Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Týden na PH - další slepičí úlet

  12:00aktualizováno  12:05
V prvním týdnu roku 2005 se k nám vrátily slepice z Moorhuhnu v automatovce pinball. Také se podíváme, jak dopadla očekávaná česká strategie Trojská válka. Jaký byl vstup do nového roku na PH? Čtěte pravidelný souhrn...

Úspěšně jsme vkročili do nového roku 2005 a se stejnou chutí jako vloni jsme vám naservírovali šestnáctku plných her. Společnost Phenomedia nám přichystala novu hru s populárními slepicemi Moorhuhn Pinball, která je tentokrát simulátor hádejte čeho? Správně - pinballu. Pokud ovšem nedáte dopustit na klasickou střílečku Moorhuhn, možná se vám více zalíbí její erotický klon Pasha´s Gotcha. Fanoušci komerční strategie Stronghold si již koušou nehty a s napětím očekávají vydání druhého dílu. Autoři jim chtějí čas zkrátit freewarovkou Castle Attack 2  - také ze středověkého prostředí. Vaší pozornosti by nemělo uniknout ani čtvrté pokračování série Jetz Rampage 4. Chytlavou hratelností, mírou destrukce a kontroverzností si nezadá s GTA. Předchozí díl byl vyhlášen nejlepší akční hrou roku. Když už jsem nakousl to vyhodnocování... Příští týden se na PH určitě stavte, budou se vyhlašovat nejlepší a nejočekávanější freewarovky! Navíc vám přineseme další hry ze soutěže Únos Game. Zatím si můžete přečíst, jak dopadl první ze soutěžních projektů - očekávaná Trojská válka. V magazínu jsme vám tento týden nabídli dva rozhovory (s týmem Nextcorp - autorem očekávaného remaku deskové hry Dostihy a sázky a týmem Reload Games - autory Smash the Granny nebo Magiccrosu)a první dojmy ze hry Sokoban.

Trojská Válka - zachraňte Tróju!Trojská Válka - zachraňte Tróju!
O nedávno ukončené soutěži s adventurou Únos jsme vás prostřednictvím žurnálu informovali hned několikrát, tudíž vám zajisté tato skutečnost neunikla. Dosti zajímavě zněl počet přihlášených soutěžících, z nichž však mnozí i přes neustále odklady nestihli své dílko dokončit. Tak tedy z přihlášených zhruba sedmnácti příspěvků dorazilo v den uzávěrky pouhých šest, z nichž však většina rozhodně stojí za hřích. Pojďme se nyní podívat na to, jak ve finální verzi vypadá ambiciózní strategie Trojská Válka. Všichni milovníci historie jistě zajásají, když zjistí skutečnost, že Trojská Válka není postavena na žádném smyšleném příběhu, nýbrž se zcela drží historických reálií. Hlavní roli zde hraje přitažlivý Paris, před nímž leží přetěžká volba té nejkrásnější ze tří vybraných bohyň. 

 World Of Fighting - lepší než Mortal Kombat?World Of Fighting - lepší než Mortal Kombat?
Série her Mortal Kombat, známých již od dob hracích automatů a videoher, představuje zcela jednoduchým, avšak velmi propracovaným způsobem boj muž proti muži, eventuálně můžete za muže dosadit i ženu, protože jak každý ví, ve všech hrách série Mortal Kombat se objevovaly i bojovnice. Jedná se o souboj dovedností síly a rychlosti. Souboj, který rozhoduje jednoznačně o vítězi a poraženém, souboj, který musí skončit bez zbytečných průtahů, neboť vypršení časového limitu nepatří mezi vhodné konce boje. Variací na hry z této čtyřdílné série jsme zde měl už hojně, za zmínku z poslední doby stojí například OpenMortal. Hra samotná obsahuje dva základní herní módy. První z nich, nazvaný Arcade představuje tradiční kariéru jednoho bojovníka oproti ostatním charakterům ve hře.

