Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Týden na PH - interaktivní šílenství

  12:00aktualizováno  21. dubna 11:20
Mezi nejzábavnější hry týdne se zařadila akční Flashovka Madness Interactive, Plné hry ale přinesly sedm dalších kvalitních titulů. Mezi nimi například originální akci Mall Monster, manga hru Cloudphobia či drsnou řežbu Haunted Castle 2

Tento týden se nesl především ve znamení akcí. Titulní roli hrála páteční střílečka Madness Interactive, originální, audiovizuálně výjimečná a především skvěle hratelná. Kvality ale mají i další tituly, například Mall Monster odehrávající se v supermarketu, či divoká francouzská řežba Haunted Castle 2
Magazín přinesl hned dva navýsost zajímavé články. V obou jsme se totiž podívali na zoubek hratelným verzím očekávaných titulů. První preview pojednávalo o titulu Plane Arcade, nedávno oznámené letecké akci od týmu 3D Games. Druhé se pak zaměřilo na strategickou hru 1938 od ADMAsoftu, jež se odehrává právě v roce československého ponížení a nabízí variantu: co by se stalo, kdyby se ČSR Mnichovu, potažmo okupaci bránila?
V PHžurnálu jsme informovali o demoverzi Tajemství hradu Karachov, blížícímu se dokončení dungeonu Cardhalia, oznámení hry Plane Arcade, novince od ADMAsoftu, adventuře Chcíplej mamut, velké aktualizaci katalogu týmů na Plných hrách, připravované hře Zrodenie mýtusu od týmu FAST Development, editorech k závodnímu titulu Racer, dvou nových screenshotech z akce Nelítostný souboj, chystané hře podle Hvězdné brány Prometheus, patchi na Tetris od Sýkorova Manufactoria a konečně čtyřech nových screenshotech z dungeonu Cardhalia.

Highway Pursuit - nejlepší závodní 3D akce?
Highway (dálnice), pursuit (stíhání). Tato dvě slova plně vystihují děj nebo spíše koncept hry. Jediné, co potřebujete k úspěchu (jako u většiny akcí), je zůstat naživu. To ovšem není nijak snadné, protože se musíte ubránit před desítkami nepřátel, jež vás dokáží bez problému smést z mostu do řeky nebo klidně mimo trať, což bohužel také (i když pojedete pouze po trávě) za pár sekund způsobí smrt. Většinu vozů (až na obrněné pojízdné stroje), dokážete eliminovat kulometem, ovšem když se vše dobře naplánuje, můžete jim zatopit i legračněji. Stačí nepřítele předjet a vypustit mu pod kola olej či plyn (přes který není vidět). Tím automobil vyřadíte z tratě, tudíž se vám hned přičtou body v rozmezí od 500 – 1500. Jediný háček je v tom, kde takovéto zbraně sehnat? „Svůdný“ ženský hlas vám vždy před nákladním vozem (v němž se skýtají zbraně) oznámí, abyste jej neminuli (stojí na kraji silnice). Až se dá do pohybu, stačí přibrzdit a zajet mu do zadního prostoru. Jakmile budete uvnitř zajede ke kraji a vypustí vás ven s novými zbraněmi.

Anakin's Boulder Dash - variace na klasiku
Většinu alespoň trochu zavedených českých freewarových týmů stíhá redakce Plných her bez problémů monitorovat i s jejich vydanými hrami. Ty nově vzniklé či jednorázové příspěvky od začínajících autorů se však dají sledovat jen těžko – a i to je důvodem, proč nedávno zavedený lokační systém přinese čas od času opravdu velké překvapení. Povětšinou způsobuje jen zavalení nejrůznějšími nehratelnými kravinami, ale pár titulů alespoň tak dobrých, jako je Anakin's Boulder Dash to bohatě vynahradí. Název dnes recenzované hry zavádí jednoznačně směrem k oblíbenému fenoménu Hvězdných válek (někteří lidé z nich blbou tak, že si hrají na jedi a sithy, cvičí se v šermu a logickém myšlení a hrají nejrůznější hry), ovšem ve skutečnosti má Anakin's Boulder Dash s Hvězdnými válkami společného asi tolik, jako Televizní noviny se seriózním zpravodajstvím. Zato druhá část názvu už je na svém místě zcela právoplatně, neboť ABD není ničím jiným, než věrným a velmi zábavný remakem logického rychlíku Boulder Dash, jedné z největších klasik svého žánru.

Haunted Castle 2 - smrt nemrtvým
Haunted Castle 2 se řadí do skupiny naprosto bezmyšlenkovitých, ale perfektně provedených akčních plošinových řezanic. Hlavní hrdina je nebojácný rek, jenž se rozhodl pozkoumat tajemství blízkého hradu. O něm se s oblibou tvrdívá, že tam straší. Co podobným povídačkám napomáhá je nezpochybnitelný fakt, že kdokoliv se zatoulal poblíž, už nikdy nebyl spatřen a s největší pravděpodobností nepřežil. Je na čase, aby se našel bojovník, který by všechny zlé živly, nemrtvé nestvůry a jiné výplody temné magie z místa vystrnadil a získal si slávu a obdiv všech (a penězi to bude horší, neb kraj je chudý a zlata není nikdy nazbyt). Celý průchod dnes recenzovanou francouzskou volně šířitelnou akcí tak spočívá v prostém opakování několika základních úkonů a pamatování na dvě pravidla: jít stále doprava a kosit cokoliv, co stojí v cestě.

Moolander - ufouni chtějí naše krávy!
Nikdy jsem netušil, že ufouni mají tak těžkou práci. To že farmářům unášejí dobytek a dělají neplechu v obilí je známo už delší dobu, ale to, že se přitom tak nadřou jsem si vůbec nikdy neuvědomil. Při krádežích hovězího masa si stále musí hlídat, aby nenarazili, měli dostatek paliva a dost energie na vytvoření paprskového pole potřebného na únosy nebohých kraviček. Ve hře Moolander se vžijete do role jednoho takového ufouna, který krade na Zemi krávy, protože vše co měl, prohrál při partii pokeru. Sami zjistíte, že unášet hovězí dobytek není až taková hračka, jako by se na první pohled mohlo zdát. Vše probíhá starým známým stylem hry, jenž byl použit například u dosovského UGH!, kde jste pomocí prehistorické helikoptéry dopravovali lidi na předem určená místa, s tím rozdílem, že si v této hře úlovek necháte provždy na palubě svého létajícího talíře. Navíc si stále musíte doplňovat palivo, které se za letu rychle vyčerpává.

Garfield: Attack of the Mutant Lasagna - koucour v akci
Postavička kocoura Garfielda patří k legendám novinových stripů. Vyšla už celá řada sebraných knih s novými a novými vtipy, jejichž hlavní pointou je Garfieldova neustálá vražedná chuť k jídlu, využívání ne zrovna nejchytřejšího páníčka Jona, chystání zlomyslností na domácího spolubydlícího, pejska Odieho, či války s dalšími živými členy domácnosti – pavouky. Fanoušků garfieldovských stripů je velké množství, a tak není divu, že se našel i jeden takový, jenž se rozhodl obsadit svého oblíbeného kocoura do role hlavního hrdiny pořádně střelené adventure komedie. Děj hry Garfield: Attack of the Mutant Lasagna začíná vcelku nevinně. Garfield se probouzí ve své pohodlné postýlce, vstává a zjišťuje, že má neuvěřitelný hlad. Bohužel, Jon spí jako zabitý (a nepomohá ani poskakování po jeho hlavě s výkřiky "Vzbuď se, mám hlad!"), lednička je zavřená na masivní visací zámek a k ostatním potravinám Garfield už teprve nemá přístup...

Mall Monster - příšera z obchoďáku
Dnešní hra je svým způsobem trochu unikát. Jednak proto, že se nejedná o žádný mainstreamový produkt určený pro masy, a proto si ji buď zamilujete, nebo ji budete nenávidět a bude vás svým způsobem trochu frustrovat. Druhým důvodem, proč se tato hra tak odlišuje od všech ostatních, budiž fakt, že se umístila na pěkném šestém místě ve studentské soutěži v rámci Independent Game Festival 2003, což jistě svědčí o jejích kvalitách, ale nepředbíhejme a podívejme se na ni postupně. Ve hře Mall Monster se vžijete do role malého chlapce, který zůstal v několikapodlažním obchodním domě po jeho zavírací době. Jak asi tušíte, vaším úkolem nebude nic prostšího, než se dostat z tohoto konzumního svatostánku na svobodu. Ano, zní to možná opravdu jednoduše, ale opět se musím uchýlit k použití otřepaného klišé – realita bude poněkud jiná a vaše putování po jednotlivých odděleních nebude rozhodně procházka růžovým sadem.

Cloudphobia - mechové útočí!
S obřími, doslova hrůzu nahánějícími po zuby orbrojenými stroji, jsme se mohli setkat již v podobně laděné freeware hře Silver Knights, v níž obří roboti rozsévali zlo a zkázu doslova kam se hnuli. Jinak tomu nebude ani v té dnešní hře, která nese název Cloudphobia, pouze s tím rozdílem, že se přesvědčíme, jak bravurně zvládají tato monstra ničení nepřátel přímo ve vzduchu. Ihned po spuštění vás přivítá příjemně provedené menu, které ovšem záhy opustíte zvolením možnosti pro zahájení, jež vás okamžitě přenese několik set metrů nad zem. Po několika málo sekundách, které máte k dobru, abyste se v okolí zorientovali a uvědomili si, co se od vás čeká, začíná hra v doslova zběsilém tempu. Z protilehlé strany se na vás začnou valit skupinky rozličně vyhlížejících nepřátel, které máte za úkol co nejrychleji bez milosti poslat k zemi přesně mířenou ranou. Jakoukoli chvilku zaváhání totiž okamžitě využije některý z vašich protivníků k bleskovému útoku, což v lepším případě znamená pouze drobný úbytek na vašem štítu. Typově se tedy jedná o hru podobnou klasikám žánru jako je R-Type, Xenon apod.

Madness Interactive - výtečná flashová akce
Chybí vám propadák Enter the Matrix nebo naopak výtečný Max Payne či snad spousta krve? Tak to jste na správné adrese, neboť Madness Interactive je (až na výslednou kvalitu ve srovnání s avizovanými tituly) takřka totožný. Lze např. skákat do závratných výšek, používat slavný „Bullet Time“, ale především můžete klidně stát na místě a střílet do obou stran, aniž byste se museli otáčet. Takže když jste otočeni vpravo, stačí jen kursorem myši obrátit zbraň za záda a poslat vlevo stojícího šmejda na onen svět. Nejzábavnější jsou samozřejmě zbraně a není jich 5, nýbrž několik desítek. Nejdříve se musíte ubránit pěstmi, poté můžete dostat třeba basebalku, nůž (s ním je legrace), pistoli, poté jiný druh pistole, brokovnici, MP5, AK-47, minugun, snajprovku, raketomet, minomet, plamenomet a další „přístroje“, takže je ve všech těch lokacích (taktéž je jich několik desítek) s čím dovádět. Mezi hlavní priority patří tréning, při němž je pro vás nutné se se zbraní naučit vůbec zacházet, ale především je důležité dobře mířit a chytře měnit zbraně, protože když přijdete o náboje, nelze zásobník doplnit, nýbrž jste nuceni svou zbraň zahodit a najít si jinou.

Autor:Nejčtenější

Příběh nelehkého zrodu českého herního hitu Kingdom Come

Kingdom Come: Deliverance

České hry Kingdom Come už se prodalo více než milion kusů, takže už teď můžeme mluvit o úspěchu. Cesta k němu však...

Bílý dům nechal vytvořit video sestřih z násilných počítačových her

The Evil Within 2

Americký prezident Donald Trump se setkal se zástupci herního průmyslu k debatě o násilí ve videohrách. Jako podklad...KOMENTÁŘ: Kam povede přehnaná politická korektnost a cenzurování videoher?

Grand Theft Auto 5

V herním průmyslu se v relativně krátké době vyrojila řada kauz týkajících se cenzurování či kritiky „závadného“...

Jak svádět ženy? Bizarní hra Super Seducer vás to rozhodně nenaučí

Super Seducer : How to Talk to Girls

Interaktivní film Super Seducer chtěl zábavnou formou naučit nesmělé muže svádět ženy. Jenže výsledkem je příšerná...

Zázrak se nekoná, filmový Tomb Raider je těžký průměr

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Kletbu filmových adaptací nový Tomb Raider sice nezlomil, ale vyloženě neurazil, i když jde o průměr. Hráč si po...

Další z rubriky

Inspirovala vás někdy hra k přečtení knihy, nebo zhlédnutí filmu?

Resident Evil (2002)

Inspirovala vás někdy hra k přečtení knihy, nebo zhlédnutí filmu? Napište nám do diskuze pod článek.

Monitory od Alienware jsou špičkové. Tomu však odpovídá i cena

Herní monitory Alienware

Bez pořádného monitoru vám sebevýkonnější grafická karta skvělý obraz neudělá. Jenže pokud nechcete dělat kompromisy,...

Usednout do traktoru Zetoru můžete v Brně a nově i v Pure Farming 2018

Pure Farming 2018

Právě dnes, v úterý 13. března, vychází nový vyzyvatel pro zažité farmářské simulátory. Byli jsme se na něj podívat v...Najdete na iDNES.cz