Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Traffic Giant - MHD ve vašich rukou

  12:00aktualizováno  23. července 11:55
Také nadáváte na dopravní podnik ve vašem městě a na mnohdy iritující úroveň hromadné dopravy? Myslíte si, že byste to sami zvládli mnohem lépe? Vyzkoušejte si dopravní strategii Traffic Giant, která vám ukáže, že ne vše je tak jednoduché, jak se na první pohled může zdát...

 Traffic Giant - MHD ve vašich rukou Městská hromadná doprava je pojem, pod kterým se nám vybaví tlačenice v přeplněných autobusech, strhané jízdní řády na zastávkách, stále se zvyšující ceny jízdného a někomu i úprk před nekompromisním revizorem. Cestování městskou hromadnou dopravou prostě není žádná zábava. O tom, že ani druhé straně, tedy dopravním podnikům, není co závidět, nás hodlá přesvědčit strategie Traffic Giant od JoWooD Productions.

Ti z vás, kteří se již seznámili s freewarovou hrou Mobility, která je volně ke stažení na našem serveru PlnéHry.cz, vědí, že připravovaný Traffic Giant má poměrně silného konkurenta. Čím nás tedy chtějí tvůrci této dopravní strategie přesvědčit o kvalitách svého dílka? Největší trhák mají představovat dvě zcela odlišné varianty hry, lišící se funkcí, ve které rozhodujete o budování hromadné dopravy vašeho města. První varianta vás posadí do managerského křesla majitele dopravní společnosti, jehož cílem je co možná nejvyšší zisk, podíl na trhu a převaha nad konkurenty podnikající v oboru. V druhém případě se ocitnete v roli radního jmenovaného do vysoké funkce na úseku městské dopravy. Pravomoci máte takřka neomezené, finančních prostředků poskrovnu a vaším úkolem je omezit ve městě automobilovou dopravu a přilákat co  Traffic Giant - MHD ve vašich rukou nejvíce lidí k používání dopravy hromadné. Jen tak si udržíte své teplé místečko i po příštích volbách.

Jak vyplývá výše uvedených informací, budou mít z této hry největší radost ekologové. Vaším přičiněním totiž mizí z ulic automobily a nahrazují je různé druhy autobusů, tramvají, městské železnice, vozů metra, a dokonce i supermoderní magnetické vlaky. Zadostiučinění se jistě díky této hře dočkají i představitelé dopravních podniků, jelikož velmi záhy zjistíte, že vytvořit funkční a zároveň výdělečný model městské hromadné dopravy je takřka nemožné, a to i s pomocí výše jmenovaných moderních typů dopravních prostředků, o kterých si dopravní podniky v ČR mohou nechat jen zdát.

Zpátky ke hře. Ta bude ve finální verzi, která se objeví na pultech obchodů na podzim tohoto roku, nabízet 30 detailně propracovaných měst. V každém z nich bude žít, pracovat a užívat si ve více než 500 odlišných budovách 40.000 obyvatel a po ulicích se budou zpočátku prohánět stovky aut. Každého z obyvatel se bude možné zeptat na jeho zaměstnání, způsob dojíždění do něj, trávení volného času a na základě těchto takřka sociologických průzkumů vytvořit dopravní systém který přiláká co možná největší počet  Traffic Giant - MHD ve vašich rukou cestujících. Kromě dvou již dříve zmíněných variant her (businessman a zastupitel) bude k dispozici i několik kampaní či tvorba dopravní infrastruktury v libovolném městě bez časového limitu. Hru jednoho hráče doplní multiplayer až pro 4 dopravní magnáty a v módu podnikatele nám budou komplikovat život 3 prý inteligentní počítačoví protivníci.

Dosti ale řečí o tvůrci slibovaných vymoženostech v podobě nesmírné realističnosti, neuvěřitelné hratelnosti, oči přecházející grafice a sluchu lahodícímu zvukovému doprovodu. Podívejme se, jak vypadá Traffic Giant na prví pohled očima příležitostného hráče strategických her, za kterého se bez vyšších ambicí v tomto herním žánru počítám.