 Záhada ukradeného pentia - najděte ho!Záhada ukradeného pentia - najděte ho!
Minulý rok byl všeobecně označovaný za velice bohatý na kvalitní české adventury, což by se s trochou štěstí dalo prohlásit také o tom letošním, neboť by se k nám snad v průběhu roku mělo dostat hned několik kvalitních dílek, jimž všem kraluje asi nejočekávanější freewarovka pro tento rok – Pět Kouzelných Amuletů. Úplně první českou adventure letošního roku, která se zde na Plných Hrách objeví, je právě Záhada ukradeného pentia – bude předzvěstí dalšího velice plodného období? Název samotného projektu je dosti jednoduchý a dá se říci také úsměvný a již jen díky němu jsem od hry žádné přílišné zázraky neočekávala, což však možná byla vcelku chyba. Příběh celé hry je vpravdě neoriginální a vpodstatě do puntíku splňuje samotný název hry. 

 Far Start – vesmír plný emzákůFar Start – vesmír plný emzáků
Ve Far Start pokračuje invaze vesmírných stříleček započatá již na automatech s několika barevnými čudlíky. Hordy nepřátelských lodí, raket a dokonce i meteorů zaplaví váš monitor a vy, jakožto pilot jediné raketky budete mít nelehký úkol prostřílet se skrz všechny linie. Počet pokusů, na které to budete zkoušet, je omezen pouze vaší trpělivostí. Životy hra neobsahuje. Jen zdraví a skóre. Pokud vám mimozemšťané loď zničí, vrátíte se zpět na začátek levelu, takže nemusíte hrát celou hru znovu, a přijdete o pár bodů. A když pohár vaší trpělivosti přeteče nebo vám od neustálé střelby upadne ruka a vy hru ukončíte, po návratu z lázní se můžete vrátit do posledního levelu. Během hraní plynule stoupá obtížnost. Zatímco v první úrovni je jen několik velkých nepohyblivých plavidel a pár lodí zmítajících se v křeči, časem se objeví meteory, nebo i těžce vyzbrojené koráby.

 Jetz Rampage 4: Revenge - vesmírné GTAJetz Rampage 4: Revenge - vesmírné GTA
Jestliže si ještě pamatujete na vyhlašování nejlepších freewarovek předminulého roku (ty nejlepší za rok minulý vám představíme již zanedlouho), pak si zajisté vzpomenete na titul nazvaný Jetz Fusion, který v nesmírně nabité akční kategorie uhájil své čestné první místo. Dnešní gameska není ničím jiným než právě pokračovatelem tohoto velice chytlavého a zábavného dílka. Již předchozí hra byla v recenzi označována jako variace legendárního GTA a nutno dodat, že tentokráte to platí také. Opět se prostřednictvím této gamesky dostáváte do prostředí několika měst, která je však nutno postupně odemykat. V každém z nich budete ovládat postavu drobného, po zuby ozbrojeného robota, jemuž byla do vínku naštěstí přidělena možnost létat, díky níž se jeho pohyby nebudou muset soustřeďovat na pouhé chození či ježdění po zemském povrchu, jako je tomu v případě výše zmíněného GTA. 

Pasha´s Gotcha – lechtivý klon Moorhuhnu Pasha´s Gotcha – lechtivý klon Moorhuhnu
Slepičí střílečka Moorhuhn se stala hotovou modlou nejen hráčů, ale i vývojářů. Nemůžeme se divit, že se mnohé týmy snaží dostat na její úroveň. Vždyť spousta z nich by ráda dosáhla úspěchu Phenomedia AG. Moorhuhn však má osobité kouzlo, takže se všichni napodobovači musí hodně snažit, aby přišli s něčím originálním. To se třeba podařilo jednomu německému týmu, když si vzal za vzor místo slepic oblíbené dětské hrdiny Teletubbies a přepracoval je v zákeřné Terror Tubbies. Bylo jen otázkou času, kdy autoři zabrousí také do kategorie erotických her. A už je to tady! Pasha´s Gotcha pochází opět od našich německých sousedů. Ve hře se stanete pašou s harémem. Vydáte se na nudipláž a budete lovit nové ženy, které vás budou oblažovat svou přítomností a možná i něčím jiným. 

