RECENZE: Total War: Rome 2: Po velkých slibech přichází velké zklamání

  • 50
Očekávaný strategický klenot Total War: Rome 2 promrhal část svého potenciálu několika zbytečnými nedodělky. Nebýt jich, máme před sebou komplexní titul, který potěší srdce každého stratéga.
60

Total War: Rome 2

Platforma: PC
Výrobce: Creative Assembly

  • hluboké strategické mechanismy
  • encyklopedie a zabudovaný rádce
  • nádherné grafické zpracování
  • ohromná znovuhratelnost
  • skvělá komunita, která vytváří vlastní dodatky
  • otřesná umělá inteligence protivníků
  • odfláknutá optimalizace, problémy na některých sestavách
  • nedotažené námořní bitvy
  • některé zjednodušené / nefunkční mechanismy nabourávají strategickou hloubku hry

Herní karta

Pokračování původního Total War: Rome nás vrací do počátků vzniku Římské říše. Můžete tak pomocí vlastních schopností zopakovat její rozkvět, nebo přepsat historii a udělat velmoc některé dalších hratelných frakcí, ať už se jde o Sparťany, pokračovatele Alexandra Makedonského, Ptolemaiovy Egypťany nebo barbarské Galy či Germány.

Dohromady je k dispozici třináct frakcí, přičemž do budoucna se počítá s odemykáním dalších prostřednictvím placených i neplacených obsahových balíčků.

Série Total War

Série Total War už přes deset let patří ke špičce her strategického žánru. Za tu dobu si vytvořila pevnou základnu fandů, kteří se na každý nový titul těší jako na svátek. Historicky v jednotlivých hrách spojených značkou Total war bylo postupně možné zhostit se role samurajského šóguna, římského imperátora, středověkého šlechtice a napoleonského generála.

Spojoval je základní prvek, a to kombinace komplexní tahové strategie a skvělých taktických bitev, kde se střetnou tisíce vojáků na obou stranách.

Základy herních mechanismů zůstávají stejné. V tahové části na nádherně ztvárněné mapě, která se táhne od Britských ostrovů až k severu Afriky, rozvíjíte jednotlivé regiony pod svou kontrolou. Stavíte silnice, kasárna a farmy, zkoumáte nové technologie a vyjednáváte se sousedními státy.

Total War: Rome 2

Jako v každé správné strategii si musíte trochu rozehřát závity a dobře zvažovat, jestli postavíte lepší cesty, které vám zvednou rychlost přesunu armád, chrám, který potěší populaci, a ta bude tak méně náchylná ke vzpourám, nebo dáte vycvičit legionáře, aby si nejbližší sousedé moc nedovolovali.

Vynikajícím zpestřením tahové části jsou různí agenti, kteří se v rámci systému kámen/nůžky/papír vzájemně potírají. Stejně jako vojáci i agenti sbírají zkušenosti, které se promítají do šance na úspěch jejich akcí.

K dispozici máte zvědy, kteří mohou například podpálit protivníkova klíčová kasárna v provincii, hodnostáře, který dovede řečnickým uměním vyvolat nepokoje, nebo šampiona, který vyzve nepřátelského generála na souboj. Stojí zlomek toho, co velká armáda, a přitom mohou odvést stejný díl práce. Pro zkušeného vojevůdce se stanou nepostradatelnými.

Totální válka není řešení

Cest k úspěchu tu vede spousta, není nutné protivníka jen tupě přezbrojit. Platí přitom, že každá akce má i svou reakci. Například neúspěšný pokus vašeho zabijáka se promítne do postojů daného protivníka. Ten může reagovat vypovězením obchodních smluv, nebo dokonce válkou.

Pochodovat se svou armádou po cizím území vztahy také nevylepší. Na druhou stranu můžete prostřednicím vhodně zvolených kroků a velmi přehledně implementované diplomacie získávat další národy na svou stranu. Můžete tak činit prostřednictvím darů, napadáním jejich nepřátel a uzavíráním paktů a aliancí. Zpravidla se bez nějaké míry vyjednávání a hlavně bez spojenců nelze obejít. Hra má sice v názvu Total War, ale válka na všech frontách zpravidla vede k úplnému vyčerpání zdrojů a prohře.

