Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Trainz Railroad Simulator 2004 CZ

  12:00aktualizováno  2:18
Zdlouhavé čekání na nástupištích, otravné zpoždění vlaků, bezdomovci číhající na poslední kapesné - je na čase hodit vše za hlavu a postavit si nádraží svých snů. Česká verze pokračování populárních Trainz umožní nejen to.
75

Trainz Railroad Simulator 2004

Platforma: PC
Výrobce: Auran

Herní karta

Trainz Railroad 

Simulator 2004Situace na poli vlakových simulátorů je i dnes poměrně jednoduchá a potenciální železničář by k orientaci mezi tituly buzolu rozhodně nevyužil. Prakticky lze přehodit imaginární výhybku buď k realističtějšímu Train Simulatoru z dílen Microsoftu nebo k nepoměrně komplexnějšímu a fanouškovské základně přístupnějšímu kolosu Trainz z produkce australského týmu Auran. Zatímco odkládání druhého dílu Train Simulatoru, jenž by měl kromě vynikající grafiky přinést také propracované prostředí a řadu zajímavých úkolových misí, dosáhlo až na polovinu tohoto roku, Trainz se dočkaly svého prvního následovníka s názvem Ultimate Trainz Collection již více než před rokem. A právě nyní u nás s mírným zpožděním, zapříčiněným kompletní lokalizací v režii CD Projektu, vychází díl další, i když spíše než o plnohodnotném titulu by se dalo mluvit o hutném rozšíření.

Původní Trainz trpěly zejména svou distancovaností od ryze herního titulu díky absenci úkolových misí či jakékoliv jiné motivaci k déletrvajícímu hraní. Tento handicap částečně vyřešila přítomnost předpřipravených Trainz Railroad 

Simulator 2004scénářů v Ultimate Collection. Trainz Railroad Simulator 2004 (dále jen TRS 2004) jde ovšem ještě o kus dál a přináší zjednodušenou podobu jakéhosi ekonomického modelu připomínajícího strategie typu Railroad Tycoon. V režimu příhodně nazvaném Strojvůdce tak má každá ze staveb, jimiž jsou herní mapy poseté, svůj nezaměnitelný účel a vliv na tzv. poptávkový list. Potřebuje místní pila akutní dodávku kulatiny? Stačí zapřáhnout správný typ vagónů, přehodit ty pravé výhybky a navštívit nedaleký lesnický závod. Požaduje továrna dodávku desek? Není nic jednoduššího než chvíli vyčkat u pily a vzápětí naložit čerstvě zpracované řezivo. Ačkoliv z podobné činnosti hráč nic nemá (ve hře neexistuje jakákoliv podoba finančního profitu), jedná se o vítané zpestření, které na nemalou chvíli zabaví. Režim Strojvůdce, čítající 7 rozlehlých tratí plus 5 výukových tutoriálů, již tím pádem nemá pouze modelářský účel a dá se bez ostychu nazývat hrou.

Stejně jako v Ultimate Collection tvoří druhý herní mód Scénáře, které hráče dle obtížnosti dané trasy navlékají buď do kůže strojvůdce jediné lokomotivy nebo mu svěří sakumprásk celé nádraží i s ovládáním Trainz Railroad 

Simulator 2004výhybek a točen. Každý z devíti scénářů je pevně svázán přísným jízdním řádem a při projetí jen jediné zastávky hra končí a nepomohou ani odborářské stávky. K zajímavé atmosféře scénářů přispívají rovněž česky namluvené brífinky, kdy hráč skutečně každou chvíli očekává příchod rozzuřeného průvodčího Českých drah odhodlaného procvaknout herní CD revizorskými kleštěmi.

