Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Týden na PH - budovatelská strategie ze Slovenska

  12:00aktualizováno  4:27
Budovatelská strategie s příznačným názvem Mesto rozšířila rodinu strategií, ve kterých musí hráč vybudovat prosperující město. Pomalu jsme vás také připravili na zimu povedenou hopsačkou Snowman in Hell.

Hrou týdne je Snowman in Hell, zajímavá a originální arkáda, jejíž nevýhodou je poněkud větší velikost. Máte-li rádi krvavé arkády a japonské mistry bojových umění, měli byste se podívat na Legend of Shadow. Slovenská budovatelská strategie Město navazuje na početnou rodinu svých předchůdců, v roli starosty opět budete mít za úkol vybudovat prosperující město. Posledním tipem je rozsáhlá a povedená námořní simulace Navy Mission, ve které vás čekají souboje na moři i ve vzduchu. 

 

Hra týdneSnowman in Hell - sněhulák těsně před roztátímSnowman in Hell - sněhulák těsně před roztátím
Hodnocení: 7/10

Vskutku kvalitních titulů, u nichž se jsou schopni hráči pobavit, zasmát a ještě navíc divit nad tvůrcovou genialitou je na freeware scéně skutečně poskrovnu. Nápady docházejí, začíná se objevovat daleko více minihříček, u nichž je větší pravděpodobnost, že se hru podaří dotáhnout do finálního stavu a skutečně vydat. O to vřeleji je tedy nutno přijmou hru jako Showman in Hell, kde již její instalační velikost jasně napovídá, že se o žádnou jednoduchou minihříčku na pár minut zábavy rozhodně nejedná. Abyste byli lépe v obraze, jak na tom vlastně nás hlavní hrdina je a jak hodně je jeho situace zoufalá, doporučuji shlédnout vcelku jednoduché, leč účinné a efektní intro, kde se dozvídáte smutný příběh jednoho obyčejného sněhuláka, kterého sužuje strach před přicházejícím létem, když v tu se stane neštěstí a on se zničehonic objeví v pekle.


Burquers Rush - šichta v továrně na hamburgeryBurquers Rush - šichta v továrně na hamburgery
Hodnocení: 6/10

Americký způsob stravování má své těžiště v síti restaurací s rychlým občerstvením. Hamburgery tak paradoxně stojí za ústupem klasických hádanek puzzle ve hrách. Skládání různých barev a dílků je mnohdy zjednodušeno právě na skládání hamburgeru (např. v předělávce BurgerLand). Dnešní Burquers Rush však má spíše než k arkádě blíže k simulátoru provozu restaurace jako v Ore No Ryomi 2. Jakožto zaměstnanec továrny na hamburgery musíte obsluhovat zákazníky, plnit přesně jejich přání, skládat hamburgery z ingrediencí, které si vyberou, a samozřejmě je co nejrychleji dodávat do rukou vyhladovělých čekatelů.

Mario in Worlds Unknown 2: Return of Koopa – je kleštěncův mladší bratr lépe vybaven?Mario in Worlds Unknown 2: Return of Koopa – je kleštěncův mladší bratr lépe vybaven?
Hodnocení: 6/10
Bylo nebylo (spíš nebylo, jestli jste měli to štěstí a první díl nehráli), Mario se namísto „Světa muchomůrek“ ocitl ve „Světech neznámých“. Jelikož se mu tam ale vůbec nelíbilo, pokoušel se z nich dostat. Protože byl členem hnutí Greenpeace a cestu se mu pokoušela překřížit právě roztomilá zvířátka – masožravé rostlinky, želvičky a hnědé šišaté lezoucí neidentifikovatelné formy života – odmítal je zabíjet. Raději je všechny přeskakoval až dohopsal k draku, který ho odmítal pustit. Greenpeace-negreenpeace do draka naládoval pár kulek a zachránil tak princeznu. Zazvonil zvonec a pohádky byl konec – nebo nebyl?

Cannon Belly Man: Werewolf Defence! – dělo místo žaludkuCannon Belly Man: Werewolf Defence! – dělo místo žaludku    
Hodnocení: 6/10

Vypadalo to na obyčejný klidný den. Cannon Belly Man si zrovna užíval klidné chvíle nákupů v obchodě (v takovém co má na dveřích cedulku upozorňující, že vstup mladším 18 let zakázán a zrcadlová skla), když tu náhle, z ničehož nic, začaly dovnitř proudit tisíce vlkodlaků. A nikdo se jich neptal na věk. Cannon Belly Man neměl tušení co chtějí, ale velmi rychle s rozhodl nezjišťovat to a utekl do skladu. Jak brzo zjistil, nebyl to dobrý nápad. Byl v malé místnosti, ze všech stran obklopen zuřivými vlkodlaky. V tu chvíli si uvědomil, že umře. Ale než se tak stane, vezme sebou do horoucích pekel co nejvíc těch chlupatých potvor. 

Tank-Q - vzhůru do bojeTank-Q - vzhůru do boje
Hodnocení: 6/10
Staré dobré frenetické střílečky v mnoha případech neztrácejí své kouzlo i po mnoha a mnoha letech a to i přes to, že jsou před současné tvůrce stavěny daleko vyšší nároky, než tomu bylo kdy předtím. Hra neoplývající působivým technický zpracování, pod nímž se skrývá zajímavý, rozsáhlý a hlavně zábavný koncept, nemá takřka šanci na úspěch či alespoň nezaujme dostatečnou masu hráčů, což je rozhodně škoda. I v dnešní době se však najdou tvůrci, kteří si z toho problému mnoho nedělají a tvoří si stále hry podle svého. Toho je příkladem právě dnešní Tank-Q na první pohled jednoduchá hra, která by možná před několika málo lety byla hitem.

Overgod – léčba neklidemOvergod – léčba neklidem
Hodnocení: 5/10
Jak vám jistě neušlo, Overgod představuje klasickou arénovou střílečku s osmi vesmírnými koráby na prostoru deseti levelů a proto nemá hlubší smysl klást na něj kdovíjaké intelektuální nároky. Nečekejte příběh, rozsáhlé intro, či vysvětlení kde se váš boj odehrává, kdo stojí na čí straně a oč je válka vedena, prostě jen stiskněte control a vzhůru do akce. Tak to má nakonec být. Overgod si přece ani na nic nehraje, v lehkém retrostylu na naše počítače po relativně dlouhé odmlce opět přináší pořádnou várku mimořádně tuhé akce. V čem však tkví onen důvod, proč si jej stáhnou na disk? V preciznosti, řekl bych.

Glug Glug - dobrodružství na dně oceánuGlug Glug - dobrodružství na dně oceánu
Hodnocení: 6/10
Osmdesátá léta byly obrovským rojištěm nezapomenutelných hodnot a to v mnoha oblastech. Vznikala kvalitní muzika, filmy, knihy a objevilo se i mnoho dobrých her a to téměř pro všechny platformy. Že byla produkce her obrovská už v osmdesátých letech se lze přesvědčit i na mnoha softwarových archivech na internetu. Skoro 6000 běžných a přes 1600 textových her lze najít na této adrese, který se zabývá hrami pro počítače ZX Spectrum/Sincalir nebo jejich československý klon Didaktik. Na českém webu www.c64.cz lze zase nalézt více než 1500 her pro Commodore 64 a tento výčet by jistě mohl pokračovat. Navíc games pro zmíněné platformy existuje několikanásobně více a jejich sbírky v archivech bohužel nikdy nebudou kompletní.

Legend of Shadow – cesta za pomstouLegend of Shadow – cesta za pomstou
Hodnocení: 7/10
Remaků klasických osmibitových her je ve freewarovém světě celá řada. Je vždy o něco snazší vybrakovat něčí, klidně i dvacet let starý nápad a postavit na něm „zcela novou“ hru. Klasickým příkladem mohou být variace na téma „raketka letí zleva doprava“ či „běž+zabij+zachraň princeznu.“ A jak už jste již možná z úvodního perexu postřehli, dnes se budeme věnovat hře, jež je vystavena na druhém jmenovaném principu. Příběh je natolik ohraný, že i stokrát přehrávaná kazeta Michala Davida zní lépe. Jste mladý, silný, meč a šurikeny držící a ke všemu odhodlaný samuraj, kterému jacísi zlí hoši unesli jeho vyvolenou. A jelikož nemáte na práci nic důležitějšího, vydáváte se plácnout ony nezbedníky přes prsty. Samozřejmě je nebudete tahat za uši, mnohem účinnější je vaší věrnou katanou vést jeden lineární řez celým korpusem.

Poxie – skákající PacmanPoxie – skákající Pacman
Hodnocení: 6/10
Poxie je zajímavou kombinací klasické skákavé plošinovky libovolného typu a Pacmana. V principu vychází z téměř neznámé hry Panic Vicious. Kdo neviděl, neuvěří, že něco takového může fungovat, ale funguje. V roli již zmiňovaného zeleného Kocoura v botách se snažíte proskákat co největším počtem levelů, které se skládají z různě rozmístěných plošinek, a získat tak co nejvyšší skóre. K úspěšnému zakončení každé úrovně musí kocour sníst všechny potraviny ze všech plošin (ano, jablka, hrušky, nebo i kuřecí stehna zde nahradila ty malé Pacmanovské tečky). To by bylo příliš jednoduché a tak vám život znepříjemňuje hned několik záludností. Zaprvé jsou to všudypřítomné potvůrky. Vypadají jako hnědé kočky, nebo jsou neidentifikovatelného živočišného druhu, ale vždy mají jen jediný cíl. Dohnat vás a kopnut přímo pod ocas. To potom vyjeknete, spadnete a ztratíte drahocenný život. Ty máte, přesto že jste kocour, jen tři. A to je někdy zatraceně málo.

Město - budovatelská strategie od sousedůMěsto - budovatelská strategie od sousedů
Hodnocení: 6/10
Tak trochu naší národní specialitou jsou budovatelské strategie vytvořené pomocí programu Game Maker. Snad díky volnému zdrojovému kódu a návodům jsme se dočkali hned několika zpracování stejného tématu. Jen si vzpomeňte na tak trochu kontroverzní Buduj Vlast!, první nebo druhý díl Starosty. Dnes zde máme další velmi podobnou strategii s názvem Město od slovenského týmu Ecom. Hráč se opět chopí role starosty jakéhosi zárodku města tvořeného pouhou radnicí, ze kterého musí vybudovat fungující komunitu a především splnit sliby dané voličům. V jednotlivých misích v rámci kampaně pokaždé začínáte od píky, vždy pod jinou záminkou (zklamání obyvatel, revoluce, podraz od stranických kolegů). Postupně tak musíte plnit stále složitější úkoly a během určitého počtu let splnit předepsané podmínky: např. vystavět určité množství budov, držet si vysokou míru popularity, nalákat do města obyvatele, vytvořit daný počet pracovních míst atd. 

Navy Mission - akční námořní bitvyNavy Mission - akční námořní bitvy
Hodnocení: 7/10
Širé hladiny oceánu skrývají pro námořnictvo všelijaké nástrahy a není divu, že mariňáci pojímají v armádě velkou porci uznání. Loď není letadlo, jde špatně ovládat, prudké otáčení je prakticky vyloučeno a hlemýždí rychlost také není bojovou výhodou. Když k tomu připočteme možnost napadení raketami, děly nebo letadly, vychází mi, že taková osamocená loď nemá proti přesile žádnou šanci. O to více je ovšem lákavá akční hra z tohoto prostředí a upřímně řečeno Navy Mission je vlastně první námořní simulátor, se kterým jsem se setkal. Pochází z Japonska a vyzkoušíte si v něm, jaké to je, když se osamocený křižník ocitne v nepřátelském sevření.

Funki - výtečná logická hříčkaFunki - výtečná logická hříčka
Hodnocení: 7/10
Funki – jednoduchý a vcelku nic neříkající název, což však rozhodně není na škodu. O to překvapenější bezpochyby budete po zevrubném prozkoumání toho, co pro nás vlastně samotní tvůrci do vcelku malinkého instalačního souboru vtěsnali. Každý milovník logických her rozhodně zajásá, neboť Funki patří nejspíše k jedněm z nejzajímavějších logických her poslední doby – s velkou propracovaností a množstvím levelů se mu může jen málokdo rovnat. Vymyslet v současné chvíli nějaký ten originální logický koncept není ani v nejmenším jednoduché, neboť většina nápadů se již na komerční nebo freeware scéně objevila a současní tvůrci si tak maximálně vezmou trošku od každého a vytvořit z něj chutný mix. Také Funki tedy není nikterak originální, nýbrž šikovně kombinuje prvky z již známých her.

Push DX - se Sokobanem na věčné časyPush DX - se Sokobanem na věčné časy
Hodnocení: 7/10
Mike Archer má prozatím na svém vývojářském triku pětici her. Omezuje se přitom výhradně na logický žánr a předělávky slavných klasik. Push DX je jeho variací na japonského legendárního Sokobana, jehož klony bychom od dob ZX Spectra je stěží spočítali. V roli skladníka se tentokrát představí tučňák, jehož úkolem je posunout všechny barevné bedny na určená místa na podlaze. Vytvořit poutavou předělávkou není snadný úkol, Push DX se ho však chápe za ten správný konec. V nabídce má dvě stovky levelů, které jsou rozděleny do tří skupin. První set Brain Storm se stovkou levelů byl převzat z původní hry pro ZX Spectrum. Pokud jste tedy neměli možnost originál hrát, zde jej najdete.

Autor:


Nejčtenější

KVÍZ: Poznáte nejslavnější herní padouchy?

Call of Duty: WW2 - Zombie Mode

Většina kladných herních hrdinů si je podobná jako vejce vejci. Zato u záporáků se mohou vývojáři daleko více vyřádit,...

Umělá inteligence od Elona Muska už teď poráží profesionály ve hře Dota 2

Organizace OpenAI slaví s vývojem umělé inteligence spoustu úspěchů.

Vývojáři projektu OpenAI, u jehož zrodu stál vizionář Elon Musk, představili umělou inteligenci, která je schopná...Speedrunner dohrál nejtěžší hru loňského roku za 50 minut

Cuphead

Pouhých 50 minut stačilo hráči s přezdívkou TheMexicanRunner k tomu, aby pokořil neskutečně obtížnou skákačku Cuphead....

KOMENTÁŘ: Lezou vám krkem hry pro každého? Nejste sami, ale máte smůlu

Far Cry 5

Při pohledu na herní průmysl vynikne jeden zajímavý rozpor. Velcí vydavatelé se snaží hráčům zprostředkovat herní...

Z uklízení nepořádku a instalace sporáku je nečekaný herní hit

House Flipper

House Flipper je nečekaný prodejní hit letošního roku. Jeho hlavní náplní je přitom uklízení, stěhování nábytku a...

Další z rubriky

V Assassin’s Creed Odyssey nebudete asasínem, ale žoldnéřem bez štítu

Assassin’s Creed Odyssey

Zdánlivě nesmrtelná série Assassin’s Creed letos zavítá do starověkého Řecka, kdy řády templářů a asasínů ještě nebyly...

KVÍZ: Poznáte nejslavnější herní padouchy?

Call of Duty: WW2 - Zombie Mode

Většina kladných herních hrdinů si je podobná jako vejce vejci. Zato u záporáků se mohou vývojáři daleko více vyřádit,...

Které herní resty se chystáte dohnat během prázdnin?

Assassin's Creed Origins

Před námi je z herního hlediska asi nejslabší měsíc v roce, což je ideální příležitost pro dohnání alespoň několika...Najdete na iDNES.cz