Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Tourist Trophy - první dojmy

  12:00aktualizováno  27. března 1:59
Fenomén automobilového Gran Turisma je již velmi dobře znám, a tak se jeho tvůrci vrhli na další výzvu - motocyklovou hru. Podaří se jim dostáhnout stejného úspěchu jako s GT?

Tourist Trophy Pokud mě Gran Turismo 4 vyléčilo z iluze, že umím řídit auto, teď jsem zjistil, že neumím ani na motorce. Tourist Trophy pro mě byla velmi očekávaným titulem. Zatímco za automobilového závodníka se ani náhodou nepovažuji, na motorkách všech možných kubatur jsem byl jak přišitý od čtrnácti let. Soudě podle TT jsem ovšem naprostý břídil. Nejčastějším úkazem při jízdě je pro mě totiž pád.

Přidejte plyn v zatáčce a poletíte.

V Polyphony Digital mi pijí krev. Ne, že bych něco namítal proti realismu, ale někdy si říkám, že čeho je moc, toho je příliš. Ačkoliv, na druhé straně, o realistickém chování motocyklů na závodní dráze ta hra je, tak musím děkovat bohu, že jsem se přes svou posedlost jednostopými vozidly dožil svého požehnaného věku. První okamžiky testování NTSC verze této netrpělivě očekávané hry stály za to. Jako vždy úchvatné intro, výběr z relativně obrovského množství mašin a hurá na trať. No dobrá, ty tratě mi byly Tourist Trophy poněkud povědomé, ale zase proč vyhazovat to, co se tak dokonale v GT 4 osvědčilo? Takže vybrat nadupanou Kawasaki a na trať. Plný plyn, přitáhnout analog a po zadním. Super! Tedy do okamžiku, kdy jsem neodhadl otáčky motoru a intenzitu přitahování řídítek. Plác. Kamera škodolibě ukazuje, jak mé virtuální já roluje po betonu a trávě. To ještě netuším, co mě čeká dál.

Motorky akcelerují jako rakety. Připadám si, jako kdybych seděl na jednostopých dragsterech. Zatáčka vyhlíží mírně. Naklopit a … ouvej, to co bych autem krásně vybral, se s motocyklem nedaří. Vjíždím na štěrk a trávu. A šup, jsem znovu na hubě. Znovu mi kouzelná animačka ukazuje, jak si gravitace umí pohrát s kombinací letící motorky a nešiky. Jenže ono to nepřestává. Snažím se ze všech sil, brzdím přední, brzdím zadní, ale buď na počítačem řízené hošany absolutně nestačím a nebo končím v kotrmelcích. Tak tedy tohle jsem v dosavadních simulátorech nezažil. Jen by mě zajímalo, který sebevrah v motion-capture mundúru byl ochoten předvádět pro potřeby programátorů ty držkopády.

Tourist Trophy

Motorky jsou naprosto neuvěřitelně detailní, což se odráží i na jejich počtu.

Pokud se vám zdálo GT 4 realistické, pak u Tourist Trophy zařvete blahem. Tady nejde rozjet motocykl, narazit do mantinelu s dutou ranou, aby jediným viditelným výsledkem byl pokles rychlosti na nulu. Touto akcí jste v TT zahájili startovní manévr pro vaše tělo. Prostě realismus, realismus a zase realismus. Pro mě z toho vyplývá jediné. Štěstí, že v mém teenage věku nebyly k dispozici motorky nad 350 ccm. Byl bych součástí hřbitovní přírody.

Ta hra je ale i přesto, nebo možná klasicky právě proto nádherná. Zahrát si ji je skutečně totální výzva. Samozřejmě té se nevyhnete, ať chcete nebo ne. Ano, licence, roztomilá zhovadilost, která vás bude nutit kličkovat mezi dopravními kužely pod časovým stresem. A hlavně. Zapomeňte na zkracování si trasy přes trávu, jak jste zvyklí ze všech GT. V životě jsem nezažil, aby motorka tak nádherně plavala, obvykle s fatálním důsledkem.

Tourist Trophy Kazunoriho tým odváděl jako vždy vynikající práci. Motorky jsou naprosto neuvěřitelně detailní, což se odráží i na jejich počtu, na závodní asfalt je program staví jen čtyři. Ale pohled na ně je fakt božský. Nebylo možné si u GT4 neprohlédnout opakované záběry, ovšem u TT je to doslova absurdita, vynechat pohled na to, co že jste to prováděli, kde jste ohoblovali asfalt a kde vám gravitace ukázala, že přes zákony setrvačnosti jste díky těm gravitačním jednoduše „na ptáky malý páky“.

Okruhy jsou, co jsem měl možnost testovat, poměrně jednoduché, automobilem byste tu neměli velký problém, ovšem na těch žihadlech na dvou kolech jste bez šance. Představu, že vezmete za plyn a brzdu použijete jen v naprostém zoufalství, tu klidně pusťte z hlavy. Jo a hlavně nezapomínejte, co udělá v solidní rychlosti zmáčknutí té přední. Ano, kotrmelec. No, máte se na co těšit. Tahle hra bude klenot. Co jen to je v té PS2 je za HW, když ho jde neustále nafukovat, aby ždímal stále více síly?

Index očekávání: 90%

Autor:Nejčtenější

Nejvtipnější chyby z českého hitu Kingdom Come: Deliverance

Kingdom Come: Deliverance

Kingdom Come je obrovská a propracovaná hra, ale její autory čeká ještě spousta práce při odlaďování mnoha chyb, které...

RECENZE: Kingdom Come naučí svět milovat českou historii

Kingdom Come: Deliverance

Nejočekávanější česká hra poslední dekády nezklamala. Je to sice o dost náročnější záležitost, než na jaké jsme si v...Hrajete už Kingdom Come: Deliverance? Jak se vám zatím líbí?

Kingdom Come: Deliverance

Dnešní anketa je určena pro ty z vás, kteří už se ponořili do české hardcore hry na hrdiny Kingdom Come: Deliverance....

Dosáhl maximální úrovně ve střílečce Call of Duty jen pomocí nožů

Call of Duty

Lidé se u počítačových her baví různými způsoby. Hráče s přezdívkou TheseKnivesOnly baví hrát střílečky bez toho, aby...

Ubisoft cenzuruje nahé sochy ve výukovém módu Assassin’s Creed: Origins

Cenzura v Assassin’s Creed: Origins

Až příliš puritánsky se zachovali autoři hry Assassin’s Creed: Origins. V jinak historicky přesné hře totiž...

Další z rubriky

Něco pro fandy World of Warcraft: rozdáváme pět sběratelek Legion

World of Warcraft

Aktuální expanze on-line hry na hrdiny World of Warcraft je na konci své cesty, do vydání další však zbývají měsíce....

Jaký způsob ukládání her vám vyhovuje nejvíc?

Resident Evil 7 Biohazard – Banned Footage vol. 1

V další víkendové anketě se ptáme, který způsob ukládání vám ve hrách vyhovuje nejvíc. Na vaše zkušenosti a postřehy se...

Americký politik chce zavést vyšší daň na násilné hry

Grand Theft Auto 5

Po střelbě ve škole na Floridě se opět objevují návrhy na omezení prodeje videoher.

Najdete na iDNES.cz