Po samotné herní stránce zůstává vše při starém. Hráč má možnost jednoduchým kliknutím ovládat výhybky, točny a i systém realistického ovládání z kabiny vozu po boku zjednodušeného DCC ovladače zůstal beze změn. Naopak zajímavou novinkou je přítomnost virtuálních strojvůdců, jejichž počet se liší v závislosti na zvoleném scénáři. Každému z nich lze nezávisle přidělit řádku úkolů, případně sadu zacyklovat do smyčky a pak už jen sedět a sledovat, kterak si železnice žije svým vlastním životem. Nic tak nebrání nechat strojvůdce plnit poptávkové listy a přiblížit tak hru ještě více menší budovatelské strategii. Po Trainz Railroad 

Simulator 2004stránce ovládání pak autoři vyslyšeli ty nejnaléhavější prosby hráčů a vlaky tak lze spojovat pouhým přiražením, nezbytnou průpravu k získání řidičáku zase zajistí stručné, ale informativní tutoriály.

Velkému očekávání se těšil příslib příchodu páry na obrazovky počítačů. Autoři svůj slib beze zbytku splnili a mezi bezmála 250-i stroji zahrnujícími i takové kousky, jakým je francouzský TGV, nalezneme rovnou 10 parních kolosů. Samozřejmostí jsou kompletně vybavené interaktivní kabiny všech lokomotiv, jež navštívíme při realistickém způsobu ovládání. Hlídání aktuálního stavu uhlí v tendru a vody v nádrži je již pouhou třešinkou na dortu (případně zbytečnou buzerací, pokud uhlí nebo pára zrovna docházejí :o). V herním depu už chybí snad jen vozy Deutsche Bahn AG, zejména bílé střely ICE, na které si budeme muset počkat buď do Train Simulatoru 2 nebo dokud je některý ze zapálených fanoušků nevytvoří v přiloženém editoru Paint Shed a nepodělí se o ně prostřednictvím výměnného on-line systému Trainz Exchange. Samostatnou kapitolu tvoří VELMI intuitivní a přitom efektivní editor tratí, jenž stejně jako minule dovoluje tvorbu vysoce komplexních tratí na profesionální úrovni.

Století páry

S příchodem parních lokomotiv se milovníci přehřátého aerosolu dočkají také věrně vymodelovaných a především plně funkčních interiérů dávných vládců železnic. Ačkoliv je ve hře řada věcí z pochopitelných důvodů zjednodušena, hráč získá ucelenou představu o tom, jak se asi cítil řadový strojvůdce před sto lety. Hledání správného poměru plnění kotle a akcelerace v závislosti na sklonu tratě nebo prohánění upoceného virtuálního topiče je rozhodně mnohem zábavnější než sterilní ovládání novodobých dieslových lokomotiv. Pára tak do hry vhání příjemnou změnu a tvoří tak další z několika miniher, kterými se lze při hraní Trainz zabavit.

Kromě kvalitního překladu manuálů i veškerých herních textů je na verzi od CD Projektu sympatická přítomnost service packu 1, jenž nejenže zvyšuje stabilitu hry, ale přidává do ní také řadu nových vozů a objektů. Přesto je to právě technická stránka, kde TRS 2004 začíná vykolejovat. Firemní engine Jet sice poskytuje vizuální podívanou srovnatelnou s předchozími díly, ovšem za cenu vpravdě krvavých hardwarových nároků. Trainz Railroad Simulator 2004Na Athlonu XP 1700+ s 512 MB paměti vlak uháněl jakž takž plynule pouze s viditelností staženou na minimum, čímž se ale projevila stará známá chyba Jetu, tedy postupné načítání objektů za chodu. Vlak si to šine do prázdnoty, když tu se s bliknutím objeví koleje a v dálce „vykvete“ další segment krajiny nebo třeba obrovský most. To je rozhodně škoda, neboť samotné zpracování prostředí nepostrádá dávku vitality – auta zastavují na přejezdech a lidé netrpělivě čekají na nástupištích. Co na tom, že jsou tvořeni pouze archaickými sprity a ne regulérními 3D modely? Další výtkou na adresu programátorů je absence rozlišení 1280x1024, což nepotěší zejména majitele 17“ LCD obrazovek. Naopak vítaná je volnost dříve nehybné kamery, jež byla vždy krutě fixována na právě aktivní lokomotivu.

