Tři mušketýři

  12:00aktualizováno  4. července 9:49
Prvňáčci dostali vysvědčení a počítačová hra by byla jistě nejen odměnou za samé jedničky, ale zároveň zábavou pro nadcházející volné dva měsíce. Ale potěšili by Vaše dítko právě Tři mušketýři? Dočtete se zde.
50

The Three Musketeers

Platforma: PC
Výrobce: Legendo Entertainmen

Herní karta

Three Musketeers Vedle složitých her náročných na grafiku i ovládání nesmíme zapomenout, že se před obrazovkou může objevit i menší a mladší hráč. Titulů pro nižší věkovou kategorii přitom mnoho nevychází, nemluvě o jejich stále pochybnější kvalitě. Tři mušketýři proto dávají alespoň malou naději na po dlouhé době hezkou hru pro nejmenší.

Nálepka „7+“ na přebalu hry dává hned od začátku vědět, že se rozhodně nesnaží konkurovat propracovaným hrám, na které jsme zvyklí.

Na začátku Vás česky dabované animované intro zasvětí do příběhu. O žádnou složitou zápletku á la Dumas nepůjde, bereme přece ohled na nejmenší. Vše začíná v hospodě, kde se seznamujete se svými kolegy mušketýry. Právě když Vám jeden z nich vysvětluje záhadu zmizení celé skupiny jiných mušketýrů, do hospody vpadne místní zloduch a Vaše přátele pochytá a odveze v řetězech. Vy, Porthos, zůstanete ležet v uličce za hospodou a ještě nevíte, že bude jen na Vašich bedrech zachránit svoje kamarády. Co tedy zbylo z původních Mušketýrů? Název, jména, prostředí Francie a jméno vládce Ludvíka XIII.

Three Musketeers Začátek vypadá slibně, ovšem zklamání přichází hned ve chvíli, kdy objevíte kameru, respektive její jediný, a to ještě boční pohled. Trvalo to delší dobu, ale nakonec jsem si zvykl, lépe řečeno smířil jsem se.

Co se grafiky týče, Porthos je propracován z celé hry nejlépe. Nenechte se zmást, to ještě neznamená dobře. Jen v porovnání s okolním „prostředím“, sestávajícího povětšinou z několika barevných fleků, vypadá postavička s náznaky odlesku nejkoukatelněji.

S ovládáním jistě nebude mít problémy nejen dítě, ale neměl by snad ani jeho zvířecí mazlíček. Pohybovat se můžete do obou stran, občas po žebříku nahoru či dolů, a z ostatních akcí je tu již jen skok a akční tlačítko, obsluhující vše od útoku a sbírání truhel až po otevírání dveří.

V průběhu hry nebude Vaším úkolem nic jiného než pochodovat mapou s občasným tasením kordu (milovníci historických zbraní nebijte mě) k obraně před vojáky nebo rozbití truhly s mincemi, příležitostně seberete nějaký ten peníz visící ve vzduchu. Vše. Ano, ještě bych zapomněl na sbírání klíčů k zamčeným dveřím, ale to jen zřídka. Nasbírané mince si v několika mezihrách můžete vyměnit za životy.

Three Musketeers Vzhledem k cílové věkové skupině je velmi důležitým aspektem hodnocení jazyk, kterým hra s hráčem komunikuje. V této oblasti není co vytknout, veškerý zvuk je český, volitelně slovenský.

Ve hře je v porovnání s její jednoduchostí nezvykle mnoho možností nastavení. Nastavovací formulář se, což může být možná až trochu otravné, otevře před každým spuštěním.

Sedmi letům věku je přizpůsobena i obtížnost a tak hráč, který je již schopen číst tuto recenzi, jistě nebude mít problém. Je to škoda, možná kdyby nepřátelští rytíři měli o něco tužší kořínek, neuškodilo by to a děti by to jistě zvládly. Navíc má Váš Porthos k dispozici tři životy. Kdyby nějakou nešťastnou náhodou přišel o všechny z nich, začne z místa nejbližšího automatického uložení a to nebývá nikdy daleko. Malí hráči se tak nemusí obávat, „infarktové stavy“ se nekonají.

Klady a zápory

Plus Český dabing; hlášky
Plus Cena (299,-)

Mínus Grafika
Mínus Malá nápaditost levelů

Hra slibuje tři různé způsoby dokončení. Nechce se mi věřit, že by dětská arkáda měla i špatný konec a tak snad všechna dohrání končí jako to jedno jediné, které se pokaždé zobrazilo mně. :)

Snad aby děti u hry neusínaly má Váš Porthos v zásobě spoustu otravných hlášek pro případ, že se počítači chvíli nevěnujete. Ze začátku jsou vtipné, ale protože Vás nenechá ani napít a každých zhruba pět vteřin kibicuje, jde občas na nervy.

