Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Triline Hobby Beta - pařanské PC od ATC

  12:00aktualizováno  18. října 9:28
Triline Hobby Beta - to je název druhé gamesnické sestavy, která se nám dostala do spárů. Chtěli jsme od AT Computers, aby nám sestavila mašinku, která uspokojí opravdového hráče a přitom jej finančně nezruinuje. Dostali jsme tedy pěkně našlapanou sestavu s 19ti palcovým monitorem a jak se s ní vypořádaly naše hry?

Stejně tak jako všechny ostatní, i tato sestava byla podrobena našemu podrobnému a pečlivému zkoumání. Doufám tedy, že nám nic neuniklo a že si budete moci udělat věrný obrázek o tom, jak si tento počítač vedl nejenom v testech, které prověřily jeho "skutečnou výkonnost", ale dozvíte se například i to, jakou péči počítači věnovali technici ještě předtím, než opustil firemní sklad a ocitl se v rukou koncového zákazníka. Ačkoliv to mnoha firmám nemusí být příliš milé, neváhali jsme ani minutu a všechny počítače jsme rozebrali - a to doslova a do písmene. Pohled na PC Triline HOBBY Beta Nahlédli jsme do útrob všech PC a zjišťovali, jak je počítač sestaven, z čeho je sestaven - tedy jestli zákazník nedostává onoho pověstného zajíce v pytli.

PC Triline HOBBY Beta od AT Computers má následující konfiguraci:

 • Procesor Intel Celeron 566 MHz, 128k, FC-PGA
 • Základní deska ASUS CUV4X-M
 • DIMM 128MB SDRAM, PC 100, Techworks
 • HDD Western Digital 102BA U-ATA/66, 7200 ot/min
 • Grafická karta ASUS GeForce2 32MB GTS DDR AGP
 • SoundBlaster Live 1024
 • CD-ROM Artec ACD-502, 50x ATAPI
 • 19" Monitor Premio

  Často neprávem opomíjenou vlastností výrobku je jeho design. My si myslíme, že neprávem, takže začneme právě jím, neboť celá sestava, do níž patří skříň počítače, devatenáctipalcový monitor, multimediální programovatelná klávesnice a repro soustava Samsung, působí příjemným, uceleným a kompaktním dojmem. Potěšilo nás, že jsou barevně sladěny i drobné detaily. Počítač tak nepůsobí jen jako pouhá plastová obluda a může být umístěn na viditelném místě, aniž by se za něj musel majitel stydět.

  Skříň je typu midi tower, tedy středně velká a je vybavena zdrojem Fortron 235W. Zdroj je svým výkonem více než dostatečný a utáhl by s přehledem i slona. (Kdyby byl slon náhodou napájený elektřinou). Ne nezajímavě je řešeno umístěni FDD mechaniky (rovněž Samsung) - je úplně na vrchu čela skříně. Teprve pod ní se nachází padesáti rychlostní jednotka CD-ROM, čímž se ve skříni uvolnilo více místa pro pevné disky. Zdá se, že je toto řešení nejenom estetické, ale i efektivní.

  Pohled do útrob PC Triline HOBBY Beta

  Nejdůležitějším stavebním kamenem celého počítače je základní deska. V této sestavě jsme našli ASUS CUV4X-M, jehož označení M napovídá, že se jedná o tzv. mikro ATX formát. Mezi hlavní přednosti boardu patří především 133MHz FSB, Ultra DMA-66 a vejde se na ní až 1,5Gb paměti. Motherboard je možné osadit procesorem Intel Pentium III/II s měděným jádrem nebo oblíbeným Celeronem. To vše s čipsetem VIA Apollo Pro133A.

  Právě nový Celeron do ní umístilo i ATC a výsledky testů ukázaly, že to rozhodně nebylo na škodu. Deska má ovšem i některé záporné vlastnosti. Tou největší je asi (důsledek formátu micro-ATX), že má kromě jednoho standardního AGP slotu, už pouze dva sloty PCI, takže mnoho prostoru pro rozšiřování systému budoucí majitel mít nebude. Na její výkon si však stěžovat rozhodně nebude. Nový Celeron fungoval v systému jako švýcarské hodinky a to i v těch největších vedrech. To je zajímavé především proto, že k němu nebyl připevněn žádný aktivní větráček, pouze vysoký a masivní heatsink. Samozřejmě, silikonová pasta na styčné ploše procesoru je nutností, ale i přesto je tento způsob chlazení možný jen proto, že je heatsink umístěn bezprostředně vedle zdroje, který skrz spodní ventilační průduchy okamžitě žene vzniklé teplo pryč od procesoru. Kromě zvýšení spolehlivosti odstraněním mechanických částí chladiče má toto řešení ještě jednu výhodu a tou je nižší hlučnost.

  Pařanovo srdce zaplesá, když dotyčný hráč svým zarudlým okem spočine na 3D akcelerátoru. ASUS GeForce2 32MB GTS DDR AGP je jedna z nejvýkonnějších grafických karet na trhu a tak se není co divit, že jí ATC, díky svým sklonům k maximalismu, do svého počítače rovněž přidala. Když už, tak už, co by ne. Její výkon je opravdu závratný a pokud se říká, že na grafických kartách s čipem nVidia TNT2 Quake III Arena "běhá", pak nemáme ponětí jak nazvat tento jev u GeForce DDR.

  PC Triline HOBBY Beta - programovatelná klávesnice Samsung

  I po zvukové stránce je Triline HOBBY na výši. Do sestavy je přidán SB Live, který svými vlastnostmi ve 3D efektech v těchto chvílích převyšuje konkurenci. Zároveň se dá říct, že tato zvuková karta "nebrzdí" ostatní zařízení a součásti. Štěstí je, že je zabudována do systému, který má 128MB RAM. Ovladače SB Live jsou totiž velmi náročné na paměť RAM a dokážou jí obsadit podstatnou část. Když pak další kus obsadí operační systém, zbývá pro hry už příliš málo a tak musí disk neustále swapovat, což na plynulosti obrazu rozhodně nepřidá.

  K sestavě ještě patří originální myš Logitech s rolovacím kolečkem. Předpokládáme, že by měla nějakou tu dobu vydržet nepoškozená a funkční.

  Zajímavostí je i programovatelná klávesnice Samsung, kterou jsme taktéž měli možnost vyzkoušet. V praxi se jedná o klávesnici s rozšířenými funkcemi, jako je například otevírání jednotky CD-ROM pomocí tlačítka nad keypadem, funkce play pro hudební CD, regulace hlasitosti a samozřejmě i jiné a zajímavější funkce. Zároveň dlužno podotknout, že klávesnice měla podložku pod ruce a neměla hlučné klávesy.

  A zpátky zase k výkonům, takto si počítač poradil s aplikačními testy:

  Quake 3 Arena demo:
  TimeDemo 1: 61,2 snímků/s
  TimeDemo 2: 60,8 snímků/s
  Pozn.: Při testech bylo používáno rozlišení 1024x768 obr. bodů při 32bitové hloubce, přičemž všechny detaily byly zapnuty na maximum.
  Výsledky PC Triline HOBBY Beta v 3Dmark2000:
  Celkem:  3828
  CPU:       268
    low medium high
  Game 1 (helikoptéra): 65,6 50,7 35,5
  Game 2 (adventura): 101,1 41,4 24,7
    8 MB 16 MB 32 MB
  Texturing (fps): 103,2 184,2 320,4
  BumpMap (fps): 125 184,5 325,5
  Fillrate (MTexels/s) 579,7 1191,4

  Video2000
  (*bez přímé DVD podpory)
  Celkem: 1641
  Quality: 755
  Performance: 287
  Features: 599
  Win Bench 99
  CPUMark: 40,3
  FPUMark: 2999
  Bussines DiskMark: 5030 kB/s
  High-End DiskMark: 14100 kB/s

  Až doposud jsme spíše chválili a nutno podotknout, že bylo co chválit. Našlo se ale i pár věcí, které si už takovou pochvalu nezaslouží. První vadou na kráse je beze sporu monitor. Ačkoliv se jedná o monitor s nadstandardní velikostí, jeho vlastnosti jsou spíše průměrné. Obraz byl sice jasný, ostrý i dostatečně kontrastní, horší to bylo ale s celkovou geomertrií obrazu a (bohužel častý nešvar většiny monitorů) poměrně výrazné moire. Funkce, která jej měla korigovat sice k dispozici je, ale pokud se o něco takového pokusíte, příliš si stejně nepomůžete - moire stejně úplně nezmizí, zato se podstatně zhorší ostrost obrazu. Zkrátka, pro profesionály to přece jen není.

