Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Týden na PH - arkádové závodění

  12:01aktualizováno  3. června 9:29
Pokud jste nedostali žádný dárek na Den dětí, nezoufejte. I v uplynulém týdnu jsme vám na PH nabídli spoustu her zdarma ke stažení. Za pozornost stojí závody Stunt Playground, hezky zpracovaný Minigolf Pro či střílečka ve stylu moorhuhnu Waldmeister Sause: Safari.

Bert the Newsreader – pomsta je sladkáBert the Newsreader – pomsta je sladká
Bert pracuje jako hlasatel ve zprávách pro společnost ICU. Žije klidný idylický život ve svém malém bytě se svou silně odpudivou manželkou. Dnes ráno jako obvykle vstal a chystal se do práce. Mezi dveřmi ho však zastavila jeho žena a podala mu dopis, který dnes ráno přišel. V dopise mu jeho nadřízený pěkně natvrdo oznamuje, že byl právě propuštěn. Tak takhle by to ale nešlo. Bert ale nepatří k těm, kteří by se jen tak lehko vzdali a začne vymýšlet pomstu, se kterou svému nenáviděném šéfovi osladí život. Bert the newsreader je klasická point and click adventura, na které jsme zvyklí – levým tlačítkem myši se ovládá pohyb postavičky, různě sbíráte a pravým tlačítkem kombinujete předměty a mluvíte s jednotlivými postavami, které během svého putování potkáte.

 Waldmeister Sause: Safari - Moorhuhn mezi lvy a antilopamiWaldmeister Sause: Safari - Moorhuhn mezi lvy a antilopami
Waldmeister Sause Safari se netají svými sympatiemi k Moorhuhnu a na první pohled vypadá sakumprásk jako jeho další klon. První změnou je vaše „zbraň“. Namísto vraždění totiž své úlovky získáváte focením, což je doprovázeno hezkou fotkou v rohu obrazovky. Zatímco při lovu slepiček jste jen bezduše stříleli a naháněli bodové skóre v daném časovém limitu, nabízí vám WSS cosi jako kampaň. Máte zde opět časový limit, ovšem v něm musíte zastřelit – tedy vlastně vyfotit - minimální počet daných druhů. Limit se postupně snižuje, takže se dostáváte do časové tísně a na rozdíl od Moorhuhnu hra končí nejen opuchlým prstem. Po safari se prohání hlavně lvi, antilopy a myši, jež také máte fotit. Mimo ně je zde však i spousta dalších zvířat a předmětů: termiti, okultní masky, lebky padlých hrdinů či láhve s vínem.

Fourth Dimension – otevírat nové dimenze se nevyplácí! Fourth Dimension – otevírat nové dimenze se nevyplácí!
Mars je osídlen lidmi a to se píše teprve rok 2012. Lidé díky rudé planetě získali i nové netušené možnosti. Levné ruské palivo umožnilo velký nárůst vesmírného cestování a tak není divu, že se NASA rozhodla uskutečnit let ke Slunci. Ovšem bez nějakého toho problému by nebylo žádné vzrůšo, že? Náhlá meteoritická bouře změnila dosavadní kurs. Díky této nehodě byl však objeven portál do čtvrté dimenze, který uskutečňuje cestování časem. Lidé navázali spojení s budoucností a technologie se začala vyvíjet rychlostí blesku. Pokrok ve všech oborech byl neskutečný a všechno vypadalo růžově. Pak se ale bohužel začala nevídanou rychlostí měnit i budoucnost a začala hrozit obrovská zkáza – vyhynutí celého lidstva. NASA však naštěstí zabodovala a dala vzniknout nejmodernější umělé inteligenci, která může odříznout časový kanál. Právě v tento moment vstupujete na scénu vy a osud vesmíru závisí jen na vás. Jak jistě uznáte příběh rozhodně není špatný. Bohužel je to prakticky jediné, co na této hře oceníte. 

