Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Týden na PH - dozvuky Vánoc a GTA2

  1:00aktualizováno  12:58
Poslední týden roku 2004 na PH byl ještě plný Vánoc, sněhu a klidné atmosféry. Dočkali jsme se uvolnění výborné české arkády Bubliny a superpecky GTA 2.

Poslední týden v roce jste si na Plných Hrách mohli prodloužit Vánoce. Vydali jsme hned několik her, kde měl hlavní roli Santa Claus nebo dárečky. Tím největším dárečkem ovšem pro všechny hráče je jistě vydání kontroverzního simulátoru Grand Theft Auto 2. Bohužel společnost Rockstar neumožňuje lokální download a jejich servery jsou pod útokem fanoušků, takže buďte při stahování trpěliví. Velmi mě potěšilo uvolnění české arkády Bubliny. Hra to stihla právě včas, vždyť posledním dnem roku se uzavírá seznam her, z nichž bude vybrána nejlepší freewarovka uplynulého roku. V magazínu jsme vám nabídli lahůdku v podobě profilu společnosti 3D Games - autory hry Plane Arcade, která je jedním ze žhavých kandidátů právě na titul nejlepší freewarovky roku. Vše nejlepší do nového roku a zůstaňte nám věrní i v roce 2005!

 Grand Theft Auto 2 - respekt znamená vše!Grand Theft Auto 2 - respekt znamená vše!
Když se na herní scéně objevil první díl hry Grand Theft Auto (GTA), mravokárci ze sebe začali chrlit jeden tisíc a jeden důvodů o škodlivosti počítačových her. Ale jak čas strávený s touto hrou ukázal, GTA není pouze o bezúčelném zabíjení lidí, pouličním násilí a sprostých slovech nejhrubšího zrna. Chlapci a dívky z Rockstar Games totiž namixovali skvělý koktejl s napínavým příběhem, perfektní hratelností a ucházejícím zpracováním. Nyní – téměř na měsíc přesně po pěti letech – máte jedinečnou možnost si původně komerční hru stáhnout naprosto zdarma a legálně! Princip hry GTA 2 je v podstatě totožný s prvním dílem, nicméně něco málo změn tu najdeme. Tak především co se oproti jedničce změnilo, je doba. GTA2Ta nám poněkud pokročila a celý děj se odehrává zhruba o 10 let po původních událostech a na přelomu 70. a 80. let minulého století. Nic však není založeno na skutečnosti a autoři nám předkládají alternativní historii, kterou by asi nikdo nechtěl na vlastní kůži zažít. Město, v němž se odehrává, je ovládáno sedmi různými gangy, všude vládne anarchie a bezpráví a vy, abyste přežili, musíte být nekompromisní. 

 Piškvorky = tužka + čtverečkovaný papírPiškvorky = tužka + čtverečkovaný papír
Vzpomínky na vzdělávání mě děsí. Možná jsem potkal příliš mnoho nervózních pedagogických hybridů, kteří přesluhovali místo toho, aby šli do důchodu nebo rovnou do krematoria. Snad mě jen nehorázně štvalo biflování zbytečných informací, které většina lidí stejně zapomene hned potom, co se je naučí. Asi jsem měl pocit, že mě chce škola spoutat, dát mi okovy, zařadit mě do stáda společnosti a já nekonformní člověk se tomu nechtěl podřídit. Vždy jsem toužil být svůj, žít bez konvencí. Snad mě nevyhovovalo, že jsem byl často ve třídě lidí, s nimiž jsem vlastně nikdy dobrovolně být nechtěl a přitom nebyla téměř žádná možnost úniku. Veškerá revolta mi tehdy byla blízká. Kouřil jsem na školních záchodech, chodil za školu... Učení jsem příliš nedal a společně s kamarády, co na tom byly podobně, jsem si snažil nadmíru školní nudy zkrátit všemi možnými prostředky. Jedním z těch, které znají asi všichni lidé u nás, byla jednoduchá hra k níž je potřeba jen tužka a čtverečkový papír - piškvorky.

