Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Týden na PH - mimozemšťané na mnoho způsobů

  12:00aktualizováno  12:03
Je libo emzáky ke snídani, obědu i večeři? V uplynulém týdnu jste si jich mohli na Plných Hrách užít do sytosti. V tradiční patnáctce her zdarma však najdete i ty s čistě pozemskými tématy jako diskotéka, popíjení na baru či automobilové závody.

Indiana Jones – známý archeolog je zpátky!Indiana Jones – známý archeolog je zpátky!
3D není všechno, 3D není všechno, 3D není všechno. Právě toto tvrzení si budete několikrát po sobě opakovat při hraní francouzského titulu všeříkajícím názvem Indiana Jones. Ona už na první pohled tato hra upoutá svou ucházející trojrozměrnou grafikou, která mě osobně evokovala komerční produkt z '99 roku, který nesl název Indiana Jones and the Infernal Machine. Ovšem jak se brzy ukázalo, není všechno zlato, co se třpytí, avšak nepředbíhejme. Na vytvoření kvalitního a dobře hratelného titulu je nejenom potřeba koňská dávka odhodlání a zápalu pro věc, ale také zkušeností, umu a někdy i štěstí. Pokud se to všechno v ideálním poměru namixuje dohromady, vzniká hit, jenž jen tak nezapadne v šedivém průměru arkád, hopsaček a jiných banálností. Moc rád bych toto napsal i o dnešním Indiana Jonesovi, nicméně to nejde. Žabožrouti ze Soft Interactive to bohužel nezvládli. 

 Super Bart World 3 – Bart nahradil MariaSuper Bart World 3 – Bart nahradil Maria
Příběh uvozující celou hru je jednoduchý. Možná až příliš. Homera zajal děsivý Bowser a Maggie se ztratila v Big Booově domě. Jsi jediný kdo je může zachránit. To se jako Bart dozvíte od Marge na začátku hry. A pak nezbývá, než zachránit rodinu. Ale popořadě. Poté co hru spustíte a podíváte se na několik úvodních titulků, objeví se neotřelým způsobem menu. V podstatě sledujete ukázku ze hry kde si hlavní protagonista vesele hopká a když dohopká jste vyzváni k stisknutí klávesy ester. V hlavním menu máte výběr jednoduchý. Nová hra, nastavení, nebo konec. Jen v pravém dolním rohu se potichu a nenápadně krčí ikonka sloužící k nahrání dříve uložené hry. Ještě originálněji než menu je zpracováno nastavení. Pobíháte s Bartem okolo hrádků, z nichž každý reprezentuje jednu položku. Tu zvolíte tak, že do hrádku vstoupíte. Za zmínku stojí hlavně volba multiplayeru, kterou zde máte.

 Svett – míchané drinky a pořádná diskotékaSvett – míchané drinky a pořádná diskotéka
Není tomu tak dávno, co jsme vám na Plných Hrách představili reklamní hříčku Oettinger, kde jste v roli barmana točili ostošest pivo a posílali je po baru žíznivým zákazníkům. Dnešní hra je jí tematicky velmi blízká. Není se ani čemu divit, vždyť také pochází od stejného výrobce E-games. Tito švédští vývojáři ještě před pár roky vyráběli freewarovky jako slepice ve velkochovu vajíčka. Dnes již má svá nejlepší léta za sebou a na stránkách nás přivítá jen pěkně starý nápis o připravovaných novinkách. Naštěstí v jejich archívu je stále dostatečná zásoba desítek drobných hříček. Autoři jako v případě Phenomedia AG vsadili na jednoduchost a zábavnost: to vše se jim podařilo namíchat i do Svett. Opět se ujmete role barmana, který je ještě zaměstnanější než jeho kolega v Oettingeru. Podnik, ve kterém pracuje, je totiž hojně navštěvovaný, a tak není divu, že se musí pěkně otáčet. Spokojení zákazníci se ale rádi vrací a navíc ještě přitáhnou své známé. Navíc vám ještě onemocněl D.J., takže kromě povinností za barem musíte obsluhovat také mixážní pult, aby návštěvníci na parketu ze sebe důkladně „vypotili“ nadbytečný alkohol. 

