Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Two Worlds - nový Oblivion?

  12:03aktualizováno  1. srpna 9:56
V nedalekém Polsku se rozhodli překonat modlu většiny RPG fandů - Oblivion. S nelehkým úkolem se zatím perou s bravurou sobě vlastní a vykazují moc zajímavé výsledky, které vám s radostí představíme v obsáhlém preview.

Two Worlds Po velkolepém úspěchu megalomanského Oblivionu, který se pro mnohé hráče svou rozlehlostí stal jen těžko překonatelnou hrou, vytušilo mnoho vývojářských studií šanci právě v této na vývoj náročné, ale prozatím nepříliš prozkoumané oblasti. Jednoduše se chtějí svést na vlně zájmu, kterou čtvrtý díl The Elder Scrolls rozpoutal. Jednou z takových firem je i polská Reality Pump se sídlem v Krakově, jíž můžeme znát díky, i u nás populární, sérii Earth 21x0 a kupříkladu také Knightshiftu, jenž se snažil o kombinaci strategie a RPG, přičemž se mu to docela dařilo. Měl mít dokonce následníka, ovšem ten byl nedávno poslán k ledu a na jeho základech tak začalo vznikat ambiciózní RPG jménem Two Worlds, jež by s trochou štěstí skutečně mohlo konkurovat zmíněnému velikánovi.

Se svými kumpány se jednou rozhodl přespat v hornické osadě, avšak právě to bylo jedno z nejhorších rozhodnutí, která kdy učinil, poněvadž celá družina byla napadena a zmasakrována.

Hlavním hrdinou nebude žádný bravurní rek s hlavou plnou myšlenek na záchranu světa, která je mimochodem opět potřeba – letité příměří dostává trhliny a hordy orků opět začínají útočit na lidské osady. Potud nic objevného. Two Worlds Vás to ani tak nevzrušuje, jelikož máte na podobných problémech postavu živnost, ano, zhostíte se role námezdního žoldáka, který zpočátku nějaké ty morální principy příliš neřeší. Nakonec se ovšem do celého konfliktu ponoří hlouběji než by kdy zamýšlel a chtěl. Se svými kumpány se jednou rozhodl přespat v hornické osadě, avšak právě to bylo jedno z nejhorších rozhodnutí, která kdy učinil, poněvadž celá družina byla napadena a zmasakrována. Krom vás a dost možná vaší sestry, jejíž tělo jste nenašli a máte tak motivaci vydat se na akci plnou pátrání a pomsty. Přitom vše se pochopitelně nevyhnete ani zabránění celosvětové hrozby. Nebo ne? Budete mít totiž velkou volnost v konání a podle všeho to vypadá, že byste se snad mohli přidat i na stranu zla, podobně jako v Knights of the Old Republic, z čehož logicky vyplývá hned několik různých zakončení.

Jelikož se autoři snaží dosáhnout ideálního kompromisu mezi volností a pořád ještě slušně vyprávěným a silným příběhem, rozhodli se vytvořit pro hráče takřka dokonalý systém, kdy svým chováním nebude ovlivňovat pouze osudyTwo Worlds vyprávěné vedlejšími questy, ale jeho činy se podepíšou na globálním vyznění hlavního příběhu i světa. Two Worlds bude bezpochyby hrou pro dospělé – nikoliv proto, že by z nepřátel stříkalo přehnané množství krve (ačkoliv ani to se nedá vyloučit), nýbrž právě kvůli mnoha nelehkým rozhodnutím, jež budete muset ve své kariéře žoldáka/dobrodruha/zachránce lidstva učinit. Mnohdy vůbec nebude jasné, zda je právě tento krok dobrým či špatným, u dialogů a vodítek bude zapotřebí dlouho přemýšlet, abyste dodrželi vytyčenou cestu. někdy ale bude zapotřebí rozhodnout se v rámci několika sekund – to když budete svědky nějaké aktuálně prováděné akce žádající vaše rychlé zareagování. O občasný zmatek se postarají i četné frakce, na něž ve zdejším světě bezpochyby narazíte. Jde o obdobu guild a mělo by být jen na vás, zda si některou z nich přikloníte na svou stranu. Na rozdíl od jiných her totiž nebude škození jedné automaticky znamenat sympatie druhé. Na přízeň se hezky nadřete plněním tematicky orientovaných questů. Ke všemu má být oněch skupin vskutku velké množství a existenci některých z nich na první zahraní vůbec nemusíte odhalit. Two Worlds

Two Worlds bude bezpochyby hrou pro dospělé – nikoliv proto, že by z nepřátel stříkalo přehnané množství krve (ačkoliv ani to se nedá vyloučit), nýbrž právě kvůli mnoha nelehkým rozhodnutím, jež budete muset ve své kariéře žoldáka/dobrodruha/zachránce lidstva učinit.

Tvůrci si zakládají na bohatém bestiáři, v podstatě neustále od počátku vývoje přidávají nová a nová monstra, čímž se dobře starají o různorodost, nikoliv ale jen vizuální, nýbrž i herní. Nestvůry se od sebe liší svými schopnostmi, preferovanými taktikami i způsoby boje. Je poměrně logické, že na jejich postup bude příhodné reagovat adekvátním způsobem. Občas se tak dostanete do situace, která je pro vás vašimi aktuálním prostředky neřešitelná, a proto ve městech naleznete zvláštní postavy, jež jsou schopny vám za úplatu přeměnit některé schopnosti, na něž jste dříve sázeli, na jiné, zrovna nezbytně nutné. Nemusíte se ale bát, že byste se pořád měnili z mága na válečníka, to ne, Reality Pump se spíše snaží, aby si hráč vyzkoušel většinu schopností, jež si pro něj připravili. A že jich je požehnaně!

Two Worlds Souboje se zdánlivě mohou podobat Oblivionu, ovšem zdání klame. Zatímco v něm jste mohli porazit mnohem silnější monstrum s trochou šikovnosti, Two Worlds kladou značný důraz na dosažené schopnosti a vlastnosti, ale i přitom zůstávají boje svižné a akční. S vypětím sil sice porazíte mírně silnějšího nepřítele, ale půjde spíše o výjimky. Vývojáři chtějí, abyste si prošli cestou od absolutního nováčka, který se musí spíše plížit a utíkat, až po tvrdého zabijáka, jenž si může vyšlápnout na kohokoliv a slabší protivníci mu nemohou uškodit. Tím pádem se naštěstí nedočkáme ani automatického vyrovnávání síly nepřátel s vaším levelem. Two Worlds budou v tomto směru prostě fér. Ještě dodáme, že se vážně těšíme na bitvy s obřími bossy, jichž v rozsáhlém světě najdete spoustu. Ti jsou mnohokrát větší a vyšší než postavička hráče, působí tak značně monumentálně, jde z nich strach, na druhou stranu, až je po dlouhých minutách udoláte, zažijete opravdový pocit zadostiučiní, dostanete další skvělou zbraň a celí natěšení se vrhnete do dalších dobrodružství, v nichž vás čeká zase něco nového. Takhle si představujeme dobré RPG!

Two Worlds Two Worlds dostane navíc do vínku i fajnové grafické zpracování, o kterém autoři mluví jako revolučním a rádi se chlubí všemi grafickými vychytávkami a efekty, jež jejich nový engine zvládá. Z obrázků je jasně patrné, že nemluví do větru a když nic jiného, mohla by se hra po této stránce rovnat i se svým vzorem a laťkou – Oblivionem. A kdoví, třeba dopadne ještě lépe. Hudba rovněž nezůstane pozadu, ba právě naopak, pracují na ní špičkoví komponisté v čele s renomovaným držitelem Grammy Heroldem Faltermeyerem. Ten už má na svědomí chytlavé melodie z Top Gunu a Policajta z Beverly Hills, není tedy důvod nevěřit, že zazáří i zde.

Vývojáři chtějí, abyste si prošli cestou od absolutního nováčka, který se musí spíše plížit a utíkat, až po tvrdého zabijáka, jenž si může vyšlápnout na kohokoliv a slabší protivníci mu nemohou uškodit.

Jak se na hru těšíme? Lhali bychom, kdybychom řekli, že je nám lhostejná, protože ve vývoji zatím není mnoho ambicióznějších RPG titulů. Na druhou stranu musíme přiznat obavy z toho, jak se s takto obřím projektem v Reality Pump, což není zrovna největší studio, vypořádají. Zatím ale nevytvořili vysloveně špatný kousek, takže doufejme i ve významný úspěch Two Worlds.

Index očekávání: 85%

Autor:Nejčtenější

Nejvtipnější chyby z českého hitu Kingdom Come: Deliverance

Kingdom Come: Deliverance

Kingdom Come je obrovská a propracovaná hra, ale její autory čeká ještě spousta práce při odlaďování mnoha chyb, které...

RECENZE: Kingdom Come naučí svět milovat českou historii

Kingdom Come: Deliverance

Nejočekávanější česká hra poslední dekády nezklamala. Je to sice o dost náročnější záležitost, než na jaké jsme si v...Hrajete už Kingdom Come: Deliverance? Jak se vám zatím líbí?

Kingdom Come: Deliverance

Dnešní anketa je určena pro ty z vás, kteří už se ponořili do české hardcore hry na hrdiny Kingdom Come: Deliverance....

RETRO: Winter Challenge je i po 25 letech nejlepší herní olympiádou

Winter Challenge

Je to s podivem, ale i po čtvrt století od vydání zůstávají neoficiální zimní hry od Accolade tou nejlepší olympijskou...

Dosáhl maximální úrovně ve střílečce Call of Duty jen pomocí nožů

Call of Duty

Lidé se u počítačových her baví různými způsoby. Hráče s přezdívkou TheseKnivesOnly baví hrát střílečky bez toho, aby...

Další z rubriky

Prohrabování popelnic může být zábava. V české hře Hobo hrajeme za bezdomovce

Hobo: Tough Life

Pokud se chcete vžít do role bezdomovce a nechce se vám kvůli tomu udělat nějakou kardinální blbost a skončit na...

OBRAZEM: Vychází Kingdom Come, přinášíme své dojmy po prvních 20 hodinách

Nejočekávanější česká hra poslední dekády je konečně tady. My už ji sice pár...

Nejočekávanější česká hra poslední dekády je konečně tady. My už ji pár dnů testujeme, ale vzhledem k jejímu obrovskému...

Napodruhé a lépe. Battlefront 2 potěší každého milovníka Hvězdných válek

Star Wars Battlefront 2

Vydali jsme se do mrazivého Švédska okouknout zblízka napjatě očekávanou hru z prostředí Hvězdných válek. A dlouhé...

Najdete na iDNES.cz