Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Tourist Trophy: The Real Riding Simulator

  12:00aktualizováno  2. června 1:31
Tourist Trophy je odklonový projekt od tvůrců legendárního Gran Turisma. V této recenzi se dozvíte, jestli rychlý vývoj hře neublížil a neudělal tak Polyphony ostudu. Čtěte a uvidíte.

Tourist Trophy: The Real Riding Simulator Jestli se zajímáte o konzolovou herní scénu, hodně bychom se divili, pokud byste o této hře věděli tolik, abyste se na ni mohli těšit. Informací bylo zkrátka málo. Jak jistě víte, Polyphony má na svém kontě skvělou sérii Gran Turismo, ve které řídíte stovky automobilů, kde má každý vůz svoje vlastnosti. Bylo tedy jen otázkou času, kdy se tvůrci rozhodnou pro změnu,která právě nastala. Ano, místo maniakálně zpracovaných aut se na nás plnou rychlostí valí maniakálně zpracované motocykly. Zajímavé, že? Tratě byly, až na jednu novou, převzaty bez jakýchkoli předsudků z Gran Turisma 4 a auta si jen dala pauzu, aby ustoupila motorkám. Dokonce systém prezentace je podobný tomu z GT, čeká nás tedy klasický Arcade mód a hned pod ním režim kariéry. V té na vás opět čekají licence, licence, licence. Když už si představíte, jak by bylo bez těch licencí dobře, přichází licence další. Asi vám tvůrci chtějí otrávit život.

Hratelnost by se dala označit jako „opravdu brutální hardcore“.

Tourist Trophy: The Real Riding Simulator Počet motorek v garáži není tak velký, jak by se po zkušenostech s GT4 dalo čekat. Původně bylo v plánu mnohem více kousků než se do finální verze vešlo, je to ale svým způsobem dobře, protože teď už si alespoň vyberete stroj, na kterém chcete zkusit své štěstí. Tvůrci museli omezit svůj výběr jen na to nejlepší z motocyklového průmyslu, ve hře tedy najdete něco okolo stovky modelů. Jsou zde přítomny motorky z let osmdesátých, devadesátých, ale novinky zde samozřejmě najdete taky. Jejich grafické zpracování doslova bere dech, a to hned z několika důvodů. Jedním z nich je mnohem větší počet polygonů na každém motocyklu. Je to jasné, protože auta jsou z grafického zpracování samozřejmě mnohem jednodušší než motorky. Na motocyklech musíte graficky vytvořit všechny jejich sexy křivky, od motoru, výfuku, řidítek, tachometru, jednotlivých detailů na kole, až po řidiče a jeho animace.

Grafice ale musely ustoupit jiné věci. Snad největším zklamáním je počet závodníků na okruhu, který se zastavil na čísle čtyři. Na Tourist Trophy: The Real Riding Simulator vlastní oči vidíte, jak jezdec přidává plyn, přitom je krásně vidět, jak se jeho zápěstí realisticky pohybuje, při výjezdu ze zatáčky se jezdec na motorce opět srovná absolutně přesvědčivě, vidíte jak jeho noha šlape po pedálech. Vše má ale své mouchy. Pokud totiž vyjedete mimo trať nebo nešťastným omylem upadnete, řidič pochopitelně vyletí ze sedadla. Jeho pád zabírá kamera podél trati efektním záběrem, ale bohužel není skoro vůbec animován, a tak jezdec zůstane na zádech velmi legračním způsobem s rukama a nohama nahoře, takže vypadá jako brouček co se nemůže překulit zpět na nožky :-). To, že se motocykly nerozbíjejí, je u Polyphony bráno jako naprosto samozřejmá věc.

Pokud máte rádi velké výzvy, je TT přesně hra pro vás.

Fyzika ve hrách Polyphony

První Gran Turismo znamenalo revoluci, a to jak v grafice, tak v té době naprosto dokonalé fyzice, díky které se GT mohlo honosit sloganem „The Real Driving Simulator“. Zajímavostí je, že pokud jste vášnivý hráč třetího dílu této série a budete si chtít zavzpomínat třeba na Gran Turismo 2, okamžitě budete v ovládání auta doma. Fyzika vozů byla totiž od jedničky až po trojku skoro stejná, ještě větší příklon k realitě znamenalo až vydání čtyřky. Další zajímavou věcí je vydání dílu GT Concept 2002 Tokyo – Geneva. Tohle dílo obsahovalo z trojky jen pár tratí a zcela novou stovku vozidel, samozřejmě prototypů. Pokud tenhle díl znáte a hráli jste jej, tak v porovnání se čtyřkou se zdá, že hra má o kapánek vyleštěnější grafiku, než je ta v pozdějším GT4. Odlesky od aut jsou mnohem živější a mnohem více reagují na okolí, tratě mají také více detailů, po vyjetí mimo ně lítalo od kol listí, obraz se zdál být ostřejší. Zajímavé. Také prvky samostatně viditelného řidiče byly zde už tehdy. Pokud si totiž vyberete jakousi zvláštní formulku bez střechy, vidíte krásně modelovaného řidiče. Jen není animován. K jeho animování došlo až v GT4.

Tourist Trophy: The Real Riding Simulator Hratelnost by se dala označit jako „opravdu brutální hardcore“, mnohem větší nářez než u GT4. Takže velmi náročná. Opravdu nevíme, pro koho je tahle hra vytvořena, pro běžné hráče ale určitě ne. Musíte se neustále kontrolovat a soustředit, abyste nenajeli do zatáčky moc rychle, jelikož pokud motocykl opustí asfalt, je téměř jasné, že bez pádu nevyváznete. Taky při větším naklonění už má řidič tendenci opouštět stroj, který ovládá, musíte se proto opravdu maximálně soustředit na jízdu a její bezchybné provedení, sebemenší chybka totiž znamená pád a ztrátu cenných sekund. Dohnat soupeře totiž není žádná legrace, hned při startu, který je zde vždy zásadně letmý, už s tím máte potíže.

Takže je naprosto jasné, že pokud máte rádi opravdu velké výzvy v podobě skutečně obtížné jízdy, zklamáni rozhodně nebudete. Jediné větší zklamání vás čeká u výběru hudby, tohle dopadlo opravdu katastroficky. Zapomeňte na skvělý výběr songů z GT4 (kde bylo skoro vše, od klasické muziky, až po drum ´n´ base), tady na vás čeká hororová série songů, které se dají výstižně popsat jako nepovedené techno smíchané s šíleným japonským rockem. Několik dalších vychytávek ve hře však naleznete taky. Tourist Trophy: The Real Riding Simulator Z GT4 totiž nebyly přebrány jen tratě, Tourist Trophy si od něj půjčuje ještě vynikající režim zvaný Photo Mode, ve kterém si můžete pořizovat ze záznamu svých jízd fotografie. Kdykoliv při záznamu vaší jízdy stačí stisknout tlačítko „select“, abyste se dostali do Photo menu, kde už můžete pořizovat krásné fotografie. Nastavení fotoaparátu ve hře je věrné realitě, od rozostřování obrazu až po rychlostní efekt, kdy je vše okolo vás totálně rozmazané, samozřejmě kromě motorky, i když ta může být samozřejmě rozmazaná taky, pokud budete chtít. Stejně jako v GT4 i tady si budete s jedinou fotkou hrát několik hodin, nastavovat zaostření, úhel fotoaparátu, prostě hodně a hodně věcí. Potom stačí stisknout spoušť a krásná fotka je na světě. Nedej bože, abyste měli nedostatek místa na paměťové kartě, hra totiž vyžaduje opravdu brutální prostor. Je zde také režim zvaný Best Foto Shot, kdy hra sama vyfotí fotky během závodu.

Klady a zápory

Plus Grafika
Plus Zpracování motocyklů
Plus Pokud jezdec nespadne, vypadá a hýbe se dobře

Mínus Je to až moc obtížné
Mínus Muzika nestojí za nic
Mínus Animace jezdce při pádu

Pokud máte rádi velké výzvy, je TT přesně hra pro vás. Pokud se vám jen líbí motocykly jako takové, žádné lepší nikde jinde nenajdete. Ovšem budete se muset potýkat se skutečně náročnou jízdou a ne zcela vyváženou hratelností, kde jediná malá chybka znamená katastrofu. Cílová skupina této hry tak pravděpodobně nebude nikterak široká, ale na druhou stranu, při pověsti Polyphony Digital se zdá, že lepší to s videoherním zpracováním motorek asi jen tak nebude. Alespoň tedy co se týče opravdu precizních simulací.

Tourist Trophy: The Real Riding Simulator
Výrobce/Vydavatel Polyphony Digital/Sony
Platforma PlayStation 2
Multiplayer: ano
Vibrace/Analog: ano/ano
Paměťová karta: 1,4 MB
Verdikt: Zajímavá hra, od které se čekalo hodně. Bohužel tento projekt tak trochu působí jako test Polyphony, zda zmáknou i nějaké jiné věci, než auta. S přimhouřenýma očima se dá říct, že jim to vyšlo. Ale jen napůl. Hratelnost je přece mnohem důležitější než grafika a maniakální zpracování fyziky. Snad se to příště vydaří lépe.
Hodnocení: 75% (info)

Autor:


Nejčtenější

Žádný milovník vláčků by si neměl nechat ujít český projekt Mashinky

Mashinky

V českých luzích a hájích se kutí mnoho zajímavých projektů. Jedním z těch nejsledovanějších jsou cenami ověnčené...

RECENZE: První placený přídavek pro český Kingdom Come je rozpačitý

Kingdom Come: Deliverance: From Ashes DLC

Placený přídavek From the Ashes nepřináší nic z toho, proč Kingdom Come tak milujeme. Možnost spravovat vlastní vesnici...RECENZE: Erotický horor Lust for Darkness neděsí ani nevzrušuje

Lust for Darkness

Nezávislá polská hra slibovala kombinaci erotiky a hororu. Krve i nahých lidí je tu sice přehršel, ale přesto je...

KOMENTÁŘ: Lezou vám krkem hry pro každého? Nejste sami, ale máte smůlu

Far Cry 5

Při pohledu na herní průmysl vynikne jeden zajímavý rozpor. Velcí vydavatelé se snaží hráčům zprostředkovat herní...

Neonacisté verbují děti pomocí Fortnite a Minecraftu

Parodie na Minecraft nazvaná Mein Kraft (Ilustrační obrázek)

Řada populárních online her oblíbených především u mladých hráčů je ideálním prostředím pro náboráře extrémistů.

Další z rubriky

RECENZE: Erotický horor Lust for Darkness neděsí ani nevzrušuje

Lust for Darkness

Nezávislá polská hra slibovala kombinaci erotiky a hororu. Krve i nahých lidí je tu sice přehršel, ale přesto je...

RECENZE: První placený přídavek pro český Kingdom Come je rozpačitý

Kingdom Come: Deliverance: From Ashes DLC

Placený přídavek From the Ashes nepřináší nic z toho, proč Kingdom Come tak milujeme. Možnost spravovat vlastní vesnici...

RECENZE: Far Cry 5 na Marsu baví vtipem a nudí zbraněmi

Far Cry 5: Lost on Mars

V Lost on Mars, jak se jmenuje druhý přídavek pro akci Far Cry 5 , se vydáme na rudou planetu bojovat proti arachnidům....Najdete na iDNES.cz