 3 Point Shootout - otestujte si svoji mušku ve 3D3 Point Shootout - otestujte si svoji mušku ve 3D
Ačkoliv v naší republice nepatří basketbal mezi nejoblíbenější sporty, i v našich krajinách jisté obliby dosáhl, a někteří naši prvoligoví hráči se dostali do elitní zámořské soutěže NBA. Asi nejznámější z nich je Jiří Welsch. Nezmiňoval bych se o něm, pokud by to nemělo přímou souvislost s hrou. Jirka je totiž jeden z nejlepších střelců z tříbodové vzdálenosti. A naházet z této vzdálenosti co nejvíce košů bude i vaším úkolem v této skvostné hře... Hra samotná je reklamním počinem pro internetový obchod Amazon.com. Díky němu tedy máme tu možnost zahrát si tuto skvostnou hru, která by nejspíše jinak vůbec nevznikla, ale to hoďme za hlavu. V menu nemáte moc na výběr, a tak se každý nejspíše vrhne rovnou do hry, kde si může vybrat, zda chce hráče s modrým či červeným dresem (trikem). To však na hru nemá žádný významný vliv. Po vyběhnutí na blýskající se palubovku se octnete na pěti různých stanovištích, ze kterých se snažíte trefit se do koše. Na každém z postů pak máte 5 míčů, přičemž čtyři oranžové a jeden modro-bílo-červený.

 Thunder Death Warrior - kočka útočíThunder Death Warrior - kočka útočí
Zvířecí hrdinové začínají pomalu ale jistě dobývat nejen obrazovky našich televizí (seriály typu Komisař Rex), nýbrž již notnou dobu pokouší své štěstí také na poli počítačových her a to jak těch komerčních, tak i freewarových. Při vyslovení jména Thunder Death Warrior by vás napadlo asi cokoliv, jen ne fakt, že jde o hru, kde hlavní roli sehraje na první pohled velice křehké koťátko, před nímž však leží doslova přetěžký úkol. Tato černobílá kočka totiž ještě před nějakou tou dobou měla tři věrné kamarádky, po nichž se však najednou jakoby zem slehla, což nevěstí nic dobrého. Záhy se dozvídáte, cože se s nimi vlastně stalo a kde jsou. Každá z nich byla uvězněna v jiné časové periodě (pravěk, středověk a industriální doba). Procestovat však všechny tyto období během krátké doby je nadlidský úkol, naštěstí však máte k dispozici jeden dosti netypický stroj času, který je poháněn skupinkou myší. A hlavní pochoutkou myší je odjakživa chutná porce sýra, kterou jim budete muset vždy obstarat, jinak bude vskutku zle. 

 Bubliny - skvělá česká arkádaBubliny - skvělá česká arkáda
Bubliny jsou čítankovou plošinovkou, která je od samého začátku uzpůsobena pro dva hráče. Každý z nich může ovládat jednoho dráčka, ale pokud nikoho po ruce nemáte, druhý dráček po chvíli zmizne (s kamarádem si ale hru užijete víc). Vaším úkolem je zbavit se v každém levelu všech nepřátel. Pokud si představujete, že je budete jako dráček ničit ohněm, jste na omylu. Náš hrdina totiž z pusy vypouští bubliny, které nepřátele uzamknou. Vy tuto poletující bublinu musíte nárazem prasknout, jinak se potvůrka po určité chvíli uvolní. Do bubliny můžete uzamknout i sebe a dostat se tak elegantně do vyšších pater. Příliš často to však nevyužijete, protože poletování v bublině vám zabírá drahocenný čas. Po jeho vypršení se na ploše objeví zlé strašidlo Murray, které se umí navíc hezky naklonovat. Nejčastěji se budete potýkat s motýly, kachnami a nepříjemnými zelenými koníky, kteří vás dotykem promění v solný sloup.

Odcizená láhev - zachraňte obyvatele Lhotky! Odcizená láhev - zachraňte obyvatele Lhotky!
Becherovka Game 2004 je již nenávratně za námi a my jsme vám prostřednictvím nedávno vydaných recenzí představili většinu z těch nejlepších kousků, které se v letošním ročníku objevily. Dosti nabitá byla tentokráte kategorie adventur a nutno dodat, že zde byly k nalezení kousky vskutku lákavé, mezi něž se řadí také Odcizená láhev. Pojďme se na ni podívat trochu blíže. Ačkoliv hra pochopitelně nedosahuje umění nekorunovaných adventurních králů české freeware scény – týmu Enteron, vaši pozornost si bezesporu zaslouží. Stejně jako všechny hry určené pro tuto vývojářskou soutěž, je Odcizená Láhev velice úzce spjata s alkoholickým nápojem Becherovka, což je ostatně také v pravidlech soutěže. Ihned po spuštění se vám naskytne možnost shlédnutí příjemného úvodního intra, které je navíc na freeware poOdcizená Láhevměry vcelku nezvykle namluveno. Musím však dodat, že se mi příliš nelíbilo – rozhodně podstatně méně než v diskuzích hojně odsuzovaný dabing World War 1990.

Bombermania Christmas - bomby kam se podíváš Bombermania Christmas - bomby kam se podíváš
Klasika jménem Bomberman se již dočkala mnoha lepších či horších přepracování, dnešní klon je však něčím výjimečný. Perfektně se totiž hodí do současné vánoční atmosféry, která nás však již pomalu ale jistě opouští. To nám však vůbec nemusí bránit v tom, abychom si toto zasněžené přepracování vyzkoušeli a to třeba již jen proto, že se dost možná jedná o jeden z nejpovedenějších remaků na nezávislé scéně vůbec, a to jak po stránce technické, tak i té hratelnostní. Pro ty, kdo se snad s hrou ještě doposud nesetkali, jen zrekapituluji, oč zde běží. Bombermania se odehrává v poměrně malém bludišti, na nějž nahlížíte pod příjemným úhlem, díky čemuž je 3D prostředí dostatečně přehledné. Ovládáte malou postavičku, pohybující se ve svém čtyřkolovém vozítku, které má oproti obyčejným autům jednu odlišnost, a sice že umí pokládat bomby. A to ne jen tak pro nic za nic.

A Christmas Story - sbírejte dárečky A Christmas Story - sbírejte dárečky
Ačkoliv jsou Vánoce především symbolem klidu, pohodlí a času stráveným s našimi nejbližšími, v kategorii her je hlavním symbolem vedle Santy Clause zejména menší či větší dárečky. Vždyť vezměme si pro příklad dvě nejpovedenější vánoční gamesky letošního roku – Santa Clause in Trouble 2 a Santa Ride!. Podíváme-li se na ně trochu podrobněji, dalo by se s malou nadsázkou říci, že v obou šlo prakticky o to samé, pouze v poněkud jiném podání. A o čem to mluvím? No přeci o sbírání jednoho úhledně zabaleného balíčku za druhým. Ani Christmas Story nebude pražádnou výjimkou a vaší hlavní náplní bude již tradičně sbírání vánočních dárečků všech možných barev. Jelikož se v překladu jedná o vánoční příběh, nesmí pochopitelně chybět nějaká ta dějová linka, do níž jste uvedeni krátkým, leč příjemným intrem. Vše začíná ve chvíli, kdy vaše hlavní postava, malý kluk, usne nad rozečtenou knížkou a vzbudí jej až poklepání na dveře místním pošťákem, který mu donesl záhadný rXmas Storyůžový dopis.