Wandering Fighter - RPG a mlátička dohromady Wandering Fighter - RPG a mlátička dohromady
Čistokrevná freeware RPGčka se bezpochyby neřadí mezi žánry, které by byly kdovíjak nabité kvalitními tituly. Celkově totiž platí jednoduché pravidlo, že vytvořit kvalitní RPG se rovná dlouhé a přetěžké dřině, z níž vůbec nemusí vyjít uznávaný a všemi hojně milovaný projekt. Vskutku dějově a vizuálně kvalitních dílek je pořádně poskrovnu, tudíž se není co divit, že si mnoho tvůrců na hru takového kalibru ani netroufne. Zato jiní se o čím dál lepší RPG pokoušejí hned několikrát za sebou, což je případ rovněž tvůrce tohoto dílka. Ten již má totiž za sebou dosti zdařilý projekt Lost Valley, jemuž se dnešní Wandering Fighter v mnoha aspektech nemálo podobá. Jak je patrné ze screenshotů, jedná se o zajímavé 2D RPG snímané z pohledu zboku, přičemž rozlišení až ukrutně malé, což rozhodně nemálo zamrzí.

Minigolf Pro - pojďme si zasportovat! Minigolf Pro - pojďme si zasportovat!
Není tomu tak dávno, co jsem se v recenzi na Minigolf z One Switch competition rozplývala nad jeho variabilitou, nápaditostí, hratelností a vizuálním kvalitám. To se mi však ještě do ruky nedostal Minigolf Pro, od Shawn64, což je mimochodem tvůrce známé akční série Jetz Rampage, jejíž nápaditosti propadla velká spousta hráčů. Od vydání čtvrtého dílu uplynula již spousta času a tak se tento tvůrce místo dalšího dílu futuristického GTA, jak bylo hře často přezdíváno, pustil do poněkud tuctovějšího projektu, s nímž se však dokázal poprat takřka na výbornou. Dovolte abych vám představila jeden z nejlepších nezávislých minigolfů vůbec.

Stunt Playground - Trackmania zadarmo Stunt Playground - Trackmania zadarmo
Alespoň mírní pamětníci jistě ještě vzpomínají na stařičkou hru Stunts, která se nesmazatelně zapsala do srdcí mnoha hráčů. Ještě takřka nikdo předtím se totiž nepokusil o natolik zdařilou kombinaci budovatelských prvků ve spojitosti se samotným notně arkádovým závoděním. Není tedy třeba dodávat, že o různé sílené skoky nebyla ani v nejmenším nouze. Samotná zábavnost tedy tkví zejména v tom, že jezdíte výhradně na tratích, které si sami postavíte. Do začátku je vám tedy přidělena vcelku velká, leč striktně ohraničená aréna do níž můžete dle libosti umisťovat jednotlivé prvky, nacházející se ve zdejší nabídce. A že se nejedná o žádné dílky přízemních tvarů není myslím třeba nikterak zdůrazňovat. Vraky aut, obrovské bedny, několikametrové nájezdy, kruhy jimiž můžete proletět – a to ještě není ani zdaleka vše. Jedná se totiž o pouhý zlomek z kompletní nabídky.

Rolling Madness 3D - kulička na šikmé ploše Rolling Madness 3D - kulička na šikmé ploše
Není tomu tak dávno, co jsme vám na Plných Hrách představili hru Trackballs, a dnes tu máme další klon klasické arkády Marble Madness z roku 1984. A tak zatímco původní automaty Atari, na nichž běžela, najdeme jen v muzeích, na naše mnohapalcové obrazovky se dere jedna předělávka za druhou. Někdy je až s podivem, jak se prostý koncept pohybující se kuličky na nakloněných rovinách dá rozvinout. Zatímco Trackballs se vydala cestou open-source a hráče zaujalo především obrovské množství různorodých a atmosférou nasycených levelů, dnešní Rolling Madness 3D se vrací ke kořenům a jde o velmi věrně napodobené dítko svých rodičů. Zaklínací formulka 3D je zde přitom jaksi nadbytečná, protože již Marble Madness měla vizuálně pokrokovou izometrickou grafiku, která zde byla zpracována jen s větší detailností.

