Týden na PH: konečně pořádná 3D akce

  • 36
Výbornou 3D akční hrou Cube jsme otevřeli minulý týden na Plných hrách. Poté jsem vám představili hry Pong 2000, výborný Robotech 2D, logické puzzle 15, kouzelnou RTS Horn of Fire, hru Penetrator 2 a konečně piškvorky Aba Daba.
Cube - konečně pořádná 3D akce
Cube Cube je freewarová 3d akční střílečka hodná obdivu. Přestože něco jako příběh byste v ní hledali marně, pocit ze hry bude nečekaně vysoký. A to i přesto, že klasické menu v ní také nenajdete. Až poté, co se ocitnete ve hře, můžete vyvolat klávesou Escape nabídku, ve které se můžete dále pohybovat. Během chvíle tak změníte hru z deathmatche na jiný herní mód - těch je zde opravdu požehnaně. Multiplayer je zde obsažený také a je skutečně kvalitní. Výhodou hry je také to, že daný level můžete kdykoliv editovat, třeba i v průběhu hry. Sami si tak můžete přidělat do současného levelu pár místností, monster, zbraní a bonusů navíc. Je to výhoda? Nejspíše ano, hra se totiž netváří jako plnohodnotný titul, ale spíše jako jakýsi engine, ve kterém si můžete "hrát" a "zkoušet". Cube představuje ve freewarové scéně poměrně ojedinělý pokus, který by hráči měli ocenit.

Pong 2000 - hipísácké pinkání
Pong 2000 Populární hru Pong zná snad každý a tak není divu, že se měsíc co měsíc objeví několik nových variací právě na toto téma. Stejně tak autoři Pongu 2000 vsadili na to, že hře se dočká popularity už z toho důvodu, že v názvu nese ono slovíčko Pong. Více než novinek do hry však Pong 2000 přináší technických inovací. Hra se dočkala nového a poměrně slušivého kabátku, který však můžete díky možnosti využívat "skiny" i dále měnit. Hrát poté můžete proti lidskému oponentovi, stejně tak jako proti počítačem řízeném protivníkovi. Zajímavě se jeví i možnost nechat proti sobě hrát dva hráče ovládané počítačem, na druhou stranu, koho by to zajímalo? Jednotlivé hry končí po získání šesti bodů (resp. po šesti gólech za zády protivníka). Tak co říkáte, nezkusíte si tuto příjemnou, oddechovou gamesku?

Robotech 2D - neskutečně kouzelná akce
Robotech 2D Prvním úkol této hry spočívá ve vybrání osobnosti, za kterou budete během celé hry vystupovat. V závislosti na výběru získáte vesmírný koráb, s kterým se následně vrhnete do litého boje s protivníky. Jakmile se jednou ocitnete ve hře, není úniku. Ani smrt není tak velké zdržení, jak by se možná mohlo zdát. Váš stroj pouze zabliká a vy pokračujete dál. Samozřejmě, do té doby, než vyčerpáte kvótu dostupných životů. Nepřátel je zde necelá desítka a přestože jejich variabilita není nikterak vysoká, především bossové na konci každého ze tří levelů vám dokáží pořádně zatopit. V průběhu hraní můžete využít několik systémů střelby, od toho nejjednoduššího, po ten složitější (ovládá se dvěma klávesami). Na konci hry potom získáte přehled o tom, kolik nepřátel jste zničili, kolik vám uniklo atd. Svůj výsledek můžete poté uložit do internetové databáze.

15 - poskládejte si sexbombu
15 Logickou hříčku spočívající v sestavování čtverečků v daném pořadí, znali snad už i naši pradědečci a prababičky. Vždy šlo o to, v poli o předem určených rozměrech posouvat jedno prázdné políčko (resp. přesouvat zabraná políčka do uvolněných mezer) tak, aby výsledek celé té námahy tvořily úhledně seskládané číslice, písmenka, sestavený obrázek či něco úplně jiného. Geniální a přitom jednoduché. Stejně jako hra 15 (nebo chcete-li "Fifteen"). Její výhodou je, že do systému si můžete nahrát libovolný obrázek a ten poté sestavovat. Tím se hra stává atraktivní pro široké publikum hráčů, každý si prostě zvolí ty obrázky, které ho zajímají. Nic jiného však za hrou hledat nesmíte, pouze zmiňovanou logickou hříčku.

Horn of Fire - kouzelná RTS
Horn of Fire Typickou realtime strategií je hra Horn of Fire. Už na první pohled poznáte, že v této hře nepůjde o nic víc, než o zničení všech nepřátel rozuteklých po celém herním poli. Grafické zpracování hry je poměrně příjemné, vše má jistou atmosféru a hra určitě graficky spíše získává než tratí. Na druhou stranu, stejně jako například nedávno recenzovaný Glest, i tato hra má své mouchy. Je na ní tak nějak poznat, že není zcela dodělaná, že jí chybí jisté prvky a že ji autoři vypustili na svět dříve, než bylo záhodno. Kupříkladu vaše jednotky jen stěží poznáte od těch, které jsou pod mocí nepřítele. Nuže, Horn of Fire se nemůže pyšnit originalitou, ale na druhou stranu, strategií na poli freewaru také příliš nenajdete.

Penetrator 2 - skákačka nebo řežba?
Penetrator 2 Také sobotní hra, která se na serveru Plné hry objevila, je svým způsobem typická. Tentokráte ale nejde o strategii, jako v případě Horn Of Fire, ale o povedenou hopsací arkádu, která vám čas od času připomene původního Duke Nukema. Hra začíná příběhem, který však není nikterak zajímavý. V průběhu vašeho putování se vám do cesty postaví mnozí vojáci, přičemž všichni jsou však naprosto stejní - a to včetně typu zbraní, kterou disponují. Naproti tomu vy můžete využívat zbraní mnohem více, od pistolí, přes samopaly, až po brokovnici. Hra se tak po čase stává stereotypní, přestože variabilita prostředí je přeci jen relativně vysoká. Grafické zpracování je vcelku kvalitní, občas však zamrzí menší kvalita vyobrazení nepřátel. Jinak se však hra dá označit za kvalitní.

Aba Daba - piškvorková mánie
Piškvorky jsou populární odedávna, však aby ne. Každý určitě pamatuje na léta strávená ve škole (někteří se určitě stále účastní) a na hru, s kterou se dostali až k maturitě. Hra Aba Daba je přesně takovou, jakou ji chceme mít. Jednoduchou, příjemnou na pohled a někdy lehkým, jindy obtížným, soupeřem. Vítanou změnou je možnost "skinovatelnosti", takže původní obal si můžete změnit k radosti své. Bohužel však autoři nepřidali příliš kvalitní zvuky a tak se ve hře dočkáme pouze jedné MIDI melodie a jednoho WAV souboru. Přesto, pokud (ať už z jakýchkoli příčin) potřebujete umění piškvorek rychle a snadno natrénovat, berte hru Aba Daba bez váhání všemi deseti.