Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Týden na PH - online řežba

  12:00aktualizováno  3:07
Hledáte vysoce kvalitní akční střílečku, za kterou by nebylo třeba zaplatit ani jedinou korunu a přesto by nabízela zábavu na předlouhé hodiny? Již nehledejte dále, Bloodmasters je pro vás jako stvořený.

Hra týdneBloodmasters - ultimátní multiplayer řežbaBloodmasters - ultimátní multiplayer řežba
Hodnocení: 9/10

Soldat, F.E.A.R. Combat, Sickle - to je jen alybý výběr z her, které se mi zaryly do paměti po heslem "kvalitní multiplayerové hříčky". V případě, že si kteroukoliv z těchto pustíte, můžete se jasně spolehnout, že vás dříve než za hodně slušnou dobu nepustí. No a podobně je na tom ambiciózní Bloodmasters. Oč vlastně jde? Zkráceně se jedná o multiplayerovou akční řežbu, hratelnou pouze v multiplayeru a to jak po síti LAN, tak i internetu. Hráč se zde ujme ovládání zdánlivě drobného a bezbranného vojáčka ve shora viděné akci, aby se poprav s některým z nabízených módů, mezi nimiž najdeme staré známé jako Deathmatch, Team Deathmatch, Capture the Flag či zcela originální Scavenger, hratelný taktéž i v týmu.


Robo-Packing - práce pro robotaRobo-Packing - práce pro robota
Hodnocení: 5/10

Robo-Packing je hrou na pomezí arkády a logické hříčky. Velmi připomíná klasickou 2D skákačku, ale koncept je pojat více logicky. Pakliže vás tedy baví skákačky a ani vám nevadí trochu přemýšlet, můžete se při hraní Robo-Packing dobře bavit. Vaším úkolem bude dopravit bedny na běžící pás, který je poté odveze do skladu. Pás se vykytuje ve spodní části obrazovky a jeho velikost se je různorodá. V každém levelu máte určitý počet beden. Čím vyšší level, tím více beden a tím také přirozeně více práce a starostí. Hrát budete za robota, který se snaží všechny bedny dostat co nejrychleji na běžící pás. Robot toho příliš mnoho neumí. Zvládá se pouze pohybovat do stran a skákat. Rozhodně to však není žádný velký sportovec, protože spíše poskakuje o pár centimetrů. I tak se vám však tato vlastnost bude hodit na překonávání malých propadlin. Stačí tedy s robotem přijít k nějaké bedně a robot ji poté posune daným směrem.

Blow - originalita není sprosté slovoBlow - originalita není sprosté slovo
Hodnocení: 8/10

Když roku 1968 vynálezce Engelbart a jeho kolegové předvedli světu počítačovou myš (prvotní název byl X-Y position indicator), obrovská spousta lidí byla naprosto unesena, protože se v té době jednalo o počin skoro z oblasti scifi. Do roku 1995 se prodalo přes sto milionů kusů a v dnešní době je počítačová myš u každého počítače a jejich počet se počítá na miliardy. Dnes už si málokdo uvědomuje, jakým obrovským přínosem byla a je tato jednoduchá periférie, která vám leží na dosah ruky a kterou již dnes bereme jako samozřejmost. Schválně, zkuste si své PC ovládat bez pomoci myši. Žádná legrace, že? A proč o tom tak sáhodlouze vyprávím? Tímto pohledem do historie jsem jen chtěl upozornit na fakt, že počítačová myš je už na světě hezkou řádku let a jako taková, stejně jako spousta kdysi neuvěřitelných věcí, již zevšedněla. 

The House That Ate My Soul - jen pro odvážnéThe House That Ate My Soul - jen pro odvážné    
Hodnocení: 7/10

Vaši galaxii napadli alieni a dostáváte jasný úkol. Musíte zničit všechny nepřátele a nastolit tak v galaxii mír. V cestě vám budou stát různorodí nepřátelé, kterých bude vždycky přesila. Galaxy Guard je další klasickou vesmírnou střílečkou. Ihned po startu bez okolků usedáte do vaší rakety a vyrážíte vstříc nebezpečí. První nepřátelé se objeví záhy a budete moc vyzkoušet palebnou sílu vašeho vesmírného korábu. Ta není zpočátku nijak oslňující, ale na slabší nepřátele stačí. Později se střetnete se silnějšími nepřáteli, na které váš základní kanón už příliš stačit nebude. V tomto případě určitě využijete upgrady. Jakmile sestřelíte nějakou nepřátelskou loď, je pravděpodobné, že z ní vypadne nějaké vylepšení. Můžete tak získat různé druhy lepších střel, štíty nebo se vám doplní zdraví. 

Swistakowy Klopot - sysel skladníkemSwistakowy Klopot - sysel skladníkem  
Hodnocení: 8/10

Když jsem ve vodách internetu narazila na tuto zprvu nenápadnou hříčku, neměla jsem v podstatě tušení, oč půjde, Jediné co mě doopravdy zaujalo byla příjemná a vypracovaná kreslená grafika v dětském stylu, kterou si mě hra doslova dostala. A nutno podotknout, že toto nadšení zůstalo i po první spuštěním a důkladném prozkoušení. Lze ale podobné nadšení projevit i po ohledání samotné hratelnosti? Naštěstí ano. Ačkoliv Swistakowy Klopot na první pohled působí jako jednoduchá infantilní hopsačka pro malé děti, ve skutečnosti jsou to právě ony pro něž je hra určena asi nejméně. Z primitivní hříčky se totiž po několika minutách hraní klube vcelku obtížná logická hříčka u níž budete muset přemýšlet, pokud se chcete dostat alespoň ze třetího levelu.

Drops of Light - míchání barvičekDrops of Light - míchání barviček
Hodnocení: 7/10
Poněkud starším, leč stále kvalitním projektem je právě Drops of Lights působící dost možná na první pohled složitým dojmem. Nenechte se však zmást, pod poněkud obtížněji odstranitelnou slupkou se totiž nachází jedinečné a především originální logické dílko, které si prostě zamilujete. Poněkud vzdáleně může Drops of Light připomínat chemické hodiny plné pokusů, ovšem s několika zásadními rozdíly. Zaprvé ty prováděné v Drops of Light jsou naprosto neškodné a jen stěží může jeden špatný krok rozhodnout o vaší následné cestě do nemocnice - jedinou hrozbou tedy zůstává nutnost opakovat level, což bude v pokročilejších levelech klasický postup. 

Golf - pohodový golfGolf - pohodový golf
Hodnocení: 6/10
Golf se liší od klasického golfu pouze jednou věcí. Místo golfového balónku budete hrát s jedním ze tří zvířátek. Před startem hry si můžete jedno dobrovolně zvolit a to bude nahrazovat váš golfový balónek. Ale nebojte se, nepůjde o žádné krveprolití, neboť Golf je poklidnou hrou pro všechny. Po vybrání vašeho zvířecího favorita se ocitáte na první jamce. Na každé jamce máte určený počet úderů, abyste dosáhli paru. Pokud však chcete být nejlepší, měli byste se snažit danou jamku uhrát ještě lépe, tedy s méně údery. Jamky jsou poměrně rozličné. Setkáte se s dlouhými greeny, horolezeckými výstupy, pískem a také vodou. Pokud se vám podaří spadnout do vody, budete se z ní dostávat velmi těžko. Jakmile se dostanete do blízkosti jamky, uberte na razanci a přidejte na citu. Vaše zvířátko se totiž občas pohne poněkud netradičně, což vás může především zpočátku občas nepříjemně překvapit.

Original Mini Games - více her v jednéOriginal Mini Games - více her v jedné
Hodnocení: 7/10
Kompilace několika málo minihříček mají jednu nespornou výhodu, která je nad slunce jasná. Místo jedné specifické hry se vám do rukou dostává celý soubor složený zpravidla s několika naprosto rozličných kousků a závisí zcela na vašem momentálním rozpoložení, do které se v danou chvíli pustíte - a tak je vám spolu se stažením průměrně objemného balíku dána navíc možnost výběru. Většina podobných však trpí vcelku nulovou invencí, jednoduchým konceptem a především odfláknutým zpracováním - je to i případ Original Mini Games? Jak se to vezme. Je samozřejmé že v případě, kdy je třeba se soustředit hned na několik konceptů hry, stejně jako grafických námětů, není možno věnovat každému dostatečnou dlouhou péči bez toho, abyste vývojem strávili dost možná neúměrně mnoho času.

The Criminal - účastníkem přepadeníThe Criminal - účastníkem přepadení
Hodnocení: 7/10
Navzdory celé řadě víceméně jednoduchých adventurních enginů, začíná být v poslední době v kurzu tvorba adventur za pomocí nizozemského prográmku gamemaker, což není vůbec na škodu. Zpravidla se totiž jedná alespoň o malou odbočku z jinak konvenčního postupu, což je třeba jedině pochválit. A možná právě proto jsem při na první pohled jednoduché hříčce The Criminal vydržela tak dlouho, než jsem ji zcela pokořila, což se mi minimálně u adventurních her příliš často nestává. Na úvod je dobré poznamenat, že se The Criminal řadí mezi středně dlouhé až krátké adventury, zábavu na dlouhé zimní večery od něj tedy v žádném případě nečekejte. Vypráví příběh jednoho chlapíka, který zakotví v pro něj neznámé hospůdce plné tajemství.

Quadra - skvělý tetrisQuadra - skvělý tetris
Hodnocení: 8/10
Podle malého počtu nových her s tetris tématikou to chvíli vypadalo, jako by tato velmi populární a jednoduchá hra mizela do ústraní. Nebojte se, není tomu tak. Na scéně se totiž objevuje Quadra, více než důstojný nástupce a pokračovatel klasického tetrisu. Popisování herního způsobu mi u tetrisu přijde jako nošení dříví do lesa. Pokud se však mezi čtenáři vyskytuje někdo, kdo zaspal dobu, ve zkratce se jedná o toto: Z horní části obrazovky vám padají dolů různě tvarované kostky. Vaším úkolem je tyto kostky naskákat a pootáčet tak, aby zaplnili celou šířku hrací plochy. Jakmile se vám podaří vytvořit linii od jedné stěny hrací plochy ke druhé, čára problikne, zmizí a vám se připočtou body. Pokud se vám podaří naráz postavit více řad, dostáváte bonusové ohodnocení.

Decontrologic - promyšlená loupežDecontrologic - promyšlená loupež
Hodnocení: 6/10
adventurní hříčku The Criminal, ještě jsem ani zdaleka netušila, že se mi v krátkém časovém úseku na hardisk dostane další adventura taktéž stvořená za pomocí Gamemakeru, opět poněkud odlišná a bohužel trpící i stejnými nedostatky, ovšem v daleko rozvinutějším stádiu. A tak se ocitáme v příjemném leč vcelku netypickém světě složeném z několika málo barev, postav tvořených zelenými či červenými obrysy, což vše působí příjemným retro stylem. Ostatně právě netradiční grafické pojetí mě na Decontrologic zaujalo napoprvé. Adventura pak není opět klasickou point&click jak bychom mohli být zvyklí. 