Total War: Rome 2

Zpracování a fungování tahové části je tradičně na vysoké úrovni a velmi intuitivní, není třeba bát se složitosti. Vše vysvětluje přehledný technologický strom a ve hře zabudovaná encyklopedie. Noví hráči se tak mohou snadno zorientovat, aniž by pro ně myriáda alternativ nějak ohrozila hratelnost.

I ovládání je logické a po pár hodinách hraní začnete velice dobře chápat, co která budova či agent říši přinese, kdy jít do války a kdy naopak zaplatit reparace uraženému sousedovi. Stejně tak se rychle vypořádáte s rekrutováním jednotek a jejich sestavováním do armád.

Ostatně vojska, tedy jejich nábor a nasazení, tvoří druhou polovinu celého zážitku. Když totiž v tahové části dojdou mírové alternativy, je nutné přistoupit ke zbraním a věřte mi, na válku se budete v této hře těšit. Každá z armád je vedená generálem, který s výhrami a prohrami získává zkušenosti, podobně jako vojáci pod jeho vedením.

Po pár vyhraných bitvách generál získá přístup k novým schopnostem, které zvyšují účinnost jednotek pod jeho velením a z roztřesených zelenáčů se stanou válečníci, kteří bojují do posledního muže.

Epické bitvy na bojišti

Při samotném střetu dvou armád se přenesete na bojiště, kde se v reálném čase utkají vaše sešikované jednotky v opravdu epických proporcích. V Rome 2 totiž můžete na bojiště poslat až 40 jednotek na jedné straně a v jedné z nich je až 200 bojovníků, přičemž i toto číslo lze navýšit, pokud to vaše PC unese.

Total War: Rome 2

Paleta je pestrá, od obyčejných vrhačů oštěpů, přes těžce obrněné římské legionáře, germánské berserkery, katapulty až po válečné psy nebo slony. Každá frakce disponuje specifickými bojovníky a dohromady je ve hře přes 500 druhů jednotek, přičemž se autoři vcelku zodpovědně snažili vycházet z historických reálií a i jejich funkce kopírují předlohy.

Lučištníci jsou nepříjemní jen do okamžiku, kdy k nim doběhne meči vyzbrojená pěchota, kavalerie se musí vyhýbat frontálním útokům na kopiníky a sloni se můžou stát dvojsečnou zbraní, když se jich zmocní vražedné šílenství a místo nepřátel vyrazí na vlastní vojáky a začnou je kly rozhazovat jako slámu.

Zvláštní poddruh bitev je dobývání opevněných měst, kde musíte pomocí katapultů, beranidel a žebříků zdolat obranné zdi a potom se ještě utkat v úzkých ulicích města. Obránce můžete nemilosrdně pobít, nebo se chytře na předem určenou časovou periodu zmocnit klíčových náměstí, a tím vyhrát "na body". V takovém případě je samozřejmě žádoucí velká početní převaha a také trochu jiná skladba bojovníků, protože manévrování je omezeno budovami a jízda toho proti práčatům na hradbách moc nezmůže.

Velkým lákadlem jsou i souboje námořnictev, které probíhají na podobném půdorysu, jen na volném manévrovacím prostoru na moři. I zde je na výběr. Můžete mít v loďstvu těžké trirémy s katapulty, nebo rychlé veslice. Nepřátelské lodě můžete potopit taranem, zapálit, obsadit a pobít posádku, jak je libo. Navíc v případě bitev u pobřeží dojde k propojení obou druhů boje a po přiražení ke břehu mohou posádky vašich lodí vystoupit a podpořit bojující pěšáky.

