Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Traffic Giant - MHD ve vašich rukou

  12:00aktualizováno  23. července 11:55
Také nadáváte na dopravní podnik ve vašem městě a na mnohdy iritující úroveň hromadné dopravy? Myslíte si, že byste to sami zvládli mnohem lépe? Vyzkoušejte si dopravní strategii Traffic Giant, která vám ukáže, že ne vše je tak jednoduché, jak se na první pohled může zdát...

 Traffic Giant - MHD ve vašich rukou Městská hromadná doprava je pojem, pod kterým se nám vybaví tlačenice v přeplněných autobusech, strhané jízdní řády na zastávkách, stále se zvyšující ceny jízdného a někomu i úprk před nekompromisním revizorem. Cestování městskou hromadnou dopravou prostě není žádná zábava. O tom, že ani druhé straně, tedy dopravním podnikům, není co závidět, nás hodlá přesvědčit strategie Traffic Giant od JoWooD Productions.

Ti z vás, kteří se již seznámili s freewarovou hrou Mobility, která je volně ke stažení na našem serveru PlnéHry.cz, vědí, že připravovaný Traffic Giant má poměrně silného konkurenta. Čím nás tedy chtějí tvůrci této dopravní strategie přesvědčit o kvalitách svého dílka? Největší trhák mají představovat dvě zcela odlišné varianty hry, lišící se funkcí, ve které rozhodujete o budování hromadné dopravy vašeho města. První varianta vás posadí do managerského křesla majitele dopravní společnosti, jehož cílem je co možná nejvyšší zisk, podíl na trhu a převaha nad konkurenty podnikající v oboru. V druhém případě se ocitnete v roli radního jmenovaného do vysoké funkce na úseku městské dopravy. Pravomoci máte takřka neomezené, finančních prostředků poskrovnu a vaším úkolem je omezit ve městě automobilovou dopravu a přilákat co  Traffic Giant - MHD ve vašich rukou nejvíce lidí k používání dopravy hromadné. Jen tak si udržíte své teplé místečko i po příštích volbách.

Jak vyplývá výše uvedených informací, budou mít z této hry největší radost ekologové. Vaším přičiněním totiž mizí z ulic automobily a nahrazují je různé druhy autobusů, tramvají, městské železnice, vozů metra, a dokonce i supermoderní magnetické vlaky. Zadostiučinění se jistě díky této hře dočkají i představitelé dopravních podniků, jelikož velmi záhy zjistíte, že vytvořit funkční a zároveň výdělečný model městské hromadné dopravy je takřka nemožné, a to i s pomocí výše jmenovaných moderních typů dopravních prostředků, o kterých si dopravní podniky v ČR mohou nechat jen zdát.

Zpátky ke hře. Ta bude ve finální verzi, která se objeví na pultech obchodů na podzim tohoto roku, nabízet 30 detailně propracovaných měst. V každém z nich bude žít, pracovat a užívat si ve více než 500 odlišných budovách 40.000 obyvatel a po ulicích se budou zpočátku prohánět stovky aut. Každého z obyvatel se bude možné zeptat na jeho zaměstnání, způsob dojíždění do něj, trávení volného času a na základě těchto takřka sociologických průzkumů vytvořit dopravní systém který přiláká co možná největší počet  Traffic Giant - MHD ve vašich rukou cestujících. Kromě dvou již dříve zmíněných variant her (businessman a zastupitel) bude k dispozici i několik kampaní či tvorba dopravní infrastruktury v libovolném městě bez časového limitu. Hru jednoho hráče doplní multiplayer až pro 4 dopravní magnáty a v módu podnikatele nám budou komplikovat život 3 prý inteligentní počítačoví protivníci.

Dosti ale řečí o tvůrci slibovaných vymoženostech v podobě nesmírné realističnosti, neuvěřitelné hratelnosti, oči přecházející grafice a sluchu lahodícímu zvukovému doprovodu. Podívejme se, jak vypadá Traffic Giant na prví pohled očima příležitostného hráče strategických her, za kterého se bez vyšších ambicí v tomto herním žánru počítám.