Poyo - miniaturní skvostPoyo - miniaturní skvost
Hodnocení: 8/10
Poyo je roztodivná bytůstka žijící na planetě jménem Netherwurld. Tuto planetu však obsadily zlé síly a Poyo se, spolu s vaší pomocí, snaží uprchnout a zachránit si holý život. A opravdu se mu vyplatí pomoct, protože Poyo je výtečnou hrou. Malinkatý hrdina toho příliš neumí, ale to není vůbec na škodu. Když se skloubí jedna zajímavá vlastnost s těmi klasickými, mnohdy je to účinnější, než tucet novinek. A Poyo právě disponuje onou jednou novinkou. Tou je jakési zrychlení, které může Poyo využívat. Hodí se na překonávání dlouhých přeskoků nebo proto, aby se Poyo dostal do na vyvýšená místa. Spolu s klasickým výskokem vám totiž dodá velkou sílu a dostane vás na předem nedosažitelná místa.

Stargate Adventures - vstupte do jiné dimenzeStargate Adventures - vstupte do jiné dimenze
Hodnocení: 6/10
Na počátku herních dějin prožíval žánr adventur něco jako svůj boom. Bohužel, doba postoupila a většina dnešních hráčů již nechce trávit čas přemýšlením a hledáním adventurních postupů, což má za následek, že adventury pomalu ustoupily do pozadí. Ale milovníci těchto her nemusí zoufat! Věřím, že stejně jako móda, styl, atd., tak i adventury jednoho dne prožijí svůj návrat (renesanci) a lidé se k tomuto žánru zase rádi vrátí. Do té doby si musíme vystačit s tím málem, co vyjde na poli komerčních her a freeware. Jak je již z názvu jistě patrné, Stargate Adventures je hra inspirovaná kultovním seriálem Hvězdná brána, který u nás běžel delší dobu na Nově. Předem vás chci upozornit, že pokud nepatříte mezi fanoušky tohoto seriálu a nemáte ani potuchy, co to Hvězdná brána je, tak nedokážete tuto hru ani z poloviny ocenit a v některých momentech ani pochopit (to asi přeháním).

Autor:


Nejčtenější

Žádný milovník vláčků by si neměl nechat ujít český projekt Mashinky

Mashinky

V českých luzích a hájích se kutí mnoho zajímavých projektů. Jedním z těch nejsledovanějších jsou cenami ověnčené...

RECENZE: První placený přídavek pro český Kingdom Come je rozpačitý

Kingdom Come: Deliverance: From Ashes DLC

Placený přídavek From the Ashes nepřináší nic z toho, proč Kingdom Come tak milujeme. Možnost spravovat vlastní vesnici...Speedrunner dohrál nejtěžší hru loňského roku za 50 minut

Cuphead

Pouhých 50 minut stačilo hráči s přezdívkou TheMexicanRunner k tomu, aby pokořil neskutečně obtížnou skákačku Cuphead....

RECENZE: Erotický horor Lust for Darkness neděsí ani nevzrušuje

Lust for Darkness

Nezávislá polská hra slibovala kombinaci erotiky a hororu. Krve i nahých lidí je tu sice přehršel, ale přesto je...

KOMENTÁŘ: Lezou vám krkem hry pro každého? Nejste sami, ale máte smůlu

Far Cry 5

Při pohledu na herní průmysl vynikne jeden zajímavý rozpor. Velcí vydavatelé se snaží hráčům zprostředkovat herní...

Další z rubriky

V Assassin’s Creed Odyssey nebudete asasínem, ale žoldnéřem bez štítu

Assassin’s Creed Odyssey

Zdánlivě nesmrtelná série Assassin’s Creed letos zavítá do starověkého Řecka, kdy řády templářů a asasínů ještě nebyly...

KVÍZ: Poznáte nejslavnější herní padouchy?

Call of Duty: WW2 - Zombie Mode

Většina kladných herních hrdinů si je podobná jako vejce vejci. Zato u záporáků se mohou vývojáři daleko více vyřádit,...

Zaostřeno na fenomenální ukázku The Last of Us: Part II

The Last of Us: Part II

The Last of Us: Part II patřila na letošní herní akci E3 k nejdiskutovanějším hrám výstavy. Studio Naughty Dog hru...Najdete na iDNES.cz