Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Týden na PH - další famózní online pařba

  12:00aktualizováno  7:47
Fantastická online pařba, která vás přiková k počítači na desítky hodin. Kombinace RTS a FPS, která funguje až neuvěřitelně dobře. Vše ve skvělé grafice, s parádní hratelností a výtečnou atmosférou.

Hra týdneSavage: The Battle for Newerth - famózní online pařbaSavage: The Battle for Newerth - famózní online pařba
Hodnocení: 10/10

Když jsem před několika měsíci recenzoval inovativní Tremulous, byl jsem trochu na pochybách, jestli někdo dokáže tuto hru překonat. Tremulous totiž přišel s výtečným nápadem zkombinovat strategické prvky s akcí. Nyní přichází Savage: The Battle for Newerth, hra vysokých kvalit, která tuto myšlenku dotahuje k dokonalosti. Savage: The Battle for Newerth kombinuje dva herní žánry: RTS (real-time strategy) a FPS (first-person shooter). Jak píší sami tvůrci, vzniká tak zcela nový žánr, tzv. RTSS (real-time strategy shooter). A na co se tedy můžete těšit? Ve zkratce lze tento nový žánr vysvětlit následovně: Hrají proti sobě dva týmy o libovolném počtu hráčů. Každý tým má svého vojevůdce, který na hrací plochu nahlíží shora jako v běžné strategii.


Muffy's Great Escape - skákající vajíčkoMuffy's Great Escape - skákající vajíčko
Hodnocení: 6/10

Muffy's Great Escape je hrou vytvořenou v Game Makeru a je to na ní poměrně patrně znát. Především tím, že není vůbec originální. Jedná se o klasickou 2D skákačku, kterých vycházejí mraky. To však není důvod, abyste Muffy's Great Escape zatratili hned na začátku. Ovládat budete roztomile vypadající vajíčko a vaším úkolem bude vyskákat až na vrcholek levelu, kde zazvoníte na zvon. Tím se teleportujete do dalšího levelu, kde se bude celá situace opakovat. Problém spočívá v tom, že nemáte na vaše putování vzhůru neomezené množství času. Kamera se totiž nemilosrdně posouvá vzhůru a pakliže někde zůstanete příliš dlouho a kamera vás předběhne, umřete a odečte se vám jeden život. Takže neváhejte, ale jednejte. Zemřít můžete také tím, že skočíte na některý z plamenů, který se nachází na ostrůvcích. 

Teh Forum Game - prostě šílenostTeh Forum Game - prostě šílenost
Hodnocení: 7/10

Teh Forum Game není jenom projekt s lehce podivným názvem, je to především šílená hra nepředstavitelného kalibru. Ačkoliv je na freeware scéně spousta místa pro pokusy rozličného ražení, troufám si tvrdit že problematika zpracovaná v této hříčce ještě viděna nebyla - o to zajímavější také projekt je. Většina lidí pohybujících se po internetu bude znát pojem fórum, respektive thead, což je vlastně jedno téma takovém foru. No a právě v kůži takového threadu se ocitnete, což bude obnášet spoustu netradičních akcí. Teh Forum Game nelze dost dobře ani žánrově zařadit díky své rozmanitosti a šílenosti.

Membrane Massacre - organické bitvyMembrane Massacre - organické bitvy    
Hodnocení: 7/10

freeware akční hra, která si zaslouží pozornost všech milovníků vesmírných stříleček, ačkoliv se ve vesmíru neodehrává. Autoři nás zavedou do nepříliš prozkoumaného živého organismu, plného zajímavých úkolů, spletitých chodbiček a především záškodnických buněk, jimž je třeba učinit okamžitou přítrž. Poněkud paradoxní je, že ačkoliv se s největší pravděpodobností ve vesmíru nenacházíme, stejně se naším druhým domovem stává raketka opravdu malých rozměrů, taktéž vybavená zbraní, zpočátku jednoduchou, která bude postupem času upgradována a to ne pomocí volně se povalujících bonusů, vylepšení probíhá vždy akorát na konci levelu a to jen některého. 

Galaxy Racing - závody ve vesmíruGalaxy Racing - závody ve vesmíru  
Hodnocení: 7/10

Jedenadvacáté století je jíž v plném proudu, proto se není čemu divit, že klasické po asfaltu se prohánějící čtyřkolky již prostě nejsou v módě. Šedý nezáživný asfalt, vcelku malé rychlosti a především repetitivnost. A právě tomu učiní Galaxy Racing zadost a to opravdu zábavným způsobem. Co byste řekli tomu, že bychom se z nudné=ho asfaltu přenesli do neprozkoumaného, nekonečného vesmíru. Pochopitelně v upravených podmínkách a gravitaci, na jakou jsme zvyklí ze země. A právě zde se ocitáme klasicky v útrobách vesmírné lodě, s níž ale nemáme za úkol likvidovat tuny emzáků. Vašimi nepřáteli budou vždy pouze jedna, dvě lodě, s nimiž sice budete také bojovat, ovšem na závodišti. Na černém pozadí je totiž vytyčena vcelku krátká trať, kterou je třeba projet co nejrychleji a pokud možno předjet své protivníky, což vám dá výhodu do dalších závodů, která je zejména v pokročilejších levelech k nezaplacení.

Rainbrow - míchání barvičekRainbrow - míchání barviček
Hodnocení: 7/10
Při prozkoumávání stránek zahraničního TatsuSoftu ( jehož web zrovna nebudí příliš velkou profesionalitu) může člověk narazit na nespočet kvalitních her. Důkazem toho je třeba nedávno recenzovaný Well, I Never! jež je přenesením oblíbených kódovaných obrázků do počítačové podoby. Víceméně neotřelým dílkem pak je i Rainbrow. Obrázky a prvních několik minut ve hře byly ve znamení naprostého zmatku a nepochopení. Na první pohled může herní prostor v Rainbrow zpracovaný působit dojmem nějakého originálního Tetris klonu. I od toho má ale ve skutečnosti hra vcelku daleko.

 

Titanion - japosnká akční hra par excellenceTitanion - japosnká akční hra par excellence
Hodnocení: 8/10
Na téma "Japonské hry" by šla levou zadní sepsat obsáhlá úvaha. Starší si před sebe položit jeden nebo dva obrázky z vesmírné japonské a evropské akční hry a máte materiál na několik stránek minimálně. I zde totiž platí více než kde jinde "jiný kraj jiný mrav" a tak mnozí herní nováčci na japonské počiny hledí s otevřenou pusou. A podobné reakci se nevyhnout ani ti, kdož si stáhnou nový počin od uznávaného mistra Kenta Cho. Jeho nové dílko má název Titanion a rozhodně se povedlo. Navíc to na první pohled nevypadá až tak jiné v porovnání s pro nás klasickými vesmírnými akčními hrami. Opět se ocitáme jako klasicky a malé vesmírné lodičce vybavené obligátní střelnou zbraní a naším úkolem je zničit co nejvíce nepřátelských jednotek, které na nás budou útočit.

Thrust Xtreme - vynikající remakeThrust Xtreme - vynikající remake
Hodnocení: 8/10
Viděno pohledem fanouška klasické arkádové hříčky Thrust, nemá na plných hrách zrovna na růžích ustláno. Uznejte sami, v archivu je k nalezení víceméně jedna jediná adaptace a to ještě víceméně průměrné kvality. Zlým dnům je ale konec a to zásluhou Wieba de Wita, díky němž vzniklo zajímavě vypadající přepracování, které se navzdory prvotním záměrům vhodit hru do vod sharewaru dostává ke všem hráčům zcela zdarma. Při onom zásadním rozhodnutí pak roli rozhodně nesehrála nechvalná kvalita dílka, za níž by jen opravdový hlupák utratil nějaký ten pečlivě našetřený peníz. Ve skutečnosti je totiž Thrust Xtreme opravdu luxusním remakem, jež by se mohl směle utkat pozici nejlepšího moderní přepracování této klasiky.

Admiral Overalls - parádní retro hopsačkaAdmiral Overalls - parádní retro hopsačka
Hodnocení: 7/10
Logických hádanek distribuovaných na papíru vhodných pro luštění ve vlaku, doma, autobusu, škole či práci je v současné době hned několik. Asi nejzajímavější pak je pochopitelně Sudoku, které má již období své největší slávy dávno za sebou, nicméně stále patří mezi oblíbené kratochvíle. V případě této hry však zabrousíme do trochu odlišné kategorie - přesněji řečeno do kódovaných obrázků. Ty jsou zde řazeny příjemně vzestupně a to podle obtížnosti, na své si tedy přijdou i ti, kdož u papírových verzí nadávali na přílišnou obtížnost. Zde totiž zpočátku vyplníte pouze herní plochu o velikosti příjemných 5x5 čtverečků, což nebude dělat nejmenší problémy. Tyto jednoduché rozehřívací křížovky ale vystřídají více než dvakrát takové a daleko složitější.

Techno the Hedgehog - povedený Sonicův klonTechno the Hedgehog - povedený Sonicův klon
Hodnocení: 6/10
Nějak výrazněji se rozepisovat o legendě jako je modravý Sonic myslím netřeba. Tato světoznámá postavička pocházející ze stáje Sega si na komerčním herním poli odbývala a stále odbývá předlouhou a víceméně úspěšnou kariéru. Ovšem ani v životě takového Sonica nejsou všechny dny tak ideální, jak by si představoval... A tím se dostáváme k základní zápletce Techno the Hedgehog, což dává samo o sobě něco ve spojitosti se Sonicem tušit. Tento modrý hrdina byl totiž po mnoha letech litého boje zavražděn a jeho místo je třeba zaplnit někým jiným, aby se snad hlavní záporňák nezmocnil celé planety (poté co udělal to samé s několika mocnými drahokamy). 

