Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Týden na PH - dá si někdo bulvu?

  12:01aktualizováno  3:17
Independent Games Festival tradičně představí celou řadu game-designově exotických kousků. Hlavním hrdinou Ocular Ink je oční bulva. Očičko žije poklidně ve vesnici s dalšími zrakovými orgány, když je přepadnou zlí nepřátelé, vesnici vyplení a zmizí.

V uplynulém týdnu jsme vám představili dvě nezávislé hry, které mají nejen výborné zpracování, ale oplývají též notnou dávkou originality. Sea of Chaos pochází od studentů Digipenu, jedné z mála univerzit, kde se studenti věnují výhradně tvorbě her. Není proto divu, že jejich projekty mezi ostatními freeware tituly často vyčuhují jako lípa uprostřed širého pole. Ocular Ink se pro změnu zúčastnil letošního ročníku Independent Game Festival, což je již samo o sobě zárukou kvality. Mezi dalšími hrami byste neměli minout nový počin Fallen Angels Industries s názvem Dr. Doc a zběsilou akci Non-stop Action Hero.  

 

Hra týdneSea of Chaos - fantastická pirátská akceSea of Chaos - fantastická pirátská akce
Hodnocení: 9/10

Zlatý DigiPen. Nebýt této redmondské fakulty zaměřené na herní vývojářství, spousta velmi chytlavých a skvěle zpracovaných freewarovek by vůbec nespatřila světlo světa. Patří mezi ně i čertsvá novinka, námořní akce Sea of Chaos, jež do šesti misí rozprostírá archetypální příběh a fantastickou hratelnost velkolepých bitev mezi obchodními, pirátskými, vikingskými i jinými loděmi. Sea of Chaos se přitom řídí jediným pravidlem: adrenalin na prvním místě. Realismus pohybu po moři jde proto stranou - a je to ku prospěchu věci. Hlavním hrdinou Sea of Chaos je - překvapivě - kapitán Chaos. Na začátku se mu dostane rychlého výcviku, načež se vrhne do víru oceánského dobrodružství. Většina misí mu dává pod kontrolu jednu loď, ovšem v globálnější bojové situaci. Za příklad poslouží hned ta první: ostrov, kde sídlí, napadnou za úsvitu nepřátelé.


The Rustic Classics - chcete klasiku v jednom balíku?The Rustic Classics - chcete klasiku v jednom balíku?
Hodnocení: 5/10

Existují lidé, kteří mají rádi především nové, dokonalejší a lepší technologie a s nimi související programy, hry a operační systémy. A pak je poměrně početná skupinka lidiček, kteří nostalgicky vzpomínají na doby dávno minulé, kdy se po obrazovkách osmibitových počítačů proháněla pixelovatá stvoření po pixelovatém prostředí a likvidovala jiná jim podobná stvoření. Ač se to dnes mnoha lidem může zdát divné, tak tyto jednoduché gamesky byly většinou velmi návykové a tak není divu, že dodnes vznikají jejich předělávky. Dnes vám nepřinášíme remake jedné hry, nýbrž kolekci klonů různých games řazených mezi klasiku a to vše v jednom jediném balíku. Celý tento komplet určený pro operační systém MS Dos nese název "The Rustic Classics" a stojí za ním Phil Hassey z Imitation Pickles.

Stickman Escape - arkáda s prvky RPGStickman Escape - arkáda s prvky RPG
Hodnocení: 6/10
Grafická stránka hry nemusí být ani zdaleka odrazem kvality a propracovanosti dílka, na nějž momentálně upíráme zrak. O tom jsme se mohli přesvědčit ji mnohokrát, kdy se pod nezajímavou skořápkou nacházel až nečekaně chutný kousek. Platí to však také naopak, kdy grafické pozlátko nemusí být automaticky předzvěstí kvalitní hříčky – vždyť na nezávislé scéně lze nalézt celou kopu příkladů, kdy dobře vypadající hra neznamenala skvěle hratelný kousek. Stačí pouhý pohled na okolo rozmístěné obrázky a bude vám okamžitě jasné, proč danou věc natolik rozebírám. Na první pohled totiž Stickman Escape jasně evokuje případ tuctové hopsačky, vytvořené za pomocí nizozemského prográmku gamemaker, které ještě navíc neoplývají svou vlastní grafikou a jednotlivé prvky jsou vykradeny z jiných podobných her. 