Demoverze hry, která je volně ke stažení na právě zde, nabízí pouze omezený výběr slibovaných herních módů. K dispozici je takzvaná nekonečná hra (o jejíž nekonečnosti by se dalo úspěšně pochybovat, jelikož je v demu omezena na 5 let) a jedno menší město. Obě varianty podnikatele i zastupitele na výběr sice jsou, ale vzhledem k tomu, že tato verze neobsahuje počítačem řízené protivníky, na jejichž inteligenci se zatím pravděpodobně pracuje, velký rozdíl mezi nimi nepoznáte.

 Traffic Giant - MHD ve vašich rukou Po spuštění hry se ocitnete nad vaším městem, ve kterém po chodnících pochodují drobní obyvatelé a ulice jsou zaplněné různými typy automobilů. Autobusy ani jiné prostředky hromadné dopravy zatím nespatříte. Jejich příchod na scénu čeká jen a jen na vás. Brzy zjistíte, že v demoverzi nás autoři ušetřili nepochybně nelehkého rozhodování při výběru z více než 25 slibovaných vozů MHD. K dispozici je zatím pouze jedna tramvaj a čtyři druhy autobusů lišících se velikostí a mírou atraktivity pro cestující.

Dříve než budete řešit problémy jak a čím cestující přepravit, musíte si odpovědět na otázku odkud a kam je odvézt. K tomu slouží jednoduchá klikací metoda. Stačí zaměřit kurzorem jakýkoliv automobil nebo budovu a na obrazovce se objeví v případě vozu odkud a kam jede a u budov se na mapě zvýrazní místa, kam jejich obyvatelé nejčastěji cestují. Jednotlivé postavičky pobíhající městem, se mnou navzdory slibům autorů komunikovat nechtěly. Počkáme si tedy na finální verzi.

 Traffic Giant - MHD ve vašich rukou Po proklikání několika budov brzy zjistíte, že ve městě se nachází pár lokací, které by se daly bez nadsázky nazvat zlatými doly dopravních podniků. Patří mezi ně sportovní stadión, nákupní centrum, divadlo a především místní továrna, ve které pracuje velká část obyvatel. Pokud využijete zájmu obyvatel dojíždět do těchto lokalit, máte zpočátku vyhráno a vynaložené investice se začnou pomalu ale jistě vracet. Prvotní radost vám zkazí fakt, že zaměstnanci továrny bydlí až na druhém konci města (asi dobře vědí proč), a tak se vybudování nové linky značně prodraží, vzhledem k nutnosti vybudovat více zastávek, zakoupit větší počet vozů a platit i školit nové řidiče.

Ale to už se dostáváme k problému "jak a čím". Prvotní záměr využít k přepravě dělníků do továrny tramvaje se ukázal být naprostým fiaskem. Vzhledem k nutnosti stavět koleje a nakoupit drahé tramvajové soupravy nezbude po vybudování první linky na vašem účtu takřka nic. Náklady na údržbu začnou převyšovat zisky a brzy přichází bankrot. Tudy cesta tedy rozhodně nevede. S menšími autobusy je to již o něčem jiném. Náklady jsou nižší a lidé si za pár měsíců, z nichž každý trvá asi 5 minut reálného času, na vaši novou linku zvyknou. Rozloučí se se svými auty a seřadí se pěkně na zastávkách. Vy začínáte pozvolna vydělávat. Přikoupíte další autobusy,  Traffic Giant - MHD ve vašich rukou aby se lidé netísnily na zastávkách příliš dlouho a začnete pomalu uvažovat o dovolené v Karibiku za lehce vydělané peníze. To vám vydrží do té doby, než vám jednoho dne nabourá autobus.

Ano, následky havárie autobusu, lze ve hře Traffic Giant, směle přirovnat k problémům letecké společnosti po pádu jejího letadla. Jedním slovem - je to krach. Vaše popularita po nehodě poklesne na minimum a dříve zaplněné zastávky zejí prázdnotou. Klidně se můžete nechat zruinovat rozhlasovou či televizní reklamou, jejichž vysíláním hra umožňuje zvýšit vaši oblíbenost. Nebude vám to nic platné. Ztracená obliba se získává velmi těžko. Za pár měsíců se k vám sice zlomek bývalých cestujících vrátí, ale dříve nebo později nabourá autobus další. Marné je přeplácet řidiče, draze je školit na naprosto bezchybné stroje nebo opravovat autobusy častěji, než je nutné. Stejně se dříve či později někdo vybourá, což, alespoň v této demoverzi, znamená konec veškerým nadějím. Nezbývá než věřit, že finální produkt nebude k hráčům tak krutý.