The Adventures of Tom and Rose - pohádková arkádaThe Adventures of Tom and Rose - pohádková arkáda
Hodnocení: 8/10
Vzhledem k takřka nulovému přílivu nápadů do neustále stagnujícího arkádového žánru musíme být rádi za každou hru, která se alespoň lehce vymyká již zaběhlým konvencím. A přesně takový je Tom and Rose, gamemakerovka, z níž se však po několika minutách hraní vyklube příjemné překvapení. Základním stavebním kamenem hry je dvojice postav â- Tom a Rose, mezi nimiž si budete nuceni zvolit již na začátku hry. Nad tímto výběrem se ale nemusíte dlouho pozastavovat, jediný rozdíl mezi touto dvojicí je totiž pouze estetický. Ať už zvolíte kteroukoliv z postav, hra vás přenese do zajímavého a pohádkového světa plného překvapení. Již první příjemností je značná rozmanitost herních levelů.

Glow - roboti, bojte se!Glow - roboti, bojte se!
Hodnocení: 8/10
Akční hry spolu s arkádami a simulátory se nepochybně řadí mezi nejvíce masové záležitosti, o to větší množnosti má Glow na úspěch. Naštěstí jí bylo do vínku nadělena spousta zajímavých rysů, díky nimž má o hráčskou základu prakticky postaráno. Glow je shora viděnou akcí, díky níž prolezeme velkou spoustu lokací, které jsou navzájem pospojovány jednoduchým příběhem, kdy budete o aktuální situaci informováni prakticky v podobě jednoduchých rozhovorů a občas vyskakujících oken. To, pro co si Glow nepochybně zamilujete jsou zakomponované RPG prvky. Ty totiž nabídnout postupné levelování postavy, vylepšování jejích schopností a to přímo v akci.

Kulkis 2 - logický mixKulkis 2 - logický mix
Hodnocení: 8/10
Kulkis 2 je novou hříčkou spadající mezi logické hříčky a nutno dodat že vskutku zdařilé. Autoři nepochybně nejsou žádnými herními nováčky a moc dobře věděli na jakou notu zahrát, aby si na dvou stranu přitáhli co možná nejvíce hráčů. A tak přichází druhý díl Kulkisu s příjemnými padesáti levely, z nichž nepochopitelně téměř polovinu tvoří kousky tutoriálové, jednoduchého ražení, kde se víceméně seznamujete s herními principy. Naštěstí se tak děje vcelku zajímavou formou a ač se jedná o kousky, tutoriálové, nebýt onoho označení, dost možná by je mnozí hráči brali jako takové jednodušší rozehřátí. Škoda jen toho obrovského počtu a nemožnosti je přeskočit. Takto si jimi budou muset projít všichni bez výjimky a z vlastní zkušenosti mohu prozradit, že po první půlce tutoriálu budete natolik umírat nedočkavostí po prvním "normálním" levelu, že se budete neustále modlit o rychlém ukončení tohoto kousku. 

Autor:


Nejčtenější

Žádný milovník vláčků by si neměl nechat ujít český projekt Mashinky

Mashinky

V českých luzích a hájích se kutí mnoho zajímavých projektů. Jedním z těch nejsledovanějších jsou cenami ověnčené...

RECENZE: První placený přídavek pro český Kingdom Come je rozpačitý

Kingdom Come: Deliverance: From Ashes DLC

Placený přídavek From the Ashes nepřináší nic z toho, proč Kingdom Come tak milujeme. Možnost spravovat vlastní vesnici...Speedrunner dohrál nejtěžší hru loňského roku za 50 minut

Cuphead

Pouhých 50 minut stačilo hráči s přezdívkou TheMexicanRunner k tomu, aby pokořil neskutečně obtížnou skákačku Cuphead....

RECENZE: Erotický horor Lust for Darkness neděsí ani nevzrušuje

Lust for Darkness

Nezávislá polská hra slibovala kombinaci erotiky a hororu. Krve i nahých lidí je tu sice přehršel, ale přesto je...

KOMENTÁŘ: Lezou vám krkem hry pro každého? Nejste sami, ale máte smůlu

Far Cry 5

Při pohledu na herní průmysl vynikne jeden zajímavý rozpor. Velcí vydavatelé se snaží hráčům zprostředkovat herní...

Další z rubriky

Zaostřeno na fenomenální ukázku The Last of Us: Part II

The Last of Us: Part II

The Last of Us: Part II patřila na letošní herní akci E3 k nejdiskutovanějším hrám výstavy. Studio Naughty Dog hru...

Které herní resty se chystáte dohnat během prázdnin?

Assassin's Creed Origins

Před námi je z herního hlediska asi nejslabší měsíc v roce, což je ideální příležitost pro dohnání alespoň několika...

KOMENTÁŘ: Lezou vám krkem hry pro každého? Nejste sami, ale máte smůlu

Far Cry 5

Při pohledu na herní průmysl vynikne jeden zajímavý rozpor. Velcí vydavatelé se snaží hráčům zprostředkovat herní...Najdete na iDNES.cz