Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Týden na PH - freewarové NHL

  12:02aktualizováno  12:02
Mistrovství světa v ledním hokeji je na spadnutí. Do té spravné nálady vás dostane hra Icemania, již jsme vám minulý týden na PH nabídli. Za pozornost stojí i dvě hry z české vývojářské soutěže: Sammyho Putování a Man in the Rain.

Silence of the Chicks – masožravá ovečkaSilence of the Chicks – masožravá ovečka    
Jaro je v plném proudu, a tak je ten pravý čas představit vám hru, která je pro toto období jako stvořená. I když se to v ní hemží kuřátky, ovečkami a květinami, autoři nám tento svět vykreslili v dost morbidní podobě. Byla, nebyla (ale spíš nikdy nebyla) jedna ovečka. V poklidu se pásla ve svém stádu, když v tom se před ní zjevilo kuřátko. A ovečce se v hlavě zrodila zrůdná myšlenka. Jakpak to malé žluté stvoření chutná? A tak se z naší ovečky stala krutá požíračka nevinných roztomilých kuřátek. A do její role jste pasováni v dnešní arkádě Silence of the Chicks. Tedy abych byl přesný, hra je arkádou jen z poloviny, velkou porci hrací doby strávíte logickým přemýšlením. V každém z padesáti levelů musíte sežrat určité množství kuřátek, jejichž počet vám signalizuje grafická stupnice v levé části obrazovky. Ta se však jen tak nedají a jakmile se k nim přiblížíte, odhopsají kousek dál i za cenu sebevražedného skoku do hlubin.

Twisted Loops – zapeklitý hlavolamTwisted Loops – zapeklitý hlavolam
Mnoho lidí tráví u her hodně času, ale najdou se i tací, co si chtějí ukrátit dlouhou chvíli, a tak mají radši hry, které vyžadují minimum času a poskytují za to maximum zábavy. Právě Twisted Loops je hrou, která oba tyto požadavky splňuje. Celý princip je natolik jednoduchý, že se dá shrnout do jediné věty: V daném bludišti putují různobarevné kuličky a Vy musíte měnit chodbičky tak, aby jste kuličky stejné barvy dostali do stejné smyčky bludiště. Pokud k takto jednoduchému zadání přičtete ještě jednodušší ovládání (postačí myš), logický rychlík je na světě. V celé hře si můžete nastavit pouze obtížnost, ale jak sami jistě zjistíte, bohatě to postačí. Obtížnosti jsou celkem čtyři a liší se pouze složitostí bludiště a hlavně počtem kuliček.

 Warning Forever – v jednoduchosti je sílaWarning Forever – v jednoduchosti je síla
Kosmický prostor lidstvo odjakživa fascinoval, černé díry, umírající i rodící se hvězdy, miliony galaxií a další vzrušující záhady. Každý do vesmíru vzhlíží se zájmem, ale i jistou bázní a respektem. Pro vývojáře freeware her je ale vesmír také vděčná látka, ve které se mohou vyžít, kde mohou realizovat své plány a stvořit zábavnou hru. A tak jsou vesmírné střílečky jedno z nejpopulárnějších témat ve freegamingu. To samozřejmě s sebou nese hlavně obrovskou konkurenci a je těžké v této dnes již hodně populární kategorii něčím zaujmout a překvapit. Vývojář Warning Forever vsadil zejména na jednoduchost. Jsou kopy vesmírných stříleček, které jsou sice graficky velmi nápadité a efektní, nabízejí spoustu zbraní a levelů, ale jaksi se nedají hrát. Koncept Warning Forever je velice prostý. Na celé obrazovce jsou jen čtyři objekty - ukazatel skóre, času a dvě lodě. Jedna loď je pochopitelně vaše, druhá loď je boss. Zde vidíte již první zjednodušení, neprobíjíte se skrze hordy malých neškodných škunerů, ale vaše maličká bárka stojí rovnou tváří tvář obrovskému křižníku.

