Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Total Overdose - první dojmy

  12:00aktualizováno  26. července 4:41
Pojem ""městská akce"" je díky několika velmi podařeným titulům již nějakou tu dobu mezi hráči dost známý, ovšem když se řekne ""vesnická akce"", vzbudí to spíš úsměv. Jak ale nazvat hru, která se mimo jiné odehrává i na mexickém venkově?

Total Overdose O tom, jak silnou inspirací je série Grand Theft Auto pro mnohé ostatní tituly, se napsaly již stohy textů. Omezme se tedy v úvodu dnešního článku na prosté konstatování, že hra Total Overdose je jednou z nich a na následujících řádcích se věnujme již jen tomu, zdali je to dobře nebo ne. K prvnímu otestování nám totiž do redakce přišla hratelná preview verze pro PlayStation 2, která do značné míry rozptýlila mlhu, která popravdě řečeno tuto hru v našich myslích dosud halila.

Takové boční salto od zdi kombinované s přesným headshotem, to je skutečná lahůdka.

Hned v úvodu je potřeba říci, že Total Overdose jako další z klonů GTA dokazuje, že „udělat GTA není žádná sranda.“ Unikátní dílko z laboratoří Rockstaru tak může nadále v klidu spát na vavřínech, jelikož vážnější nebezpečí ze strany Total Overdose nehrozí ani co do rozlehlosti města, ani co do komplexnosti místního života a samozřejmě ani pokud bude řeč o nejrůznějších možnostech vašeho případného konání. Přesto by ale bylo chybou tuto hru předem odepisovat. Snaží se totiž Total Overdose sice „hřešit“ na volnost kdečeho, ale s vědomím nemožnosti konkurovat po celá léta pilovanému králi žánru, sází i na několik dalších trumfů.

Tím, který je patrný hned od prvních okamžiků po spuštění hry, je situování hry do Mexika, čímž se docela vymyká snahám autorů ostatních her podobného ražení situovat své produkty povětšinou do velkoměst „západního stylu“ (čest výjimce v podobě Mercenaries). Tomu je podřízeno i celkové ladění hry, samozřejmě včetně hudby a španělského přízvuku dabovaných postav. Co je ale hlavní, je skutečnost, že hra se ve značné míře soustředí na akci. Ta by se dala označit jako těžiště celé hry a možnost využívat dopravních prostředků k pohybu po městě, plnění postranních misí a další záležitosti se tak dostávají „pouze“ do pozice vítaných rozšíření, což je poměrně dosti sympatické, jelikož je tak zřejmé, že se autoři fenoménem GTA pouze inspirovali a nehodlají tak za každou cenu stvořit co nejdokonalejší plagiát.

Total Overdose

Vedle otevřenosti herního prostředí či nádechu zdejší story, se zde objevují i takové drobnosti jako kupříkladu jízda na traktoru.

Co se týče samotné akce, ta je sice rovněž syntézou prvků, které známe již z několika dřívějších titulů (kupříkladu stále dosti populární bullet-time z Maxe Payna), nicméně působí velmi příjemně. Třeba již jen proto, že ačkoli hru vidíme z perspektivy třetí osoby, ovládá se hra víceméně jako FPS, takže jednou analogovou páčkou se pohybujete dopředu a dozadu a provádíte úkroky do stran, zatímco pro otáčení je vyhrazena páčka druhá. V kombinaci s poloautomatickým doměřováním to tedy znamená, že pokud máte před sebou bandičku protivníků, můžete je vcelku pohodlně vykosit v cuku letu. A není tomu ani tak proto, že by vaši nepřátelé jen pasivně stáli na svých místech. Již v prvních misích do vás začnou pálit bez slitování, a tak přijdou na řadu mnohé ze zásoby úhybných manévrů. Jedná se o všelijaké úskoky, v jejichž průběhu samozřejmě nadále můžete pálit do všeho kolem, v interiérech pak zcela jistě přijdou vhod různé akrobatické prvky za pomoci zdí, přičemž všechny tyto záležitosti vypadají v kombinaci s bullet-timem Total Overdose nanejvýš efektně a po zvládnutí všech nuancí ovládání budou i velice efektivní. Takové boční salto od zdi kombinované s přesným headshotem, to je skutečná lahůdka.

