Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Toxic Bunny - 2D plošinovka za hubičku

  12:00aktualizováno  10. července 1:17
Žánr 2D plošinovek je v současné době v podstatě mrtvý. O to radostnější je zpráva, že se do našich obchodů dostává hra Toxic Bunny, která nás zavede zpět v čase do dob, kdy našim počítačům vládly právě arkády. Hra je to sice poněkud starší, ale je kvalitní. A hlavně - v obchodech ji seženete prakticky za hubičku.

Toxic Bunny Je to smutné, ale je to tak - žánr klasických plošinovek pomalu umírá na úbytě. Ačkoliv ještě před několika málo lety vycházela těchto her obrovská kvanta, v současné době jich je na trhu opravdu jen pár. Z poslední doby si vzpomínám pouze na jeden jediný komerční titul, a to Akimbo: Kung-Fu Hero. Příčina této situace je jasná. Klasické 2D plošinovky jsou vytlačovány 3D arkádami jako je Kao: The Kangaroo a další. A je to škoda, protože novodobé arkády jsou sice po technické stránce mnohem propracovanější, jen málokterá z nich ale má takovou hratelnost a atmosféru jako například nesmrtelný Jazz Jackrabit nebo sci-fi dílko Abuse. Naštěstí k nám přichází hra Toxic Bunny, která nejen že uspokojí naši touhu po starých dobrých plošinovkách, ale také do našich žil napumpuje notnou dávku kofeinu. Nevěříte? Tak nevěřte, ale je to tak.

Toxic Bunny si již svým prošel a nejlepší léta má za sebou. Světlo světa spatřil totiž v roce 1996, a tak o něm nelze v žádném případě prohlásit, že by to byla bůhvíjaká novinka. Proč o této hře tedy vlastně píšeme? Protože se právě v dnešních dnech dostává do prodeje i u nás, a to kompletně v češtině. Navíc za cenu spíše symbolickou (necelé dvě stokoruny), takže se najde pravděpodobně velké množství hráčů, kteří si jej budou chtít ozkoušet na vlastní kůži a připomenout si tak ony časy, kdy 2D plošinovky patřily k nejpropracovanějším hrám na trhu.

Toxic Bunny Na první pohled je Toxic Bunny klasickou 2D plošinovkou, která se pouze drží zaběhaného schématu žánru a nepřináší nic nového. Tak se vám ale může zdát jen v případě, že jste mu víc než onen první pohled nevěnovali. Tím sice nechci říci, že by byla tato hra bůhvíjak převratná a originální (to není), ale v žádném případě o ní nelze říci, že by vás ničím nezaujala nebo nepřekvapila. Projděme si však nejprve ony standardní prvky, na které narazíte, a až poté si povězme něco o tom, proč se (alespoň podle mého názoru) ona dvousetkorunová investice do hry vyplatí.

Nikoho asi nepřekvapí, že příběh hry Toxic Bunny je prostý a nekomplikovaný. Náš malý zajíček sedí ve své jamce, popíjí svou oblíbenou kávu a myslí na věci, na které tvorové jeho druhu u kávy myslí. Zkrátka - užívá si zasloužené siesty. Když v tom, kde se vzal, tu se vzal, kolem jeho nory projíždí nákladní automobil převážející jakousi toxickou látku. Jak asi tušíte, stane se několik věcí najednou. Pár Toxicových sousedů je přejeto, nastane zmatek, z korby autmobilu spadne několik podezřelých sudů a Toxic se místo kávy napije právě oné odporné zelené látky. Důvod pro pomstu je na světě, a to hned v několikanásobném vydání. Nejen, že někdo zabil Toxicovy známé, ale ještě jej donutil vypít něco odporného a udělal z něj mutanta... To přece nemůže jen tak nechat! Pojďme zjistit, kdo za to všechno může a pak mu uděláme to samé, pokud možno několikrát. Ať ví, jaké to je.

