Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Trauma Center: Under the Knife

  12:00aktualizováno  1. září 12:40
Televizní seriály olékařích jsou stabilními stálicemi diváckého zájmu, nicméně ve videohrách se s tímto prostředím příliš často nesetkáváme. Takže sestro, skalpel.

Trauma Center: Under the Knife Ze strany Nintenda již nějakou tu dobu slýcháme řeči o originalitě a nových nápadech, což se snaží demonstrovat jak neotřelými koncepty svých nových mašin, tak samozřejmě i hrami. Jednou z těch, které to potvrzují, je i dnes recenzovaný kousek Trauma Center: Under the Knife pro Nintendo DS, přičemž vůbec nevadí, že se nejedná o produkt z dílen Nintenda. Na triku ho totiž má u nás nijak zvlášť populární firma Atlus, která se ale ve svém portfoliu může pochlubit nejedním slušným kouskem.

Postupy jednotlivých dílčích úkonů si brzy zapamatujete.

Hlavní myšlenkou Trauma Center je dát hráči možnost vyzkoušet si práci chirurga, jehož posláním je zachraňovat lidské životy. Netřeba mít doktorát z Harvardu, aby člověku došlo, že „operovat“ se bude prostřednictvím dotykového displeje a že by tato idea mohla tuto součást NDS využít téměř ideálně. Do Trauma Center: Under the Knife značné míry je to samozřejmě pravda, ale jak už to tak bývá, na všem se najdou nějaké ty mouchy.

Vtělíte se do role mladého začínajícího lékaře, který spíše než na práci myslí na to, kde se ulít a kam zajít s kámoši na pivko. Bohužel, občas je ale nakonec stejně potřeba v práci někoho odoperovat. Začínáme samozřejmě s jednoduššími úlohami jako je kupříkladu vyčištění rány nebo šití (člověk by se vůbec nedivil, kdyby se začínalo populární operací slepého střeva, na níž se zaučují naši místní medici), ale časem samozřejmě přituhne, a to tak, že docela i dost. Naštěstí vám ale prvních několik operací poskytne dostatek prostoru k tomu, abyste si vše osahali a seznámili se se všemi nástroji, které budete využívat.

Funguje to tak, že na spodním displeji máte zobrazenu oblast, v níž je potřeba se pohrabat a po stranách jsou ikony Trauma Center: Under the Knife nástrojů, které k tomu využijete. Je zde kupříkladu odsávání, skaplel, dezinfekce, „šitíčko“, laser, injekci na zvyšování a udržování pacientovy vitality (aby vám na operačním stole neexnul, když se v něm hrabete) atd. Na horním displeji pak vidíte zejména instrukce, které vám při operaci udílí „pomocný personál“. Jednotlivé akutní případy jsou poměrně různorodé, takže se operování jen tak nudnou rutinou nestane, nicméně bylo by chybou si myslet, že to je kdovíjaká selanka. Na dané operace máte pouze omezený časový limit, takže nejen že je potřeba operovat dobře, ale zároveň i dostatečně rychle. Navíc není možné to prasit tak, jak vám to přijde pod ruku, ale je potřeba dodržovat i správné postupy. Než tedy začnete pacienta řezat, je potřeba danou oblast nejprve vydezinfikovat, poté rozříznout skalpelem, pak vevnitř pořešit co je třeba, oblast vyčistit a nakonec zase pořádně zašít.

Celé dění je zasazeno do poměrně sympatického příběhu.

Trauma Center: Under the Knife Postupy jednotlivých dílčích úkonů si brzy zapamatujete a pokud děláte něco, co jste zatím ještě nedělali, na horní obrazovce vám zainteresovaná osoba, kterou máte po ruce, dá instrukce, jak postupovat dál. To je na jednu stranu rozhodně fajn, ovšem na stranu druhou to s sebou nese i jednu nepříjemnost. Díky tomu, že zjišťujete, co a jak máte vlastně dělat, budete muset mnohé operace několikrát opakovat, než se vám je podaří úspěšně dokončit. Typicky to tedy vypadá tak, že při nové operaci koukáte na instrukce na horní displej, ale jelikož to chcete stihnout, tak se snažíte zároveň i horečně operovat, což má za následek skutečnost, že to stejně nestihnete a navíc nevíte vůbec nic. Dáte si tedy repete s poctivým čtením rad, takže to zase nestihnete. Napotřetí si to ještě nebudete pamatovat úplně přesně, napočtvrté se jednou či dvakrát spletete při výběru ikon, napopáté neuhlídáte pacientovu kondici a napošesté se vám to již podaří. Řeč je samozřejmě o již pokročilejších fázích hry.

Trauma Center na Wii

Myšlenka Trauma Center je do značné míry dost neotřelá, a tak tvůrci neváhali a začali chystat speciální verzi i pro nadcházející stolní konzoli od Nintenda – Wii. Na první pohled by se mohlo zdát, že operovat pomocí na pohyb citlivého ovladače Wii by měla být stejná pohodička jako v případě dotykového displeje NDS, ale upřímně řečeno, nejsme o tom zase až tak přesvědčeni. Na rozdíl od stylusu totiž bude nutné wiimote držet ve vzduchu a hrát dle našeho soudu bude i vzdálenost od zobrazovacího média. Když se na NDS tak říkajíc doslova dotýkáte operované oblasti , je to něco jiného než když mácháte „klackem“ ve vzduchu. Nejsme si jisti, zdali nás verze pro Wii dokáže tak vtáhnout jako na NDS. Wii verze s podtitulem Second Opinion navíc nebude ani tak novou hrou, jako spíše jen pozměněným portem Under The Knife. Ale kdo ví, možná ale nakonec budeme ještě velmi příjemně překvapeni.

Trauma Center: Under the Knife Celé dění je zasazeno do poměrně sympatického příběhu, který sice nemá ambice ani na zisk ceny Knižního klubu, natož pak na něco většího, ale v rámci této hry je zkrátka fajn. Jak již bylo řečeno, je o mladém floutkovi, který je nějakou hodně podivnou shodou náhod zároveň i chirurgem, přičemž to ovšem zpočátku bere docela na lehkou váhu. Dělá v kolektivu, kde se již všichni znají a kde má těžkou pohodičku. Jednoho dne ale odejde stará sestra a na její místo nastoupí nová, mladá, jež je sice fešanda, ale o to více si na vás otevírá hubu a snaží se vás tím přivést ke zodpovědnosti. Jednoho dne se ale stane nehoda a vy místo toho, abyste byli v nemocnici, chlastáte po nocích. Mimo to, že z toho je docela průšvih, si uvědomíte, že když už tedy jste tím doktorem, tak byste se tak mohli chovat a z nezbedného klučiny se rázem jako mávnutím kouzelným proutkem stává zodpovědný lékař. Je to sice poměrně naivní, ale jak již bylo naznačeno, v rámci této hry vás takovýto příběh zkrátka bude bavit. Zvláště když je mezi jednotlivými operacemi ztvárněn poměrně vtipnými sekvencemi sestávajícími ze statických obrázků (v podstatě úplně to samé jako v případě Another Code) v na pohled líbivém 2D ztvárnění.
Klady a zápory

Plus Líbivé 2D zpracování
Plus Absolutní využití dotykového displeje
Plus Vtipné příběhové vložky
Plus Netradiční, ale vlastně velmi logický námět

Mínus Nelze zároveň operovat a číst instrukce
Mínus Neplynulý růst křivky obtížnosti
Mínus Protivná sestra

Celkově se tak v případě Trauma Center jedná o velmi zajímavý titul, jenž sice není úplně dokonalý, ale zabavit dokáže zaručeně. Není ovšem moc vhodný na cesty, jelikož nutnost co nejpřesnějších pohybů stylusu po dotykovém displeji je zde zcela zásadní. Praxí ale bylo zjištěno, že se tedy jedná o hru, která je úplně ideální k tomu, abyste si se svým NDS dali třeba jednu operaci na dobrou noc v posteli před spaním nebo třeba jako duševně-motorickou rozcvičku po probuzení, kdy si tím navíc jako bonus omluvíte i to, že se vám z vyhřátého pelechu ještě nechce lézt ven.

Trauma Center: Under the Knife
Výrobce/Distributor Atlus / Nintendo
Platforma Nintendo DS
Ukládání pozic: ano
Multiplayer: ne
Verdikt: Zajímavý nápad ve slušném provedení.
Hodnocení: 75% (info)Témata: Zisk

Nejčtenější

Žádný milovník vláčků by si neměl nechat ujít český projekt Mashinky

Mashinky

V českých luzích a hájích se kutí mnoho zajímavých projektů. Jedním z těch nejsledovanějších jsou cenami ověnčené...

RECENZE: První placený přídavek pro český Kingdom Come je rozpačitý

Kingdom Come: Deliverance: From Ashes DLC

Placený přídavek From the Ashes nepřináší nic z toho, proč Kingdom Come tak milujeme. Možnost spravovat vlastní vesnici...Speedrunner dohrál nejtěžší hru loňského roku za 50 minut

Cuphead

Pouhých 50 minut stačilo hráči s přezdívkou TheMexicanRunner k tomu, aby pokořil neskutečně obtížnou skákačku Cuphead....

RECENZE: Erotický horor Lust for Darkness neděsí ani nevzrušuje

Lust for Darkness

Nezávislá polská hra slibovala kombinaci erotiky a hororu. Krve i nahých lidí je tu sice přehršel, ale přesto je...

KOMENTÁŘ: Lezou vám krkem hry pro každého? Nejste sami, ale máte smůlu

Far Cry 5

Při pohledu na herní průmysl vynikne jeden zajímavý rozpor. Velcí vydavatelé se snaží hráčům zprostředkovat herní...

Další z rubriky

RECENZE: Far Cry 5 ve Vietnamu jde cestou Ramba, tiché zabíjení netřeba

Far Cry 5: Hours of Darkness

Hours of Darkness je první placené rozšíření střílečky Far Cry 5. Jako jednohubka na dvě až tři hodiny svůj účel splní....

Z velkých království trosky. Recenze Total War Saga: Thrones of Britannia

Total War Saga: Thrones of Britannia

Total War se tentokrát podívá na Britské souostroví roku 878 našeho letopočtu na konflikt mezi Vikingy a ostrovany....

RECENZE: Far Cry 5 na Marsu baví vtipem a nudí zbraněmi

Far Cry 5: Lost on Mars

V Lost on Mars, jak se jmenuje druhý přídavek pro akci Far Cry 5 , se vydáme na rudou planetu bojovat proti arachnidům....

Facebook OSVĚDČENO: Výlety, které zabaví děti a neunaví rodiče
Facebook OSVĚDČENO: Výlety, které zabaví děti a neunaví rodiče

Zavřené školky a letní prázdniny si žádají jediné – vyrazit na nezapomenutelný rodinný výlet, zabavit děti a neunavit rodiče. Jaké jsou naše tipy na výlety po Čechách?Najdete na iDNES.cz