 Shrunkenheads - zakrnělé hlavy odpadnou jako prvníShrunkenheads - zakrnělé hlavy odpadnou jako první
Skalním fandům internetových her musí být firmička jménem KewlBox dostatečně známa. Jedná se totiž o autory několika desítek her, kteří mají na kontě perly jako Moofia, Furious George či třeba Diego Smart. Pro jejich hry je charakteristický zajímavý nápad, malá velikost a originální pojetí. Jednou z jejich novinek je i dnešní Shrunkenheads. Nemá cenu nic zastírat, ale princip dnešních Shrunkenheads příliš originality nepobral. Hry podobného typu jsme tu na Plných Hrách měli v minulosti již několikrát a nebojím se říci, že se tu v budoucnu ještě párkrát objeví. O co tedy v tomto titulu jde? ShrunkenheadsHlavní roli zde hrají – ostatně jak z názvu asi patrno – hlavy. A že to nejsou hlavičky jen tak ledajaké, ony jsou totiž zakrnělé. Projevuje se to na nich tak, že mají různé barvy, pusu sešitou jako baseballový míček, vytřeštěné oči, které někdy nejsou dvě, ale pouze jedno..

Chase HQ2 Evo - nejlepší freeware rallye? Chase HQ2 Evo - nejlepší freeware rallye?
Kvalitní závodní hru na Plných Hrách nemíváme ani zdaleka denně. Možná že si řeknete, že to zní jako pořádně otřepaná fráze, je tomu bohužel tak. O to větší pozornost pak musíme upírat na každý kousek, který nám nabízí nezapomenutelný závodní zážitek. A přesně taková je vcelku nenápadně se tvářící gameska Chase HQ2 Evo, která by na první pohled mohla směle konkurovat nějakému tomu staršímu komerčnímu počinu. Pohled na okolní obrázky ve vás bezpochyby musí vyvolávat pocit profesionality a grafických orgií, které nám hra nabídne – a skutečně je tomu tak. Nebojím se tvrdit, že Chase HQ2 Evo patří snad k tomu nejlepšímu, co mohou milovníci rallye závodů na nezávislé scéně nalézt. 

Alien Abduction – unesli Elvise! Alien Abduction – unesli Elvise!
Chcete si vyzkoušet jaké to je ocitnout se v roli mimozemšťanů, kteří unášejí pozemšťany? V této hře máte tu možnost! A jestli si myslíte, že je to jednoduchá práce, velmi se pletete! Více se dozvíte v této recenzi! Téma únosů mimozemskou civilizací už proběhlo hrami mnohokrát a zkušeného hráče zajisté nepřekvapí. Ve většině případů je náplní hry zachraňování lidí, nebo vybíjení drzých vetřelců. Dnes se budete moci vžít do role návštěvníků z kosmu, kteří si dělají zálusk na pozemšťany. Holt chcete lidstvo studovat, tak potřebujete pár exemplářů do vitrín v muzeu. Usednete tedy do kokpitu typicky mimozemského vznášedla tvaru talíře a hurá do práce! Celá hra se odehrává v malém městečku, nebo spíše v jakési vilové čtvrti. Vaším úkolem je unést daný počet lidí, nebo dokonce aut či dodávek. Na to máte samozřejmě časový limit, aby to nebylo tak jednoduché. Musíte přeci stihnout oběd, no ne?

Dark Jungle - dobrodružství v pralese Dark Jungle - dobrodružství v pralese
Když vám pod rukama projde již minimálně pátá akční hra tvořená v DarkBasicu, začnete jistě stejně jako já uvažovat nad jednou věcí – čím to, že všechny trpí prakticky stejnými neduhy navíc ještě prakticky totožně vypadají. On nejspíše DarkBasic není tím nejlepším nástrojem, což se ostatně prokázalo již v několika rozličných hrách. Dalším ukázkovým příkladem budiž dnešní Dark Jungle, která se velice podobá hře RC Spider Hunter. Místo uzavřeného, dřevem obloženého a tajemným nádechem obdařeného domu se protentokráte podíváme do hustě porostlé a nebezpečnými zvířaty obývané džungle. Ačkoliv to může znít kdoví jak přitažlivě, není tomu tak. V podstatě budete opět projíždět stále stejnými chodbami, pouze je na jejich stěnách použita textura mající budit dojem pralesa. S nějakými těmi stromy zpestřujícími vaši jízdu tedy rozhodně nepočítejte – a musím říct, že je to rozhodně škoda. 