Toxic Bunny Toxic se na svých cestách úrovněmi setká s celou řadou nepřátel, kteří projevují takovou dávku inteligence, jakou jste si na začátku vybrali obtížnost. Takže zatímco na nejlehčí obtížnost vám hra (alespoň z počátku :o)) nebude dělat vůbec žádné potíže, na stupeň nejvyšší se opravdu zapotíte. A jaké potvůrky že to vlastně potkáte? Od vran, obřích pavouků a nemenších housenek přes krysy v baloňácích až po inteligentní neviditelná kuřata... Škála je opravdu veliká, druhů nepřátel jsou zhruba tři desítky. Jak ale asi tušíte, nebudete proti nim stát jen tak s holýma rukama. Na začátku budete po potvůrkách házet jen malé radioaktivní soudky, zakrátko se však dostanete k pistoli (pozor - s poměrně znatelným zpětným rázem) a následovat budou další smrtící předměty. Abyste měli alespoň nějakou představu o tom, jaké zbraně na vás čekají dál, se zmiňme o hlodavcometu či oblíbeném koktejlu pana Molotova. Vaším úkolem však nebude pouze zabít všechny protivníky, ale také nasbírat co nejvíce různých předmětů, lahviček, hamburgerů, peněz... a kávy. Ta totiž představuje vaši životní energii. Máte-li hodně kávy, vydržíte všechno. Dochází-li vám, umíráte. Holt, káva není jen důvodem, proč jste se vydali za pomstou, káva je prostě váš život (v tomhle Toxica naprosto chápu - jsem na tom podobně :o)). Musíte si ale dávat pozor, co pijete. Chvíli před vámi totiž musela kolem projít Maryša, takže hodně šálků je buď otrávených, nebo je tmavá tekutina v nich spíš nechutným odvarem, než dobrým horkým kafem.

Toxic Bunny Po technické a designové stránce je Toxic Bunny zpracován s řemeslnou zručností někoho, kdo již má s podobnými tituly jistou zkušenost. Lokace jsou velice, opravdu velice rozsáhlé (proto máte k dispozici i mapu, bez které byste se jen tak neobešli) a dokončení jedné jediné vám bude trvat několik hodin. Ještě štěstí, že hru lze ukládat... Občas se i kapku zasmějete, protože tvůrci se nechtěli spokojit jen s nějakým tím terénním výstupkem, odrazovou rampou či tajným průchodem. Zaplnili tedy úrovně množstvím předmětů, jako prádlo, které mají nestvůry rozvěšené kolem sebe, televize, křesílka a další. Tyto doplňky jsou často na velice nečekaných místech, takže fungují jako vizuální i emocionální oživení hry. To, že mě několikrát dokonce přejelo metro, raději ani nebudu nějak zdůrazňovat :o).

Co se enginu týče, ten je poměrně kvalitní - umožňuje multisměrový paralaxní scrolling a vcelku zdařilé světelné efekty. Za grafikou pak nezaostává ani zvuková stránka hry. Efekty jsou poměrně věrné, a hudba? Je to sice otázka vkusu, ale to, co mi znělo během hraní do sluchátek, to je přesně moje krevní skupina. Je sice trošku škoda, že melodií není trošku více, ale i tak asi nebudete mít důvod ji v nastavení hry vypínat.

Na začátku jsme vám ale slíbili, že se zmíníme o pár prvcích, jež činí Toxic Bunnyho poněkud netradičním. Jako první bychom měli zmínit skutečnost, že se nejedná o čistou Toxic Bunny arkádu, kdy vaším jediným úkolem je dostat se na určité místo a sesbírat přitom co nejvíce bodů. Zde promyšleně postupujete bludištěm plošinek a plníte jisté úkoly. Ty sice nejsou zrovna nejsložitější, ale jsou zde a to je hlavní :o). Většinou spočívají v použití pravého předmětu na pravém místě, případně v jeho sebrání ze země (z mrtvoly lokálního bosse, z vodopádu, doplňte si dle libosti).

Toto "zadventurování" je velice příjemné, protože dává celé hře tak nějak smysl, ale není to všechno, čím vás Toxic Bunny mile překvapí. Dále tu totiž máme míchání pomocných lektvarů, díky kterým budete rychlejší, nebezpečnější, vražednější či bystřejší. O něco výše jsem uvedl, že mimo jiné sbíráte různobarevné lahvičky. Ty můžete navzájem smíchávat (máte-li do čeho) a vytvářet si ony lektvary. Nesnažte se však experimentovat. Možných kombinací je totiž nechutně velké množství a přitom jen několik z nich přinese kýžený efekt. Proto se vyplatí sbírat "power-upy" s nápovědou, protože právě ony vám sdělí, jaké kombinace lahviček v jakém poměru jsou ty pravé. A pokud se vám podaří lektvar namíchat, rozhodně nebudete litovat...