Non-stop Action Hero - akce do morku kostíNon-stop Action Hero - akce do morku kostí
Hodnocení: 6/10

Že už jste dlouho nehráli nějakou zběsilou akci? Nějakou, kde není nouze o potoky krve, hromadu munice a ještě větší hromadu mrtvol? Pak pokračujte ve čtení, protože Non-stop Action Hero plně dostává svému názvu. Po odehrání několika levelů mi na mysli vyvstal obrázek filmu Commando s Arnoldem Schwarzeneggerem. Stejně jako u něj si někteří poklepou na čelo nad hloupým zástupem mrtvol a jiní budou na vše pohlížet především jako na jednoduchou zábavu. Stejně byste měli přistupovat i k dnešní hře, ostatně udělal to i autor, když sám sebe zařadil mezi jednu z celkem 1200 obětí, které zde můžete „ulovit“. Hra je členěna na deset levelů, ve kterých čekejte 120 vln nepřátel. Pokud vám to připomíná vesmírnou střílečku, pak vězte, že nejste daleko od pravdy.

Ocular Ink - epické dobrodružství oční bulvyOcular Ink - epické dobrodružství oční bulvy 
Hodnocení: 9/10
Nezávislá scéna je podhoubím originality, inovativních herních konceptů, nevídaných systémů, či alespoň výjimečné stylizace. Kdo nevěří, ať tam běží - vhodnou potvrzující pečetí je i novinka Ocular Ink. Jedná se o soutěžní příspěvek do hlavní kategorie na IGF 2005. Independent Games Festival tradičně představí celou řadu game-designově exotických kousků, přesto už nyní lze říci, že Ocular Ink i mezi nimi bude vynikat. Hlavním hrdinou je oční bulva. Je to divné, přesto si člověk brzy na obrázek kutálejícího se očička zvykne. Očičko žije poklidně ve vesnici s dalšími zrakovými orgány, když je přepadnou zlí nepřátelé, vesnici vyplení a zmizí neznámo kam. Logickou odpovědí na násilí je vydat se na cestu pomsty. Ta není ale ani v nejmenším krátká - obnášení procházení mnoha různorodých lokací a zajímavě zpracované boje. 

Nannoid - 23 levelů v jednom klonuNannoid - 23 levelů v jednom klonu
Hodnocení: 6/10
Pokud by se našel někdo, kdo absolutně netuší, o co v Arkanoidu nebo Breakoutu jde, vysvětlím - ovládáte pálku a usměrňujete s ní pohyb poletujícího míčku tak, aby jste s ním zničili zeď složenou z cihel. Kdykoliv se totiž dotkne míček cihly, cihla zmizí. Nečekejte však od gamesy něco převratného nebo dokonce nějaké velké inovace, na to autoři prostě zapomněli. Nannoid nabízí hráčům vše, co lze čekat od běžného remaku původního Arkanoidu. Běžný míček, zdi, cihly, běžné prémie a k tomu ještě pohybující se potvůrky nebo objekty znepříjemňující vám vaše pinkání věčným pletením se po hrací ploše (i to lze nalézt v původním Arkanoidu od Taito z roku 1986). Na druhou stranu je ale všechno pěkně vyvedeno - příjemná grafika, zvuky a zřejmě i dobrý coding, protože se mi hra vůbec nesekala a běhala plynule.