  PC Triline HOBBY Beta - case

  Další věcí, která nás moc nenadchla, jsou právě ty designově pěkně vyvedené bedničky. Skoro to vypadá, že design by v daném případě tou hlavní prioritou a na to ostatní (hlavní) se poněkud zapomnělo. Bedničky nejsou zrovna nejvýkonnější, což by nám zase až tak nevadilo, ale horší to bylo s kvalitou zvuku. Zvuk byl nevýrazný a nevyvážený, byl zastřený a celkově působil hodně "umělým" dojmem. Hlasitost a ovladání basů jsou na podivném místě a to na vrchní části, jakoby vzadu. To způsobuje, že pokud sedíte za stolem (a to u počítače asi každý), tak pomalu netušíte kam rukou saháte, takže nahmatat ten správný knoflík trvá poněkud delší dobu. Budoucí majitel si bude muset asi dlouho zvykat. Nepěkný je i poněkud vratce vyhlížející podstavec, který poměrně vysokým bedničkám na stabilitě nepřidá. Tuhle součást sestavy bychom si dokázali odpustit s hodně lehkým srdcem.

  Cena recenzovaného PC Triline HOBBY Beta včetně monitoru je asi 55 tisíc Kč bez DPH.

  A verdikt?
  + Velmi výkonný a pečlivě sestavený počítač.
  - Horší monitor a slabé ozvučení

  Počítač značky Triline do testů laskavě zapůjčila firma AT Computers, Ostrava.

 • Autor:  Nejčtenější

  První zahraniční ohlasy na českou hru Kingdom Come: Deliverance

  Kingdom Come: Deliverance

  Některé zahraniční servery již publikovaly recenze na českou hru Kingdom Come: Deliverance. Jak si vede? U kritiků...

  Nejvtipnější chyby z českého hitu Kingdom Come: Deliverance

  Kingdom Come: Deliverance

  Kingdom Come je obrovská a propracovaná hra, ale její autory čeká ještě spousta práce při odlaďování mnoha chyb, které...  OBRAZEM: Vychází Kingdom Come, přinášíme své dojmy po prvních 20 hodinách

  Nejočekávanější česká hra poslední dekády je konečně tady. My už ji sice pár...

  Nejočekávanější česká hra poslední dekády je konečně tady. My už ji pár dnů testujeme, ale vzhledem k jejímu obrovskému...

  RECENZE: Kingdom Come naučí svět milovat českou historii

  Kingdom Come: Deliverance

  Nejočekávanější česká hra poslední dekády nezklamala. Je to sice o dost náročnější záležitost, než na jaké jsme si v...

  O Kingdom Come: Deliverance je v Česku zájem, mnohé obchody mají vyprodáno

  Kingdom Come: Deliverance

  Česká hra Kingdom Come: Deliverance sice vyšla teprve v úterý, mnohé obchody však měly rozprodanou většinu z první...

  Další z rubriky

  KOMENTÁŘ: Měsíční poplatky táhnou. Přejdou hry na model Netflixu?

  Halo Wars 2

  Úspěch filmové streamovací služby Netflix a jí podobných nezůstal bez ohlasu ani v herním odvětví. Se systémem...

  Co děláte během dlouhých loadingů či připojování do her?

  Fallout loading

  V další anketě se ptáme, co děláte během dlouhých loadingů a při čekání, než se hra připojí nebo začne. Napište nám do...

  Pět nejočekávanějších únorových her. Konečně vyjde český Kingdom Come

  Kingdom Come: Deliverance

  Po ospalém lednu se kola herního průmyslu pomalu roztáčejí. Konečně vyjde očekávaná česká středověká hra Kingdom Come:...

  Najdete na iDNES.cz