Jaký nám z toho všeho plyne závěr? Toxic Bunny je velice zábavnou a dynamickou 2D arkádou, u které budete muset zapojit jak prsty, tak i mozek (i když ne nějak moc :o)). Toxic Bunny Navíc si ji můžete přizpůsobit svým schopnostem, a to jak volbou obtížnosti, tak nastavením rychlosti. Lokace jsou výborně ztvárněné a nesmírně rozsáhlé, celek je pak báječně hratelný. Na samotné hře je sice trošku poznat, že je již staršího data, ale naštěstí ne nějak příliš. Tato skutečnost je pak více než dostatečně kompenzována cenou titulu, která je snad nejnižší, jaká by jen mohla být. Takže pokud se někde dočtete, že Toxic Bunny je propadák, nevěřte tomu. Není to pravda, což vám potvrdí každý milovník 2D plošinovek :o).

PS: Na září roku 2003 je naplánováno vydání druhého dílu této hry. Smutnou zprávou pro nás pécéčkaře však je, že Toxic Bunny 2 by se měl objevit pouze na platformy PS2 a Xbox. Navíc by měl být kompletně ve 3D, takže ono kouzlo starých časů již v sobě mít nebude. Škoda. Ale i tak jsem na ono pokračování zvědavý :o).

PPS: Nemám ve zvyku dávat na konce recenzí tato "péeska", ale nemohu si odpustit ještě jedno. Pokud vás hra zaujala a rádi byste vytvořili něco podobného, nic vám v tom nebrání. Tvůrci totiž na svých stránkách nabídli všem zájemcům k volnému stažení zdrojový kód hry. Tak co, nechcete někdo naprogramovat nějakou 2D plošinovku?

Toxic Bunny
Výrobce: Twilyt Productions
Vydavatel: Musketeer Marketing
Distribuce v ČR: Bohemia Interactive, plná lokalizace
Oficiální homepage: www.twilyt.com/toxicbunny
Minimální konfigurace: procesor 200 MHz, 16 MB RAM
Doporučená konfigurace: procesor 266 MHz, 32 MB RAM
3D karty: ne
Multiplayer: ne
Verdikt: Zábavná a hratelná 2D arkáda, která je sice poněkud staršího data, ale i dnes má svoje kouzlo a k dostání je prakticky za hubičku. Pokud bychom byli v roce 1996, připočítali bych k hodnocení ještě aspoň 10%.
Hodnocení: 72%

Autor:


Témata: Housenka, Káva, koktejl, Xbox

Nejčtenější

Žádný milovník vláčků by si neměl nechat ujít český projekt Mashinky

Mashinky

V českých luzích a hájích se kutí mnoho zajímavých projektů. Jedním z těch nejsledovanějších jsou cenami ověnčené...

RECENZE: První placený přídavek pro český Kingdom Come je rozpačitý

Kingdom Come: Deliverance: From Ashes DLC

Placený přídavek From the Ashes nepřináší nic z toho, proč Kingdom Come tak milujeme. Možnost spravovat vlastní vesnici...RECENZE: Erotický horor Lust for Darkness neděsí ani nevzrušuje

Lust for Darkness

Nezávislá polská hra slibovala kombinaci erotiky a hororu. Krve i nahých lidí je tu sice přehršel, ale přesto je...

KOMENTÁŘ: Lezou vám krkem hry pro každého? Nejste sami, ale máte smůlu

Far Cry 5

Při pohledu na herní průmysl vynikne jeden zajímavý rozpor. Velcí vydavatelé se snaží hráčům zprostředkovat herní...

Neonacisté verbují děti pomocí Fortnite a Minecraftu

Parodie na Minecraft nazvaná Mein Kraft (Ilustrační obrázek)

Řada populárních online her oblíbených především u mladých hráčů je ideálním prostředím pro náboráře extrémistů.

Další z rubriky

RECENZE: Agony měl šokovat zpracováním pekla, ale je to nudné béčko

Agony

Výlet do pekla by nechtěl asi zažít na vlastní kůži nikdo, ale taková virtuální exkurze ve hře, to je jiná. Madmind...

RECENZE: Čím více zabíjíte, tím jste silnější. Vampyr není pro každého

Vampyr

Zvláštní kombinace detektivní adventury a akčního RPG se povedla jen napůl. Pokud byste ke skvělému příběhu chtěli i...

RECENZE: První placený přídavek pro český Kingdom Come je rozpačitý

Kingdom Come: Deliverance: From Ashes DLC

Placený přídavek From the Ashes nepřináší nic z toho, proč Kingdom Come tak milujeme. Možnost spravovat vlastní vesnici...Najdete na iDNES.cz