Demoverze hry, která je volně ke stažení na právě zde, nabízí pouze omezený výběr slibovaných herních módů. K dispozici je takzvaná nekonečná hra (o jejíž nekonečnosti by se dalo úspěšně pochybovat, jelikož je v demu omezena na 5 let) a jedno menší město. Obě varianty podnikatele i zastupitele na výběr sice jsou, ale vzhledem k tomu, že tato verze neobsahuje počítačem řízené protivníky, na jejichž inteligenci se zatím pravděpodobně pracuje, velký rozdíl mezi nimi nepoznáte.

 Traffic Giant - MHD ve vašich rukou Po spuštění hry se ocitnete nad vaším městem, ve kterém po chodnících pochodují drobní obyvatelé a ulice jsou zaplněné různými typy automobilů. Autobusy ani jiné prostředky hromadné dopravy zatím nespatříte. Jejich příchod na scénu čeká jen a jen na vás. Brzy zjistíte, že v demoverzi nás autoři ušetřili nepochybně nelehkého rozhodování při výběru z více než 25 slibovaných vozů MHD. K dispozici je zatím pouze jedna tramvaj a čtyři druhy autobusů lišících se velikostí a mírou atraktivity pro cestující.

Dříve než budete řešit problémy jak a čím cestující přepravit, musíte si odpovědět na otázku odkud a kam je odvézt. K tomu slouží jednoduchá klikací metoda. Stačí zaměřit kurzorem jakýkoliv automobil nebo budovu a na obrazovce se objeví v případě vozu odkud a kam jede a u budov se na mapě zvýrazní místa, kam jejich obyvatelé nejčastěji cestují. Jednotlivé postavičky pobíhající městem, se mnou navzdory slibům autorů komunikovat nechtěly. Počkáme si tedy na finální verzi.

 Traffic Giant - MHD ve vašich rukou Po proklikání několika budov brzy zjistíte, že ve městě se nachází pár lokací, které by se daly bez nadsázky nazvat zlatými doly dopravních podniků. Patří mezi ně sportovní stadión, nákupní centrum, divadlo a především místní továrna, ve které pracuje velká část obyvatel. Pokud využijete zájmu obyvatel dojíždět do těchto lokalit, máte zpočátku vyhráno a vynaložené investice se začnou pomalu ale jistě vracet. Prvotní radost vám zkazí fakt, že zaměstnanci továrny bydlí až na druhém konci města (asi dobře vědí proč), a tak se vybudování nové linky značně prodraží, vzhledem k nutnosti vybudovat více zastávek, zakoupit větší počet vozů a platit i školit nové řidiče.

Ale to už se dostáváme k problému "jak a čím". Prvotní záměr využít k přepravě dělníků do továrny tramvaje se ukázal být naprostým fiaskem. Vzhledem k nutnosti stavět koleje a nakoupit drahé tramvajové soupravy nezbude po vybudování první linky na vašem účtu takřka nic. Náklady na údržbu začnou převyšovat zisky a brzy přichází bankrot. Tudy cesta tedy rozhodně nevede. S menšími autobusy je to již o něčem jiném. Náklady jsou nižší a lidé si za pár měsíců, z nichž každý trvá asi 5 minut reálného času, na vaši novou linku zvyknou. Rozloučí se se svými auty a seřadí se pěkně na zastávkách. Vy začínáte pozvolna vydělávat. Přikoupíte další autobusy,  Traffic Giant - MHD ve vašich rukou aby se lidé netísnily na zastávkách příliš dlouho a začnete pomalu uvažovat o dovolené v Karibiku za lehce vydělané peníze. To vám vydrží do té doby, než vám jednoho dne nabourá autobus.

Ano, následky havárie autobusu, lze ve hře Traffic Giant, směle přirovnat k problémům letecké společnosti po pádu jejího letadla. Jedním slovem - je to krach. Vaše popularita po nehodě poklesne na minimum a dříve zaplněné zastávky zejí prázdnotou. Klidně se můžete nechat zruinovat rozhlasovou či televizní reklamou, jejichž vysíláním hra umožňuje zvýšit vaši oblíbenost. Nebude vám to nic platné. Ztracená obliba se získává velmi těžko. Za pár měsíců se k vám sice zlomek bývalých cestujících vrátí, ale dříve nebo později nabourá autobus další. Marné je přeplácet řidiče, draze je školit na naprosto bezchybné stroje nebo opravovat autobusy častěji, než je nutné. Stejně se dříve či později někdo vybourá, což, alespoň v této demoverzi, znamená konec veškerým nadějím. Nezbývá než věřit, že finální produkt nebude k hráčům tak krutý.

 Traffic Giant - MHD ve vašich rukou Na závěr nezbývá než zhodnotit základní charakteristiky této hry, o kterých autoři pějí samou chválu. Grafické provedení je poměrně zdařilé. Nebudete o něm asi nadšeně vyprávět svým přátelům, svůj účel však plní na jedničku a běhá bez problémů i na pomalejších strojích. Zvuková stránka hry je také poměrně povedená. Reaguje na budovy, které máte právě na obrazovce. Nad stadionem je slyšet fanoušky, u divadla ovace diváků a nad hřbitovem pouze zpívající ptáčky - prostě idylka. Hratelnost bych raději posuzoval až u recenze. Demoverze obsahovala pouze některé z možností finální verze hry, a proto si dovolím s konečným verdiktem raději počkat. V případě realističnosti hry jsem si pro vás připravil na konec malou hádanku. Pokud se nepletu, čtete právě první preview s hádankou v historii Bonuswebu.

Tak tedy: Všechny částky v dolarech za nové vozy, kolejiště, platy i školení řidičů jsou poměrně realistické. Stejně tak i množství cestujících, kteří se vměstnají do jednotlivých dopravních prostředků. Proč je tedy základní cena jízdného, za kterou vás doveze autobus z jednoho konce města na druhý neskutečných 40 dolarů? Napovím, že odpovědět se dá i bez hraní dema na základě informací v tomto článku. Prvnímu správnému řešiteli nechť patří nehynoucí sláva - i když přiznejme si, není to hádanka zas až tak složitá... Své odpovědi pak piště, prosím, do diskusního fóra pod tímto článkem.

Autor:Nejčtenější

Příběh nelehkého zrodu českého herního hitu Kingdom Come

Kingdom Come: Deliverance

České hry Kingdom Come už se prodalo více než milion kusů, takže už teď můžeme mluvit o úspěchu. Cesta k němu však...

Kdyby mi bylo sedm, po stavebnici Nintendo Labo bych šílel

Nintendo Labo

Nintendo Labo spojuje digitální svět videoher se stavebnicí z papírového kartonu. Kdo si chce zahrát, musí si hračku...Práce snů? Streamer Ninja si hraním vydělává půl milionu dolarů měsíčně

Richard Tyler Blevins aka Ninja

Američan Tyler Blevins si díky hraní oblíbené počítačové hry Fortnite vydělal miliony dolarů. A jeho fanouškovská...

Zázrak se nekoná, filmový Tomb Raider je těžký průměr

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Kletbu filmových adaptací nový Tomb Raider sice nezlomil, ale vyloženě neurazil, i když jde o průměr. Hráč si po...

Usednout do traktoru Zetoru můžete v Brně a nově i v Pure Farming 2018

Pure Farming 2018

Právě dnes, v úterý 13. března, vychází nový vyzyvatel pro zažité farmářské simulátory. Byli jsme se na něj podívat v...

Další z rubriky

Prohrabování popelnic může být zábava. V české hře Hobo hrajeme za bezdomovce

Hobo: Tough Life

Pokud se chcete vžít do role bezdomovce a nechce se vám kvůli tomu udělat nějakou kardinální blbost a skončit na...

Bude plná nenávisti. Vše, co víme o hororové akci The Last of Us 2

The Last of Us: Part 2

The Last Of Us, akční adventura od studia Naughty Dog, je považována za jednu z nejlepších her, které kdy vyšly pro...

První dojmy: nový Assassin’s Creed mnohé naštve, ale hraje se skvěle

Assassin’s Creed: Origins

Vydali jsme se do Londýna podívat se, jak se povedl restart už poněkud vyčpělé série Assassin’s Creed. Všechny fanoušky...Najdete na iDNES.cz