Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Transport Giant – návrat klasiky?

  12:00aktualizováno  24. března 2:41
Mezi stovky tycoonů nevalné kvality se řítí titul, který si klade ambice být remakem nepřekonatelné klasiky Transport Tycoon. Pěkná grafika, široké možnosti, stará dobrá hratelnost. Bude to fungovat?

Transport Giant

TRANSPORT GIANT
Výrobce: JoWood
Vydavatel: JoWood
Datum vydání: N/A
Homepage
Už je tomu dobrých osm let od chvíle, kdy vyšla Bible všech budovatelských strategií, Transport Tycoon. Na svou dobu revoluční a úžasně zábavná hra je ještě dnes stále řazena mezi trojici nejlepších tycoonů historie. Její autor, Chris Sawyer, se v mnoha rozhovorech vždy vyjadřoval jasně: pokračování se nechystá. Licenci samozřejmě stále vlastní, to ale nezabránilo úplně jinému týmu, rakouskému JoWoodu, který má za sebou mimojiné strategie Industry Giant 1 a 2, aby se nechal "inspirovat" a započal práce na hře Transport Giant. Ten může být stokrát oficiálně inzerován jako titul naprosto nezávislý na Sawyerově klasice, tisíckrát mohou tvůrci proklamovat příslušnost k "Giant" sérii a vlastní řadě ekonomických strategií, ale všichni ve skutečnosti ví, že o nic jiného, než o remake nekorunovaného krále žánru, který v dnešní době upadá do hlubin budgetu a nudného podprůměru, se prostě nejedná.

Vozidla v Transport Giantu #1: Crampton "Die Pfalz"

Tahle nenápadná lokomotiva je jednou z prvních, kterou dostanou začínající železničáři v Transport Giantu do rukou. Popularitu mezi cestujícími si tento stroj z roku 1852 získal díky o poznání vyšší rychlosti, než měly dosavadní modely, mašinfíry pak nadchly poprvé použitá přední skla, která jim zlehčila práci za nepřízně počasí.

Transport Giant Píše se rok 1850 a průmyslová revoluce je v Evropě i v USA už dávno v plném proudu. Začíná éra masové produkce – a technický rozvoj umožňuje též masovou dopravu. Draví podnikatelé zakládají doly, továrny a nejrůznější zpracovatelské závody, města se růzrůstají exponenciálním tempem, zkrátka nastává ideální čas, kdy si může chytrý a takticky smýšlející člověk přijít na obrovské peníze. Cílem magnáta v Transport Giantu je vydělat na zprostředkovávání dopravy, a to jak mezi průmyslovými podniky, tak mezi lidskými sídly, a to ve více než 150 letech moderní historie.

Hlavní složkou hraní budou pochopitelně stejně jako u Transport Tycoonu úvahy nad globální mapou Evropy či Spojených států. Bude nutné strategicky spojovat doly, továrny a města v místech, kde se rozvíjí poptávka po přepravě, udržovat železniční tratě, silnice, lodní či letecké dráhy, stavět depa a hangáry a v neposlední řadě v pravidelných intervalech obměňovat samotný vozový park s příchodem nových modelů a opotřebováním těch starých.

Vozidla v Transport Giantu #2: BBO 1189 Krokodil

V roce 1923 se poprvé po kolejích projela velice známá elektrická lokomotiva, původem švýcarský "Krokodýl". Svou přezdívku si získala díky netradičnímu vzhledu, na dlouho se pak stala věrným služebníkem drah nejen ve Švýcarsku, své zemi původu. Do hry byla zahrnuta její upravená rakouská verze.

Transport Giant S tratěmi a cestami bude možné si vyhrát, umístit na ně různá signální zařízení, rozšiřovat počet kolejí, přemosťovat široká údolí a kaňony, protáhnout dráhu skrze hory epesním tunýlkem apod. Výtečně zní možnost tvořit obrovské, až 64 vagónů dlouhé soupravy, které může táhnout i více než jedna lokomotiva. K infrastruktuře trati patří ještě stanice – a ani tady nepůjde o statickou a dále se neměnící budovu. Časem budou nádraží růst a měnit svůj vzhled, zda půjde ale o hráčem ovlivnitelný upgrade (jako třeba v Railroad Tycoonu 2) známo není.

Potěšující je i číslo 130 věrně zpracovaných autobusů, nákladních automobilů, vlaků, lodí a letadel. Mezi nimi se vyskytnou samozřejmě povětšinou historické velmi známé kousky, například švýcarské elektrické lokomotivy BBO 1189 (takzvané krokodýly), první dopravní letoun Junkers Ju-52, či v kategorii náklaďáků velkou verzi Fordu TT. Z moderních strojů pak za zmínku stojí kupříkladu obrovské parníky, notoricky známé náklaďáky Western Star, americké elektrické lokomotivy Acella a velká řada dalších. Více o některých vybraných dopravních prostředcích už v příslušné tabulce…

Vozidla v Transport Giantu #3: Junkers JU-52

Málokdo trochu znalejší historie dopravního letectví na první pohled neidentifikuje tento stroj. Jedná se o Junkers JU-52, trojvrtulový letoun, který si proslulost zajistil tím, že byl jako vůbec první použit pro přepravu cestujících. Samozřejmě, že z hlediska rychlosti, kapacity, komfortu či hladiny hluku se nedá Junkers vůbec srovnat s dnešními obřími Boeingy, ale to lze od průkopníka letecké dopravy jen těžko očekávat.

Transport Giant Čtení obsáhlých tiskových materiálů poměrně brzy odhalí ještě další imponující čísla. Okolo 500 různých budov, které se budou účastnit realistického ekonomického modelu hry, a 60 přepravovatelných produktů, to skutečně není vůbec málo. Samozřejmě budou fungovat klasické řetězce od suroviny (obilné pole, důl na uhlí, chmelnice, prasečárna…) přes první zpracovatelský závod (slévárna, ocelárna, jatka, dřevěná pila…) a továrnu, z níž vyjíždějí hotové výrobky (pivovar, palírna lihovin, továrna na elektroniku, papírna, cihelna…) až k finálnímu místu prodeje (obchody ve městech). Autoři zejména vyzdvihují dynamičnost svého systému, takže jednotlivé druhy průmyslu budou reagovat na výkyvy nabídky a poptávky, čas od času bude nějaký ten nový závod založen, jiný zase zkrachuje a zanikne. Hru budou dále zpestřovat historické události, objevení nových typů vozidel, politické změny a nestálý stav globální ekonomiky. Tyto události mohou být doprovázeny i menším podúkolem, za nějž bude úspěšný řešitel odměněn prestiží a taktéž finanční injekcí.

Vozidla v Transport Giantu #4: Acella HHP8

Více než 140 let budou muset vůdci přepravních impérií v Transport Giantu čekat na tento moderní model americké elektrické lokomotivy. Ale díky její schopnosti dosahovat velkých rychlostí za nepříliš vysokých nákladů na údržbu a možnost převážet velké náklady i počty cestujících, se to rozhodně vyplatí.

Transport Giant Transport Giant nabídne několik kampaní pro Evropu i Ameriku, v jejich rámci si pak hráč projde vždy více misí spojených příběhem. Možná větším tahákem ale budou možnosti volné hry s vlastní volbou obtížnosti a počítačových protivníků. Největší hračičkové jistě tradičně sáhnou po neomezených financích a budou si vesele honit roztomilé vláčky po mapě, kompetitivněji založení stratégové zvolí zase volnou hru v multiplayerové variantě a rozdají si to s jinými magnáty v tvrdé bitvě o ovládnutí trhu přepravy. Zkrátka ideál.

Grafické zpracování na zveřejněných screenshotech vypadá velice podobně jako vizuální stránka Industry Giantu 2. A není divu, neboť jde o stejnou enginovou technologii, do níž byly jen našvihány nové objekty a textury. Přesto proti izometrické 2D, ale nádherně roztomiloučké grafice bude asi jen málokdo něco vážnějšího namítat. A v pohybu jsou všechny ty ťuťuňuňu mašinky a lodičky a letadélka ještě mnohem více k zulíbání než na statických obrazech.

Vozidla v Transport Giantu #5: OBB 1016 Taurus

Vůbec nejmodernějším vozidlem, o němž zatím autoři zveřejnili informace, je právě Taurus, který bude přístupný ve hře až od roku 2001. Jedná se o elektrickou lokomotivu, která byla představena teprve nedávno a je ve své kategorii na vrcholu prakticky po všech stránkách funkčních (rychlost, výkon, výhodnost provozu) i designových.

Transport Giant Industry Giant ani Industry Giant 2 nebyly vyloženě špatné hry, široké publikum však kvůli své komplikovanosti a problematické hratelnosti (klasická čekací hra, kdy jediná zábava spočívá v hypnotizování tak pomalu nabývající částky na kontě, střídaná dvouminutovou stavěcí akcí a dalším úmorným čekáním opravdu není úplně to pravé ořechové) příliš nezaujaly. Transport Giant má mnohem atraktivnější námět a pokud se budou JoWoodi držet velkého vzoru v podobě klasiky Chrise Sawyera, je zde velká šance, že vznikne titul, který přebere jeho místo v trojlístku nejlepších budovatelských strategií. Počáteční pozici má Transport Giant výtečnou…

Index očekávání: 8/10

Autor:


Témata: Hluk, Pivo, pivovar, Průmysl, Vlak

Nejčtenější

Příběh nelehkého zrodu českého herního hitu Kingdom Come

Kingdom Come: Deliverance

České hry Kingdom Come už se prodalo více než milion kusů, takže už teď můžeme mluvit o úspěchu. Cesta k němu však...

Kdyby mi bylo sedm, po stavebnici Nintendo Labo bych šílel

Nintendo Labo

Nintendo Labo spojuje digitální svět videoher se stavebnicí z papírového kartonu. Kdo si chce zahrát, musí si hračku...Práce snů? Streamer Ninja si hraním vydělává půl milionu dolarů měsíčně

Richard Tyler Blevins aka Ninja

Američan Tyler Blevins si díky hraní oblíbené počítačové hry Fortnite vydělal miliony dolarů. A jeho fanouškovská...

Zázrak se nekoná, filmový Tomb Raider je těžký průměr

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Kletbu filmových adaptací nový Tomb Raider sice nezlomil, ale vyloženě neurazil, i když jde o průměr. Hráč si po...

Usednout do traktoru Zetoru můžete v Brně a nově i v Pure Farming 2018

Pure Farming 2018

Právě dnes, v úterý 13. března, vychází nový vyzyvatel pro zažité farmářské simulátory. Byli jsme se na něj podívat v...

Další z rubriky

Pouliční demonstrace jako zábava? Hrajeme Riot: Civil Unrest

RIOT - Civil Unrest

Originální realtimová strategie z prostředí pouličních protestů má veliký potenciál, bohužel však naráží na nepovedené...

Napodruhé a lépe. Battlefront 2 potěší každého milovníka Hvězdných válek

Star Wars Battlefront 2

Vydali jsme se do mrazivého Švédska okouknout zblízka napjatě očekávanou hru z prostředí Hvězdných válek. A dlouhé...

První dojmy: nový Assassin’s Creed mnohé naštve, ale hraje se skvěle

Assassin’s Creed: Origins

Vydali jsme se do Londýna podívat se, jak se povedl restart už poněkud vyčpělé série Assassin’s Creed. Všechny fanoušky...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz