Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Týden na PH - česká akce a abstraktní barvičky

  12:00aktualizováno  25. února 11:52
K nejzajímavějším titulům za poslední týden na PH patří skvělá česká letecká akce Nex 43: Kov na kov a originální abstraktní akce Mono, která padne do noty všem umělcům a milovníkům šílených barevných kombinací.

Zatímco nám za okny napadla další kopa sněhu, na Plných Hrách jsme zůstali hezky v teple a nabídli vám dostatek důvodů, jak se zdarma zabavit u vašeho počítače. Mezi patnáctkou uveřejněných her zdarma se nám vyjímečně sešlo několik skvělých titulů, takže nebylo lehké rozhodnout, koho pasovat do pozice pomyslného "krále". Proto vám tentokrát doporučím českého krále: výbornou střílečku Nex43: Kov na kov a zahraniční královnu: originální barevnou abstraktní akci Mono. Pokud jste prošvihli valentýnský svátek všech zamilovaných, můžete vše dohnat alespoň v povedené flashové hříčce Amore, kde budete svádět v roli Amora dohromady zamilované páry. Patříte-li k fanouškům logických her, pak by vám nemělo uniknout druhé pokračování s dobrodruhem Doogleberym, které je tentokrát vyvedeno ve všech třech rozměrech. Zarputilé fanoušky klasiky pak jistě potěší Atlantis. V magazínu jsme vám nabídli druhý díl minirecenzí s hrami Pálí nám to SE, Space Fight a The Had. V podrobném preview se podíváme na připravovanou adventuru Mars Colony. Taktéž si můžete přečíst rozhovor s týmem Sosáci.  

 

 Tennis Antics - tenis jak má býtTennis Antics - tenis jak má být
Tenis je bezesporu velice oblíbeným sportem, ačkoliv nepatří k těm nejlevnějším kratochvílím a kdybyste se mu chtěli věnovat na vrcholové úrovni či alespoň odpočinkově, musíte se připravit na pořádnou investici. Takovýmto problémům se však můžete docela hravě vyhnout. Jak, ptáte se? Není nic jednoduššího než se pohodlně usadit za monitor svého počítače a vyzkoušet nějakou tu komerční tenisovou simulaci či sáhnout po něčem zcela zadarmo. Jako možnou a velice lákavou alternativu vám nabízíme dnešní Tennis Antics. Již ze samotného zpracování, které je notně komiksové, vám může být jasné, že tato hra pravidla "bílého sportu" do puntíku kopírovat nebude. Ovšem bere si z nich to nejlepší a přikrášluje ho několika zjednodušeními, což ve výsledku znamená velice návykové dílko, které chytne a pustí až za hodně dlouhou dobu.

 Shadow Shark! – v hlubinách se žralokem!Shadow Shark! – v hlubinách se žralokem!
Zákony přírody platí všude, nejen na souši, ale i pod vodou. Tím nejzákladnějším a pravděpodobně nejznámějším je ono tvrzení, že přežije jen ten nejsilnější. A když nejsilnější, tak v zásadě ten největší nebo nejchytřejší. Malá rybka v hlubinách oceánu asi velké inteligenční ambice nemá, zato s tou velikostí už je to jinak. Zajisté by se jí líbilo, kdyby patřila ke kolosům mezi rybami a mohla se neohroženě potulovat ve slaných vodách. K tomu ale potřebuje hodně jíst a vyhýbat se nepřátelským rybkám, které by se také rády najedly. A právě tento úkol se naše rybka rozhodla svěřit Vám. Celou hru Vás tedy provází jediný úkol. Sežrat co nejvíce ryb, aby Váš šupinatý svěřenec vyrostl a Vy jste získali co největší počet bodů. Samozřejmě, nemůžete se vrhnout hned na první rybu, kterou uvidíte. Je nutné pečlivě zvážit, jestli náhodou není příliš velké sousto, pro zatím malou rybku. A to myslím doslovně.

 Urban Joe: Episode 1 - invaze mimozemšťanůUrban Joe: Episode 1 - invaze mimozemšťanů
Dost možná se pohledem na okolní obrázky zhrozíte a Urban Joe automaticky odsoudíte jakožto průměrnou hopsačku, kterých jsme zde již měli několik desítek. Joe sice pravděpodobně natolik charismatický jako jeho kolega Mario nebude, nicméně jistý šarm mu bezpochyby upřít nelze. Vždyť není se co divit, na svědomí jej totiž mají zkušení zahraničtí vývojáři skrývající se pod názvem GASPOP Software. V případě, že vám tento pojem nic neříká, pak myslím stačí jen připomenou, že se jedná o tvůrce výtečného Pleurghburg: Dark Ages či taktéž vydařeného Calsoon 2. Pohledem na žánrové zařazení obou dvou vám musí být jasné, že Urban Joe je jakousi drobnější odchylkou – a nutno dodat že relativně povedenou. Urban Joe: Episode 1. Ačkoliv má vývojový tým na kontě již dvě dosti nadprůměrné adventury, příběhová část dnešní hopsačky mnoho originality rozhodně nepobrala.

 High Noon - Divoký Západ na PCHigh Noon - Divoký Západ na PC
Svět divokého západu mě nikdy příliš nerajcoval, přesto jsem mu neunikl. Otec miloval kovbojky a filmy plné indiánů a tak jsem musel otci, i když jsem "wildwestu" neholdoval, nahrávat na video vše, kde proběhl indián nebo cokoliv s koltem u pasu a tvářící se jako správný cowboy. K recenzi dnešní hry jsem proto přistupoval s různorodými pocity. Úsměv na tváři mi držel snad jen fakt, že jsem si nedávno na internetu ve škole prohlížel fotky krasotinek zasazených právě do světa divokého západu, ale o tom tahle recenze ani zdaleka není. Je spíše o tom, že divoký západ byl drsný a o tom, že člověk byl vždy dravec, kterému ani zdaleka nebylo cizí oddělat jinou živou bytost. Hign Noon je předělávka klasiky. Původní stejnojmennou gamesu vytvořil v roce 1984 Ocean, ale byl to jen remake podobné hry od společnosti Midway z roku 1975, která nesla název Gun Fight. High Noon se však stal mnohem známější, proto také většina remaků Gun Fightu a High Noonu nese název po tom mladším.

Doogleberry 2 – archeologovo logické dobrodružství Doogleberry 2 – archeologovo logické dobrodružství
V poslední době jsem už začínal trpět depresemi, neboť jsem už dlouho nenarazil na žádného povedeného zástupce mého oblíbeného žánru – logických her. Dnes se však všechno obrátilo a já vám mohu nabídnout kvalitně zpracovaný projekt sdružení nezávislých vývojářů Acoders s poněkud dlouhým názvem Another FINE MESS you got me into Doogleberry! Číslovka dvě popřípadě slovíčko „another“ v úplném názvu dává tušit, že nejde o první zpracování. Tím byla hra s neméně podivným názvem MisAdventures of Sir Randolph Doogleberry, British Explorer. Byla vydána počátkem minulého roku, tedy více než s ročním zpožděním od dnešního pokračování. Britský dobrodruh Sir Randolph Doogleberry v ní sice řešil podobné trable, ale ještě ve dvou rozměrech. Druhé pokračování je již trojrozměrné a doznalo po technické stránce mnoha vylepšení.

Brick Over Islands - Sokoban trochu jinak Brick Over Islands - Sokoban trochu jinak
Jednou za vskutku předlouhou dobu se na scéně komerční či spíše té nezávislé objeví hra, která se nesmazatelně zapíše do dějin herního průmyslu. Na svědomí takovéto počiny mají zpravidla geniální vývojáři, kteří dost možná až do samotného vydání netuší, jakouže to chutnou a velice dobře hratelnou esenci vlastně namíchali. Zářným příkladem budiž hry jako Arkanoid či třeba právě Sokoban. S ním jsme se již od doby, kdy poprvé spatřil světlo světa, setkali opravdu mnohokrát. Brick Over Islands je dalším víceméně povedeným přepracováním s několika zajímavými a velice svěžími obměnami. Bojíte-li se, že vám tato hra nenabídne příliš zábavy a bude se jednat pouze o stařičkého Sokobana přetaženého přes kopírák, pak vás musím uklidnit. Brick Over Islands totiž sestává s celé třicítky zajímavých levelů, které by vás neměly hned tak omrzet.

Mono – abstraktní akce Mono – abstraktní akce
Mono je po všech stránkách opravdu netradiční hra. Snad nejblíže má k Asteroids. Také střílíte do velkých objektů, které se rozpadají na menší a menší. Ale tím podobnost končí. Zatímco Asteroids jsou striktně konkrétní co se zpracování týče, ve hře Mono není konkrétní téměř nic. A hlavní roli hrají barvy, což je záležitost naprosto abstraktní. O co že vlastně jde? Problém před který jste postaveni je jednoduchý. Vyberte si podkladovou barvu, buď černou, nebo bílou, a přebarvěte jí na opačnou. Nástrojem který vám k tomu poslouží je alternativa kosmické lodi právě v Asteroidech. Zde je, jak jinak, symbolizovaná jen velmi zjednodušeně kolečkem s hlavní. S touto „lodí“ se pohybujete po obrazovce a střílíte do velkých různobarevných koulí, které vlétávají na herní plochu zpoza okrajů.

Arena Runner - když nepřítel je rychlejší než myšlenka Arena Runner - když nepřítel je rychlejší než myšlenka
K úspěchu v akčních hrách stačí dobrý postřeh a rychlé reflexy. Pokud se chcete v Arena Runner prokousat alespoň několika koly, budete potřebovat obě zmiňované vlastnosti v množství větším než velkém. Mimo spoustu akce si užijete i arkádové prvky a bez logiky a strategie toho taktéž příliš nedokážete, jde tedy o vyloženě multižánrovou věcičku. Na svědomí ji má společnost nezávislých vývojářů Acoders. Pokud vám tento název něco říká, vězte, že minulý rok pořádali vývojářskou soutěž z níž vzešly pecky jako A Time to Warp nebo Stop Clock Drop. Herní plocha je rozdělena na čtverečky. Většina z nich je prázdná, některé jsou vyplněny kolečky, ale nebojte, piškvorky dnes hrát nebudete. Za to se do sytosti vyjezdíte v malé žluté raketce, s níž se můžete libovolně pohybovat po ploše – tedy s vyjímkou betonových čtverečků, které tvoří překážky.

Nex43: Kov na kov – vynikající česká akce Nex43: Kov na kov – vynikající česká akce
V uplynulém roce se na české freewarové scéně objevilo hned několik výborných akcí. Rok 2005 je teprve v plenkách a na stole máme akci, která vybočuje z řady a o které mohou říct, že byste ji rozhodně neměli minout. Vzpomínáte si na povedenou arkádu Bubliny, jež byla vydána teprve koncem minulého roku a autoři vydali původně komerční titul jako freeware? Nakonec se neztratila ani při vyhlašování nejlepší freewarovky roku. Ještě zajímavější příběh stojí i za dnešní hrou Nex43. Vznikla již v roce 2001 a autoři na ni nějak pozapomněli. Naštěstí se jim paměť vrátila a upozornili na ni v našem lokačním systému :-). Byla by škoda, kdyby zapadla prachem, neboť i přes zub času je stále perfektně hratelná a svým technickým zpracováním za těmi současnými příliš nepokulhává. Navíc v ní najdeme prvky, jež jsou i na dnešní poměry ojedinělé a činí z Nex43 privilegovaný kousek. Dost ale chvály, pojďme si hrát…

Atlantis – zachraňte tajemnou Atlantidu! Atlantis – zachraňte tajemnou Atlantidu!
Záhadný kontinent, země opředená tajemstvími, vyspělá (a možná i mimozemská) kultura – tak je popisována Atlantida, ztracený ostrovní ráj. Stejně jako ufouni se stala nekončící inspirací pro všechny autory SCI-FI a fantasy. Dnešní hra se jí inspiruje, ale netěšte se na odhalování jejích tajemství v žánru adventur, ale na akční strategii, pro které se v angličtině vžil název „defend your base“, tedy braň svou základnu. V těchto hrách se obvykle stavíte proti velké přesile nepřátelských jednotek a musíte se ubránit nepřátelským nájezdům. I toto jednoduché téma však bylo na poli freewarovek rozmanitě zpracováno, jedním z posledních originálních dílek na Plných Hrách byla ruská, krví nasátá řežba Modern War 2: Red Star. Dnešní Atlantis se však drží zakladatele tohoto žánru Planet Defender od Atari. Shodou náhod jsem včera hrál jinou „defend your base“ hru, ale pořád jsem se nemohl rozhodnout, zda je dost kvalitní pro recenzi. Jakmile se mi ale dostal do rukou Atlantis, nemusel jsem váhat ani chvilku.

 Space Harrier VGL – svižná akceSpace Harrier VGL – svižná akce
Hledat u hry Space Harrier jakýkoli příběh, nebo jen úvod, by bylo ztrátou času. Hra z dob Segy nic takového nemá. Proč také, když je to čistokrevná akce. Původní verze hry z roku 1985 byla přelomová. Byla to jedna z prvních her, kde bylo použito zvětšujících se dvourozměrných objektů k vytvoření iluze ubíhající 3D krajiny. Tento princip se uchytil a dnes ho můžeme nalézt například u java her. Space Harrier je vzorová střílečka ze staré školy. Po spuštění máte možnost nastavit několik parametrů týkajících se převážně grafiky a ovlivnit tak běh na starších a méně výkonných strojích. Poté již následuje samotná hra. Čekat od takto letité hry nějaké intro by bylo pošetilé. Kochat se můžete maximálně logem firmy Sega. Po této krátké reklamní vsuvce se objeví úvodní obrazovka, jakási alternativa „insert coin“, kde jedinou možnou volbou je stisknutí klávesy enter.

Bikini Blocks - tetris s poodhalenými kráskami Bikini Blocks - tetris s poodhalenými kráskami
V poslední době jsem si vzal do zaměřovače předělávky starších klasik, jako kupříkladu MarioXP, NeverNoid či Block Out ME. Ve všech případech se jedná o hry, které stály na počátcích herního průmyslu a za jejich zrodem mnohdy stály maniaci, drtící své pomalé mašiny ve starých garážích... Díky bohu tyto hry nebyly zapomenuty a těší se obrovské oblibě ve formě stovek remaků a klonů, které se pyšní stále častěji lepším zpracováním, či inovativními nápady. Dnes jsem se zaměřil na tradiční tetris, který je mimo jiné okořeněn postupným odhalováním krásných dívčin, oblečených pouze do bikin. Stojí však tato hra za to? Bikini BlocksUž po spuštění hry poznáme, že ano. Příjemně navržené menu nenabízí sice stovky předvoleb, avšak nejsou nutné. Můžete se vydat rovnou do prvního kola, které nabízí první dívčinu. K tomu, abyste se na ni mohli podívat potřebujete zbourat celkem dvanáct horizontálních linií, postavených z kostek, které vám hra postupně přiděluje.

Amore - ach ta láska nebeská! Amore - ach ta láska nebeská!
Stejně jako je symbolem Vánoc Ježíšek a dárky, patří k lásce neodmyslitelně okřídlený bůžek Amor a srdíčka. A protože Valentýn byl teprve přednedávnem, nabízíme vám nyní tuto hru, která je pro svátek všech zamilovaných jako stvořená. Pokud jste tedy své drahé polovičce nebo tajné lásce nedali svou náklonnost dostatečně najevo, můžete ji alespoň teď na chvilku pustit k monitoru, ať si zahraje dnešní plnou hru. Čas od času vám na našem serveru představíme nějakou hru vytvořenou pomocí technologie Flash. Ani dnes tomu není jinak a Amore si nese všechny atributy, díky kterým se hry postavené na této technologii derou stále více kupředu. Může za to nejen stále se rozmáhající rychlý internet a jednoduchost spuštění bez nutné instalace, ale také hezká kreslená grafika a originalita, kterou autoři do svých her vkládají místo času, který by jinak museli investovat do vytváření vlastního enginu.

Zosso Bowling – hodně akční kuželky! Zosso Bowling – hodně akční kuželky!
Ve většině bowlingů, které si můžete na počítači zahrát, je vždycky důležité správně mířit a odhadnout rychlost, jakou má být koule hozena na dráhu. Ti lepší hráči ještě vymýšlí, jakou dát nejlepší „faleš“, či jak to udělat, aby se kuželky poshazovaly navzájem. Pokud tohle všechno zvládáte na jedničku, vězte, že v dnešní hře Vám to bude úplně k ničemu. Zde totiž vůbec o nějakou přesnost nejde, to na co Zosso Bowling sází je hlavně pořádná akce a nekončící zábava. A nutno říci, že tahle sázka autorům docela vyšla! Každou správnou arkádovou akci provází jednoduché ovládání – ani zde tomu není jinak. Vystačíte si s jedinou klávesou (konkrétně se jedná o mezerník) a zbytek obstará myš. Po spuštění hry Vás pravděpodobně překvapí, že na dráze stojí, kromě klasicky srovnaných deseti kuželek, ještě dvě po stranách dráhy. Tyhle kuželky jsou pěkné potvory, protože se v průběhu hry svižně přibližují směrem k Vám.

Hero of Ruin - tankový prapor po japonsku Hero of Ruin - tankový prapor po japonsku
Nevím, zda obrovská vzdálenost Japonska od Evropy a Spojených států působí jako sítko, ale každopádně se na tyto kontinenty dostávají jen povedené freewarové tituly, kterým nechybí obrovská chytlavost a ve většině případů také originální a vizuálně povedené zpracování. Dnešní hra pochází také ze země vycházejícího slunce a i když na první pohled na vás grafika příliš nezapůsobí, vše vynahradí svou hratelností a překvapivě kvalitní umělou inteligencí. Hero of Ruin se nese ve stylu klasických vesmírných stříleček Space Invaders, přesto tento koncept silně inovuje. Nesetkáte se se skrolujícím pozadí a jednostranně útočícími nepřáteli. Bojujete na čtvercové obrazovce, která je rozčleněna zídkami a překážkami, takže připomíná klasický logický rychlík Pacman. Některé překážky jsou tvořeny dřevěnými bednami, které je možné zničit a uvolnit si tak cestu, jiné jsou nerozbitné zdi, které vám poslouží jako kryt.

Autor:


Nejčtenější

Žádný milovník vláčků by si neměl nechat ujít český projekt Mashinky

Mashinky

V českých luzích a hájích se kutí mnoho zajímavých projektů. Jedním z těch nejsledovanějších jsou cenami ověnčené...

RECENZE: První placený přídavek pro český Kingdom Come je rozpačitý

Kingdom Come: Deliverance: From Ashes DLC

Placený přídavek From the Ashes nepřináší nic z toho, proč Kingdom Come tak milujeme. Možnost spravovat vlastní vesnici...RECENZE: Erotický horor Lust for Darkness neděsí ani nevzrušuje

Lust for Darkness

Nezávislá polská hra slibovala kombinaci erotiky a hororu. Krve i nahých lidí je tu sice přehršel, ale přesto je...

Neonacisté verbují děti pomocí Fortnite a Minecraftu

Parodie na Minecraft nazvaná Mein Kraft (Ilustrační obrázek)

Řada populárních online her oblíbených především u mladých hráčů je ideálním prostředím pro náboráře extrémistů.

Saúdská Arábie zakázala desítky videoher, neunikl ani třetí Zaklínač

Zaklínač 3: Divoký hon

Saúdská Arábie zakázala sedmačtyřicet videoher v reakci na sebevraždu dvou dětí. Důvodem je podezření, že sebou nechaly...

Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Lezou vám krkem hry pro každého? Nejste sami, ale máte smůlu

Far Cry 5

Při pohledu na herní průmysl vynikne jeden zajímavý rozpor. Velcí vydavatelé se snaží hráčům zprostředkovat herní...

Metro: Exodus ukáže Rusko zdecimované jadernou válkou

Metro: Exodus

O herní adaptaci značky Metro neslyší naši čtenáři poprvé. Exodus je přímým pokračováním předchozích dílů Metro: 2033 a...

Kupujete někdy sběratelské edice?

Vývoj počítačových her, jejich obalů a bonusových materiálů

Ne každému stačí krabička se hrou, či jen digitální kód ke stažení. Většina očekávaných her je k sehnání v různých...

Facebook OSVĚDČENO: Výlety, které zabaví děti a neunaví rodiče
Facebook OSVĚDČENO: Výlety, které zabaví děti a neunaví rodiče

Zavřené školky a letní prázdniny si žádají jediné – vyrazit na nezapomenutelný rodinný výlet, zabavit děti a neunavit rodiče. Jaké jsou naše tipy na výlety po Čechách?Najdete na iDNES.cz