Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Trackmania: Sunrise CZ - šílené závody

  12:01aktualizováno  29. července 5:03
Pokračování úspěšného titulu bláznivých závodů, extrémních tratí a rychlých aut je tady zase. Jak velká změna na nás čeká? Sešlápněte pedály a pojďte si přečíst naší recenzi.
85

TrackMania Sunrise

Platforma: PC
Výrobce: Nadeo

Herní karta

Trackmania: Sunrise Není to tak dávno co se na pultech obchodů objevil první díl Trackmanie od společnosti Nadeo, a už je tu další, s podtitulem Sunrise. Pro připomenutí, původní Trackmanie je jakousi novodobou předělávkou legendárních Stunts. Asi už se nenajde mnoho čtenářů, kterou by tuto na svou dobu skvělou hru pamatovali. A výsledek snažení Nadea? Jednoznačně se jim povedl na výbornou. Nyní se ale pojďme podívat, co nám nabízí díl druhý, a zda došlo k překonání dílu prvního. Čeho si všimnete na první pohled, je grafika. Oproti předchozímu dílu prošla širokou řadou změn, více si o ní povíme později. Trackmania: Sunrise obsahuje 4 různé módy, které budete absolvovat se třemi různými auty, které si o trochu níže představíme.

"Grafika prošla, oproti předchozímu dílu, širokou řadou změn k lepšímu."


Auta ve hře

Sport CarSport Car
Nejrychlejší auto, většinou se s ním jezdí závodní okruhy. Závody s tímto autem se také dají přirovnat ke klasické autodráze. Je nejlépe ovladatelným vozidlem, perfektně sedí v zatáčkách a není problém dosáhnout rychlosti okolo 700 kilometrů v hodině. Jezdit s ním je opravdu radost.

Bay CarBay Car
S tímto autem se naopak podíváte hlavně na tratě ve městě. Je hůře ovladatelné než Sport Car, nedosahuje takové rychlosti, ale zase se lépe vyrovnává při kolizích. Je téměř nemožné jej otočit na střechu, za to se vám velmi často povede jízda po dvou kolech, občas i jen po zadních.

Coast CarCoast Car
Na první pohled krásný sporťák, na pohled druhý nejhůře ovladatelné auto oproti předchozím modelům. Do zatáček vás moc poslouchat nebude a čekat od něj závratné rychlosti taky nemůžete. Je určeno pro tratě ve venkovském prostředí. U tohoto modelu také nemůžete čekat různé triky, povedou se opravdu velmi zřídka.

Závody: Tento mód byl již v prvním dílu. Jedná se o klasické závody na čas, kdy na každou trať máte stanoveny 3 časy, kterých když dosáhnete, získáte jeden z cenných kovů.

Puzzle: I tento mód byl již obsažen v původní Trackmanii, ale pro ty, co jí nehráli připomenu o co tu jde. Na začátku vás hra uvede do „editoru“, kde máte stanovený start, cíl, checkpointy a pár kousků silnice. Vaším úkolem je postavit si vlastní trať tak, abyste projeli všemi checkpointy v určeném směru. Základem je postavit trať co nejrychlejší a hlavně ji potom co nejlépe projet. K dispozici budete mít vždy omezený výběr kusů silnice, které vám nedovolí postavit trať delší, než je ta optimální.

Trackmania: Sunrise Plošiny: Tento mód se objevuje až v tomto dílu. Úkolem není projet trať co nejrychleji, ale na co nejméně restartů u checkpointů. Opět zde máte stupnici pokusů, podle které se pak odvíjí vaše medailové ohodnocení. Ovšem ujet trať na zlato znamená, že se nesmíte splést ani jednou, což u některých tratí je opravdu nadlidský výkon. Nezřídka se totiž stává, že k checkpointu letíte vzduchem, a metr za ním už je voda. Proto nezbývá nic jiného než správně odhadnout chvíli, kdy ve vzduchu začít brzdit. Ovšem nesmíte začít dřív, sice pak neskončíte v moři za checkpointem, ale naopak k němu ani nedoletíte.

Bláznivé: Bláznivé tratě jsou opravdu bláznivé. Jedete tu samou trať mnohokrát za sebou, a na každé kolo máte stanovený časový limit, který se s každým kolem zmenšuje. Pokud se vám náhodou některé kolo nepodaří projet ve stanoveném limitu, většinou to můžete vzdát a restartovat závod, protože časovou ztrátu doženete velmi těžko. Když už ale jedete například 16té kolo, máte kolem sebe velké množství aut. Jsou to vaše autíčka z minulých kol, které vám ukazují, jak jste předtím jel. Musím říct, že v pozdějších kolech je už opravdu zázrak poznat, které auto je to, co právě řídíte.

"Závody s autem Sport Car se také dají přirovnat ke klasické autodráze."