Music Superstar - dobyjte šoubyznys! Music Superstar - dobyjte šoubyznys!
Snad každého v poslední době alespoň okrajově zasáhl fenomén jménem Superstar. Hvězdné zpěváky hledají jak u nás, tak i v celé Evropě či Americe. O volbě v pořadí již druhé české Superstar se mluví ve všech médiích, v rozhlase, na internetu, všemožných chatech, ve školních lavicích či třeba jen tak na ulici. Je tedy pochopitelné, že hry na toto téma mají takřka zaručený úspěch a to i přes to, že se tak přímo této dosti vyhypované soutěže netýkají. V Music Superstar si totiž budete svou hvězdu vychovávat a pěstovat pěkně pomaličku, nebude se tedy jednat o žádný rychlokvašek, jehož fotky jsou ve všech médiích ještě dříve, než vůbec do světa vypustí své první album. 

Food Force – zachraňte svět před hladomorem! Food Force – zachraňte svět před hladomorem!
Freewarové hry jsou nejen volným ringem pro originalitu a kreativnost amatérských vývojářů. To záhy pochopily i velké firmy, jež pomocí reklamních her oslovují své potenciální zákazníky, lákají ke sledování filmů či zakoupení komerčních her. Přesto není prostor v této oblasti stále zaplněn a zatímco komerční tituly ustrnuly na pouhém zvyšování číslovek u zaběhlých sérií, vstoupila do freewarových vod i americká armáda s profesionálně zpracovaným válečným titulem America´s Army: Special Forces, novodobým Strýčkem Samem. Jako protipól se pak může jevit oblast charity. Zatímco rekrut nových vojáků skrze akční střílení se zdá logický, propagace programu OSN pro potraviny, založená navíc na nenásilném přístupu, je jako dráždit krocana červeným hadrem. Jak dopadla tato bílá holubice na pódiu zábavy ovládaném Impy a brokovnicí z Moorhuhnu? 

Pacman 3D Agressive - bojte se, duchové Pacman 3D Agressive - bojte se, duchové
Za praotce všech současných herních hrdinů lze označit velice stařičkého pacmana, který srdce hráčů dobýval již před mnoha a mnoha lety. Dnešní doba je však zlá a do popředí se dostávají především akční filmy a hry, kde není o potoky krve nouzi. Pacman 3D Agressive, jak ostatně sám název výmluvně napovídá, je převedením staré známé klasiky do třech dimenzí, ovšem s jistým akčním nádechem. Autorem není nikdo jiný než český vývojář skrývající se pod nickem Tatko, který se pokouší o napravení reputace z nedávno vydaného Xealiens, jež se zde na Plných Hrách setkal s dosti nevlídnou recenzí. Jak na tom tedy tato hra ve skutečnosti je?  

Man in the Rain – trable českého vědátora Man in the Rain – trable českého vědátora
Zatím poslední vývojářská soutěž pořádaná serverem České hry kladla důraz především na koncept samotného titulu. Příspěvky nemusely být dopilovány po technické stránce, ale měly se především zaměřit na hratelnost a originalitu. A právě Man in the Rain se stal jejím vítězem. Autorský tým Workoholic Software, který tvoří hlavně naklonovaný Jan Kaleta, jej vytvořil v programu Game Maker. Přesto nejde o něco béčkového, nýbrž propracovanou hru, která si vítězství zasloužila. V Man in the Rain se ujmete role českého vědce, jenž se stane obětí svých vlastních pokusů a po nedorozumění se zmenšovacím přístrojem je v miniaturní podobě smeten uklizečkou do pražské kanalizace.