 Traffic Giant - MHD ve vašich rukou Na závěr nezbývá než zhodnotit základní charakteristiky této hry, o kterých autoři pějí samou chválu. Grafické provedení je poměrně zdařilé. Nebudete o něm asi nadšeně vyprávět svým přátelům, svůj účel však plní na jedničku a běhá bez problémů i na pomalejších strojích. Zvuková stránka hry je také poměrně povedená. Reaguje na budovy, které máte právě na obrazovce. Nad stadionem je slyšet fanoušky, u divadla ovace diváků a nad hřbitovem pouze zpívající ptáčky - prostě idylka. Hratelnost bych raději posuzoval až u recenze. Demoverze obsahovala pouze některé z možností finální verze hry, a proto si dovolím s konečným verdiktem raději počkat. V případě realističnosti hry jsem si pro vás připravil na konec malou hádanku. Pokud se nepletu, čtete právě první preview s hádankou v historii Bonuswebu.

Tak tedy: Všechny částky v dolarech za nové vozy, kolejiště, platy i školení řidičů jsou poměrně realistické. Stejně tak i množství cestujících, kteří se vměstnají do jednotlivých dopravních prostředků. Proč je tedy základní cena jízdného, za kterou vás doveze autobus z jednoho konce města na druhý neskutečných 40 dolarů? Napovím, že odpovědět se dá i bez hraní dema na základě informací v tomto článku. Prvnímu správnému řešiteli nechť patří nehynoucí sláva - i když přiznejme si, není to hádanka zas až tak složitá... Své odpovědi pak piště, prosím, do diskusního fóra pod tímto článkem.

Autor:
Nejčtenější

Mario & Luigi: Superstar Saga + Bowser’s Minions
Hopsavé RPG je zpět a krásnější. Recenze Mario & Luigi: Superstar Saga

Netradiční, avšak stoprocentně funkční a zábavná kombinace RPG a hopsačky se ukázala jako recept na hit. Proč si tak nezopakovat díl, kterým to vše začalo?  celý článek

The Orange Box
Risk, který vyšel. Legendární The Orange Box oslavil desáté narozeniny

Už je to deset let, co vyšel slavný The Orange Box od firmy Valve. Nápad vydat tři nové, zcela odlišné hry v jedné krabici, byl sice na první pohled šílený,...  celý článek

Call of Duty: WWII
Američan na webu prodával kradené kopie Call of Duty: WW2

V americké Indianě byl zatčen muž za přeprodávání fyzických kopií dosud nevydané hry Call of Duty: WWII.  celý článek

Gabe Newell
Gabe Newell se díky Steamu zařadil mezi 100 nejbohatších Američanů

Slavný ředitel firmy Valve patří podle magazínu Forbes mezi stovku nejbohatších Američanů.  celý článek

Fire Emblem Warriors
RECENZE: Ve Fire Emblem Warriors sekáte nepřátele po desítkách najednou

Ve Fire Emblem Warriors budete na bojišti rozsévat smrt jako nepřemožitelný hrdina nebo hrdinka. A to vše umocněné přepálenými animacemi zdrcujících úderů.  celý článek

Další z rubriky

Ghost Recon: Wildlands
Další průšvih na spadnutí? Ghost Recon: Wildlands působí rozpačitě

O víkendu jsme se věnovali uzavřené betě očekávané střílečky Ghost Recon: Wildlands od Ubisoftu. Ale možná jsme se radši měli jít koulovat.  celý článek

Assassin’s Creed: Origins
První dojmy: nový Assassin’s Creed mnohé naštve, ale hraje se skvěle

Vydali jsme se do Londýna podívat se, jak se povedl restart už poněkud vyčpělé série Assassin’s Creed. Všechny fanoušky můžeme uklidnit, Origins jsou přesně...  celý článek

FIFA 18
Zahráli jsme si za Ronalda a je to paráda. První dojmy z FIFA 18

Vyzkoušeli jsme letošní ročník fotbalu od EA Sports. Žádné revoluční novinky se nechystají, ale změn je dost na to, aby obhájily cenu nové hry. Lepší animace,...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.