Jelikož jsme v průběhu našeho hraní neměli problém s obstaráváním munice, měla akce skutečně spád a díky zasazení do mexického prostředí kombinovaného s efektními pohyby při boji, nemohli jsme si nevzpomenout na pro mnohé kultovní film Desperado. Menším problémem je ovšem ovládání, které je vzhledem k množství všemožných pohybů rozloženo na všechna tlačítka, a abyste dokázali dělat přesně to, co v daném okamžiku chcete, vyžaduje trošku toho cviku. Naštěstí vás ale hra hned v úvodu pošle do tréninkového centra, kde vám budou všechny možnosti hry vysvětleny, takže v nerušeném hraní by vám dále již nemělo nic bránit.

Total Overdose jako další z klonů GTA dokazuje, že „udělat GTA není žádná sranda.“

Total Overdose Vraťme se ale ještě k inspiraci v podobě GTA, která je zde cítit skutečně na každém kroku. Vedle otevřenosti herního prostředí či – řekněme – kriminálního nádechu zdejší story, se zde objevují i takové drobnosti jako kupříkladu jízda na traktoru a podobně. Chtělo by se až říci, že tvůrci Total Overdose se u GTA inspirovali i co se týče grafického zpracování, jelikož i místní grafika působí poněkud hranatějším dojmem, a tato hra tak rovněž s největší pravděpodobností nebude patřit z estetického hlediska ke galerii PS2 her, což ale vzhledem k rozloze herní plochy a možnostem zejména dosti našlápnuté akce nebude asi vážnějším problémem. Když se tedy na Total Overdose podíváme celkově, vychází nám, že by se mohlo jednat o vcelku dosti slušnou akci, která se navíc docela zdařile tváří jako městská akce.

Index očekávání: 85%



Témata: Grand Theft Auto

Nejčtenější

KVÍZ: Poznáte nejslavnější herní padouchy?

Call of Duty: WW2 - Zombie Mode

Většina kladných herních hrdinů si je podobná jako vejce vejci. Zato u záporáků se mohou vývojáři daleko více vyřádit,...

Umělá inteligence od Elona Muska už teď poráží profesionály ve hře Dota 2

Organizace OpenAI slaví s vývojem umělé inteligence spoustu úspěchů.

Vývojáři projektu OpenAI, u jehož zrodu stál vizionář Elon Musk, představili umělou inteligenci, která je schopná...



Speedrunner dohrál nejtěžší hru loňského roku za 50 minut

Cuphead

Pouhých 50 minut stačilo hráči s přezdívkou TheMexicanRunner k tomu, aby pokořil neskutečně obtížnou skákačku Cuphead....

KOMENTÁŘ: Lezou vám krkem hry pro každého? Nejste sami, ale máte smůlu

Far Cry 5

Při pohledu na herní průmysl vynikne jeden zajímavý rozpor. Velcí vydavatelé se snaží hráčům zprostředkovat herní...

Z uklízení nepořádku a instalace sporáku je nečekaný herní hit

House Flipper

House Flipper je nečekaný prodejní hit letošního roku. Jeho hlavní náplní je přitom uklízení, stěhování nábytku a...

Další z rubriky

Původní začátek Mafie 3 byl prý tak drsný, že ho autoři nemohli vydat

Mafia III (PS4)

Mafia 3 prý měla na samém začátku obsahovat velice kontroverzní scénu, ale autoři ji nakonec nepoužili. Nejen, že ji ze...

RECENZE: Máte dost času? Octopath Traveler je pamětihodný JRPG zážitek

Octopath Traveler

Horko těžko byste hledali očekávanější hru na hrdiny pro hybridní mašinku Nintendo Switch než japonský Octopath...

KOMENTÁŘ: Lezou vám krkem hry pro každého? Nejste sami, ale máte smůlu

Far Cry 5

Při pohledu na herní průmysl vynikne jeden zajímavý rozpor. Velcí vydavatelé se snaží hráčům zprostředkovat herní...



Najdete na iDNES.cz