Andreas. Total Overdose Setkáte se s různými prostředími, jako frustrující úzké uličky ve městě, farmy, či rozsáhlé "země nikoho", kde nepotkáte ani živáčka a pokud ano, rychle to napravíte :-).

"Setkáte se s různými prostředími, jako frustrující úzké uličky ve městě, farmy, či rozsáhlé "země nikoho", kde nepotkáte ani živáčka a pokud ano, rychle to napravíte :-)"

Zadávání úkolů, světe div se, probíhá naprosto stejným způsobem jako v GTA - jezdíte po městě a na radaru máte vyznačena místa, kam všude si pro nějakou tu prácičku můžete skočit.

Nemůžu si pomoci, ale některé prvky přesunují hru do zcela jiné dimenze, do té automatové. Velké komixové nápisy (úzké písmo a naklonění), které při svém zobrazení zakryjí necelou polovinu obrazovky a sbíratelné předměty s velice zjednodušenou symbolikou (rotující placaté kolečko s nějakým obrázkem, např. klasické šipky << z přehrávačů pro Rewind bonus) na mě působí hodně arkádově, styl "přistup, vhoď žeton, zastřílej si a odejdi" nemám rád. Tento můj dojem ještě umocňuje množství nepřátel, jichž je tu nadměrně. Pokud někde něco ukradnu a začnu utíkat, tak určitě jich nebude v reálu 10 v každé uličce a nebudou čekat právě na mě (ale ještě jsem to nezkoušel :-)).

Zmínil jsem slůvko Rewind - po sebrání daného předmětu máte k dispozici navrácení času, vhodné např. do situace, pokud něco hodně zkazíte, např. vběhnete do houfu pomstychtivých padouchů.
Podobně jako v GTA, tak i zde lze získávat permanentní výhody typu navýšení maximálního možného zdraví nebo adrenalinu. Total Overdose Opět sbíráním různých balíčků. Některé vám jsou strčeny přímo pod nos v misích, ostatní budete muset hledat s vlastní iniciativou na zákeřnějších místech.

"Podobně jako v GTA, tak i zde lze získávat permanentní výhody typu navýšení maximálního možného zdraví nebo adrenalinu."

A přibližovadla? Kromě kuriozit typu traktor máte k dispozici klasická auta. Jejich chování má k realitě velice daleko, drží na vozovce jako po aplikování toho nejsilnějšího vteřinového lepidla :-).
Vystupování z auta lze provést poměrně nestandardním způsobem za vysoké rychlosti, který je k vidění v akčních filmech. Nejdříve podržením jednoho tlačítka otevřete dveře, vykloníte se a druhým poté vyskočíte. Tímto manévrem lze auto použít jako kamikaze. Např. hned v první misi dostanete za úkol zneškodnit tanker právě takto. Následuje efektivní exploze ve zpomaleném záběru, pravá bondovka.

"Následuje efektivní exploze ve zpomaleném záběru, pravá bondovka :-)"

Ukládání hry autoři vyřešili jednak automatickým ukládáním po každé úspěšné misi, ale také save-pointy, kterých při plnění úkolu lze několik potkat, ale využívat je nemusíte. Nicméně, určitě vám to doporučuji, protože plnit nějakou delší misi zcela od začátku, jen kvůli vaší sebejistotě, která za to nestojí a jen si pocucháte nervy, není nic příjemného a hraní by vám to mohlo znepříjemnit.

Nejslabší stránku hry tvoří grafické zpracování, které považuji za podprůměrné, vzhledem k ostatním současným titulům, včetně GTA: San Andreas, které na nejvyšší detaily vypadá o klasu lépe. Hranaté postavy, nedetailní rozmazané textury a špatné stíny. Moc se na to koukat nedá.
Ozvučení dopadlo přeci jen lépe.

Klady a zápory

Plus Koncepce alà GTA
Plus Zaměření na boj - spousta typů komb

Mínus Slabá grafika
Mínus Přehnaně arkádové chování vozidel

Nad ironickým mexickým přízvukem se jistě pousmějete a soundtrack s mexickými motivy a příměsí hiphopu neurazí.

Verdikt:
Nebylo to lehké rozhodování. Na jedné straně kaňonu proti sobě stojí zaměření na přestřelky okořeněné různými komby, ale to je podle mě degradováno jistým arkádovým nádechem. Na druhé straně zase slabá grafika proti dobrému soundtracku, zvláště pro hiphoppery. Přidám bodíky za dobrou atmosféru a koncepci převzatou z GTA a vyjde mi 73%. Podívám se do naší tabulky hodnocení a v rozmezí 70%-79% vidím popisek "Kvalitní hra, která dokáže zaujmout příznivce daného žánru. Kladné vlastnosti převažují nad zápornými.", což souhlasí. Buenos dias!

Autor:


Hodnocení hry

Redakce

73 %

Čtenáři

87 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 349 čtenářů


Nejčtenější

První zahraniční ohlasy na českou hru Kingdom Come: Deliverance

Kingdom Come: Deliverance

Některé zahraniční servery již publikovaly recenze na českou hru Kingdom Come: Deliverance. Jak si vede? U kritiků...

Nejvtipnější chyby z českého hitu Kingdom Come: Deliverance

Kingdom Come: Deliverance

Kingdom Come je obrovská a propracovaná hra, ale její autory čeká ještě spousta práce při odlaďování mnoha chyb, které...OBRAZEM: Vychází Kingdom Come, přinášíme své dojmy po prvních 20 hodinách

Nejočekávanější česká hra poslední dekády je konečně tady. My už ji sice pár...

Nejočekávanější česká hra poslední dekády je konečně tady. My už ji pár dnů testujeme, ale vzhledem k jejímu obrovskému...

RECENZE: Kingdom Come naučí svět milovat českou historii

Kingdom Come: Deliverance

Nejočekávanější česká hra poslední dekády nezklamala. Je to sice o dost náročnější záležitost, než na jaké jsme si v...

O Kingdom Come: Deliverance je v Česku zájem, mnohé obchody mají vyprodáno

Kingdom Come: Deliverance

Česká hra Kingdom Come: Deliverance sice vyšla teprve v úterý, mnohé obchody však měly rozprodanou většinu z první...

Další z rubriky

Druhý přídavek k Wolfensteinovi dokazuje, že střílení nácků se neomrzí

Wolfenstein 2: The Diaries of Agent Silent Death

V novém DLC k Wolfensteinovi sice tentokrát hrajeme za tajnou agentku, náplň je však pořád stejná: mordovat nácky po...

Zabíjet nácky ve Wolfesteinovi je zábava i bez hrdiny Blazkowitze

Wolfenstein II: The Adventures of Gunslinger Joe

Přídavek pro letošního Wolfensteina určitě neoslní originalitou, ale o to tu přeci nejde. Další tři levely plné...

RECENZE: Fallout 4 VR je pro nadšence povinnost, škoda nic moc ovládání

Fallout 4 VR

DOOM VFR od Bethesdy byl velmi milým překvapením. Podařil se port postapokalyptického Fallouta 4 do virtuální reality...

Najdete na iDNES.cz