Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Týden na PH - hry mnoha tváří

  12:01aktualizováno  12:55
Originální kostičková hra studentů DigiPenu **** Orientem nasáklá strategie Spice Trade **** výborná nelineární adventura Façade **** česká předělávka hry Blast Chamber **** textová hra Bimbo aneb Cesta tam a nikam jinam.

Již  druhý týden v novém přehledu jsem musel dlouze přemýšlet, kterou hru pasovat do role nejlepší v tomto týdnu. Horkých kandidátů bylo hned několik a mimo Rumble Box byste si neměli nechat ujít ani novátorskou nelineární adventuru Façade nebo Orientem nasáklou strategii Spice Trade. Nepříliš úspěšná komerční hra Blast Chamber se stala vzorem pro jeden český tým a výsledkem je zajímavé zpracování Time Chamber, který by neměl uniknout především milovníkům módu Capture the Flag. V magazínu si určitě přečtěte rozhovor s japonským indie vývojářem Kenta Cho, autorem mnoha akčních a originálních stříleček.

 

Hra týdneRumble Box - krutě zábavná kostičková akceRumble Box - krutě zábavná kostičková akce
Hodnocení: 9/10

Rumble Box je akce. Akce odehrávající se na malém prostoru, přičemž tempo se neustále stupňuje až do rovin, kde se otevírání a zavírání srdečních chlopní zoufale stále rychleji pumpujících rudou tekutinu dostává pod rozlišovací schopnosti lidského oka. Princip je přitom prostý: z kostek dětské stavebnice složený panáček si musí vyboxovat cestu z malé, ale zdmi obehnané arény. Do ní jsou pravidelně vpouštěni nepřátelé. Ti se po násilné pacifikaci rozpadnou a dají základ valným hromadám po celé ploše úrovně. Když se podaře některou z pyramid vystavět až do výše, která umožní překročit okraj bitevního pole, je úroveň pokořena. Jednoduše geniální princip by ale nefungoval bez pečlivého ladění game designu.


Spice Trade - exoticky voňavá strategieSpice Trade - exoticky voňavá strategie
Hodnocení: 9/10

Kupec Abu Mansur Al-Quazzaz. Jméno, jež na počátku zná jen pár přátel, má se brzy rozlehnout celým dálným východem i Evropou. Ne pro dovednosti válečnické, ne pro neobyčejný umělecký cit, ne pro objevy a vynálezy, jež změní život lidstva: pro přízemnější, avšak neméně užitečné schopnosti výhodného nákupu a prodeje. V obchodu není místo pro váhání, lítost a naivitu. Je skoro až s podivem, že i když existují velmi dobré obchodní strategie jako Merchant Prince, nikoho ještě nenapadlo využít atraktivního arabského světa jako dominantního motivu. Spice Trade, volně šířitelná Javová hra několika finských autorů, to dělá - a velmi, velmi dobře. V jádru je herní systém klonem Merchant Prince, Spice Trade vlastně jen trochu složitější variace na řadu freewarovek, kde hráč cestuje z místa na místo a snaží se nakupovat levné komodity a prodávat je v místech vyšší ceny. 

Façade - nefalšovaná herní revoluce!Façade - nefalšovaná herní revoluce!
Hodnocení: 9/10
Už doména, na které se rozprostírá oficiální webstránka Façade, leccos napovídá. Je to InteractiveStory.net - a Façade skutečně představuje nelineární, generovaný, interaktivní přístup k vyprávění příběhu. Její děj není zdaleka pokaždé stejný, i když vychází ze stejných premis, liší se náhodné události, reakce postav třeba i na stejné repliky, závěry, ke kterým dospějí. To vše je dáno robustním systémem umělé inteligence a zabudováním řady náhodných událostí, jež tím, že se stanou či nestanou, ovlivní směřování zápletky. Základem příběhu Façade je návštěva hráčovy postavy (její pohlaví i jméno lze určit před započetím hry) u přátel, manželů Tripa a Grace. 