MegaMan: Return of Evil – zastavte doktora Wilyho MegaMan: Return of Evil – zastavte doktora Wilyho
MegaMan: Return of Evil je jednoduchou akční plošinovkou, která na první pohled rozhodně nezaujme. Jakmile hru spustíte, napadne vás, že horší to snad ani být nemůže. Omyl. Prvních několik levelů opravdu vypadá nezáživně, ale to se brzy změní. Celou hrou vás bude provázet, místy i vtipný, animovaný příběh a vás pochvíli začne zajímat, jak to celé dopadne. Dobře, pokud budete dost rychlí, obratní a vynalézaví. Ale hezky od začátku. Když doktor Wily utekl, vyslal vás doktor Light (to je pro změnu hodný doktor) po jeho stopě. Ve stylu klasické MegaManovské akce hopsáte 16 světy za jeho dopadením. Každý svět je rozdělen na 4 levely a liší se jak prostředím, tak protivníky, proti kterým musíte bojovat.

 The Madness at Secondary Technical School - zbavte se protivné třídyThe Madness at Secondary Technical School - zbavte se protivné třídy
Adventury ze školního prostředí jsou vděčným tématem nevděčných studentů. The Madness at Secondary Technical School není výjimkou. Právě naopak. Studenti Střední průmyslové školy v (to vám neřeknu) si totiž v této hře vzali do parády většinu školního personálu, prodavače v bufetu nevyjímaje. Přestaňme tedy chodit okolo horké kaše a pusťme se rovnou k jádru příběhu. "Byla jednou jedna střední průmyslová škola a v ní jedna velmi neoblíbená třída. Navíc vadila paní profesorce Quetráčkové. A jednoho dne do A2 přišla a zešílela… A bylo o vyučujícího méně. Ředitel proto povolal do práce nového učitele. Jmenoval se Slavoj Stalinski. "Ten si však už s tou strašnou třídou poradí!", říkal si ředitel. Omyl! Po prvním vyučování v A2 byl natolik vyřízený, že se rozhodl zakročit! Z jeho stovek plánů se zdál nejslibnější plán P.S. = Podpálit smrady! Stačí pouze sehnat zapalovač a olej. Potom už lze dílo vykonat… Ale kde? Chce to co nejrychleji!

Icemania - vyhrajte mistrovství světa v hokeji! Icemania - vyhrajte mistrovství světa v hokeji!
Lední hokej je v naší republice jeden ze dvou nejpopulárnějších sportů, a tak není divu, že každý turnaj přitáhne k obrazovkám televizorů miliony lidí. Již za necelý týden začíná v sousedním Rakousku mistrovství světa – hokejová událost tohoto roku. NHL si dalo na rok pauzu, a tak by mohlo jít opět o turnaj nabitý těmi největšími hvězdami. Pro nedočkavé fanoušky připravila firma Edelweiss dvě hokejové hry právě s tematikou nadcházejícího mistrovství. Že vám název týmu Edelweiss něco říká? Ani bych se nedivil, vždyť tento tým má na svědomí populární osmidílnou sérii flashovek Yetti Sports. Jde tedy o zkušené borce, navíc s penězi od sponzorů, jejichž reklama se ve hře objevuje, si mohli dovolit hru hezky vypilovat. 

Snoopy – dohopsejte až do boudy Snoopy – dohopsejte až do boudy
Jaká by měla být hra, nad kterou se pobaví mladší i starší nenáročný hráč? Měla by mít dobře rozvrženou obtížnost, aby žádnému z nich nepřišla příliš jednoduchá, či těžká. Také by měla být postavena na nějakém jednoduchém principu, který pochopí i předškolák. A hlavně by měla být zábavná. Když jsem Snoopyho poprvé spustil, myslel jsem, že je určen především předškolákům. Byl jsem značně skeptický, ale když jsem prošel prvních několik kol, přestala hra být tak snadná a ukázalo se, že prvotní primitivnost byl spíš nějaký druh ironie. I já jsem začal proklínat nejdříve klávesnici, pak počítač a nakonec i všechny okolo sebe. Snoopy je předělávka klasické hopsačky z Commodore 64. Hra se příliš nezměnila, samozřejmě až na grafiku a rozsáhlost. 

Sammyho putování – černobílé překvapení od CyberGames Sammyho putování – černobílé překvapení od CyberGames
Představte si, že jste dítě, které bylo po smrti rodičů (Bůh ví, co se s nimi stalo) přemístěno do opuštěného dětského domova připomínajícího spíše ideální místo pro natáčení nějakého hororového snímku. Jste sám. Nikdo vám nepřijde do vaší ztrouchnivělé a provlhlé komůrky podat pomocnou ruku, o nějakém sociálním pracovníku ani nemluvě. Nikoho nezajímáte, nejste zkrátka nic. Lidská entita, jež ztratila jakoukoli nálepku identity. Děsím vás? Co by na to mohl říct Sammy. Hrdina dnešní freewarovky s osudem, popsaným výše, jaký byste nepřáli možná ani vašemu největšímu nepříteli. Jenže vám je do ruky dána příležitost změny. Možnosti učinit jednoho malého človíčka šťastným.

Bernard & Hank - vidláci versus kravaťáci Bernard & Hank - vidláci versus kravaťáci
Někde na poklidném americkém Středozápadě, v oblasti ropných vrtů a širých obilných lánů, se odehrává děj dnešní arkády o dvou vesnických kamarádech Bernardu Buffalovi a obtloustlém důchodci Hanku Hoedownovi. Do jejich poklidných životů totiž nečekaně vstoupí zákeřní úředníci a obchodníci ze skupiny nacionálních liberálů, kteří se rozhodnou srovnat farmy se zemí a místo nich vystavět jednu velkou továrnu. To se našim hrdinům ani za mák nelíbí a rozhodnou se proti kravaťákům bojovat. Po prvních krůčcích byste hru asi rychle šoupli někam do oblasti průměru, ale to by byla střela vedle. Bernard and Hank jsou propracovaný titul, jenž vám nabídne úctyhodné čtyři desítky levelů.

Autor:


Nejčtenější

KVÍZ: Poznáte nejslavnější herní padouchy?

Call of Duty: WW2 - Zombie Mode

Většina kladných herních hrdinů si je podobná jako vejce vejci. Zato u záporáků se mohou vývojáři daleko více vyřádit,...

Umělá inteligence od Elona Muska už teď poráží profesionály ve hře Dota 2

Organizace OpenAI slaví s vývojem umělé inteligence spoustu úspěchů.

Vývojáři projektu OpenAI, u jehož zrodu stál vizionář Elon Musk, představili umělou inteligenci, která je schopná...Speedrunner dohrál nejtěžší hru loňského roku za 50 minut

Cuphead

Pouhých 50 minut stačilo hráči s přezdívkou TheMexicanRunner k tomu, aby pokořil neskutečně obtížnou skákačku Cuphead....

KOMENTÁŘ: Lezou vám krkem hry pro každého? Nejste sami, ale máte smůlu

Far Cry 5

Při pohledu na herní průmysl vynikne jeden zajímavý rozpor. Velcí vydavatelé se snaží hráčům zprostředkovat herní...

RECENZE: Erotický horor Lust for Darkness neděsí ani nevzrušuje

Lust for Darkness

Nezávislá polská hra slibovala kombinaci erotiky a hororu. Krve i nahých lidí je tu sice přehršel, ale přesto je...

Další z rubriky

Ani tahové strategie nebo hry pro děti nejsou v bezpečí před pornem

Titan Quest

Vytváření erotických modifikací není doménou jen těch nejoblíbenějších her, ale týká se i okrajových žánrů. Ani náročné...

Pět nejočekávanějších her, které vycházejí v červenci

Red Faction Guerrilla Re-Mars-tered edition

Červenec patří v oblasti her k nejslabším měsícům v roce. Přesto jsme si řekli, že zkusíme vybrat pět kousků, které by...

KOMENTÁŘ: Lezou vám krkem hry pro každého? Nejste sami, ale máte smůlu

Far Cry 5

Při pohledu na herní průmysl vynikne jeden zajímavý rozpor. Velcí vydavatelé se snaží hráčům zprostředkovat herní...Najdete na iDNES.cz