Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Týden na PH - gamemakerovská valhalla

  12:01aktualizováno  2:13
Tento týden jsme vám představili několik her, které patří k tomu nejlepšímu, co nezávislí vývojáři vytvořili v programu Game Maker. Uvidíte sami, že Seiklus i Air Escape vás dostanou. Recenze se dočkaly i dvě české hry: B.I.R.D. a Lovec pokladů.

Program Game Maker mnozí považují za něco podřadného. Tento týden jsme vám na Plných hrách nabídli výběr her, které vás mají přesvědčit o opaku. Seiklus, Commando Man i Air Escape jsou zábavné, velmi chytlavé a populární tituly, kterým oproti ostatním nic neschází. Po trochu ospalém počátku roku se nám také stále častěji objevují české hry. Tento týden jsme vám představili oddychovku B.I.R.D. a povedenou arkádu Lovec pokladů (mimochodem také v Game Makeru). Příznivci vesmírných stříleček by potom měli zbystřit u japonské, vizuálně úchvatné akce xSynergy Gate. Máte-li rádi ujeté hry, sáhněte po hře Cow Tossing. Házení krávy do dálky splňuje všechny prvky poťouchlosti.

 

 Blockman Remix - stará hra v novém kabátkuBlockman Remix - stará hra v novém kabátku
V poslední době se již stává prakticky zvykem, že jsou staré klasiky místo neustálého kopírování převáděny do modernějšího kabátku, který dokáže dát hře ten správný šmrnc. O něco podobného se pokoušeli také tvůrci dnešního dílka, přičemž ke své práci využili Dark Basic a nutno dodat, že je to asi jedna z nejlepších her za jeho pomocí vytvořená, kterou jsem měla tu čest vyzkoušet. Jak sám název této zdařilé logické hříčky napovídá, opravdu hodně se sami autoři inspirovali ve staré klasice jménem Blockman, která však v jejich působivém 3D podání vypadá naprosto jinak. Hned na začátku budete nuceni shlédnout úvodní intro, s nímž si dali tvůrci záležet, ovšem i přes to se jedná o asi nejslabší část hry. Nejen že není příběh nikterak důležitý pro celý postup hrou, navíc využili divně vypadající 2D grafiky, která ve srovnání se zbytkem hry vypadá jedním slovem ošklivě.

FrostBite - na jižní pól za tučňáky!FrostBite - na jižní pól za tučňáky!
Za dob, kdy ještě na Českých Hrách panovala velká móda tvorby všelijakých rychlosoutěží, spatřila světlo světa velká spousta her, jež v sobě měla pramálo originality – jejich cílem totiž bylo kopírovat předem zadanou předlohu a pokusit se něčím zaujmout. Jedním z pozdějších témat byla také ruská Perestroika. Jestliže jste tedy hry z tohoto kola soutěže alespoň zkusili, budete se v té dnešní cítit zcela jako doma. Díky předešlému odstavci vám tedy musí být jistě jasné, že od Frostbite nelze očekávat nikterak inovativní koncept a kopu nových nápadů. Tím však nechci rozhodně ani v nejmenším naznačit, že by se jednalo o prachsprostou kopii Perestroiky. Autoři naštěstí využili také vlastního rozumu a zabudovali do konceptu pár svých příjemných nápadů.

 Lovec Pokladů - nahrabte si zlata co jen uneseteLovec Pokladů - nahrabte si zlata co jen unesete
Ruku na srdce kdo z vás někdy nezatoužil být až nechutně bohatý, moci si dovolit takřka všechno na co pomyslíte a nedělat si problémy s každodenní docházkou do práce a vyděláváním peněz. Vidina velkého bohatství skryté ve velkých dálkách láká již po mnoho let spoustu dobrodruhů, ne nemálo jich se však vrací s prázdnýma rukama a očima pro pláč. Ne všichni jsou však oni pověstní smolaři a také mezi herními hrdiny se najde nějaký, jemuž se hon za bohatstvím vysloveně daří. Na svědomí tohoto šťastlivce má jeden z českých tvůrců využívajících program Gamemaker, jemuž se dílko skutečně povedlo. Nepustil se totiž cestou jednoduché a ošklivě zpracované a co možná nejvíckrát zkopírované hry jako spousta jeho kolegů, šel si svou vlastní cestou a na dílku si dal vskutku záležet.

Chup's Quest - statečná houba v akci Chup's Quest - statečná houba v akci
Že patří RPG mezi nejtěžší žánry na tvorbu vůbec není myslím třeba zdůrazňovat. Chcete-li totiž se svým dílkem uspět, musíte věnovat kupu času tvorbě příběhu do všech nejmenších detailů, promyslet systém vývoje postavy tak aby to potenciální hráče udrželo při hře co nejdéle a navíc zpracovat poutavý svět, do něhož je třeba správným způsobem roztrousit protivníky, aby vaše dílko nemělo ani nejmenší hluché místo. I přes to je můj výpis všeho, co by měla správná RPG obsahovat, jen zlomkem kompletního seznamu, který by bylo možno sepsat. Navzdory této obtížné překážce však mnozí žánr milují natolik, že do stejné vody vstoupí klidně i několikrát za sebou a co víc, pokaždé sklízí nadšení.  

Pogo Sticker - originální hopsání Pogo Sticker - originální hopsání
Náplň dnešní hry je vlastně velmi jednoduchá. Ocitnete se v kůži chlapíka, který se rozhodl proskákat všemožné lokace na své milované pogo tyči. Protože to ale není žádný nudný patron, který by si jen obyčejně poskakoval po ulici, vybral si pro svůj záměr ta nejroztodivnější místa jaká si jen lze představit. Takže zavítáte třeba do stok a do sklepa, budete překonávat strmý kopec a dokonce i ledové jezero. Připadá Vám hloupé skákat ve sklepě? Určitě si říkáte, že někdo takový by si pořádně namlátil. To je pravda, na hlavu si totiž v této hře budete muset dávat dobrý pozor. Nedbalé skákání a následný úder do hlavy Vás bude stát určitou část životů a pokud budete nadále neopatrní, přijde nevyhnutelný restart levelu. Výhodou je, že počet pokusů je v podstatě nekonečný – závisí pouze na Vás, jak dlouho vydržíte u jednotlivých levelů. Opakující se nezdary totiž dokáží odradit každého a toho jsou si vědomi i autoři, takže na žádné životy se zde nehraje.

FlapFlapFlap - ptáček proti sektě netopýrů FlapFlapFlap - ptáček proti sektě netopýrů
V poslední době se k mé velké radosti objevují nápadité a původní střílečky, které se snaží tento žánr osvěžit. Je to vidět obzvláště na japonských vesmírných akcích, u nichž se upouští od dogmatu graficky dokonalých her a naopak se za bernou minci považuje zábavnost a hratelnost. FlapFlapFlap je autorovou prvotinou a k tvorbě použil program Game Maker. První ani druhý faktor ovšem nijak nesnižuje vlastní hodnotu, naopak přispívají ještě k většímu obdivu. Pokud totiž bude kvalitu svých dalších dílek ještě zvyšovat, mohli bychom se dočkat ještě mnoha milých překvapení. FlapFlapFlap je hlavním hrdinou a s trochou fantasie by nám mohl připomínat nějakého ptáčka. Ne tak ani svým vzhledem, ale především pohybem, který doprovází mávání křídel.

B.I.R.D. – příjemná česká oddychovka B.I.R.D. – příjemná česká oddychovka
Vlivem neustále se rozrůstající shareware komunity přichází česká nezávislá scéna o ty nejkvalitnější tvůrce, jež se prostě jednoho dne rozhodnou, že mají již dělání svých her zadarmo po krk a začnou vytvářet jeden shareware projekt za druhým. Jako názorný příklad mohou posloužit čeští Sleepteam nebo třeba také Rainbow Creatures, ačkoliv jejich prvním
příspěvkem na shareware scénu je právě dnes recenzovaný B.I.R.D. Nelekněte se však, v závislosti na tom, že bude B.I.R.D. prodáván jako shareware vám nepřinášíme žádné notně osekané demo. Nad českými hráči se totiž samotný tvůrce slitoval a dal jim k dispozici verzi, které do té sharewarové mnoho chybí, i přes to se však jedná o velice pěkný dáreček. Svým zpracováním a principem vám dost možná B.I.R.D. připomene podařené dílko jménem Fuk ovšem tentokráte se dostáváte na druhou stranu. 

Cow Tossing - telecí vrh daleký Cow Tossing - telecí vrh daleký
Pokud se podíváte do historie freewarových her, naleznete spousty titulů, které svým námětem nepatří zrovna k těm tuctovým. Ať už vezmete v potaz veleznámé střílení slepic, simulaci pádu ze schodů nebo červí války, vždy se jedná o nápad vskutku originální a konec konců také velmi úspěšný. Přesto se většinou jedná o velmi jednoduchou myšlenku. Dáte prostě červíkům trochu inteligence a ohromující arzenál a hleďme, co se z toho vyvine… Také dnešní hra se může pyšnit novým nápadem, který dosud ve hrách zpracován nebyl (opravte mě jestli se pletu). Ve hře Cow Tossing bude úkolem hráče, jak už ostatně název napovídá, házet krávou. Nebude to ovšem vrh jen tak ledajaký, nerozhoduje totiž dálka, ale přesnost. Pokud bych měl hru k něčemu přirovnat, tak mě napadá jediné srovnání. Jedná se o jakési farmářské šipky. Prostě čapnete krávu a hodíte ji co nejblíže středu louky před Vámi. Čím blíže, tím více bodů za hod dostanete.

Super Mario World: New Levels – nové levely, starý hrdina Super Mario World: New Levels – nové levely, starý hrdina
Příběh hry není nijak originální. Ocitnete se v roli Maria, který musí zachránit svého uneseného kamaráda Peache. Únoscem je příšera zvaná Boomer a na to aby jste se dostali až k ní budete muset projít spousty levelů. Nebude to v žádném případě procházka růžovým sadem, všechny úrovně jsou doslova napěchovány všemožnými potvorami a také pastmi. Většinu nepřátel budete naštěstí moci zlikvidovat oblíbeným skokem na hlavu oné potvory a pasti se dají většinou překonat prostě tak, že je přeskočíte. Jestli Vám to zatím zní jako jednoduchá záležitost, máte pravdu. Přituhovat totiž začne až v pozdějších levelech a to hlavně díky promyšlenému designu úrovní. Přeskakování pastí budete muset správně načasovat, nebo bude nutné trpělivě likvidovat hordy nepřátel aby byl průchod dál snazší. Naštěstí máte k dispozici funkce Save/Load, které jsou v této hře opravdu nezbytné.

 Air Escape - menší bráška Icy TowerAir Escape - menší bráška Icy Tower
Chůze do schodů prý prodlužuje život. Ono tomu ovšem může být i přesně naopak, stačí se zeptat kohokoli, kdo podlehl kouzlu hry Ice Tower a strávil nad ní nejednu probdělou noc. Dnes tu máme další kousek, který se této legendě podobá a dalo by se říct, že jde o Icy Tower převrácený nohama vzhůru. Nečeká vás tedy skákání na zmrzlou věž, ale naopak seskakování z plošinky na plošinku. Opět hraje důležitou roli pohotovost, hbitost a nechybí ani obrovská chytlavost. Zkrátka arkáda jak má být. Cosgrove´s Air Escape je již druhou hrou, kterou vám na PH od Bena Rotha nabízíme. Stejně jako Cosgrove's Umbrella, i Air Escape je vlastně minihrou, nemá žádná rozsáhlá nastavení, běží v okně a jako zákeřná mucholapka vybízí k chvilkovému posezení a vyzkoušení. Poté vás chytne a vy se od ní jen stěží odtrhnete. A pak vám začnou vadit drobnosti, které si s sebou tento minimalistický formát nese a které trochu sráží výsledný dojem. 

Maze - bludiště plné logických hádanek Maze - bludiště plné logických hádanek
Díky nedávno proběhlé soutěži věnované výhradně těm tvořícím v programu Dark Basic byla nezávislá scéna obohacena o velkou kupu logických titulů, což bylo ostatně také námětem. Tím však nechci rozhodně naznačit, že by všechny z několika desítek her stály za hřích, nicméně i zde na plných hrách jsme vám již valnou většinu z těch slušnějších počinů nabídli a že jich nebylo rozhodně málo. Také Maze se k těm zdařilejším produktům nedávno proběhlé soutěže bezpochyby řadí a to ačkoliv by na první pohled hra příliš vábně vypadat nemusela. Nesmíte se však nechat odrazit lehce stereotypním grafickým kabátkem, ve skutečnosti se jedná o propracovanou logickou hříčku. 

Seiklus - velké dobrodružství pidičlovíčka Seiklus - velké dobrodružství pidičlovíčka
Seiklus je takřka legendou mezi hrami a často je používán jako antikoncepce proti bezvěrcům zavrhujícím program Game Maker. I když je trochu postaršího data, nesmí v našem archívu chybět. I přesto, že patří do žánru adventur, nenajdeme v něm ani řádek konverzace či plnění úkolů. Ba co víc, není zde žádný časový limit, nikdo vás po cestě nezabije, nehrozí vám žádné nebezpečí, kvůli kterému byste museli hrát znovu od začátku. Ptáte se, o čem tedy Seiklus je? Zda má vůbec co nabídnout? Není to náhodou pouhý spořič obrazovky? Ne a stokrát ne. Někdo si před spuštěním hry přečte manuál, já patřím lidem, co ji rovnou spustí a vsadí na metodu pokus-omyl. Hned na počátku mi bylo jasné, že jde o něco netradičního. Procházel jsem se s panáčkem, sbíral medajlonky, obrazovka míjela Seiklus obrazovku, téměř na každém kroku jsem potkal jiné prostředí, nacházel nová překvapení, hra mě nutila dělat přesně to, co autor zamýšlel a odměňovala za to připravenými animacemi a humornými okamžiky. Bylo to jako ve filmu.

Commando Man - pošťáci a zelené potvory Commando Man - pošťáci a zelené potvory
Gamemakerová scéna v zahraničí doslova kvete. A to není jen tak planý výkřik, spíše zkonstatování současné situace, neboť projetím zahraničních fór můžete skutečně nalézt velkou spoustu vysoce kvalitních titulů, které prostě za hřích stojí, leckdy daleko víc než jejich „poctivě programovaní“ bratříčci. Ačkoliv tedy spousta lidí tyto hry zatracuje, je nesporným faktem, že spoustě tvůrců dává Gamemaker možnost realizovat své nápady, kde hledání „plnohodnotného týmu“ by zabralo velké množství času. Na první pohled se bude nejspíše většině z vás Comando Man zdát jakožto naprosto tuctová hopsačka, která prostě nemůže ničím šokovat. Rozhodně vám to nebudu vyvracet, autor skutečně do již zaběhlého konceptu mnoho nevložil. I přes to však nelze hře upřít příjemnou hratelnost a nadprůměrné zpracování.

xSynergy Gate - vizuální rozkoš v temném vesmíru xSynergy Gate - vizuální rozkoš v temném vesmíru
Z rodiště robopsa Aibo se k nám dostává další vesmírná střílečka, jež je kovem nacpána víc než centrální sklad kovošrotu. Ten ovšem nepochází ze skládky, ale obrovských mechů – válečných robotů s pohyblivými končetinami, kteří se dokáží přestavovat do všemožných tvarů od robolidí až po dopravní prostředky. Zde jsou to sice jen různé varianty megalomanských vesmírných korábů, ale i tak vás ohromí. A co nedokáže vzhled, to dokončí efektní energetické zbraně, kterými jsou vybaveny.

Autor:


Témata: antikoncepce, Robot

Nejčtenější

KVÍZ: Poznáte nejslavnější herní padouchy?

Call of Duty: WW2 - Zombie Mode

Většina kladných herních hrdinů si je podobná jako vejce vejci. Zato u záporáků se mohou vývojáři daleko více vyřádit,...

Umělá inteligence od Elona Muska už teď poráží profesionály ve hře Dota 2

Organizace OpenAI slaví s vývojem umělé inteligence spoustu úspěchů.

Vývojáři projektu OpenAI, u jehož zrodu stál vizionář Elon Musk, představili umělou inteligenci, která je schopná...Speedrunner dohrál nejtěžší hru loňského roku za 50 minut

Cuphead

Pouhých 50 minut stačilo hráči s přezdívkou TheMexicanRunner k tomu, aby pokořil neskutečně obtížnou skákačku Cuphead....

KOMENTÁŘ: Lezou vám krkem hry pro každého? Nejste sami, ale máte smůlu

Far Cry 5

Při pohledu na herní průmysl vynikne jeden zajímavý rozpor. Velcí vydavatelé se snaží hráčům zprostředkovat herní...

RECENZE: Erotický horor Lust for Darkness neděsí ani nevzrušuje

Lust for Darkness

Nezávislá polská hra slibovala kombinaci erotiky a hororu. Krve i nahých lidí je tu sice přehršel, ale přesto je...

Další z rubriky

Návrat legendy. World of Warcraft Classic bude vycházet z patche 1.12

World of Warcraft (Vanilla)

Online hra na hrdiny World of Warcraft letos oslaví 14 let od uvedení v Americe a vyjde sedmá expanze Battle for...

KOMENTÁŘ: Lezou vám krkem hry pro každého? Nejste sami, ale máte smůlu

Far Cry 5

Při pohledu na herní průmysl vynikne jeden zajímavý rozpor. Velcí vydavatelé se snaží hráčům zprostředkovat herní...

Kupujete někdy sběratelské edice?

Vývoj počítačových her, jejich obalů a bonusových materiálů

Ne každému stačí krabička se hrou, či jen digitální kód ke stažení. Většina očekávaných her je k sehnání v různých...Najdete na iDNES.cz