Grafické orgie

Grafické ztvárnění patří mezi to nejlepší, co lze v žánru vidět. Jednotliví pěšáci jsou perfektně animováni a při větším přiblížení se můžete kochat, jak vaše jízda rozbíjí protivníkovu formaci a rozhání otřesené nepřátele po poli. Tedy pokud na to budete mít čas. Bitvy v reálném čase jsou velmi svižné a není příliš žádoucí koukat okolo, když se pokoušíte obejít protivníkovo křídlo, zatímco na vás z nebe prší kamení, šípy a oštěpy. Do toho se mísí řinčení zbraní a výkřiky umírajících.

Autentický zážitek podtrhuje důraz na morálku vojska, takže dobře načasovaný úder může obrátit na úprk i mnohem větší síly, než kterými disponujete. Celkový dojem je neskutečný a místy se blíží filmovému prožitku, který navíc ovládáte pohodlně z křesla.

Total War: Rome 2

Velkým plusem je i znovuhratelnost. Každý bitva, každá kampaň za jinou frakci se v důsledku odlišných rozhodnutí může vyvíjet jinak, a tím pádem půjde pokaždé o nový zážitek. Pro příznivce hraní ve více lidech je zde možnost otestovat své válečné nadání v on-line bitvách, čímž se také herní čas a celkový užitek ze hry prodlouží a za své peníze dostanete "více muziky".

Velké chyby

Musím ale zmínit i nepříjemné věci. Zatímco si vývojáři i distributor honili trika a slibovali, pár hodin po vydání bylo jasné, že vypuštění na trh bylo velmi uspěchané.

Některé herní prvky byly silně zjednodušeny, nebo zcela vynechány, přičemž se to k velké nevoli skalních fandů silně podepsalo i na strategickém vyznění hry. Námořní bitvy jsou také obětí tlaku na vydání a ve výsledku je lepší nechat je vyhodnotit automaticky kvůli nepředvídatelnému chování fyzikálního modelu lodí.

Zřejmě nedošlo k pořádnému testování a optimalizaci a obzvlášť biti byli vlastníci grafických karet od AMD. I na velmi výkoných sestavách nejde hra spustit, nebo se kvůli nízkému snímkování mění na slideshow s antickou tematikou.

Total War: Rome 2 - chyby
Total War: Rome 2 - chyby
Total War: Rome 2 - chyby

Total War: Rome 2 - chyby

Úplně největší vadou na kráse je však umělá inteligence nepřátel. Často není schopná udržet ve svých provinciích veřejný pořádek a z pohledu válečného úsilí také nejedná ideálně. Nechává své armády nečinně sedět, když by útok byl žádoucí, nebo naopak stupidně útočí s pár jednotkami na opevněné město plné po zuby ozbrojených vojáků, což u strategicky zaměřené hry zamrzí.

Total War: Rome 2

I v bitvách se chová nelogicky a často prohraje bitvu jen kvůli naprosto stupidnímu chování. Obzvlášť otravný zvyk umělé inteligence je rekrutování armády skládající se až z 90 procent lučistníků, kteří se samozřejmě pod energickým útokem kavalerie rozprchnou, aniž by napáchali škody.

Být za zhruba 50 eur nedobrovolným betatesterem nehotového produktu je pro mnohé příčinou velkého rozčarování. Vývojáře čekala studená sprcha v podobě velkého "řevu" na fórech a v rámci uživatelských recenzí.

Osobně patřím k fandům série, hrál jsem všechny tituly a počítám se mezi veterány na bojištích Total Warů. Všechny díly trpěly kvůli své složitosti tu většími, tu menšími vadami. Bohužel v případě Rome 2 je to pořádný balík potíží. Dokud nebudou odstraněny, nelze než hodnotit jako lehký nadprůměr, přičemž hra má jistě potenciál na známku 9/10.

Věřím, že se s tím vývojáři Creative Assembly poperou v aktualizacích a o zbytek se jako v minulých případech postará fantastická komunita amatérů a poloprofesionálů, která pomocí modifikací ladí vyznění hry podle přání publika flexibilněji než velký vydavatel.


Hodnocení hry

Redakce

60 %

Čtenáři

68 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 983 čtenářů

Témata: Loď, Srdce, Testování