Dr.Doc - smíchejte správné lektvaryDr.Doc - smíchejte správné lektvary
Hodnocení: 7/10
Těm, kdož alespoň občas zavítají zde na PlnéHry a prohlíží si námi publikovaná dílka myslím netřeba představovat zahraniční studio jménem Fallen Angel Industries. Na svém kontě mají kupříkladu povedené Commando nebo nedávno vydanou rozhodně zajímavou hru nesoucí název A Game with a Kitty. Nejnovější počin pak je právě Dr.Doc. Jeho prostřednictvím se podíváme na skok do žánru RPG přesněji těch přehledných, shora viděných a ne tak úplně klasických. Převtělíme se tedy již klasicky do jednoho vcelku obyčejného hrdiny, na něhož však čeká neobyčejné dobrodružství. Jak si všimnete hned na první pohled, nějakým obrovským rozlišením se rozhodně hra pyšnit nemůže. 

Speed Thrasher - skateboardový pirát silnicSpeed Thrasher - skateboardový pirát silnic
Hodnocení: 6/10
Zak McThrasher je pro někoho vandal, pro jiného hrdina. V oblibě ho rozhodně nemá místní policejní šerif, který se všemožně snaží učinit přítrž jeho skejťáckým nájezdům. Než jej však většinou dožene, poničí Zak nejedno auto a často uprchne až do klidných vod sousedního policejního okrsku. Dnes se o to pokusí znovu a bude záležet jen na vaší šikovnosti, jak se mu bude dařit a kolik bodů za svou šílenou jízdu získá. Speed Thrasher je svým duchem závodní hra, protože v ní ovládáte vůz, jenž za sebou táhne na laně našeho skateboardistu. Lano se pravidelně vychyluje do stran jako kyvadlo a vy se snažíte jet vždy tak, aby se mohl skateboardista sklouznout po střechách kolemjedoucích aut či svodidel.
Další pokrok u Dostihů 2005
Logika Atomos 2 zmražena
OMILA se o něco opozdí
Space Merchants: Conquerors finišují
Vyzkoušejte logiku Mackac
Cardhalia je hotova + nášup obrázků
Patch na Billiard Simulator


PlnéHry.cz - přes 2500 her zdarma!

Autor:


Témata: Loď

Nejčtenější

KVÍZ: Poznáte nejslavnější herní padouchy?

Call of Duty: WW2 - Zombie Mode

Většina kladných herních hrdinů si je podobná jako vejce vejci. Zato u záporáků se mohou vývojáři daleko více vyřádit,...

Umělá inteligence od Elona Muska už teď poráží profesionály ve hře Dota 2

Organizace OpenAI slaví s vývojem umělé inteligence spoustu úspěchů.

Vývojáři projektu OpenAI, u jehož zrodu stál vizionář Elon Musk, představili umělou inteligenci, která je schopná...Speedrunner dohrál nejtěžší hru loňského roku za 50 minut

Cuphead

Pouhých 50 minut stačilo hráči s přezdívkou TheMexicanRunner k tomu, aby pokořil neskutečně obtížnou skákačku Cuphead....

KOMENTÁŘ: Lezou vám krkem hry pro každého? Nejste sami, ale máte smůlu

Far Cry 5

Při pohledu na herní průmysl vynikne jeden zajímavý rozpor. Velcí vydavatelé se snaží hráčům zprostředkovat herní...

RECENZE: Erotický horor Lust for Darkness neděsí ani nevzrušuje

Lust for Darkness

Nezávislá polská hra slibovala kombinaci erotiky a hororu. Krve i nahých lidí je tu sice přehršel, ale přesto je...

Další z rubriky

Pět nejočekávanějších her, které vycházejí v červenci

Red Faction Guerrilla Re-Mars-tered edition

Červenec patří v oblasti her k nejslabším měsícům v roce. Přesto jsme si řekli, že zkusíme vybrat pět kousků, které by...

Zaostřeno na fenomenální ukázku The Last of Us: Part II

The Last of Us: Part II

The Last of Us: Part II patřila na letošní herní akci E3 k nejdiskutovanějším hrám výstavy. Studio Naughty Dog hru...

Které herní resty se chystáte dohnat během prázdnin?

Assassin's Creed Origins

Před námi je z herního hlediska asi nejslabší měsíc v roce, což je ideální příležitost pro dohnání alespoň několika...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz