Týden na PH - jak vám to pálí?

Nejzajímavější hrou týdne byla bezesporu druhá verze předělávky televizní soutěže Pálí Vám to?. Za zmínku však stojí i rozsáhlé RPG The Spirit Engine nebo vynikající závodní hra LudoRace.
Nejzajímavější hrou týdne byla bezesporu druhá verze předělávky televizní soutěže Pálí Vám to?. Za zmínku však stojí i rozsáhlé RPG The Spirit Engine nebo vynikající závodní hra LudoRace. Každopádně byla nabídka opět velmi bohatá a kvalitní - jak ostatně dosvědčují následující odstavce.
Magazín přinesl tentokrát články dva - páteční rozhovor s týmem SGAMES, jenž chystá zajímavé tituly Sub Hunter 5 a Extreme Race 2, a především úterní shrnutí dění na scéně textových her v podobě článku Jiřího Gabryše Březnové textovky: Crypta a spol.
Konečně PH žurnál informoval o adventuře Karel Votruba: Timerider, hře Super Ping Pong Football, zajímavých článcích pro vývojáře, chystané akci Bloody Babes, novém screenu ze hry Sub Hunter 5, autodráze Turbo Cars, prvním obrázku ze hry JetWaveX, chystaných nových hrách od Anakina, mahjonggu Adrenal, arkádě Moucha, Fish Fillets pod licencí GPL, wallpaperu z adventury LSARS, nové textovce od Tatka a rozpadu nadějného týmu ADMAsoft.

Enclosure - mrazivá duchařina
Že má Enclosure na poměry freeware adventur vyšší ambice naznačí už dlouhatánské animované intro. První scéna nás seznámí s dvojicí mladistvých, kteří si přivydělávají podvodným vyvoláváním duchů. Zatímco Mike Goodman se snáší na v přítmí neviditelném provaze, navlečen v bílém, duchovském prostěradle, jeho přítelkyně Sarah předstírá magické rituály a přivolávání mrtvých pro ohromenou zákaznici. Všechno jde dobře – ovšem až do chvíle, kdy od plamene svíčky (přispívajícího svým dílem k okultní atmosféře) chytne Mikovo prostěradlo a celá konstrukce se zhroutí. Neúspěšný pracovní den odchází Mike zapít do baru, kde ke svému velkému překvapení nalezne entuziastického mladíka, syna známého ropného magnáta, a od něj dostane nabídku, kterou nelze odmínout. Za honorář deseti tisíc dolarů se s ním vydává na expedici k základně, kde byli pozorováni duchové a jež byla právě z důvodu jejich výskytu opuštěna, aniž by se v oblasti začalo cokoli těžit...

Machines of Destruction - adrenalinové bitky vozidel
Tvůrci série Commandos přicházejí s novým freeware kouskem. A ten „kousek“ má necelých 17 MB. Již z úvodníku je patrné, že jde o bitky automobilů. Jako první co vás při vstupu do hlavního menu celkem trkne je rozlišení. K vidění je okno velké pouhých 640*480 pixelů, takže žádný fullscreen, jen mrňavé okénko. Na druhou stranu vás ale potěší kvalitně zpracovaná nápověda, takže pokud aktivně komunikujete anglicky, můžete se něco zajímavého dovědět. Po vytvoření hráče a vstupu do hry přichází na řadu jako u každé závodní hry výběr auta. Vybírat můžete až z deseti různých vozů. Poté je třeba přimontovat na vašeho miláčka tři zbraně a nějaké štíty. Ty můžete postupem času upgradovat, ale vše stojí peníze, tak jako další vylepšení vašeho vozu (skákání, turbo rychlost apod.). Nelze si však pořídit vše, protože každý krám něco váží a vaše auto ubere většinou něco okolo tří tun. Když se dostanete do dalších nastavení je třeba své zbraně rozmístit. Něco přijde na střechu, kapotu a pravé dveře.

Eric Cartman 2: Cesta do South Parku
Tým Gradesoft v poslední době doslova a do písmene zavalil lokační systém Plných her svými tituly. Bohužel, většina z nich nemá dostatečně kvality nezbytné ke zveřejnění dlouhé recenze – avšak výjimka sem tam přece jen potvrdí pravidlo. Už první díl série Eric Cartman (jenž nesl symptomatický název Eric Cartman & Project Hamburger) si získal slušnou oblibu mezi čtenáři. Ačkoliv nepatřil zdaleka k tomu nejlepšímu mezi arkádovými freewarovkami, svůj díl zábavy přece jen nabídl. Dnes recenzovaná hra má ve svém názvu krom opět lákavého podtitulu též číslovku dvě. Ta jasně napovídá, že se jedná o pokračování – a od pokračování lze očekávat hned několik věci: zachování původního herního konceptu, vylepšení po audiovizuální stránce, odstranění případných chyb prvního dílu a celkové rozšíření a obohacení herního zážitku. Co z toho se autorům Cesty do South Parku povedlo a co nikoliv?

Penguin Push - tučňák v akci O tučňácích, kteří jsou obsazováni do hlavních rolí počítačových her by se dalo hovořit dlouhou dobu. Zasloužil se o to zejména operační systém Linux, jenž používá toto zvířátko jako své logo. Dnešní hra je sice určena pro Windows, přesto v ní tučňáka naleznete také. Vypadá trochu unaveně, aby také ne, musí celé dny přenášet ledové kvádry a čelit různým nástrahám, ale vězte, že si s ním užijete hodně zábavy. Logická hra Penguin Push je dalším produktem od pilného distributora a výrobce nazývaného Miniclip. Připomeňme si jejich úspěšné pařby jako je například Save The Sheriff, Zed, 3 Foot Ninja, Bush Shoot-Out, Sheepish, Cannon Blast, Starshipeleven a nespočet dalších. Většinou byly vytvořeny pomocí technologie Shockwave, jenž umožňuje plno grafických efektů, díky čemuž se z něj stal dokonalý prostředek k tvorbě her.

Zed - android a hrouda zlata
Skákačky mám rád už odmalička. Je to nejspíš proto, že jsem vyrostl u videoher, kde snad každá druhá gamesa patřila mezi plošinové skákačky, nebo proto, že ve své době byly hry tohoto žánru nejakčnější a nejrozmanitější, nepočítám-li několik vesmírných stříleček. Potěšilo mě tedy, že Miniclip, můj oblíbený výrobce zábavného softwaru, uvedl další přitažlivou arkádovou pařbu. Hra nese název Zed a ovládáte v ní androida, jehož jméno je totožné s názvem hry. Android Zed však není obyčejný android. Od ostatních se liší tím, že má po celý svůj život jeden veliký sen - chtěl by být totiž kompletně ze zlata. K uskutečnění tohoto snu mu ale chybí jediná, i když celkem podstatná, věc - zlato. A tak se rozhodne, že si drahý kov obstará. No a právě tento úkol už je na hráčích a na jejich trpělivosti, protože u hry se lze někdy docela zapotit.

Ludo Race - závody vznášedel
Dnešní hra s názvem LudoRace pochází od mého oblíbeného týmu Graphit-X, kteří se zde na Plných Hrách uvedli svým snowboardovým debutem nazvaným Freeride Earth. Hry této partičky byly perfektně provedené, měly výtečné originální zpracování a hlavně neotřelý námět. LudoRace je hrou sice poněkud staršího data (konkrétně první betaverze hry se objevila před nějakými třemi lety), nicméně i dnes dokáže výtečně pobavit, pojďme se tedy podívat blíže na její finální verzi. Jak již bylo naznačeno v úvodu, v této hře se zhostíte ovládání futuristického vznášedla a vaším jediným úkolem bude zajet co nejlepší čas a přitom porazit co nejvíce soupeřů. To by možná nebyl až takový problém, ale váš dopravní prostředek je pekelně rychlý a ulice města tak úzké a navíc obsahují spousty zatáček, takže hned máte co dělat, abyste nepřišli o svou pozici. Stačí jediný náraz do některé z překážek a menší časová ztráta je na světě. Proto kvalitní trénink a rychlé, reflexy, to je tu základem úspěchu. Nečekejte, že hned při první hře se propracujete na první pozici, chce to chvíli jen tak jezdit, aby se vám pod kůži dostalo chování vašeho vehiklu a abyste si trochu zažili všechny tratě, teprve jen pak budete podávat uspokojující výsledky.

The Spirit Engine - ambiciózní arkádové RPG
Z rukou Marka Paye z Natomic Studios vzešla hra, která nastavuje pomyslnou laťku mezi freeware hrami dost vysoko. Je to hra propracovaná po stránce grafické i zvukové a i děj hry je souvislý a promyšlený. Ve zkratce jde v příběhu hry o „šikovného“ horníka, který svým krompáčem nešťastně odkryl poslední kámen, jenž ho dělil od sluje, kde až do té doby nerušně odpočívala magická nestvůra. Ta si po takovém vyrušení ku pomoci vyvolává tři pomocníky, v jejichž roli se ocitáte. Každou z postav si můžete vybrat a pojmenovat podle svého. Každá vaše postava dostává do vínku nějaké ty vlastnosti, jimiž může během hry disponovat a které hlavně (podobně jako třeba v Diablu) může s každým novým levelem vylepšovat nebo také získávat dovednosti úplně nové. Za pomoci hrubé síly jednoduchých i složitějších zbraní, štítů a kouzel se probíjíte nehostinnou krajinou, kde na vás na každém rohu čeká skupinka nepřátel. Právě o boji je hra asi nejvíc ze všeho...

Pálí Ti To 2 - televizní rychlosoutěž po česku
Každý všední den, těsně před hlavní zpravodajskou relací si mohou televizní diváci největšího českého programu vyzkoušet, zda jim to pálí. Původně novátorská soutěžní hra Pálí Vám To? se zabydlela pevně na obrazovkách a získala si díky svému svižnému tempu a chytrým otázkám poměrně velkou oblíbenost. Na obrazovky stolních počítačů tuto soutěž převedl začínající český programátor Tomáš Šůstek zhruba před pěti týdny – a v rekordní době se dokončení dočkalo i pokračování, jež nabízí velkou řadu vylepšení, ale, a to je třeba bohužel říci už zpočátku, některé chyby si nese s sebou dál. Soutěž Pálí Vám To v zásadě spočívá v souboji tří lidí, kteří se snaží vyhrát co největší množství peněz. Každý hráč dostává v časovém limitu stručně formulované otázky, na něž je odpovědí jedno slovo. Za úspěšné uhodnutí získá hráč tolik tisíc korun, kolik písmen slovo má. Samozřejmě, že napoprvé asi většinou není jasné, o jaký konkrétní výraz se jedná. Proto je tu možnost nechat si jedno náhodně zvolené písmenko napovědět. Má to ovšem dvě nevýhody: jednak se tím pochopitelně ukrajují cenné vteřinky z docela drsného časového limitu, jednak hráč za každé napovězené písmeno ztratí jednu tisícovku z možné výhry.