Kýblnoid - malý velikán Kýblnoid - malý velikán
Tak jsem zase zaspal. Není to těžké. Když chodíte pozdě spát a brzy vstáváte, tak vás nevzbudí ani nálet amerických bombardérů, natož malý budík. Ale nestěžuji si, alespoň jsem dnes mohl zůstat v posteli. Do školy jsem už nešel, stejně je zítra volno, tak si ho prostě prodloužím o dnešek - doma je doma. Není to tak dávno, co jsem na stránkách týmu Kýblsoft narazil na jednu z jejich starších her - KÝBLNOID. Na své "pages" ji dali volně ke stažení teprve před nedávnem, ale nechápu proč. Hra je na tom kvalitativně dobře a například známé PANGO, které mají již několik let na stránkách, mi zábavnější než mnou dnes představovaná gamesa rozhodně nepřipadá. KÝBLNOID, jak již název napovídá, je remakem klasiky, která je spolu s "tetrisem" jednou z nejoblíbenějších games - je to předělávka Arkanoidu (který je ale ve skutečností jen klonem Breakoutu od Atari). Ač ve světě stále vzniká mnoho různých klonů Arkanoidu, tak u nás jich poslední dobou moc k vydání ohlášeno není a ani jich příliš nevzniklo.

Yoda Soccer – umí mistr Yoda hrát fotbal? Yoda Soccer – umí mistr Yoda hrát fotbal?
Většina lidí se moc nepozastavuje nad věcí, která vás na hře upoutá jako první. Jistě, grafika a vůbec celková prezentace je důležitá, ale tou vůbec první věcí, jíž si všimnete, je bezpochyby název. Bylo tomu tak i zhruba před týdnem, kdy se mi na disk dostala hra Yoda Soccer. Prvotní dojmy, notně zmasírované optimistickou propagandou na stránkách autorů, byly veskrze kladné. Spousta reálných týmů, mnoho herních možností a hratelnost v retro stylu. Naslibováno bylo vskutku hodně, pojďme se tedy podívat, jak se plány italských vývojářů naplnily oproti chladné skutečnosti. Ihned po vstupu do hlavního menu se jistě zarazíte. Nebylo nám náhodou slibováno mnoho herních možností? Marně projíždíte čtveřicí herních nabídek (volbu Friendly – Přátelák si mazácky necháváte jako poslední záchranu) ve snaze objevit v zapomenutém koutu pod-pod menu volbu, která by se alespoň tvářila jako start něčeho dlouhodobějšího, než je pouhopouhý jeden zápas. Ale kde nic tu nic. V první moment jsem si myslel, že si ze mě autoři dělají srandu.

Vektor Space - netradiční závody vznášedel Vektor Space - netradiční závody vznášedel
DigiPen Institute of Technology se již pravidelně účastní zahraničního herního festivalu Independent Games Festival. Z jejich dílen vám mohou být známy hry jako povedený Eskimo Kisses a mnoho dalších. Jedním ze starších projektů je také dnes recenzovaný Vektor Space, který se stejně jako všechny ostatní hry vyznačuje podařenou hratelností, pěkným 3D zpracováním a zajímavými nápady. Eskimo Kisses se mírně inspiroval komerční sérií The Sims, Vektor Space má však svůj vzor na nezávislé scéně. Po nasátí hlavních pravidel dnešní hry vám totiž bude jasné, že tato gameska až tak originální,jak byste mohli očekávat, není, neboť se velice podobá rozšířeným závodům lightcyklů, často se skrývající pod různě modifikovaným názvem Tron. Lightcykly však v tomto případě vystřídají poněkud jiná vozítka, podstatně futurističtějšího nádechu. Ona je v podstatě celá tato chytlavá zábava přenesena do prostředí kompletně neprozkoumaného vesmíru, kde se budete utkVektor Spaceávat v mohutných arénách. K dispozici se pak nabízejí hned tři herní módy, přičemž v jednom si můžete závodit jen tak nezávazně pro legraci, ten druhý je naopak zaměřen na multiplayerové hraní po Lan či internetu, což bývá u podobných her tou nejzábavnější možností. 

 Super Monster Painter Extreme - hra od tvůrců Icy TowerSuper Monster Painter Extreme - hra od tvůrců Icy Tower
Říká vám něco název studia Free Lunch Design? Jestliže si jej spojujete s hitovkami jako Zombiepox či třeba vskutku výtečný Icy Tower, který je mnoha hráči považován za úplnou špičku nezávislé tvorby a to díky své perfektně vyleštěné hratelnosti. Stejně jako kdykoliv předtím, i dnes přichází toto zahraniční vývojářské uskupení s dílkem vskutku nápaditým a neméně zábavným. Super Monster Painter Extreme se představuje v celé své kráse. Všem, kdo si již přeložili anglický název, je jistě jasné, že hra bude mít něco společného s nestvůrami a kreslením – a vězte že to není vůbec daleko od pravdy. Základem je totiž čtvercová hrací plocha, kde ovládáte dva vzhledově odlišené malíře, jednoho pohybujícího se vedle tub s barvou vertikálně a jednoho horizontálně, přičemž k ovládání obou si zcela vystačíte s kurzorovými šipkami.

Snooker Pinball – klasika na kulečníkovém stole! Snooker Pinball – klasika na kulečníkovém stole!
V historii herního průmyslu najdeme mnoho příkladů kombinování odlišných žánrů, ať už jde o přidání RPG prvků do strategií či 3D akcí, nebo naopak zvýšení „akčnosti“ u dalších žánrů. Někdy toto kombinování slaví velké úspěchy a mluví se dokonce o renesanci žánru, nebo jde přinejmenším o příjemné zpestření. Často ale dojde k pravému opaku a zarytí fanoušci akčních her nadávají, co že to tam dělají ty RPG prvky, že je nebaví rozdělovat pořád nějaké bodíky. V dnešní hře se kombinují dvě hry. Tou první je snooker (tedy určitá variace na kulečník) a druhou pinball, který je základním kamenem celé hry. Ono to totiž s tím mixováním her není vůbec tak horké, jak se může zdát. Celá hra je vlastně spíš pinball v grafickém snookrovském kabátku, takže kdo by čekal nějaké vymoženosti typu tága místo klasických odpalovacích pádel, má smůlu. Co má tato hra opravdu společného se snookrem, je kulička, se kterou celou hru hrajete.

NeverNoid - opravdu povedený arkanoid NeverNoid - opravdu povedený arkanoid
Když se tak dívám na svůj archiv článků, vidím tam spoustu akčních, logických, sportovních i erotických her, ale marně tam hledám arkanoid. A to je trošku škoda. Protože i já mám arkanoidy rád, a že jsem ještě žádný nezrecenzoval je docela škoda. Pokusím se to tedy napravit v dnešním článku, kdy mám tu čest představit vám velmi kvalitně zpracovaný klon legendární hry arkanoid. Arkanoid jest titulem, který nás provází již od dob, kdy počítačové hry byly ještě v plenkách. Proto si zcela zajisté zaslouží ty spousty klonů, které lze na internetu najít. Mezi ně se řadí i NeverNoid, který nepatří mezi ty nejlepší, avšak lze jej směle zařadit k lepšímu průměru. Co tedy nabízí? V NeverNoidu naleznete hned pět základních herních módů - lépe řečeno obtížností. Liší se pouze rychlostí kuličky, kterou odrážíte.

Billy Bob: Invasion to the Flying Islands Billy Bob: Invasion to the Flying Islands
Sunny Games se bezesporu řadí mezi zkušenější autory světové nezávislé scény. Z dílen tohoto studia jsme zde kupříkladu měli zajímavou Bombermanii XMas či vánočně laděného Pacmana. Je potěšující, že si autoři v průběhu vývoje kvanta sharewarových titulů ještě najdou čas na nějaký ten projekt určený pro pobavení zcela zdarma. Jako blesk z čistého nebe se tedy objevuje zajímavý Billy Bob. Pojďme se na něj společně podívat trochu blíže. Hned zpočátku se ocitáme v kůži hlavního hrdiny, jehož jméno je zcela nečekaně Bob. Jednoho rána jej z poklidného spánku rázem vyručí pronikavý zvuk telefonu. Na druhém konci se ozve důvěrně známý hlas jednoho z vašich přátel, který však zní až podezřele vystrašeně. Oním přítelem není nikdo jiný, než tak trochu šílený vědec, kterému se podařil takřka vynález století – přístroj, za jehož pomocí lze cestovat mezi různými světy. Již při prvních testech se však vynález vymkl z rukou a na naší poklidné planetě se začaly hromadit podivně vyhlížející nepřátelé, které je potřeba odříznout od světa.