Sauen's Christmas Game – balíček zimních her Sauen's Christmas Game – balíček zimních her
Sauen’s Christmas Game může vzdáleně připomínat stařičké Zimní Olympijské Hry. Tato podobnost je opravdu jen vzdálená. Jediným společným rysem obou her je několik zimních sportů v jednom balení. A v případě Sauen’s Christmas Game se nejedná o klasické sportovní disciplíny. Balíček obsahuje celkem sedm her a jedinou „olympijskou“ je biatlon. Ostatní se více či méně vzdalují dokonce i pojmu sport. Sáňkování na zalesněném svahu, házení koulí po fialových potvůrkách, rybaření, let raketou, obrana iglú před meteority a jedna menší plošinovka, to vše na vás čeká. Po spuštění hry se otevře hlavní obrazovka, zastřešující všechny hry. Zde si můžete vybrat jednu ze dvou možných melodií, které vám budou v průběhu hraní drásat nervy. Jednoznačně nejlepší volbou je zvolit hru bez muziky. Krom toho je na úvodní obrazovce sedm tlačítek, kterými se spouštějí jednotlivé hry. Když nějakou nastartujete, zobrazí se popis ovládání, takže tápat jistě nebudete. Tož směle do zimních radovánek.

Block Out Millenium Edition - tetris v třetí dimenzi Block Out Millenium Edition - tetris v třetí dimenzi
Variací na základní princip hry Tetris znáte jistě hromady, ať už se jedná o tituly volně šiřitelé či komerční (týká se tetrisů starších dat výroby). Pokud si budete chtít Tetris zahrát, můžete vybírat z nepřeberné hromady mnohdy kvalitních, jindy odbytých titulů. Avšak všechny tyto variace většinou nevybočují natolik z řady, jako tomu bylo legendární hře Block Out, kterou já osobně znám již od svých 7 let, a to už v té době nějaký ten pátek na světě byla. Block Out je to samé co tetris, avšak kostky skládáte nejen vertikálně, ale i horizontálně a tak je nutné ke zbourání jedné řady celý čtverec utvořený z kostek. Tím hra nabývá úžasného rozměru a nutí vás, abyste mnohem hlouběji přemýšleli nad tím, co se kterou kostkou uděláte... Původní Block Out nabízel nespočetné množství nastavení hry - mohli jste si vybrat jak velké pole bude určeno ke skládání kostek, či jste si mohli navolit spousty tvarů kostek.

Ant Academy - mravenci ve škole Ant Academy - mravenci ve škole
Vítej na mravenčí akademii, dělníku! Nezapomeň tato pravidla: mravenců je nejvíc, mravenci jsou organizovaní, poslouchají svého vůdce, i když je žene do zkázy. A také staví největší stavby, a proto jsi právě na akademii. Naučíme tě, jak se pracuje řetězcově. A kdyby ti někdo tvrdil, že to vše připomíná proslulou hru had z telefonu Nokia, tak mu nevěř. Viděl jsi tisíc mravenců v řadě? Viděl! A viděl jsi tisícičlenného hada? Neviděl. Přesto je naše akademie tomuto smyšlenému stvoření hodně podobná. Jako kukla ses jenom nechal nosit, teď si budeš muset najít obživu sám. A pamatuj, že nejlepší jsou jablka. Každé jablko, které sníš, prodlouží naše řady o jednoho mravence. Červená a zlatá jablka nám navíc přinesou dvojnásobný (respektive čtyřnásobný) zisk bodů, takže si královna bude moci pořídit nové náušnice.

Nordic Chill Winter Sports - zalyžujte si! Nordic Chill Winter Sports - zalyžujte si!
Jestliže jste o nedávných svátcích či prázdninách zavítali na naše hory, je vám jistě jasné, že se sněhovými podmínkami to není nikterak slavné a na mnoha místech se místo desítky centimetrů vysoké kvalitní sněhové pokrývky válí pořádně rozježděná a mokrá břečka. I přes to se však lyžuje, ačkoliv kvalita je dosti pochybná. Nechce-li se vám tedy na hory vypravovat, rozhodně nic nezkazíte tím, když si vyzkoušíte v pořadí již druhý vánoční dárek pocházející z dílen firmičky MiniClip. Nordic Chill Winter Sports je takovým souborem tří zajímavých zimních sportovních disciplín – přesněji se jedná o curling, skoky na lyžích a jakousi obdobu biatlonu.

Moorhuhn Pinball XS - slepice v automatu Moorhuhn Pinball XS - slepice v automatu
V uplynulém roce jsme vám nabídli na Plných Hrách zhruba deset nových her od společnosti Phenomedia AG. Tato firma si svou popularitu vydobyla především slepičími střílečkami Moorhuhn. Dnes tvoří hry jako na běžícím pásu a z různých žánrových škatulek. Jednou z jejich nových her je Moorhuhn Pinball, který je (jak je patrno již z názvu) předělávkou pinballového automatu na obrazovky počítače. V oblasti freeware vzniklo značné množství pinballových klonů, které se od sebe lišily kvalitou i originalitou. Co se stane, když se do toho vloží nám všem známé slepice? Pinball neboli flipper si získal popularitu hlavně v USA. Je to škoda, protože já jsem jeho velkým fanouškem. U nás se samozřejmě začalo od špatného konce a výherních automatů.

 Boulder Dash PC - na problémy se musí logickyBoulder Dash PC - na problémy se musí logicky
Boulder Dash PC je remakem stejnojmenné klasiky, která slavila úspěchy v dobách osmibitů. Vžijete se v ní do role jakéhosi červeného panáka a vaším úkolem bude vysbírat v tzv. herní jeskyni (zde označení pro level) předem určený počet diamantů v stanoveném časovém limitu. Ono by to nebylo tak těžké, kdyby vám v cestě nepřekážela hromada balvanů. Balvan totiž, pokud je pod ním volné pole, padá dolů a může vás zabít, To ovšem není nejhorší nástraha, která vás může zaskočit. Existují zde totiž takzvaní motýli a kostky, ty se velmi rychle pohybují po volných polích a pokud se vás dotknou, jste mrtví. Proto je dobré zamezit jim cestu balvanem tak, že ho dotlačíte na správné místo a užijete jako špunt v děravé cestě k vám. Boulder Dash PC je šířen s dvěmi sadami levelů. V jedné sadě jich je připraveno třicet, v druhé sadě pak sto, což je množství opravdu převeliké.

Frigo - soukromý detektiv Frigo - soukromý detektiv
Frigo, parodie na Tolkienova Hobita, navazuje na původní fantasy textovku a autorovu prvotinu "Bimbo aneb Cesta tam a nikam jinam", ale nebojte se, k dohrání Friga není nutné "Bimba" znát, protože Frigo je jen jeho volné pokračování. Ve hře, jak již název napovídá, se vžijete do role bobita Friga. Ten vykoupil z konkursní podstaty zbankrotovaného strýce Bimba, slavného vítěze nad drakem Žrakem a po jistou dobu i nesmírně zámožného bobita (něco jako hobit) noru včetně inventáře a zařídil si tam soukromou detektivní kancelář. Úkolem hry je tedy vyřešit zajímavou detektivní zápletku a to v příjemně pohádkovém fantasy světě... Vše, co chcete dělat, vybíráte z bohatého menu pohodlně pomocí myši. Za to, co děláte, získáváte body, celkem jich je možno nastřádat 60. Čím více toho zažijete a čím více předem daných míst na vaší cestě k vítězství projdete, tím více bodů máte. O stavu vašeho skóre se můžete dozvědět kdykoliv během hry kliknutím na příslušný odkaz v menu.

Castle Attack 2 - freewarový Stronghold? Castle Attack 2 - freewarový Stronghold?
Už jsou to více než tři roky, co světlo světa spatřila komerční hra Stronghold - zajímavý mix budovatelské a real-timové strategie, který do tohoto zkostnatělého žánru přinesl svěží vítr. Odehrával se ve středověku a hráčovou náplní bylo vybudovat, spravovat a chránit před útoky svěřený hrad. O rok později vyšel i datadisk Crusader. Firefly Studios už mají připravený druhý díl, do kterého jenom přisypávají poslední ingredience, a chystají vydání na jaro tohoto roku. Tato společnost má jeden hezký zvyk - na podporu svých komerčních her vydává i freewarové minihry. Původní minihru Castle Attack recenzent chválil a my se nyní podíváme, jak se podařilo její pokračování. Propagovat hru s tématikou středověku futuristickými závody vznášedel s mimozemšťany na Marsu by bylo mimo mísu, takže Castle Attack 2 je opět z prostředí bojů mezi dvěma královstvími, z nichž jedno se snaží dobýt hrad svého souseda. Vy jste v roli napadeného, takže celou dobu se jen bráníte před útoky. Za opevněním zatím vaši dělníci staví hrad a kolo vyhrajete, pokud útokům odoláte do jeho dostavění. Co se týká námětu je tedy Castle Attack víceméně kopií svého předchůdce.