Medaile, poháry…
Asi vám nemusím říkat, že získat zlato je to nejlepší. Ovšem tady se bez něj neobejdete. Ať už začnete jakýkoliv mód, vždy máte otevřenou pouze první trať. Trackmania: Sunrise K tomu aby se vám otevřela další postačí sice bronzová medaile, ale jakmile ujedete tratě v příslušné sérii, další se vám už tak snadno neotevře. Ze začátku si vystačíte s jednou, dvěma stříbrnými, ale časem to bude těžší a těžší. Po pár sériích se vám stane, že hra po vás pro otevření dalších možností bude požadovat pohár. Oč se jedná? Jde o to, že musíte všechny tratě ujet na medaili, na kterou si v počátku závodu vyberete. Že to zní snadně? Ovšem všechny tratě musíte ujet na jeden zátah, pokud jednu na daný časový limit neprojedete, hra zahlásí chybu a vás čeká celý kolotoč znova. Bronzové poháry jsou většinou snadné a pro většinu z vás to jistě nebude problém. Horší už je to ale se stříbrnými, nedejbože zlatými. Hlavou budete mlátit do klávesnice, když ujedete 8 závodů z 9ti, a ten poslední zkazíte, a věřte mi, snadné to opravdu není. V módu plošiny samozřejmě nesoutěžíte na čas, ale jak jsem zmiňovala výše na pokusy. A zde získat zlatý pohár, no pane jo. Na trati s vámi jedou vždy tři auta symbolizující drahé kovy. Jedná se ale o tzv. ghost car, takže se nemusíte bát kolizí. Když už je řeč o kolizích, tak opravdu o bouračky nouze nebude. Ale co na to vaše auto? Nic. Žádný model poškození tu zkrátka není.

Trackmania: Sunrise Tratě
Jak už jsem naznačila u popisů aut, s každým projíždíte určité typy tratí. Každá z nich je svým způsobem specifická, respektive i tím, s jakým autem jedete. Závodní tratě s rychlým autem jsou plné zrychlovacích prvků, loopingů a přeskoků. Naopak ve městě, s terénním autem, se velmi často setkáte s rampami, po kterých budete muset přeskákat a hlavně se na nich udržet. Vesnické tratě jsou spíše klasickými silničkami, kde se občas vyskytne díra v silnici, ale hlavní důraz je zde kladen na přesnost, s kterou trať musíte projet. I když vás auto nebude zrovna moc poslouchat, je zapotřebí si včas brzdit do zatáček a snažit se nikde ani nezavadit.

Editor - postavte si svojí trať!
Stejně jako v předchozím dílu zde editor nechybí. Můžete si postavit libovolnou trať se všemi vychytávkami, se kterými se setkáte v již připravených tratích. Kromě silnice si budete moct postavit i baráčky a různé jiné zpestření okolní krajiny. Na rozdíl však od předchozího dílu si zde můžete libovolně kameru natáčet, oddalovat či naopak přibližovat. Proto, abyste si trať mohli uložit si ji nejdříve musíte projet, poté se vám objeví mezi ostatními tratěmi. Samozřejmostí pak je využití udělané mapy pro multiplayer či poskytnutí ji dále po internetu.

"Příjemnou věcičkou je to, že pokud hrajete po internetu, vaše výsledky se ukládají, a vy se pak můžete podívat, jak si stojíte v porovnání se svými oponenty z celého světa."

Lakovna nebo tuning?
Asi některé z vás zklamu, ale jediné co si na autu budete moct sami předělat je pouze jeho vzhled. Zato se dočkáte široké škály různých samolepek, které můžete libovolně zvětšovat, zmenšovat, přestříkat auto na jinou barvu a spoustu jiných blbůstek. Na stránce, kterou zmiňuju o odstavec níže si pak na fóru můžete přečíst, jak importovat vlastní textury či auta, případně stáhnout již udělané.

Trackmania: Sunrise Ovládání, kamera
Trackmania: Sunrise rozhodně není nikterak složitou hrou co se ovládání týče. Vystačíte si s kurzorovými šipkami a přepínáním kamery. Ve hře se občas kamera přepne sama, například pokud projíždíte nějakým loopingem, nebo při velkém skoku. Pokud je je vaše rychlost dostatečně velká, nebo vjedete na zrychlovací pruhy, vidíte za sebou dokonce barevnou stopu, jejíž barvu si můžete v nastavení zvolit. Velmi příjemným zpestřením je replay vašich jízd, kdy váš výkon vidíte z různých kamer a je možné si jej uložit a pak jej prezentovat. Například na stránce www.trackmania.cz si můžete nechat zveřejnit váš rekord, pokud ovšem budete mít lepší čas než ten, kdo ho ujel nejlépe do té doby. Čas od času se vám na obrazovce ukáže název triku, který jste právě zvládl, například jízda po dvou kolech, mnohonásobné otočení auta atd. Bohužel tyto triky nejsou nijak odměňovány, což je velká škoda.