V každé hře je důležitá hudba, o to více ve Třech mušketýrech, kde se často a na dlouhou dobu stává (vedle létajících mincí) jediným společníkem postavičky v dlouhých a občas nezáživných levelech. Bohužel tomu její kvalita neodpovídá a ačkoliv pro uši prvňáčků může být veselá, odrostlejší hráč ji po několika minutách vypne. Ostatních zvuků se ovšem kritika netýká. Kromě několika málo pěkně dabovaných dialogů má Porthos většinou pro nepřítele před „bitvou“ připraveno i nějaké to vtipné slovo.

Nálepka 7+ na přebalu hry dává vědět, že se nesnaží konkurovat propracovaným hrám

HUD, pokud se tomu tak dá říkat, je jak jinak než velice jednoduchý. V horním rohu obrazovky se otáčí patřičný počet srdíček – životů a obrázek hlavy Porthose, která mění vzhled podle toho jak moc je zraněn (nejedná se o žádný krvák – např. ztratí klobouk). Kdo by čekal informaci třeba o aktuální zbrani, nedočká se, ta je ve hře od začátku jen jedna.

Three Musketeers Nároky na hardware sice nejsou nijak přehnané, ale vzhledem ke zpracování hry a zejména cílové skupině se mi zdají maličko nadsazené. Přeci počítač, se kterým bude pracovat prvňáček, v sobě ne vždy musí ukrývat gigahertzový procesor.

Verdikt: Tak jako u většiny her pro nižší věkovou kategorii se i zde nutně dostáváme k dilematu pohledu hodnocení. Z očí sedmiletého dítěte spadají Mušketýři určitě do lepší půlky her, které pro „mě“ dnes seženete na pultech obchodů, naopak z pohledu hráče zkaženého nejrůznějšími graficky i herně tip-top hrami se tento titul neobjeví ani na seznamu zvažovaných. Takže závěrem – percentuelní hodnocení je od zkaženého hráče, ale jako dárek za první vysvědčení říkám rozhodně ano.

Autor:

Hodnocení hry

Redakce

50 %

Čtenáři

62 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 36 čtenářů

Nejčtenější

Counter-Strike je nově zdarma a někteří hráči to špatně nesou

Review bombing hry Dota 2

Legendární střílečka přešla před pár dny do režimu free 2 play a mnoho zkušených hráčů to Valve nedokáže odpustit. Bojí...

Nejlepší hry roku 2018: nominujte své favority

Assassin’s Creed Odyssey

Závěr roku již tradičně patří anketě Hra roku. A protože je to čtenářská anketa, o tom, které hry se v hlasování na...

KVÍZ: Poznáte herní hity podle reklamních obrázků?

Herní kvíz

Načančané reklamní obrázky jsou jedna věc, realita druhá. Mají vůbec propagační obrázky se samotnou hrou něco...

Nejvyhledávanější herní postavou roku na Pornhubu je Bowsette

Jedna z možných podob princezny Bowsette

Server Pornhub zveřejnil statistiky za loňský rok, ze kterých vyplývá, že nejoblíbenější videoherní postavou je...

Hlasujte pro nejlepší PC hru letošního roku

Assassin’s Creed Odyssey

Čtenářská anketa Hra roku 2018 na Bonuswebu startuje hlasováním v kategorii nejlepších her na PC. Zvolit můžete až tři...

Další z rubriky

RECENZE: Mutant Year Zero je strategie, která nevyžaduje přemýšlení

Mutant Year Zero: Road to Eden

Na první pohled perfektní tahová strategie bohužel nenabízí dostatek možností, aby dokázala po celou dobu udržet...

RECENZE: Rastakhan’s Rumble je další nevýrazná expanze pro Hearthstone

Rastakhan’s Rumble

Rastakhan’s Rumble je už druhá nevýrazná expanze pro kartičky Hearthstone v řadě. Hře to ovšem může v dlouhodobějším...

Nový přídavek k českému Kingdom Come je po všech stránkách trapný

Kingdom Come: Milostné dobrodružství bodrého rytíře Pana Jana Ptáčka

Nejlepší česká hra posledních let ani napodruhé nedostala takový přídavek, jaký by si zasloužila. Milostné...

Najdete na iDNES.cz