Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Turok – vystřílíme Jurský park

  12:00aktualizováno  8. října 2:08
Vypadalo to, že zabiják dinosaurů už se může jen kochat z hlav T-Rexů nad krbem. Ale někdo si to rozmyslel a Turok se vrátí, a to rovnou na konzolích nové generace.

Turok Pamatujete ještě na první díl jménem Turok: Dinosaur Hunter? Sice to nebyla hra, která by přinesla něco extra originálního, ale ta grafika – uff, ještě teď se nám roztřesou kolena (a není to jen naším věkem). Pokračování Turok: Seeds of Evil už nebyla taková pecka, ale o velké zklamání také nešlo. Třetí díl Turok 3: Shadow of Oblivion vyšel jen na Nitento 64 a ve verzi pro GameBoye. Prequel nazvaný Turok: Evolution byl sice dostupný napříč platforami, ale určitě nedostál svému jménu a stal se nejslabší částí celé série. Toto ale nebyly jediné tituly s Turokem v názvu. K dostání byl ještě Turok: Rage Wars (opět jen pro Nitendo 64 a Game Boye).

Na „vodítku“ budete mít pravděpodobně jen menší exponáty, ono by totiž asi vypadalo divně, kdybyste učili aportovat Tyrannosaura Rexe.

Turok Všechny zmíněné hry měla na starosti zaniklá firma Acclaim, která se díky pohrávaní s cenou akcií a pár ne úplně pěkným trikům na investory dostala do bankrotu. To ale očividně neznamenalo i konce série Turok. Práva na tvorbu dalšího titulu se dostala do rukou Buena Vista Games, které pověřilo vývojem studio Propaganda Games. Práce mohly začít. A začaly. Což je pro nás jen a jen dobře, protože, řekněme si to na rovinu, člověk si neuloví svého pravěkého ještěra každý den.

A to opět v neuvěřitelně vypilované grafice. Turok je vytvářen na Unreal Enginu 3 a jeho potenciál je využitý naplno (obrázky a videa jsou jasným důkazem). Vyleštěte si zornice, tohle se jen tak nevidí. Snad v Propaganda Games neinvestují všechnu snahu jen do vizuální stránky a zbudou jim síly i na originální herní mechanismy. I když je pravda, že podle toho, co jsme viděli, je už teď jasné, že nápady jim nechybí. Například nebude vždy nutné utopit v kulkách všechno, co vám přeběhne přes cestu, ale některé tvory bude stačit vyděsit a oni vezmou nohy na ramena. Turok

Příběh je zasazen přibližně do dvě stě let vzdálené budoucnosti. Vy, lépe řečeno vaše alter-ego, Joseph Turok ztroskotáte na planetě, které vládne tvrdou rukou (což znamená asi to, že pokud má někdo s tyranií problém, může si podiskutovat s kulkou) neomalený zločinec. Má k dispozici pěkný arzenál a hlavně bandu bezcitných zabijáků, kteří se potulují všude možně. Stejně tak i dinosauři, kteří jsou součástí zdejší fauny. Ještěrům je v podstatě jedno, co je „dobré“ nebo „zlé“. Pokud mají hlad, zakousnou se do nejbližší oběti, ať už se nebožák snaží bojovat za svobodu nebo naopak patří mezi nejkrvelačnější kriminálníky.

Každá lokace bude vhodnější pro jiný styl boje.

Některé bestie si zdejší mafiáni ochočili, takže místo toho, aby na vás poslali například vlčáka, tak raději vypustí Turok vycvičeného Raptora a vy, kteří jste viděli Jurský park víte, že to jsou pěkné potvory. Podle dostupných informací, ale nebude moci využívat služeb ještěrů jen druhá strana, ale i vy. Zatím se tak zdá, že svého mazlíčka budete mít i vy (tak pořádně sledujte pořad Chcete mě?, aby věděli, jak si správně své zvířátko vycvičit). Na „vodítku“ budete mít pravděpodobně jen menší exponáty, ono by totiž asi vypadalo divně, kdybyste učili aportovat Tyrannosaura Rexe. Ovšem i s ním si užijete své. Zlikvidovat tuto monumentální zrůdu není žádná sranda a bude vás to stát hodně snahy a vyprázdněných zásobníků. Na něj „lekací“ taktika působit určitě nebude. Pochybujeme, že kdybyste na T-Rexe vybafli z křoví, utíkal by jako splašený. To si zkoušejte na menší ještěrky, na ně to bude fungovat lépe.

Až se dostatečně vyřádíte s dinosaury (to zní trošku dinofilně), zjistíte, že ani zabíjení „obyčejných“ lidí není k zahození. Hlavně proto, že to půjde hned několika způsoby. Ať už jste fanoušky stylu, který spočívá v tom, že naběhnete Turok mezi deset nepřátel a začnete do nich pálit, až z nich zbude jen krvavá kaše nebo máte raději skrývání se v křoví a dření si břicha o zem během plazení. Pro obě metody bude k dispozici několik zajímavých zbraní. Máme tu například libůstku typu plamenomet a samozřejmě spoustu střelných zbraní. Pro tiché likvidátory tu je nůž (velikosti mačety), kterým můžete prozkoumat obsah krční tepny nepřátel a samozřejmě oblíbený luk a šípy, které jsou také vcelku tiché.

Každá lokace bude vhodnější pro jiný styl boje. Na rozsáhlých planinách s nízkým porostem byste asi moc úspěchu se schováváním se za trsem trávy nenadělali, tam bude lepší běžet a šít do čeho to jen půjde. Naopak v džungli nebo v podzemních jeskyních se můžete spolehnout na skrývání ve stínech, což bude v dané chvíli jistě vhodnější taktika. Prostředí budou různorodá, takže si obojího užijete do sytosti.

Jediná nepříjemná věc je ta, že datum vydání zatím není přesně stanoveno. Spekuluje se o tom, že by to měl Turok být rok 2007, ale znáte to. Sliby, sliby a pak nic. No, i když s tím, jak se v Evropě neustále oddaluje vydání PS3, je to v podstatě jedno:-). Přesto doufáme, že to bude co nejdříve po začátku prodeje Playstation 3, protože další Turokova dobrodružství se zdají být tím, co trošku pokažená série potřebovala. Zatím nám nezbývá než si brousit hroty na šípech a doufat, že příští rok budeme mít šanci vydat se na cestu do pravěku. Vlastně do budoucnosti. A ještě na jinou planetu.

Index očekávání: 85 %

Autor:Nejčtenější

První zahraniční ohlasy na českou hru Kingdom Come: Deliverance

Kingdom Come: Deliverance

Některé zahraniční servery již publikovaly recenze na českou hru Kingdom Come: Deliverance. Jak si vede? U kritiků...

Nejvtipnější chyby z českého hitu Kingdom Come: Deliverance

Kingdom Come: Deliverance

Kingdom Come je obrovská a propracovaná hra, ale její autory čeká ještě spousta práce při odlaďování mnoha chyb, které...OBRAZEM: Vychází Kingdom Come, přinášíme své dojmy po prvních 20 hodinách

Nejočekávanější česká hra poslední dekády je konečně tady. My už ji sice pár...

Nejočekávanější česká hra poslední dekády je konečně tady. My už ji pár dnů testujeme, ale vzhledem k jejímu obrovskému...

O Kingdom Come: Deliverance je v Česku zájem, mnohé obchody mají vyprodáno

Kingdom Come: Deliverance

Česká hra Kingdom Come: Deliverance sice vyšla teprve v úterý, mnohé obchody však měly rozprodanou většinu z první...

RECENZE: Kingdom Come naučí svět milovat českou historii

Kingdom Come: Deliverance

Nejočekávanější česká hra poslední dekády nezklamala. Je to sice o dost náročnější záležitost, než na jaké jsme si v...

Další z rubriky

RECENZE: Bayonetta 1 & 2 jsou špičkové akce se svůdnou hlavní hrdinkou

Bayonetta

Tuhle kočku moc dobře znáte. Kroutí zadkem, natřásá ňadry a střílí i nohama. To nemůže být nikdo jiný než Bayonetta....

Warhammer: Vermintide 2 vyjde již počátkem března

Warhammer: Vermintide 2

Pokračování skvělé kooperativní akce Warhammer: Vermintide 2 vyjde již 8. března.

Díky změnám na Steamu bude utrácení ještě o něco jednodušší než dříve

Steam

Na Steamu započalo další kolo slev. Díky změnám ve struktuře wishlistu se tentokrát můžete v akcích zorientovat mnohem...

Najdete na iDNES.cz