Little Cowboy - akce na divokém západěLittle Cowboy - akce na divokém západě
Hodnocení: 7/10

Divoký západ nepatří zrovna mezi ta místa, jež by se ve freeware hrách objevovala nějak hodně frekventovaně, spíše lze říct, že se neobjevuje takřka vůbec. Daleko větší kouzlo pro současné tvůrce má nějaké to smyšlené prostředí, velkoměsto či cokoliv podobného. Ani však na onen zmiňovaný Divoký západ nebylo zanevřeno, neboť se do něj podíváme prostřednictvím této dnešní hříčky, což je již ze samotného názvu přímo patrné. Co by to bylo za divoký západ, kdyby zde vedle divokých plání a krvelačných padouchů chyběli ti správní, neohrožení kovbojové, ochotni položit život za záchranu něčího života. A právě takový je také hrdina této akční hry vyvíjené za pomocí programovacího jazyku DarkBasic. 

Hard Hat III - roztomilá robotická hopsačkaHard Hat III - roztomilá robotická hopsačka
Hodnocení: 7/10
Hard Hat je série, která zajistila týmu Damaged Games slávu ne snad nehynoucí, rozhodně však nezanedbatelnou. Hlavní devízou všech tří dílů je retro feeling, nostalgické rozplývání se nad pixel per pixel grafikou a přístupná hratelnost. Je těžké nezasnít se, když autor prozřetelně volí lesklou barevnou paletu a nízkopixelovou stylizaci. Za pozlátkem se ale neskrývá jen nafouknutá bublina - pevným základem je kvalitní, i když nepříliš originální hra. I rozkošné malé plošinovky dnes potřebují příběh. Hard Hat III vypráví o šíleném vědátorovi, doktoru Willymu, který experimentuje se smrtícími roboty. Hlavní hrdina je jedním z nich, jeho starší typ má ale nahradit hned osm nových, zdánlivě po všech stránkách dokonalejších prototypů. Uražená ješitnost ale nedovolí smířit se s osudem. "Tihle že mě mají nahradit?" zvolá Hard Hat a se sevřenými pěstmi vyrazí dokázat svému stvořitel, že nepatří do starého železa. 

Treasure Dive - za pokladem až na dno oceánuTreasure Dive - za pokladem až na dno oceánu
Hodnocení: 6/10
Treasure Dive je typickou arkádou z produkce týmu Helix Games. Jedná se o autory tvořící pomocí Game Makeru jednoduché tituly, které obvykle představují jeden či více originálních nápadů v herním systému a zakládají si na vysoké míře návykovosti. Nejznámější je série hopsaček Jumper (poslední verzí je Jumper: Redux, druhý díl s několika přídavnými levely), v poslední době zaujala akční hra s RPG prvky Hold Off Red. Treasure Dive až tak inovativní není, nicméně tu část definice věnovanou hratelnosti splňuje na výtečnou. Potápění si dovolenkáři válivého druhu spojují s bezpečným šnorchlováním deset metrů od břehu. Dobrodružnější typy si platí profesionální kurzy a užívají si hluboké ponory s kyslíkovou bombou na zádech.

Time Chamber - Capture the Flag v nové podoběTime Chamber - Capture the Flag v nové podobě
Hodnocení: 7/10
Ačkoliv se to na první pohled nemusí vůbec zdát, Time Chamber je ve skutečnosti ryze českým dílkem, jehož autorem je jediný člověk a sice Michal Hrbek. Tomu se nejspíše zalíbila ne zrovna známá hra Blast Chamber, respektive její mód, který přepracoval v samostatnou hru, jejíž kvality máme nyní možnost prozkoumat v plné kráse. Kdybyste trvali na tom, k něčemu tuto předělávku ne zrovna masové hry přirovnat, pak by byl nasnadě oblíbený mód do mnoha multiplayerových her jménem Capture the Flag. Pochopitelně se nejedná po to samé v bledě modrém, Time Chamber má totiž několik dalších prvků od CTF odlišných. Základ celé hry tvoří čtveřice týmů, každý o jednom jediném členu. Tito všichni se pak budou proti sobě utkávat v přísně ohraničených arénách krychlového tvaru.

DeathStar 150 – nechť tě síla provází!DeathStar 150 – nechť tě síla provází!
Hodnocení: 6/10
O tom, že sci-fi série Star wars je jedním z nejlepších počinů, které se objevily na filmovém plátně, asi nikdo nepochybuje. Ze všech šesti filmů se každému určitě vryla do paměti nejedna scéna. A právě jednou z těch nejslavnějších je zničení Hvězdy smrti, obrovské vesmírné stanice, kterou nechalo Impérium vybudovat pro demonstraci své síly. Luke Skywalker to tehdy dokázal zvládnout, ale dokázali byste to vy? Deathstar 150 vám to jedinečným způsobem pomůže zjistit. Do příběhu vás ihned v menu uvedou videosekvence, které pocházejí přímo z epizody 4., ale podle mě každý už v tu dobu bude vědět o co kráčí. Následuje pár krátkých okamžiků a už sedíte v kokpitu povstalecké stíhačky a letíte úzkým prostorem hvězdy Hvězdy smrti.

Bimbo aneb Cesta tam a nikam jinamBimbo aneb Cesta tam a nikam jinam
Hodnocení: 6/10
Textové hry si jen tak pro sebe a své účely dělím na dvě skupiny. Ta první skupina je tvořena krátkými gameskami, které autoři vytvořili narychlo, odflákli je a proto jsou často i velmi nudné. Většinou se při jejich tvorbě autoři učili programovat a na výsledných produktech je to také vidět. Nebo autory her patřících k této skupině prostě tvorba gamesy v půlce přestala bavit a tak ji rychle nějak zakončili a pustili mezi lidi. Druhá skupina je pak tvořena hrami, jejichž autoři většinou už nějaké zkušenosti s programováním mají a do tvorby textovky se nejen po hlavě vrhnou, ale to tempo si udrží i během celého vývoje, což se většinou podepíše i na kvalitě výsledného produktu. Jedním z autorů, který dělá kvalitní textovky je Petr Kain. Ten stojí například za takovými kousky jako je gamesa "Monty Mole" nebo "Frigo, soukromý detektiv".

Blackshift – labyrinty plné pastíBlackshift – labyrinty plné pastí
Hodnocení: 5/10
Ve hře Blackshift je Vaším cílem zlikvidovat podivně vypadající masku. Ta se nachází v každém bludišti které navštívíte. Jiný způsob jak se dostat dál není, takže Vám nezbývá než se pokusit tento stanovený cíl splnit. Na cestě za úspěchem budete muset překonat mnoho nástrah. Mezi ty lehčí patří například zamčené dveře nebo zaminovaná místnost. První případ vyřešíte samozřejmě nalezením klíče, druhý třeba odpálením náloží z úkrytu. Obtížnost úkolů které na Vás čekají v každém dalším bludišti závratně stoupá. Brzy budete sbírat rakety různých vlastností aby jste mohli odstraňovat další a další překážky na cestě k cíli. Rozlišovat vlastnosti raket není zpočátku vůbec jednoduché. Některé umějí letět pouze do jednoho ze čtyř základních směrů, což poznáte podle toho, jak jsou otočené. Dále je tu ještě raketa která může letět do jakéhokoliv směru a později se dočkáte ještě dalších vylepšení. Brzy také narazíte na laserové střílny. Ty se opět dělí na různé typy. 

DanceMatt – logika v rytmu hudbyDanceMatt – logika v rytmu hudby
Hodnocení: 6/10
Tanec. Toto magické slůvko znamená pro mnoho lidí takřka celý život. Tancem tráví každý možný volný čas, vybíjí si jím přebytečnou energii a plnými doušky zase naopak nabírá novou chuť do života a dobrou náladu. Jak se může zdát letmým prohlédnutím názvu dnešní hry, může být toto dílko takovým malým relaxačním prostředkem v rytmu nějaké té příjemné hudby. Sice byste nebyli daleko od pravdy, není tomu tak úplně. Místo klidného pohupování se v rytmu hudby totiž budete nuceni také zapojit svůj mozek a přemýšlet. Stejně jako v poslední době spousta zde prezentovaných logických her také ta dnešní pochází z nedávno proběhlé soutěže na jednom ze zahraničních webů, kde měli tvůrci za úkol udělat nějakou tu logickou hru dle vlastního uvážení a tak vznikla směsice logiky a arkády DanceMatt.

Pacman Puzzle Thing – dva Pacmanové v jednom bludištiBlackshift – labyrinty plné pastí
Hodnocení: 7/10
Každý má jistě stále v paměti původního Pacmana, nebo alespoň některý z nekonečného množství jeho klonů. Snad všech hrách s kulatým žlutým hrdinou šlo o totéž. Sníst všechny kuličky v bludišti a nenechat se přitom sežrat některou z volně pobíhajících potvůrek. Dnešní hra je trochu jiná. Vyskytuje se v ní sice Pacman, bludiště i jedlé kuličky, ale potvůrky zmizely a princip doznal změn. Původní zběsilá honba bludištěm s změnila na zběsile opatrnou chůzi. Opatrnou proto, že každý chybný krok může znamenat smrt v zapomění. Slovy hráče: restart levelu. První změnou které si všimnete je druhý Pacman na scéně. Ano. Nemáte vidiny. Pacmanovi přišel na pomoc jeho rudý bratr. Proměnou prošlo také bludiště ve kterém se oba pohybují.Česká adventura Franta
Testovací verze hry pro Pocket PC
Nová adventura jménem Alternativa
Ohlášena akce Out of Range
Dreams Walker pozastaven
Obrázky ze Space Merchants


Kenta Cho - zpověď japonského střílečkového guru

Kenta Cho je japonský indie vývojář, který se proslavil jednoduchými, ale neuvěřitelně strhujícími střílečkami. Svou freeware kariéru začal potrhlou sportovní arkádou Masashikun Hi, i když už předtím programoval a tvořil hry. Světovou proslulost mu potom zajistily hitovky jako Noiz2sa, rRootage, či z poslední doby Tumiki Fighters, Torus Trooper a Gunroar.

Rozhovor s týmem Darxide Games

Interview s leaderem týmu Darxide Games - Markem Olšákem. Toto vývojové uskupení v současné době pracuje na remaku kulečníku s názvem Billiard Simulator. Nejen o tomto projektu, ale i o teamu obecně se můžete dozvědět něco více právě v tomto interview.


PlnéHry.cz - přes 2300 her zdarma!

 

Autor:


Nejčtenější

KVÍZ: Poznáte nejslavnější herní padouchy?

Call of Duty: WW2 - Zombie Mode

Většina kladných herních hrdinů si je podobná jako vejce vejci. Zato u záporáků se mohou vývojáři daleko více vyřádit,...

Umělá inteligence od Elona Muska už teď poráží profesionály ve hře Dota 2

Organizace OpenAI slaví s vývojem umělé inteligence spoustu úspěchů.

Vývojáři projektu OpenAI, u jehož zrodu stál vizionář Elon Musk, představili umělou inteligenci, která je schopná...Speedrunner dohrál nejtěžší hru loňského roku za 50 minut

Cuphead

Pouhých 50 minut stačilo hráči s přezdívkou TheMexicanRunner k tomu, aby pokořil neskutečně obtížnou skákačku Cuphead....

KOMENTÁŘ: Lezou vám krkem hry pro každého? Nejste sami, ale máte smůlu

Far Cry 5

Při pohledu na herní průmysl vynikne jeden zajímavý rozpor. Velcí vydavatelé se snaží hráčům zprostředkovat herní...

RECENZE: Erotický horor Lust for Darkness neděsí ani nevzrušuje

Lust for Darkness

Nezávislá polská hra slibovala kombinaci erotiky a hororu. Krve i nahých lidí je tu sice přehršel, ale přesto je...

Další z rubriky

Zaostřeno na fenomenální ukázku The Last of Us: Part II

The Last of Us: Part II

The Last of Us: Part II patřila na letošní herní akci E3 k nejdiskutovanějším hrám výstavy. Studio Naughty Dog hru...

Návrat legendy. World of Warcraft Classic bude vycházet z patche 1.12

World of Warcraft (Vanilla)

Online hra na hrdiny World of Warcraft letos oslaví 14 let od uvedení v Americe a vyjde sedmá expanze Battle for...

KVÍZ: Poznáte nejslavnější herní padouchy?

Call of Duty: WW2 - Zombie Mode

Většina kladných herních hrdinů si je podobná jako vejce vejci. Zato u záporáků se mohou vývojáři daleko více vyřádit,...Najdete na iDNES.cz