Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Týden na PH - dá si někdo pizzu?

  12:00aktualizováno  3:32
Čísník, ten tvrdý chleba má. A což teprve, když se jedná o kuchaře a obsluhu v pizzerii v jednom. A právě do podobné situace se převtělíte, abyste se pokusili na vlastní pěst zvládnout špičku v jedné menší pizzerii.

Hra týdnePizza Parlor - obsluhou v pizzeriiPizza Parlor - obsluhou v pizzerii
Hodnocení: 7/10

Značně stereotypní práce za pultem a to jak v obchodním domě či jako servírka, kuchař v hospodě asi nepatří mezi nejrozšířenější sny většiny mladých, ačkoliv jako letní brigáda jsou podrobné povolání příjemným zpestřením. Ač by si možná mnozí řekli, že u takového pracovníka v pizzerii je to jiné a my vám na Pizza Parlor ukážeme proč. Pizza Parlor je vlastně takovou jídelní simulací, která si bere za cíl zachytit práci zaměstnance pizzerie. Koncepčně se nejedná o nic neotřelého, stačí zavzpomínat na Dinner Dashe, na němž ostatně tato hra staví a to víceméně úspěšně. Na vás tak čeká desítka poměrně obtížných levelů, v nichž máte za úkol jediné - uspokojovat potřeby vašich návštěvníků. 


Webetiser Puzzles - kampak patříš, puzzlíku?Webetiser Puzzles - kampak patříš, puzzlíku?
Hodnocení: 7/10

U některých klasických deskových her bychom mohli dlouze polemizovat, zda je má vůbec smysl převádět do podoby počítačové hry. Jedním z horkých kandidátů k těmto diskusím je jistě i puzzle. Vzdáváme se možnosti si každý dílek osahat či otočit; navíc se připravujeme o zničující pocity, kdy si rvete vlasy na hlavě nad ztrátou nějakého dílku a zuřivě pak prohrabáváte obsah sáčku vysavače. Na druhou stranu v našem případě za puzzle nic nezaplatíte a Webetiser je důkazem, že jej lze hodnověrně nasimulovat. Před časem jsme vám nabídli minihru od Špidla Software Puzzle k tradičním českým pohádkám. Pokud jste si ji stáhli, pak vám budou Webetiser Puzzles připadat povědomá. Není vlastně divu, protože jde především o puzzle engine, jenž slouží k vytváření puzzle.

Tank X Q5 - osvoboďte svět s tankemTank X Q5 - osvoboďte svět s tankem
Hodnocení: 7/10

Tank X Q5 je pátou hrou týmu Nifflheim Software (neplést s "věčnou" strategií Nieflheim :-)). Autoři slibují přímočarou tankovou trojrozměrnou bitvu, ale podle uveřejněných obrázků jsem k ní přistupoval s jistou dávkou nedůvěry. Předně za to může rozmach nedodělaných her v Game Makeru, kde se na rozsáhlé ploše těžkopádně škádlilo několik strašlivě otexturovaných krabic a ihned z toho byla 3D akce. Tank X Q5 se tak na screenshotech tváří také, ale již během tutoriálu mě dokázal přesvědčit, že své kvality opravdu má. Samotný tank je sice geometricky přesnou, ale nevzhlednou krabičkou, leč jeho možnosti jsou poměrně široké. 

Element Wars - originální arkádaElement Wars - originální arkáda    
Hodnocení: 6/10

Čas od času vyjde mimo tuctu skákaček bez invence také nějaká originální hra. Ne každý hráč je příznivcem neustále nových nápadů herních tvůrců, takže je mnohdy ošidné, pouštět se do něčeho nového a neprobádaného. Když se však dílo povede, dokáže zaujmout. A jak na tom je tedy Element Wars? Ovládáte vesmír, ve kterém se samovolně potulují tři typy kuliček. Tyto kuličky představují tři rozdílné elementy. Modrá je voda, zelená země a červená představuje oheň. Elementy se ve vesmíru pohybují náhodně, přilétávají a zase odlétávají. Každý element má schopnost ničit kuličky jiného elementu. Například zelený element země dokáže při srážce zničit modrý element vody, ale v souboji s červeným ohněm nemá šanci. Koncept je tedy velmi podobný stylu kámen, nůžky, papír.

Cultivation - vstávej semínko, holala!Cultivation - vstávej semínko, holala!  
Hodnocení: 8/10

Když jsem poprvé spustil Cultivation, nestačil jsem se divit. Aniž bych cokoliv udělal, kolem mě se hemžily malé potvůrky, rozrůstala se ďábelská vegetace, která dávala tušit, že za ní nestojí žádné předem dané grafické ztvárnění. A pak jsem z ničeho nic zemřel... Rád dávám na první dojem, a po postupném pronikání do tajů hry se mi potvrdilo, že se zástup originálních freewareovek rozšíří o nového člena. Přestože se hra tváří jako strategie, jde především o simulátor, který bych bez mrknutí oka zařadil do kategorie sociálních. Dokáže totiž v hráči vyvolat podobné pocity jako The Sims a bez interakce s dalšími postavičkami budete hrát maximálně několik minut. Komunikace s ostatními má jednoduchá pravidla. Musíte s někým spojit, abyste nebyli osamoceni. Jen tak si zajistíte novou generaci, která vás v případě smrti ochrání od vyhynutí.

Ciel Gris - motýl ve vesmíruCiel Gris - motýl ve vesmíru
Hodnocení: 5/10
Ciel Gris je klasickým představitelem vesmírné střílečky. Co do konceptu nepřekvapí, ale některé detailní změny oproti jiným shooterům můžeme pozorovat. V závěru jde však jako vždy o sestřelování nepřátel a snaze dostat se do co nejvyššího levelu. První věc, která vás překvapí, je tvar vaší vesmírné lodi. Nebudete řídit žádnou futuristickou raketu, jak jste možná byli zvyklí z jiných vesmírných stříleček, nýbrž usednete do lodi ve tvaru motýla. Tím se však nenechte rozhodit, jinak vše zůstává při starém. Váš motýl je vyzbrojen kanónem a to hned dvojího druhu. Jeden střílí klasicky dopředu, ale také můžete využít kanón na zádi motýla a střílet dozadu. Tento kanón se vám bude hodit, pokud se k vám některý z nepřátel přiblíží na příliš malou vzdálenost. Stačí ho obletět a střílet na něj zadním kanónem. Trochu netradiční jsou také nepřátelé. 

Heartland Deluxe - zkoumáme snadno a s humoremHeartland Deluxe - zkoumáme snadno a s humorem
Hodnocení: 7/10
Heartland Deluxe je víceméně jednoduchou záležitostí, pocházející z jedné z již proběhlých soutěží okolo adventurního enginu AGS. Nejedná se o klasickou jednoměsíční "rychlosoutěž" nýbrž kousek nazvaný One Room One Week. Anglicky zdatní již nepochybně tuší oč zde běželo, těm druhým to hned osvětlím. Účastníci měli za úkol v průběhu jednoho týdne dokončit adventuru o pouze jediném pokoji. Heatland Deluxe pak bohužel není vítězným dílkem, ačkoliv měl na nejvyšší příčku jistě slušně našlápnuto, ba co víc, troufám si tvrdit, že skončil těšně pod ním.A pokud si hru zahrajete, sami okamžitě zjistíte proč. Zaprvé je tu výtečná 2D renderovaná grafika. Klidně se přiznám že mezi adventurními dílky dávám většinou přednost spíše 2D zpracování a na renderovanou grafiku jsem víceméně alergická.

Mop of Destiny - s mopem proti stínové hrozběMop of Destiny - s mopem proti stínové hrozbě
Hodnocení: 8/10
Kdybyste podnikli spolu s námi exkurzi do dějin freeware her jako takových, nepochybně byste byli svědky takové směsice rozličných zbraní, mezi nimiž nechybí jak kousky značně brutální, moderní tak i lehce netypické - a k takovým hrám by se nepochybně zařadil i Mop of Destiny. Důvod se pak dozvídáte již v intru, kde se před hlavním hrdinou zjevuje ztělesněné světlo, aby jej pověřilo úkolem. Jak se tento obyčejný uklízeč dozvídá, jeho mop je ve skutečnosti očarovným bojovým nástrojem, kterým se může hravě postavit na odpor invazi stínů a zlikvidovat je díky zisku šestice speciální amuletů k nimž vede opravdu předlouhá cesta. Váš úhlavní nepřátel, čili stín, bude ztělesněn v mnoha podobách. Zpočátku se bude jednat o jednoduché dvounohé nepřátele podobné lidem, jejichž jediné nebezpečí spočívá v tom, že se mohou pohybovat i ve skupinkách což vyžaduje hned několik přesných a rychlých mávnutí mopem.

Knytt - originální atmosférické dobrodružstvíKnytt - originální atmosférické dobrodružství
Hodnocení: 8/10
Když se pod nějakou hrou objeví jméno Nifflas mohou si být všichni bez váhání jisti, že máme co dočiněn s originálním dílkem s neotřelou hratelností. Jen vzpomeňte na zhruba pů roku stará Within the deep forest nad nímž jsme se rozplývali v této recenzi. Ač tomu jméno zprvu nenasvědčuje, Knytt je jeho pokračovatelem. Celé toto miniaturní atmosférické dobrodružství s nepřehlédnutelným rukopisem samotného Nifflase začne jedna malá vesmírná loďka, které našeho hrdinu a unese a po havárii nedobrovolně vysadí v pro něj neznámém prostředí a na němž bude se z něj pochopitelně dostat. Označit Knytt za tuctovou arkádu by bylo prachobyčejným lhaním. Zaprvé byl Knytt oklestěn ode všech akčních a násilnických projevů a sází spíše na atmosféru a příjemné a ničím nerušené hopsání, v němž náš hrdina vyniká.

Chess - jednoduché šachyChess - jednoduché šachy
Hodnocení: 5/10
Šachových her vychází spousta. Od těch úplně nejjednodušších s minimem funkcí a nepřitažlivou grafikou, až po rozsáhlé programy na mnoha CD, které vás učí propracované strategie. Chess se dá zařadit spíše do první kategorie, i když se z ní vymyká vizuální stránkou. Už podle velikosti archívu je jasné, že o výukový program s obrovským množstvím funkcí nepůjde. Dokonce v Chess nenajdete funkce prakticky žádné. Jedinou vaší možností je zvolit si jednu ze tří obtížností, jestli chcete hrát proti počítači nebo s kamarádem na jednom počítači, barvu figurek, a poté už nemůžete dělat nic jiného, než hrát. A to je škoda, protože alespoň označení šachovnice by se určitě hodilo. Nepřítomna je možnost nápovědy, vrácení tahu, textový zápis s historií tahů, a dokonce i časomíra.

BItruders - nejlepší klon Space Invaders?BItruders - nejlepší klon Space Invaders?
Hodnocení: 8/10
Space Invaders se řadí mezi jedny z nejstarších herních klasik vůbec, které si již před mnoha lety užívaly tisíce mladistvých třeba i na herních automatech a stařičkých herních konzolí. Myšlenka jednoduchých frenetických vesmírných soubojů se pak zachovala i do dneška, kdy se k nám dostává z rukou autorů propracované série Lethal Judgement další vesmírné dílko s jednoduchým názvem BItruders a nám se tak do myslí vkrádá jednoduchá otázka - jedná se o zajímavého nástupce stařičké hry či o prachsprostou kopii bez nápadu? Pokud byste požadovali odpověď okamžitě, pak by bylo asi nejpřesnější říct: od každého trochu, ačkoliv první značně pozitivní charakteristika převládá, jak je patrno z výsledného hodnocení. Autoři se sice víceméně drželi zajetých kolejí, propůjčili ale svému dítku jedinečný vzhled a především návykovou hratelnost, které dozajista podlehnete.

Happy Sheep Farmer - pastevcem létajících ovečekHappy Sheep Farmer - pastevcem létajících oveček
Hodnocení: 7/10
Dalším z již několika prezentovaných projektů účastnících se letošní soutěže Four Elements s pořadovým číslem V. Ta totiž porotcům, stejně jako všem návštěvníkům zahraniční stránky Gamedev.net nabízí slušnou paletu her, z nichž se Sheep Farmer řadí k těm zajímavějším. Zaznamenat nějak přesněji samotnou myšlenku hry. Přesným překladem samotného názvu totiž získáváte nějakého Pasáka oveček, což je ale paradoxně ve spojitosti s prostředím. Kde se hra odehrává. Domovem se vám na několik příjemných chvil totiž stanou oblaka. Jinak je ale název hry přesný. Opravdu se zhostíte menšího stáda ovcí a budete jej řídit skrze hru. Cílem ale nebude je pohlídat před nepřáteli. Na vás bude abyste absolvovali možná docela obtížnou trasu od Slunce, kde začínáte, až k Měsíci. Samozřejmě nepůjde jen o jednoduchou trasu z bodu A do bodu B. 

The Boomlands - středověké boje ve věrné rekonstrukciThe Boomlands - středověké boje ve věrné rekonstrukci
Hodnocení: 7/10
"Středověk neskončil, středověk trvá" tak se zpívá v jedné české písničce a ač se to může zdát pro někoho naprosto nesmyslné, minimálně autoři freeware her nám dokazují že na něm může být minimálně špetka pravdy. Vždyť vzpomeňme třeba jen na výtečný Medieval Clash. Ten nabízel příjemné bitvy ve středověkém duchu s důvěrně známým konceptem, což bude předmětem také The Boomlands. Ač se to nemusí zprvu zdát, i tato hra je takovou decentní exkurzí do dob již dávno minulých. Na vás bude, abyste zvolili z některé z dostupných národů, kupříkladu i těch již dávno zaniklý, abyste se postavili naproti Španělsku a dalším světovým velmocím. Ať si již ale zvolíte kteroukoliv ze stran, výsledek bude vždy stejný. Dva kopečky oddělené poměrně krátkým údolím.

Autor:


Nejčtenější

Žádný milovník vláčků by si neměl nechat ujít český projekt Mashinky

Mashinky

V českých luzích a hájích se kutí mnoho zajímavých projektů. Jedním z těch nejsledovanějších jsou cenami ověnčené...

Umělá inteligence od Elona Muska už teď poráží profesionály ve hře Dota 2

Organizace OpenAI slaví s vývojem umělé inteligence spoustu úspěchů.

Vývojáři projektu OpenAI, u jehož zrodu stál vizionář Elon Musk, představili umělou inteligenci, která je schopná...Speedrunner dohrál nejtěžší hru loňského roku za 50 minut

Cuphead

Pouhých 50 minut stačilo hráči s přezdívkou TheMexicanRunner k tomu, aby pokořil neskutečně obtížnou skákačku Cuphead....

RECENZE: Erotický horor Lust for Darkness neděsí ani nevzrušuje

Lust for Darkness

Nezávislá polská hra slibovala kombinaci erotiky a hororu. Krve i nahých lidí je tu sice přehršel, ale přesto je...

KOMENTÁŘ: Lezou vám krkem hry pro každého? Nejste sami, ale máte smůlu

Far Cry 5

Při pohledu na herní průmysl vynikne jeden zajímavý rozpor. Velcí vydavatelé se snaží hráčům zprostředkovat herní...

Další z rubriky

Metro: Exodus ukáže Rusko zdecimované jadernou válkou

Metro: Exodus

O herní adaptaci značky Metro neslyší naši čtenáři poprvé. Exodus je přímým pokračováním předchozích dílů Metro: 2033 a...

Ani tahové strategie nebo hry pro děti nejsou v bezpečí před pornem

Titan Quest

Vytváření erotických modifikací není doménou jen těch nejoblíbenějších her, ale týká se i okrajových žánrů. Ani náročné...

Zaostřeno na fenomenální ukázku The Last of Us: Part II

The Last of Us: Part II

The Last of Us: Part II patřila na letošní herní akci E3 k nejdiskutovanějším hrám výstavy. Studio Naughty Dog hru...Najdete na iDNES.cz