Přimhouří-li hráč jedno oko nad nedokonalou grafickou prezentací, bude nucen přimhouřit druhé nad fyzikou vlaků. Autoři sami poněkud výmluvně házejí odpovědnost na hráče prohlášením: „Některé lokomotivy se nemusí chovat přesně tak jako jejich skutečné vzory. Výkon a chování všech strojů si však můžete libovolněTrainz Railroad Simulator 2004 upravit v konfiguračních souborech.“ Nicméně fakt, že se vlaky při nárazu ve vysoké rychlosti pouze zastaví nebo si dokonce navzájem projedou vnitřnostmi a pokračují v cestě, je neomluvitelný.

Vlak se pomalu blíží do své konečné stanice a jaký byl vlastně dojem z celé jízdy? TRS 2004 je přesně tím virtuálním vláčkovištěm okořeněným úkolovými jízdami, jakým byl před rokem. Nutná porce inovací je zprostředkována především zakomponováním ekonomického modelu s poptávkovým listem, systémem strojvůdců a v neposlední řadě také několika novými tratěmi spolu s kvantem vozů, mezi nimiž tentokráte nechybí ani majestátní parní lokomotivy. Na co však autoři pozapomněli, je odladění technické stránky hry, jež zůstává přibližně na úrovni minulých dílů se všemi jejich neduhy. Přesto nemá Trainz Railroad Simulator 2004 ve své kategorii vážnějšího konkurenta, alespoň do příchodu Microsoft Train Simulatoru 2, u něhož však nelze spoléhat v kompletní lokalizaci, která se v tomto případě bez výhrad povedla.

Trainz Railroad Simulator 2004
Minimum: CPU 733, 256 MB RAM
Optimum: CPU 2000, 512 MB RAM
Multiplayer: ne
Dal?í informace: screenshoty / patch / Video #1, #2, #3
Výrobce/distributor: Auran / Just Play
Distributor v ČR: CD Projekt
Oficiální stránka: CZ homepage
Verdikt: Kvalitní pokračování série modelových železnic v čestině, bohužel s nedostatky původních dílů.
Hodnocení: (info) 75%
Autor:


Hodnocení hry

Redakce

75 %

Čtenáři

92 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 904 čtenářů


Nejčtenější

Příběh nelehkého zrodu českého herního hitu Kingdom Come

Kingdom Come: Deliverance

České hry Kingdom Come už se prodalo více než milion kusů, takže už teď můžeme mluvit o úspěchu. Cesta k němu však...

Jak svádět ženy? Bizarní hra Super Seducer vás to rozhodně nenaučí

Super Seducer : How to Talk to Girls

Interaktivní film Super Seducer chtěl zábavnou formou naučit nesmělé muže svádět ženy. Jenže výsledkem je příšerná...Zázrak se nekoná, filmový Tomb Raider je těžký průměr

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Kletbu filmových adaptací nový Tomb Raider sice nezlomil, ale vyloženě neurazil, i když jde o průměr. Hráč si po...

Usednout do traktoru Zetoru můžete v Brně a nově i v Pure Farming 2018

Pure Farming 2018

Právě dnes, v úterý 13. března, vychází nový vyzyvatel pro zažité farmářské simulátory. Byli jsme se na něj podívat v...

V jakém období byste si rádi zastříleli v Battlefieldu a Call of Duty?

Válka.

Ačkoliv to vypadá, že letošní Battlefiled bude zasazen do druhé světové války a u Call of Duty už víme, že půjde o...

Další z rubriky

RECENZE: Svět potřebuje více her jako je český Chuchel

Chuchel

Máme teprve počátek března a už tu máme druhou hru z české produkce, která má našlápnuto k celosvětovému úspěchu.

RECENZE: Přídavek k Life is Strange je až zbaběle nekonfliktní

Life is Strange: Before the Storm

Pokračování fantastického teenagerského seriálu sice není tak dobré jako originál, ale fanoušci by ho rozhodně minout...

Hearthstone: Kobolds and Catacombs překvapil režimem pro jednoho hráče

Hearthstone Kobolds & Catacombs

Nejnovější expanze Kobolds and Catacombs karetní hry Hearthstone zaujala novým režimem pro jednoho hráče, jinak ovšem...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz