Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Týden na PH - návrat nadrženého beránka

  12:00aktualizováno  8:45
Sven gut zu Vögeln - beránčí Cassanova je zpět *** Ri-Li - nástupce legendárního Vlaku *** Avast! - hledání pirátského pokladu *** Rocket Commander - výlet na pomezí virtuální reality.

Hra týdneSven: gut zu Vögeln - návrat nadrženého beránkaSven: gut zu Vögeln - návrat nadrženého beránka
Hodnocení: 8/10
Ačkoliv se Phenomedia AG proslavila v první řadě svými slepičkami v Moorhuhn, jichž se nám dostalo již na nespočet způsobů, těží tato společnost ještě z jedné herní postavy. Je jí věčně nadržený beránek Sven. V dnešním díle s podtitulek "gut zu Vögeln" se s ním setkáváme již pošesté a naštěstí ptáci v názvu zde nenaznačují úchylku ve stylu Lederzwerge, ale jen jakousi nesouvisející činnost. V přestávce mezi neustálým souložením si náš beránek asi uvědomil, že by mohl udělat pro tento svět také něco záslužného, a tak během své mise osvobozuje z klícek ptáčky. Poměrně dlouhou dobu si série Sven držela takřka jednotný vizuální styl: dvourozměrnou grafiku a do nejmenších detailů vyvedené lokace, pohled z ptačí perspektivy a loudavého pastýře.


Nano Terra - budete rychlejší?Nano Terra - budete rychlejší?
Hodnocení: 8/10

Strategický žánr v rámci freeware scény každopádně nepatří k těm nejnabitějším. Ba právě naopak, mnozí vývojáři se mu vyhýbají jako čert kříži a tak se většina strategických počinů poslední doby smrskává do příliš nevábné skupiny "gamemakerovky", které (mě osobně) už prostě nebaví. Pro všechny kdo po tomto dlouhodobém suchu s nadšením v očích očekávají, z jaké strany přijde ten hit s velkým H u nějž se bude možno alespoň na pár odpolední zabavit mám dobrou zprávu. Všichni kdo s nedočkavostí sledovali stránky Digipenu, jakožto možného autora nadcházející bomby, již musí mít jasno. Nano Terra totiž vyšla před nějakou dobou. A prohlásím-li, že je to strategie jako řemen, rozhodně nebudu daleko od pravdy. 

Robomatch - souboje robotůRobomatch - souboje robotů
Hodnocení: 7/10

Vyzkoušejte si, jak by mohly vypadat souboje v budoucnosti. Nebudou proti sobě bojovat lidé, nýbrž roboti. V uzavřené aréně ve stylu všichni proti všem. Pakliže dokážete svého robota dobře ovládat, stanete se galaktickým vítězem. Při prvním spuštěním nemáte příliš na výběr. Dostanete základního robota a otevřenou máte pouze jednu arénu. Jakmile však budete vítězit, odemknou se vám i vyšší úrovně a spolu s nimi i silnější roboti. Zpočátku budete bojovat pouze proti jednomu protivníkovi, dále se však dostanete do pořádné bitevní vřavy. Pokud je v aréně více robotů, je dobré, že se masakrují i mezi sebou a nejdou pouze po vás. K likvidaci nepřátel máte dvě zbraně. První je rychlopalný kanón a tou druhou vystřelované granáty. Náboje obou těchto zbraní jsou omezené.

Coldgearz - neohrožený žoldák v akciColdgearz - neohrožený žoldák v akci    
Hodnocení: 7/10

Jo žoldáci, ti nemají život ani zdaleka jednoduchý, což dokázala již celá řada komerčních i freeware gamesek, z nichž většina samozřejmě nesimuluje věrně život takového obyčejného vojáka, jako jednoduchý nástin problematiky každopádně postačí. A to platí také pro dnešní hru jménem Coldgearz. Dost možná jste si již při čtení nadpisu kladli otázku, cože vlastně to Coldgearz je. Odpověď je pak nasnadě - nejedná se o krycí jméno tajné organizace, jehož jíž je náš voják členem. A právě naopak. Jde o cíl našeho snažení, tajnou základnu, která naše důsledně vycvičená skupinka hledá. Ačkoliv vás jak vše nasvědčuje na místo přiletělo helikoptérou hned několik, své kolegy již od začátku hry neuvidíte. Jedinou zprávou je zmínka generála, který vás na počátku hry seznámí se situací a pošle vás na vlastní pěst po základně pátrat zatímco on sám (možná trochu zbaběle) zůstane hlídat helikoptéru.

Diamonds Revolution - zničte všechny barevné diamantyDiamonds Revolution - zničte všechny barevné diamanty   
Hodnocení: 7/10

Diamonds Revolution je chytlavou a rovněž zajímavou logickou hříčkou, která sice na jednu stranu přichází s chutnou esencí hratelnosti, zato s ohraným a již milionkrát viděným konceptem. Stačí si vzpomenout třeba na Diamond 4 (a věřte tomu že podobnost v názvu není ani zdaleka náhodná). Ba co víc, obě hry jakoby si z oka vypadly - snad jen dnes recenzovaný Diamonds Revolution by zasloužil plusový bodík za příjemnější zpracování, což je již ale jen opravdový detail. Drobnosti ve zpracování jsou tedy patrné na první pohled, co se ale týče konceptu, je Diamonds Revolution Diamond 4 v bledě modrém. Opět na nás tedy čeká série zábavných, logicko-arkádových misí, kde vyhrávají nejen dobrá strategie, ale také přesnost.

Duty and Beyond - poctivý poslíček pizzyDuty and Beyond - poctivý poslíček pizzy
Hodnocení: 7/10
V současné světě, kdy je rodina a mnohdy i přátelství v žebříčku hodnot pokládáno hluboko za kariéru a peníze podobný příběh, jaký přináší novinka Adventure Game Studio scény, minimálně donutí k zamyšlení. Duty and beyond je tedy v mnoha ohledech jedinečným dílkem a to ač tomu zpočátku mnoho nenasvědčuje. Nejprve je stanete diváky krátkého intra, jež vás uvede do děje a seznámí vás s hlavní postavou - na první pohled obyčejným roznašečem pizzy, jež si libuje v dovážkách na zvlášť odlehlá místa a jak sám poznamenává, svou práci prostě miluje. Jaké je však jeho překvapení, když dorazí k odlehlému a tajemně vypadajícímu domu, jehož majitel na zvonění zvonku prostě nereaguje. Jelikož je náš roznašeč hrdinou odpovědným a čestným neusedne na obrubník a z lítosti pizzu sám nesní, raději se rozhodne využít všech dostupných možností aby pizzu zkrátka a jistě doručil. A tak využije otevřeného okna a vstoupí do baráku - jaké je pakjeho překvapení, když nalezne lístek očividně určený pro něj. Jedná se o vzkaz od samotného zákazníka a celá věc se stává ještě podivnější.

Planet Wars 3000 - slizká vesmírná havěťPlanet Wars 3000 - slizká vesmírná havěť
Hodnocení: 7/10
Nukleární válka zdecimovala lidstvo na mizivý zlomek původní populace. Aby mohla vůbec naše rasa přežít, bylo třeba najít nový a nezamořený domov někdy v hlubinách vesmíru. S rozdílem dvaceti let byly vyslány obrovské transportní lodě na dvě různé planety. Po čase se však kontakt mezi nimi přerušil. A lidstvo stanulo tváří v tvář novému nepříteli. Pokud jste viděli film Hvězdná pěchota, možná jste pocítili bezmocnost nad drtivou přesilou slizkých mimozemských brouků. Ostatně velmi blízké pocity dokázala navodit i výborná česká akce Starship Trooper. U Planet Wars 3000 nacházíme některé podobné prvky: bojovník stojící proti přesile na vyprahlé poušti a nutnost maximální pozornosti s každým krokem. Přesto si PW 3000 navíc zaslouží nálepku taktické akce, protože zde více než kde jinde musíte spolupracovat s počítačem ovládaným zbytkem vaší armády.

Ri-Li - nástupce legendárního VlakuRi-Li - nástupce legendárního Vlaku
Hodnocení: 8/10
Ve stejném roce, jako vyšla v zahraničí hra s tajemným názvem Doom, vychází u nás již o poznání roztomilejší Vlak. I přes zcela nesouvisející náplň se oba tituly staly legendou a Vlak byl spolu s červíky z Liero takřka stálým návštěvníkem většiny tehdejších obrazovek a mnoho hráčů si přestávalo být jistých, zda vlastně nebyla železnice vybudována právě podle této počítačové hry. Po 13 letech se nám naskýtá skvělá možnost si zahrát Vlak v moderním kabátku. Autorem již není český Gemasoft, ale Francouz Dominique Roux-Serret. To ale nehraje roli, protože je šířena pod licencí open-source a díky tomu ji nejen spustíte prakticky na kterémkoli operačním systému, ale také na nás mluví 14 jazyky. Čeština sice chybí, ale slovenštině naštěstí rozumíme téměř stejně. 

Terra Cognita - pronásledování v kostkovém bludištiTerra Cognita - pronásledování v kostkovém bludišti
Hodnocení: 6/10
Studio Ovine se specializuje výhradně na tvorbu remakeů legendárních a prachem času zavátých her. Budiž jim zato vysloven neskonalý dík, vždyť kolik skvělých myšlenek by bylo pohřbeno nebo odsouzeno k hraní na emulátorech, stačí se podívat na HamsterJam, Imogen či Echo the Mouse. Terra Cognita je volným pokračováním jiné klasiky NonTerraqueous, které svého času vyšlo pro počítač Amstrad CPC. Troufám si říct, že pokud patříte třeba jen k víkendovým hráčům, tak vám po spuštění hry vyskočí na mysli: "Jo, to přece odněkud známâ" a s pochopením herních principů nebudete mít žádný problém. Děj je zasazen do cyberpunkové budoucnosti (při souboji s Windows mám někdy pocit, že je již za dveřmi a umělá inteligence si již teď dělá, co ji napadne). Infikovaný počítač na mateřské vesmírné lodi převzal kontrolu a vy v roli inženýra musíte uniknout skrze 100 obrazovek v malém létajícím modulu. Že se vám přitom postaví do cesty nějaká ta emzácká loď snad ani nemusím dodávat.