Becher Game 2004 - je libo puzzle? Becher Game 2004 - je libo puzzle?
Becherovka Game 2004 je vcelku pěkně zpracovanou předělávkou puzzle. Máte na výběr ze dvou obrázků, které si můžete složit (pokud to dokážete). První z nich je jednodušší, už proto, že hraje všemi barvami, zatímco druhý snímek je v podstatě černobílou fotografií, tudíž jeho skládání vám dá více zabrat. Ať už si vyberete kterýkoliv z nich, objeví se před vámi vkusně navržená obrazovka, na které máte pole určené pro skládání a šest puzzlíků, které můžete začít umisťovat. Po každém úspěšném tahu se volné části opět dolní dalším puzzlíkem. A tak je to stále dokola, až se vám podaří obrazec složit... Autoři si dali docela práci, a tak hra obsahuje několik kvalitních vychytávek. Puzzle totiž můžete skládat v podstatě na předlohu, ale můžete si ji vypnout, čímž se skládání razantně zkomplikuje.

Linkz - trubky všech zemí, spojte se! Linkz - trubky všech zemí, spojte se!
Princip Linkz je ve své podstatě velmi jednoduchý – úkolem je spojit všechny trubky na mapě tak, aby žádná nezůstala „mimo hru“. To samo o sobě zní velmi jednoduše, ale opak je pravdou. Trubky totiž nemůžete nijak posouvat, pouze je otáčet, a to jen do čtyř různých směrů. Pokud hrajete na malé mapě, není to až tak velký problém, zato na těch větších je to již o poznání těžší a pokud se odhodláte a zvolíte mapu skutečně VELMI velkou, klidně se může stát, že po půlhodince otáčení trubek hru zlostně vypnete se slovy: „To nejde!“. Podle slov autorů je však vždy možné hru dokončit. Právě to slůvko „vždy“ vám nedá spát. Právě tady se začnou objevovat první známky závislosti na Linkz. Jakmile totiž hru spustíte podruhé, s neochvějným odhodláním pokořit „tu nemožnou gigantickou mapu“, jste nadobro ztraceni.

Autor:


Nejčtenější

Žádný milovník vláčků by si neměl nechat ujít český projekt Mashinky

Mashinky

V českých luzích a hájích se kutí mnoho zajímavých projektů. Jedním z těch nejsledovanějších jsou cenami ověnčené...

RECENZE: První placený přídavek pro český Kingdom Come je rozpačitý

Kingdom Come: Deliverance: From Ashes DLC

Placený přídavek From the Ashes nepřináší nic z toho, proč Kingdom Come tak milujeme. Možnost spravovat vlastní vesnici...RECENZE: Erotický horor Lust for Darkness neděsí ani nevzrušuje

Lust for Darkness

Nezávislá polská hra slibovala kombinaci erotiky a hororu. Krve i nahých lidí je tu sice přehršel, ale přesto je...

Neonacisté verbují děti pomocí Fortnite a Minecraftu

Parodie na Minecraft nazvaná Mein Kraft (Ilustrační obrázek)

Řada populárních online her oblíbených především u mladých hráčů je ideálním prostředím pro náboráře extrémistů.

Saúdská Arábie zakázala desítky videoher, neunikl ani třetí Zaklínač

Zaklínač 3: Divoký hon

Saúdská Arábie zakázala sedmačtyřicet videoher v reakci na sebevraždu dvou dětí. Důvodem je podezření, že sebou nechaly...

Další z rubriky

KVÍZ: Poznáte nejslavnější herní padouchy?

Call of Duty: WW2 - Zombie Mode

Většina kladných herních hrdinů si je podobná jako vejce vejci. Zato u záporáků se mohou vývojáři daleko více vyřádit,...

Návrat legendy. World of Warcraft Classic bude vycházet z patche 1.12

World of Warcraft (Vanilla)

Online hra na hrdiny World of Warcraft letos oslaví 14 let od uvedení v Americe a vyjde sedmá expanze Battle for...

Kam kráčí herní průmysl? Letošní E3 naznačila nové trendy

E3 2018

Každoroční herní šílenství s názvem E3 už oficiálně skončilo a před námi jsou teď naopak dva měsíce relativního klidu....Najdete na iDNES.cz