BeerWorm – jednoduchá návykovka BeerWorm – jednoduchá návykovka
V této povedené dosovské hře s červem v hlavní roli jde o to, mít v sobě co nejvíce alkoholu jakožto následek horečného sbírání piv objevujících se na obrazovce. S každým sebraným pivem se vám červ prodlužuje o nějaký ten kus a tím se zvyšuje i obtížnost, protože se se svým svěřencem motáte ze strany na stranu. A protože má váš wormík hodně pomyslných nožiček, které se mu v cestě pletou, tak bude svoji jízdu terénem stáčet do nepředvídatelných směrů. Jakýsi neviditelný barman vám staví do cesty 7 druhů různého alkoholu a bonusů. Poj’dme si je vyjmenovat. Beerworm Nejzákladnější alkohol - plechovky (v našich končinách jsou to většinou méně známé značky piv): KOFF III - přidá 0,2 promile, OLVIIV - 0,3 promile, FOSTERS - 0,2 promile, BUDWISER - 0,2 promile

 Shikun – dá si někdo stehýnko?Shikun – dá si někdo stehýnko?
Dostali jste chuť na něco drůbežího? Ve hře Shikun máte možnost pochytat nějaké ty slepičky, ale pamatujte, že jde o nenásilnou hru - žádné vraždění drůbeže ani následné pečení zde není ukázáno, takže se musíte spokojit pouze s lovem a nabídnout svým chuťovým buňkám něco jiného. Pokud si pouze s chytáním kuřat vystačíte, pak je Shikun právě pro vás. Začíná výběrem některého ze zástupu malých zemědělců, z nichž každý má jiné vlastnosti – některý je rychlý, ale slabý a naopak, však to znáte. Kromě toho i každý z farmářů jinak vypadá, všichni mají společnou jen jednu věc, kterou je jakási síť, užitečná pro chytání neposedných kusů domácí zvířeny. Jakmile si vyberete, nečeká vás nic jiného než samotná hra. Objevíte se v jakémsi lesíku s pobíhajícími slepicemi, spoustou stromů a plotů. 

Aquantor - boj s živlem Aquantor - boj s živlem
Že člověk ještě zcela neovládá přírodu a že matka příroda může člověku pěkně zatopit, to je jasná věc. Přestože umíme lítat do vesmíru, potápět se do obrovských hloubek oceánů a nesčetně mnoho dalších zázraků, příroda má pořád jasně navrch a může nás kdykoliv překvapit. V létě trpíme skoro čtyřicetistupňovými vedry, v zimě nás trápí záporné hodnoty na teploměru a nikdy nevíme, kdy dojde k nějakému šílenému zemětřesení, výbuchu sopky nebo kdy roztají ledovce. Nevíme ani, kdy se zopakují takové povodně, jaké byly v roce 1997 nebo ty, co nám téměř vyplavily před několika lety naše hlavní město. Můžeme jen doufat, že budoucnost k nám bude ohleduplná. Ale to bychom museli být my zase ohleduplní k přírodě, aby nám to, jak se k ní chováme, nevracela. 

Birdie - pták zabiják Birdie - pták zabiják
Život je zajímavý. Těšíte se až doděláte maturu a vypadnete pryč ze školy. No a pak zjistíte, že zase taková sranda to taky nebude, že každý den budete muset brzy ráno vstávat, pak poběžíte na autobus, který vás odveze do nějaký fabriky a tam si na vás bude léčit komplexy o dvacet let starší plešatej chlápek, který má jinak sám, co dělat, aby svoji práci odvedl alespoň částečně dobře. A volného času, o němž sníte celý dlouhý studentský život, zase tolik není. Člověk přijede z práce a pak už nemá sílu dělat něco kreativního. Končí pak většinou tak, že si pustí telku, jde do hospody nebo jen donekonečna paří nějaké gamesky. K zaplnění jakéhokoliv volna může sloužit i dnešní veselá arkádová hříčka. Mluvit na vás bude německy a běží na principu známém z mnoha jiných a poměrně velmi úspěšných her - českými Bublinami počínaje, až třeba po japonské Qantum.

Dragon Fire – dračí všehochuť Dragon Fire – dračí všehochuť
Na krásnou, poklidnou, nejmenovanou a blíže nespecifikovanou zemi se snesl stín. Kdesi daleko, za lesy, vodou a horami se ve svém zámku probudil strašlivý drak. Pro něj to nic tak hrozného nebylo, dělal to každých 200 let. Pokaždé se jen nasvačil rolníků, zničil celé království a nakradl co mohl a šel zase spát. Horší to bylo pro krále, který byl toho času zrovna u moci. Tomu se vůbec nelíbilo, že se mu drak chystá sežrat levnou pracovní sílu a proto k sobě povolal hrdinu. Malého neidentifikovatelného tvora v modrém plášti s kapucou a se schopností kouzlit. Když tento přišel, král mu pohrozil mečem řka: „Konečně jsi přišel... Drak který se probouzí jednou za 200 let znovu povstal. Jdi a vypuď toto zlo z našeho kraje jednou provždy.“ A našemu hrdinovi nezbývalo než jít a draka zabít. Nebo taky umřít.

Zeď 3 - zeď + míček = Arkanoid Zeď 3 - zeď + míček = Arkanoid
Zeď 3 je klasickou ukázkou toho, jak lze jednu a tu samou věc kopírovat téměř donekonečna a přitom pořád jinak. Mám teď na mysli hry Arkanoid a Breakout. Jejich klonů už existuje tolik, že je už nikdo nikdy nespočítá a stále přibývají další a další. Ovšem neříkám, že je to špatně. Je to důkaz toho, že Arkanoid je legenda, která neupadne jen tak lehce v zapomnění a to je přeci dobře, vždyť si zaslouží být stále naživu. Mnou zde dnes představovaná hra - Zeď 3 patří k výše zmíněným klonům. Pochází z českých luhů a hájů od dosud nepříliš známého vývojářského uskupení Ferencsoft, který možná někdo bude znát díky jednoduché hříčce Radiator (vydané v minirecenzích na PH). Hry Ferencsoftu jsou tvořeny za pomocí nástroje Game Maker. Tento prográmek sloužící ke snadné výrobě her mnoho programátorů z freeherní vývojářské branže odsuzuje a mnoho lidiček na něj naopak nedá dopustit.

Autor:


Nejčtenější

Žádný milovník vláčků by si neměl nechat ujít český projekt Mashinky

Mashinky

V českých luzích a hájích se kutí mnoho zajímavých projektů. Jedním z těch nejsledovanějších jsou cenami ověnčené...

RECENZE: První placený přídavek pro český Kingdom Come je rozpačitý

Kingdom Come: Deliverance: From Ashes DLC

Placený přídavek From the Ashes nepřináší nic z toho, proč Kingdom Come tak milujeme. Možnost spravovat vlastní vesnici...RECENZE: Erotický horor Lust for Darkness neděsí ani nevzrušuje

Lust for Darkness

Nezávislá polská hra slibovala kombinaci erotiky a hororu. Krve i nahých lidí je tu sice přehršel, ale přesto je...

Neonacisté verbují děti pomocí Fortnite a Minecraftu

Parodie na Minecraft nazvaná Mein Kraft (Ilustrační obrázek)

Řada populárních online her oblíbených především u mladých hráčů je ideálním prostředím pro náboráře extrémistů.

Saúdská Arábie zakázala desítky videoher, neunikl ani třetí Zaklínač

Zaklínač 3: Divoký hon

Saúdská Arábie zakázala sedmačtyřicet videoher v reakci na sebevraždu dvou dětí. Důvodem je podezření, že sebou nechaly...

Další z rubriky

Kupujete někdy sběratelské edice?

Vývoj počítačových her, jejich obalů a bonusových materiálů

Ne každému stačí krabička se hrou, či jen digitální kód ke stažení. Většina očekávaných her je k sehnání v různých...

Kam kráčí herní průmysl? Letošní E3 naznačila nové trendy

E3 2018

Každoroční herní šílenství s názvem E3 už oficiálně skončilo a před námi jsou teď naopak dva měsíce relativního klidu....

Pět nejočekávanějších her, které vycházejí v červenci

Red Faction Guerrilla Re-Mars-tered edition

Červenec patří v oblasti her k nejslabším měsícům v roce. Přesto jsme si řekli, že zkusíme vybrat pět kousků, které by...Najdete na iDNES.cz