The Oracle - fotorealistická adventureThe Oracle - fotorealistická adventure
Hodnocení: 7/10
Přiznám již na začátku, že do adventury The Oracle jsem vkládal veliké naděje. Obrázky vypadaly úžasně, nastínění příběhu se mi velice zamlouvalo. Přeci jen adventur, ve kterých jsou jednotlivé obrazovky složené z fotografií zase tolik není a každý nový přírůstek do tohoto žánru je tedy přijat když už ne s nadšením, tak rozhodně velice kladně. Po shlédnutí screenshotů to navíc vypadalo, že hra se bude odehrávat na dost exotických a zajímavých místech. S velkým očekáváním jsem tedy stáhl téměř osmdesáti megabytový soubor, z čehož jsem usuzoval, že fotek bude opravdu požehnaně, nainstaloval a spustil. A ze začátku opravdu převládalo nadšení. Procházel jsem se po nádherném městě zalitém zimní atmosférou, studoval fotografie, které jsou pro kvalitu titulu podobného ražení naprosto stěžejní a pokoušel se najít na obrazovce nějaké aktivní body.

Avast! - za pokladem pěkně logickyAvast! - za pokladem pěkně logicky
Hodnocení: 7/10
Bohatství, překypující pokladnice zlaťáků a vidina obrovského zisku již od nepaměti lákaly nejen všemožné lapky a zloděje, ale také pravé dobrodruhy a v neposlední řadě také piráty, kteří zasvětili mnohdy i celý svůj život honbou právě za podobnými výdobytky. A přitom cesta za pokladem nemusí být ani tak trnitá jak se může mnohým zdát. Při prvním spuštění Avastu! Člověk neví co čekat. V hlavním menu se na vás šklebí obličej jednoho piráta, který ale můžete stejně rychle vyměnit za pro mnohé o poznání příjemnější slečnu, ovšem také pirátku. Samotný koncept hry lze na první pohled přirovnat ke směsici dětských spojovaček mající za úkol táhnout z bohu A do bodu B po vyhrazených cestičkách či hledat správnou cestu z bludiště a stařičké Pipemanie, jejíž náplní je spojování různě tvarovaných trubek do celistvého mechanismu.

PlnéHry.cz - přes 2500 her zdarma!

Autor:


Témata: Robot, virtuální, Vlak, Zisk

Nejčtenější

KVÍZ: Poznáte nejslavnější herní padouchy?

Call of Duty: WW2 - Zombie Mode

Většina kladných herních hrdinů si je podobná jako vejce vejci. Zato u záporáků se mohou vývojáři daleko více vyřádit,...

Žádný milovník vláčků by si neměl nechat ujít český projekt Mashinky

Mashinky

V českých luzích a hájích se kutí mnoho zajímavých projektů. Jedním z těch nejsledovanějších jsou cenami ověnčené...Umělá inteligence od Elona Muska už teď poráží profesionály ve hře Dota 2

Organizace OpenAI slaví s vývojem umělé inteligence spoustu úspěchů.

Vývojáři projektu OpenAI, u jehož zrodu stál vizionář Elon Musk, představili umělou inteligenci, která je schopná...

Speedrunner dohrál nejtěžší hru loňského roku za 50 minut

Cuphead

Pouhých 50 minut stačilo hráči s přezdívkou TheMexicanRunner k tomu, aby pokořil neskutečně obtížnou skákačku Cuphead....

RECENZE: Erotický horor Lust for Darkness neděsí ani nevzrušuje

Lust for Darkness

Nezávislá polská hra slibovala kombinaci erotiky a hororu. Krve i nahých lidí je tu sice přehršel, ale přesto je...

Další z rubriky

Deset slibných her, které zapadly na herním svátku E3 2018

Satisfactory

Letošní E3 se nesla ve znamení velkých her, což se podepsalo na nedostatku pozornosti věnované menším projektům. Ori a...

Metro: Exodus ukáže Rusko zdecimované jadernou válkou

Metro: Exodus

O herní adaptaci značky Metro neslyší naši čtenáři poprvé. Exodus je přímým pokračováním předchozích dílů Metro: 2033 a...

KVÍZ: Poznáte nejslavnější herní padouchy?

Call of Duty: WW2 - Zombie Mode

Většina kladných herních hrdinů si je podobná jako vejce vejci. Zato u záporáků se mohou vývojáři daleko více vyřádit,...

RODIČE ZNAJÍ: Takhle reálně vypadá rodinná dovolená!
RODIČE ZNAJÍ: Takhle reálně vypadá rodinná dovolená!

Z reklamního letáku cestovní společnosti se směje manželský pár sedící na úhledném plážovém lehátku. Před ním si společně hrají děti. A teď zpátky do reality, takhle rodinná dovolená většinou nevypadá.Najdete na iDNES.cz