glBillard – další vydařený simulátor glBillard – další vydařený simulátor
Snooker bez pochyby patří k nejzajímavějším a nejkrásnějším sportům, jenž týden co týden bombarduje stanici EuroSport. Po tom, co se stal Steven Hendry vítězem turnaje na Maltě se již jistě všichni připravují (a my těšíme) na mistrovství světa v Číně, které již klepe na dveře. Vy si můžete zpříjemnit čekání prostřednictvím několika komerčních Snooker simulátorů, kterých ale přiznejme si není mnoho a málokterý simulátor se opravdu povedl. Sem tam vidíte nějaký zápas, po jeho skončení máte chutě hrát také (u nás alespoň klasický kulečník), ale nemáte s kým ani kde, a tak sáhnete po jednom ze simulátorů, jež vám zde nabízíme. Nebo se snad chcete prostřednictvím hry připravit na nějaký turnaj s kamarády? Tucet freewarových simulátorů vás to zaručeně nenaučí - dokonce ani mnohé komerční tituly ne. Je tomu snad v případě dnešního simulátoru jinak?

 Radio Zonde - akční pastva pro očiRadio Zonde - akční pastva pro oči
Každý hráč, který se nebrání troše exotiky, jistě s radostí sáhne po nějaké té japonské hříčce, jež je na rozdíl od těch evropských či amerických podstatně odlišná. Nejen že ve většině případů nabízí zcela odlišnou hratelnost, tyto gamesky se rovněž vyznačují dosti nepochopitelným menu a také grafikou, která je doslova pastvou pro vaše oči – což je ostatně také velkým lákadlem pro mnoho hráčů. Radio Zonde není pražádnou výjimkou a spíše než o originální dílko se jedná o tisícátý klon Space Invaders, ovšem s notnou dávkou invence a japonského kouzla. Po spuštění vás čeká jednoduchá volba jednoho z prostředí, kterých je zde na výběr přes deset, což je dosti slušné číslo. Zpočátku budete dost možná na hru pouze koukat s otevřenou pusou, neboť spíše než adrenalinovou neutuchající hratelnost nabízí titul nevídané vizuální efekty, nad nimiž zůstává jen rozum stát.

Autor:


Nejčtenější

Žádný milovník vláčků by si neměl nechat ujít český projekt Mashinky

Mashinky

V českých luzích a hájích se kutí mnoho zajímavých projektů. Jedním z těch nejsledovanějších jsou cenami ověnčené...

RECENZE: První placený přídavek pro český Kingdom Come je rozpačitý

Kingdom Come: Deliverance: From Ashes DLC

Placený přídavek From the Ashes nepřináší nic z toho, proč Kingdom Come tak milujeme. Možnost spravovat vlastní vesnici...RECENZE: Erotický horor Lust for Darkness neděsí ani nevzrušuje

Lust for Darkness

Nezávislá polská hra slibovala kombinaci erotiky a hororu. Krve i nahých lidí je tu sice přehršel, ale přesto je...

Neonacisté verbují děti pomocí Fortnite a Minecraftu

Parodie na Minecraft nazvaná Mein Kraft (Ilustrační obrázek)

Řada populárních online her oblíbených především u mladých hráčů je ideálním prostředím pro náboráře extrémistů.

Saúdská Arábie zakázala desítky videoher, neunikl ani třetí Zaklínač

Zaklínač 3: Divoký hon

Saúdská Arábie zakázala sedmačtyřicet videoher v reakci na sebevraždu dvou dětí. Důvodem je podezření, že sebou nechaly...

Další z rubriky

KVÍZ: Poznáte nejslavnější herní padouchy?

Call of Duty: WW2 - Zombie Mode

Většina kladných herních hrdinů si je podobná jako vejce vejci. Zato u záporáků se mohou vývojáři daleko více vyřádit,...

KOMENTÁŘ: Umělá inteligence ve hrách. Patří jí budoucnost?

Shodan

O pokroku v herním průmyslu jsme si zvykli uvažovat s ohledem na celkovou úroveň grafiky, množství detailů a velikost...

Zaostřeno na fenomenální ukázku The Last of Us: Part II

The Last of Us: Part II

The Last of Us: Part II patřila na letošní herní akci E3 k nejdiskutovanějším hrám výstavy. Studio Naughty Dog hru...Najdete na iDNES.cz