Multiplayer
Je jasné, že zde nechybí. Hrát můžete buďto po místní síti, nebo u jednoho počítače, kde se hráči postupně střídají, a v neposlední řadě po internetu. Serverů je skutečně nepřeberné množství a velmi často se stkáte s „domácky“ vytvořenými tratěmi, takže se nemusíte bát stereotypu. Příjemnou věcičkou je to, že pokud hrajete po internetu, vaše výsledky se ukládají, a vy se pak můžete podívat jak si stojíte - před nebo za?:) svými oponenty z celého světa.

Grafika, zvuky a lokalizace
Jak jsem již zmínila, grafika se oproti předchozímu dílu opravdu změnila. Je na velmi dobré úrovni, ovšem žádný zázrak to není. Což ale není zas až taková vada na kráse, protože u tohoto typu her jde především o hratelnost. Závody se odehrávají ve čtyřech různých denních dobách - za svítání, v pravé poledne, soumraku a v noci. Co se hudby týče, dočkáte se různorodého mixu, od rockové muziky až po tu taneční. Není sice nikterak rozsáhlá, takže skladby se po čase opakují, ovšem není to nijak vtíravá hudba, která by narušovala atmosféru závodů. Ti, kteří pamatují překlad původní Trackmanie si jistě vzpomenou, že se moc nevyvedl. O mnoho lépe je na tom překlad teď, já sama si žádných špatných překladů či překlepů nevšimla.

Klady a zápory

Plus Vylepšená grafika oproti předchozímu dílu
Plus Excelentní hratelnost
Plus Spousty tratí

Mínus Místy přemrštěná náročnost pro zisk zlata
Mínus Návykovost

Verdikt
Trackmania: Sunrise je vskutku plnohodnotným pokračováním s mnoha vylepšeními. Ovšem náročnost v pozdějších fázích hry je vskutku obtížná, možná s gamepadem či volantem to půjde lépe. Tratí je opravdu dostatek, pokud vás omrzí, je zde možnost stažení mnoha a mnoha dalších z internetu, nebo prostě využijete své tvůrčí schopnosti a uděláte si trať vlastní. Pro hráče bez dostatku volného času je velkou nevýhodou, že je TM:S neuvěřitelně návyková, zvláště pak multiplayer, který poskytuje širokou škálu možností. Zkrátka a jasně, pokud jste fandové závodních her, máte rádi různé skoky a netradiční tratě, pak je pro vás Trackmania: Sunrise jasnou volbou.

Autor:


Hodnocení hry

Redakce

85 %

Čtenáři

92 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 738 čtenářů

Témata: Zisk

Nejčtenější

Žádný milovník vláčků by si neměl nechat ujít český projekt Mashinky

Mashinky

V českých luzích a hájích se kutí mnoho zajímavých projektů. Jedním z těch nejsledovanějších jsou cenami ověnčené...

RECENZE: První placený přídavek pro český Kingdom Come je rozpačitý

Kingdom Come: Deliverance: From Ashes DLC

Placený přídavek From the Ashes nepřináší nic z toho, proč Kingdom Come tak milujeme. Možnost spravovat vlastní vesnici...RECENZE: Erotický horor Lust for Darkness neděsí ani nevzrušuje

Lust for Darkness

Nezávislá polská hra slibovala kombinaci erotiky a hororu. Krve i nahých lidí je tu sice přehršel, ale přesto je...

KOMENTÁŘ: Lezou vám krkem hry pro každého? Nejste sami, ale máte smůlu

Far Cry 5

Při pohledu na herní průmysl vynikne jeden zajímavý rozpor. Velcí vydavatelé se snaží hráčům zprostředkovat herní...

Neonacisté verbují děti pomocí Fortnite a Minecraftu

Parodie na Minecraft nazvaná Mein Kraft (Ilustrační obrázek)

Řada populárních online her oblíbených především u mladých hráčů je ideálním prostředím pro náboráře extrémistů.

Další z rubriky

RECENZE: Ve strategii Ancestors Legacy budete dobývat a plenit

Ancestors Legacy

Nová historická strategie od polského studia Destructive Creations se hlásí o vaši přízeň a rozhodně má s čím vyrukovat.

Z velkých království trosky. Recenze Total War Saga: Thrones of Britannia

Total War Saga: Thrones of Britannia

Total War se tentokrát podívá na Britské souostroví roku 878 našeho letopočtu na konflikt mezi Vikingy a ostrovany....

RECENZE: První placený přídavek pro český Kingdom Come je rozpačitý

Kingdom Come: Deliverance: From Ashes DLC

Placený přídavek From the Ashes nepřináší nic z toho, proč Kingdom Come tak milujeme. Možnost spravovat vlastní vesnici...Najdete na iDNES.cz