Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Two Worlds - nový Oblivion?

  12:03aktualizováno  1. srpna 9:56
V nedalekém Polsku se rozhodli překonat modlu většiny RPG fandů - Oblivion. S nelehkým úkolem se zatím perou s bravurou sobě vlastní a vykazují moc zajímavé výsledky, které vám s radostí představíme v obsáhlém preview.

Two Worlds Po velkolepém úspěchu megalomanského Oblivionu, který se pro mnohé hráče svou rozlehlostí stal jen těžko překonatelnou hrou, vytušilo mnoho vývojářských studií šanci právě v této na vývoj náročné, ale prozatím nepříliš prozkoumané oblasti. Jednoduše se chtějí svést na vlně zájmu, kterou čtvrtý díl The Elder Scrolls rozpoutal. Jednou z takových firem je i polská Reality Pump se sídlem v Krakově, jíž můžeme znát díky, i u nás populární, sérii Earth 21x0 a kupříkladu také Knightshiftu, jenž se snažil o kombinaci strategie a RPG, přičemž se mu to docela dařilo. Měl mít dokonce následníka, ovšem ten byl nedávno poslán k ledu a na jeho základech tak začalo vznikat ambiciózní RPG jménem Two Worlds, jež by s trochou štěstí skutečně mohlo konkurovat zmíněnému velikánovi.

Se svými kumpány se jednou rozhodl přespat v hornické osadě, avšak právě to bylo jedno z nejhorších rozhodnutí, která kdy učinil, poněvadž celá družina byla napadena a zmasakrována.

Hlavním hrdinou nebude žádný bravurní rek s hlavou plnou myšlenek na záchranu světa, která je mimochodem opět potřeba – letité příměří dostává trhliny a hordy orků opět začínají útočit na lidské osady. Potud nic objevného. Two Worlds Vás to ani tak nevzrušuje, jelikož máte na podobných problémech postavu živnost, ano, zhostíte se role námezdního žoldáka, který zpočátku nějaké ty morální principy příliš neřeší. Nakonec se ovšem do celého konfliktu ponoří hlouběji než by kdy zamýšlel a chtěl. Se svými kumpány se jednou rozhodl přespat v hornické osadě, avšak právě to bylo jedno z nejhorších rozhodnutí, která kdy učinil, poněvadž celá družina byla napadena a zmasakrována. Krom vás a dost možná vaší sestry, jejíž tělo jste nenašli a máte tak motivaci vydat se na akci plnou pátrání a pomsty. Přitom vše se pochopitelně nevyhnete ani zabránění celosvětové hrozby. Nebo ne? Budete mít totiž velkou volnost v konání a podle všeho to vypadá, že byste se snad mohli přidat i na stranu zla, podobně jako v Knights of the Old Republic, z čehož logicky vyplývá hned několik různých zakončení.

Jelikož se autoři snaží dosáhnout ideálního kompromisu mezi volností a pořád ještě slušně vyprávěným a silným příběhem, rozhodli se vytvořit pro hráče takřka dokonalý systém, kdy svým chováním nebude ovlivňovat pouze osudyTwo Worlds vyprávěné vedlejšími questy, ale jeho činy se podepíšou na globálním vyznění hlavního příběhu i světa. Two Worlds bude bezpochyby hrou pro dospělé – nikoliv proto, že by z nepřátel stříkalo přehnané množství krve (ačkoliv ani to se nedá vyloučit), nýbrž právě kvůli mnoha nelehkým rozhodnutím, jež budete muset ve své kariéře žoldáka/dobrodruha/zachránce lidstva učinit. Mnohdy vůbec nebude jasné, zda je právě tento krok dobrým či špatným, u dialogů a vodítek bude zapotřebí dlouho přemýšlet, abyste dodrželi vytyčenou cestu. někdy ale bude zapotřebí rozhodnout se v rámci několika sekund – to když budete svědky nějaké aktuálně prováděné akce žádající vaše rychlé zareagování. O občasný zmatek se postarají i četné frakce, na něž ve zdejším světě bezpochyby narazíte. Jde o obdobu guild a mělo by být jen na vás, zda si některou z nich přikloníte na svou stranu. Na rozdíl od jiných her totiž nebude škození jedné automaticky znamenat sympatie druhé. Na přízeň se hezky nadřete plněním tematicky orientovaných questů. Ke všemu má být oněch skupin vskutku velké množství a existenci některých z nich na první zahraní vůbec nemusíte odhalit. Two Worlds

Two Worlds bude bezpochyby hrou pro dospělé – nikoliv proto, že by z nepřátel stříkalo přehnané množství krve (ačkoliv ani to se nedá vyloučit), nýbrž právě kvůli mnoha nelehkým rozhodnutím, jež budete muset ve své kariéře žoldáka/dobrodruha/zachránce lidstva učinit.

Tvůrci si zakládají na bohatém bestiáři, v podstatě neustále od počátku vývoje přidávají nová a nová monstra, čímž se dobře starají o různorodost, nikoliv ale jen vizuální, nýbrž i herní. Nestvůry se od sebe liší svými schopnostmi, preferovanými taktikami i způsoby boje. Je poměrně logické, že na jejich postup bude příhodné reagovat adekvátním způsobem. Občas se tak dostanete do situace, která je pro vás vašimi aktuálním prostředky neřešitelná, a proto ve městech naleznete zvláštní postavy, jež jsou schopny vám za úplatu přeměnit některé schopnosti, na něž jste dříve sázeli, na jiné, zrovna nezbytně nutné. Nemusíte se ale bát, že byste se pořád měnili z mága na válečníka, to ne, Reality Pump se spíše snaží, aby si hráč vyzkoušel většinu schopností, jež si pro něj připravili. A že jich je požehnaně!

Two Worlds Souboje se zdánlivě mohou podobat Oblivionu, ovšem zdání klame. Zatímco v něm jste mohli porazit mnohem silnější monstrum s trochou šikovnosti, Two Worlds kladou značný důraz na dosažené schopnosti a vlastnosti, ale i přitom zůstávají boje svižné a akční. S vypětím sil sice porazíte mírně silnějšího nepřítele, ale půjde spíše o výjimky. Vývojáři chtějí, abyste si prošli cestou od absolutního nováčka, který se musí spíše plížit a utíkat, až po tvrdého zabijáka, jenž si může vyšlápnout na kohokoliv a slabší protivníci mu nemohou uškodit. Tím pádem se naštěstí nedočkáme ani automatického vyrovnávání síly nepřátel s vaším levelem. Two Worlds budou v tomto směru prostě fér. Ještě dodáme, že se vážně těšíme na bitvy s obřími bossy, jichž v rozsáhlém světě najdete spoustu. Ti jsou mnohokrát větší a vyšší než postavička hráče, působí tak značně monumentálně, jde z nich strach, na druhou stranu, až je po dlouhých minutách udoláte, zažijete opravdový pocit zadostiučiní, dostanete další skvělou zbraň a celí natěšení se vrhnete do dalších dobrodružství, v nichž vás čeká zase něco nového. Takhle si představujeme dobré RPG!

Two Worlds Two Worlds dostane navíc do vínku i fajnové grafické zpracování, o kterém autoři mluví jako revolučním a rádi se chlubí všemi grafickými vychytávkami a efekty, jež jejich nový engine zvládá. Z obrázků je jasně patrné, že nemluví do větru a když nic jiného, mohla by se hra po této stránce rovnat i se svým vzorem a laťkou – Oblivionem. A kdoví, třeba dopadne ještě lépe. Hudba rovněž nezůstane pozadu, ba právě naopak, pracují na ní špičkoví komponisté v čele s renomovaným držitelem Grammy Heroldem Faltermeyerem. Ten už má na svědomí chytlavé melodie z Top Gunu a Policajta z Beverly Hills, není tedy důvod nevěřit, že zazáří i zde.

Vývojáři chtějí, abyste si prošli cestou od absolutního nováčka, který se musí spíše plížit a utíkat, až po tvrdého zabijáka, jenž si může vyšlápnout na kohokoliv a slabší protivníci mu nemohou uškodit.

Jak se na hru těšíme? Lhali bychom, kdybychom řekli, že je nám lhostejná, protože ve vývoji zatím není mnoho ambicióznějších RPG titulů. Na druhou stranu musíme přiznat obavy z toho, jak se s takto obřím projektem v Reality Pump, což není zrovna největší studio, vypořádají. Zatím ale nevytvořili vysloveně špatný kousek, takže doufejme i ve významný úspěch Two Worlds.

Index očekávání: 85%

Autor:


Nejčtenější

Žádný milovník vláčků by si neměl nechat ujít český projekt Mashinky

Mashinky

V českých luzích a hájích se kutí mnoho zajímavých projektů. Jedním z těch nejsledovanějších jsou cenami ověnčené...

RECENZE: První placený přídavek pro český Kingdom Come je rozpačitý

Kingdom Come: Deliverance: From Ashes DLC

Placený přídavek From the Ashes nepřináší nic z toho, proč Kingdom Come tak milujeme. Možnost spravovat vlastní vesnici...RECENZE: Erotický horor Lust for Darkness neděsí ani nevzrušuje

Lust for Darkness

Nezávislá polská hra slibovala kombinaci erotiky a hororu. Krve i nahých lidí je tu sice přehršel, ale přesto je...

KOMENTÁŘ: Lezou vám krkem hry pro každého? Nejste sami, ale máte smůlu

Far Cry 5

Při pohledu na herní průmysl vynikne jeden zajímavý rozpor. Velcí vydavatelé se snaží hráčům zprostředkovat herní...

Neonacisté verbují děti pomocí Fortnite a Minecraftu

Parodie na Minecraft nazvaná Mein Kraft (Ilustrační obrázek)

Řada populárních online her oblíbených především u mladých hráčů je ideálním prostředím pro náboráře extrémistů.

Další z rubriky

Zachrání střílečka Control klesající reputaci autorů Maxe Payna?

Control

Během tiskové konference Sony byla oznámena tajemná hra Control od autorů legendárního Maxe Payna. První trailer však...

Návrat mistra hororu. Fanoušci Cthulhu se mohou těšit na dvě nové hry

E3 2018

Pokud máte rádi hororové hry, tak byste si neměli nechat ujít chystané Call of Cthulhu a The Sinking City. Obě jsou...

Potřebuje vůbec někdo další díl šíleného Just Cause? První dojmy

Just Cause 4

Značka Just Cause byla vždy synonymem bláznivé akce v otevřením světě, která skýtala spoustu možností na vyblbnutí bez...Najdete na iDNES.cz