The Hamlet – dramatická detektivka The Hamlet – dramatická detektivka
Když přítel napíše: „Přijeď ke mně na vesnici, moc dobře vím, že o svátcích stejně nebudeš mít co dělat a sám budeš listovat tupými televizními programy,“ je na čase si buď sednout a začít hluboce meditovat o tom, co je v životě špatně, anebo vzít bágl, troje čisté fusekle a vyrazit. Hlavní hrdina kreslené point’n’click adventury The Hamlet je ovšem přese všechny své stinné stránky stále ještě mužem činu, a tak volí možnost číslo dvě. Jaké je ale jeho překvapení, když na místě nalézá zabedněný a prázdný dům s malou notickou na dveřích: odjel jsem, vrátím se za pár dní. Po krátkých fázích „záchvat vzteku-zoufalství-zuřivost-spleen-další záchvat vzteku“ nastoupí pragmatický přístup k řešení záhadných situací. A světě div se: zkouška porovnání ručně psaného dopisu s oním tajemným vzkazem prokáže, že je beze všech pochybností psala jiná ruka. Co se to tady děje? Těžko říct – ale nic dobrého to určitě nebude. Nezbývá, než se dovnitř domu probít násilím a pokusit se odpověď na tuto klíčovou otázku objevit.

Ore No Ryomi 2 – The Restaurant Ore No Ryomi 2 – The Restaurant
Kolik originálně pojatých her jste v poslední době hráli? Jednu, dvě či snad dokonce tři? A kolik z nich vás bavilo minimálně deset minut? Jestliže jste žádnou takovou hru doposud nenašli, Ore No Ryomi 2 se hlásí o slovo. Na první pohled je vedení restaurace velmi fádní záležitost, avšak vykonávat roli kuchaře už není taková legrace jak by se mohlo zdát. Začínáte s menším kapitálem, za něž si zprvu pořídíte nějaký ten stroj např. pro čepování piva, přípravu salátů, hranolek, steaků a dalších populárních pokrmů. To, co dělá hru vyjimečnou je právě ono mixování všemožných ingrediencí dle přání zákazníka. Jeden chce pivo, druhý vodu, další coca colu, hranolky, salát s rajčaty a dresinkem, pizzu, hamburger s pěti patry masa obohacený cibulí, rajčaty, sýrem atp. Zákazníci jsou vaše živnost, a tak si musíte na jejich pestré výmysly zvykat a předkládat hotové pokrmy co nejdříve. Restaurant Pakliže necháte zákazníka dlouho čekat, bez váhání odejde a připíše se vám jeden záporný bod (naopak za perfektní výrobek bod kladný).

Camper Strike - trefte ho do hlavy! Camper Strike - trefte ho do hlavy!
Counter Strike je hrou velmi oblíbenou a každý rok probíhají spousty turnajů mezi jednotlivými herními klany. V Counter Strikeu je základním principem boj dvou týmů na jedné mapě, přičemž jeden tým je představován teroristy a druhý protiteroristickou bojovou jednotkou. Úkol teroristů je odpálit bombu na určeném místě - úkol CT Forces je teroristy - případně bombu - zneškodnit. Hra končí i v případě, že celý tým je postřílen - ať už teroristů či policie. Princip jednoduchý, hratelnost obrovská. Být dobrým hráčem vyžaduje obrovský trénink. Ne pokaždé totiž při souboji jeden na jednoho zvítězíte. Důležité je totiž zabít nepřítele dříve, než zabije on vás. A tak je nejjednodušší a zároveň nejtěžší trefit jej do hlavy. Stačí na to jedna kulka. A právě tato skutečnost se stala motivem hry Camper Strike... Camper StrikeO co tedy ve hře Camper Strike jde? Po spuštění hry a zadání jména se octnete v prvním kole, které na první pohled dá vzpomenout hru Counter Strike.

 BeatBall - kvalita za rozumnou cenuBeatBall - kvalita za rozumnou cenu
Ještě teď jsem trochu omráčen. Po dlouhé době jsem si zase zahrál opravdu kvalitní remake legendárního "taiťáckého" Arkanoidu. Šokovalo mě i to, že jsem u něj strávil přes dvě hodiny a přišlo mi to jako chvilka. Může za to nadměrná hratelnost i dobré technické zpracování, které mnou dnes představovanou hru vyvyšuje nad ostatní podobné produkty. Předělávek původní klasické hry osmdesátých let - Arkanoidu jsem viděl letos více než dost a daly by se rozdělit do dvou skupin. Ta první by obsahovala nepříliš propracované, graficky zaostalé a nezábavně stereotypní hry těžící ze slávy a oblíbenosti starého dobrého počinu, do druhé (ale bohužel méně početné) skupiny bych zařadil klony, na nichž je vidět, že si s nimi autoři dali práci a u nichž zábavnost dosahuje nadprůměru, jsou doplněny mnoha bonusy a mají často ještě něco navíc. I dnešní remake by patřil do druhé skupiny. Jmenuje se BeatBall a jde o produkt mnohem větší, než bývá u arkanoidů běžné, zabírá skoro 40 MB, ale velikost je opodstatněná obsahem, který je ve hře skryt. Nejprve se pokusím vysvětlit, o co vlastně jde, i když si myslím, že princip této gamesy je znám Beat Ball téměř každému. Ovládáte pálku, kterou usměrňujete pohyb míčku tak, aby likvidoval zeď z cihel umístěnou většinou proti pálce. Likvidace není složitá. Jednotlivé cihly totiž mizí poté, co se jich letící míček dotkne. Dojde-li k odstranění všech cihel, pokračujete do dalšího levelu.

PacManic Christmas - vánoční klasika PacManic Christmas - vánoční klasika
Předělávky klasiky nazvané Pacman se jenom tady na Plných hrách objevilo vcelku velký počet a to je jen malý zlomek ze všech remaků, které kdy ve všech koutech světa spatřily světlo světa. V poslední době se vývojáři stále častěji uchylují k přepracování některé ze známých a úspěšných her a častokrát může být takovéto přepracování hratelnostně daleko lepší, než v případě originálně pojatého dílka. O tom se ostatně můžete přesvědčit také v dnešním Pac-manic Worlds, který nabízí slušnou zábavu ve slušivém vánočním kabátku. Samotný princip této hry je sice velice prostý, ovšem až neskonale zábavný a chytlavý. Ovládáte drobnou hladovou kuličku, jejíž tlama se neustále otevírá a zase zavírá. Umístěna je v rozlehlém bludišti, na jehož ploše je v různých zákrutech umístěno něco okolo stovky chutně vyhlížejících puntíků, které budete požírat. Aby se však hra nestala po chvíli stereotypní a hráče neomrzela, vpustili do ní autoři několik různobarevných potvor, jež nemají nic lepšího na práci, než ustavičně bezcílně bloumat po bludišti, snažit se vás dohnat a ubrat vám jeden z pěti nesmírně cenných životů.

Divided – výpravná cesta za tajemstvím Divided – výpravná cesta za tajemstvím
Služebně starší čtenáři českých herních magazínů si jistě vzpomenou na štvanici, kterou rozezlení redaktoři oprávněně rozpoutali proti módě takzvaných „interaktivních filmů“ či FMV her, jež prosazovaly velké společnosti v době nástupu CD médií na trh. Cesta dlouhých hraných sekvencí, do nichž tu a tam zasáhl hráč se ukázala jako definitivně slepá a pár slušných produktů jako Phantasmagoria nebo Gabriel Knight 2 to nemohlo zachránit. Přesto zřejmě některé vlna těchto povětšinou skutečně katastrofálních titulů zasáhla silněji než šipka Amorova luku – a vezme-li se to z druhé strany, kdo by si stěžoval, když celkově solidní hra bude tu a tam zpestřena pěknou filmovou scénou? Asi takto uvažoval Jeroen Stout, šestnáctiletý student, jemuž sice spolužáci nepříliš lichotivě přezdívají Papoušek, ale který to s 3D Studiem a C++ opravdu umí. Divided A nezůstalo jen u uvažování: brzy dostaly neurčité nápady formu a právě zmíněnými nástroji se převtělily do podoby volně šířitelné adventury, která nese nenápadný název Divided a v kvalitě technického provedení překonává dokonce kdysi ohromující projekt Sigma.

Becherov Xmas Party - Vánoce v Becherově Becherov Xmas Party - Vánoce v Becherově
S další nadílkou povedených vánočních her přícházíme také dnes, v první svátek vánoční. Není tomu tak dlouho, co proběhlo vyhlášení Becherovka Game 2004, tudíž máte jistě výsledky ještě v živé paměti. Absolutním vítězem se pak stal Becherov, který byl příjemným přepracováním oblíbené komerční série GTA do freewarové podoby, snad jen ta volnost nebyla natolik ponechána. Ani InputWish na vás s vánočními dárky nezapomněli a přichází tak v tu nejvhodnější dobu právě s vánočním přepracováním svého simulátoru, aby vám dokázali, že Becherov je vlastně obyčejné město ne nepodobné těm našim. I zde se totiž slaví jedny z nejkrásnějších svátků v roce – Vánoce. Becherov XmasNa rozdíl od mnoha krajů u nás, v Becherově se nachází slušná vrstva bílého poprašku, který se ještě stále snáší dolů obrovských vločkách. Dokázali byste odolat takové atmosféře, kterou můžeme tomuto fiktivnímu městečku pouze závidět? Myslím, že jen opravdu stěží.

Snowboard Santa - i on na tom umí jezdit... Snowboard Santa - i on na tom umí jezdit...
Tak jako každý rok i letos dnes očekávají všichni příchod jedné tajemné bytosti, kterou nazýváme Ježíšek. Jaký kraj, takový mrav. A tak v různých zemích chodí různé bytosti, které ve všech případech nadělují každému dárky. Kdo však není malé dítě ví, že jde pouze o symboliku. Ale i tak jsou tyto kouzelné bytosti námětem mnoha pohádek a různých příběhů, kterých jsou teď téměř celé televizní vysílání. A tak se není čemu divit, že v Americe nehorázně oblíbený Santa Clause, objevuje i ve spoustě her, které jsou většinou motivovány právě Vánocemi. Dnešní hra spíše připomíná Santovy prázdniny, na které má jistě nárok. A tak se Santa postavil na snowboard a vydal se na kopce jižního pólu... Hra samotná je velmi jednoduchá, avšak zábavná. Připomíná svým zpracováním hru Extreme Skater, která je známá již několik let.

Autor:


Nejčtenější

Žádný milovník vláčků by si neměl nechat ujít český projekt Mashinky

Mashinky

V českých luzích a hájích se kutí mnoho zajímavých projektů. Jedním z těch nejsledovanějších jsou cenami ověnčené...

RECENZE: První placený přídavek pro český Kingdom Come je rozpačitý

Kingdom Come: Deliverance: From Ashes DLC

Placený přídavek From the Ashes nepřináší nic z toho, proč Kingdom Come tak milujeme. Možnost spravovat vlastní vesnici...RECENZE: Erotický horor Lust for Darkness neděsí ani nevzrušuje

Lust for Darkness

Nezávislá polská hra slibovala kombinaci erotiky a hororu. Krve i nahých lidí je tu sice přehršel, ale přesto je...

KOMENTÁŘ: Lezou vám krkem hry pro každého? Nejste sami, ale máte smůlu

Far Cry 5

Při pohledu na herní průmysl vynikne jeden zajímavý rozpor. Velcí vydavatelé se snaží hráčům zprostředkovat herní...

Neonacisté verbují děti pomocí Fortnite a Minecraftu

Parodie na Minecraft nazvaná Mein Kraft (Ilustrační obrázek)

Řada populárních online her oblíbených především u mladých hráčů je ideálním prostředím pro náboráře extrémistů.

Další z rubriky

Pět nejočekávanějších her, které vycházejí v červenci

Red Faction Guerrilla Re-Mars-tered edition

Červenec patří v oblasti her k nejslabším měsícům v roce. Přesto jsme si řekli, že zkusíme vybrat pět kousků, které by...

Zaostřeno na fenomenální ukázku The Last of Us: Part II

The Last of Us: Part II

The Last of Us: Part II patřila na letošní herní akci E3 k nejdiskutovanějším hrám výstavy. Studio Naughty Dog hru...

Kupujete někdy sběratelské edice?

Vývoj počítačových her, jejich obalů a bonusových materiálů

Ne každému stačí krabička se hrou, či jen digitální kód ke stažení. Většina očekávaných her je k sehnání v různých...Najdete na iDNES.cz