Týden na PH - postavte si město

  12:00aktualizováno  11:51
Open source projekt LincityNG se již téměř deset let snaží o vytvoření nejlepší kopie simulátoru SimCity. Nyní můžete posoudit, jak se jim to povedlo. Dokážete postavit prosperující ekologické město?

Hra týdneLincityNG - špičkový klon SimCityLincityNG - špičkový klon SimCity
Hodnocení: 9/10

Už více než 10 let existuje projekt Lincity. Analýza názvu nám rychle odhalí, že si za vzor bere legendární sérii SimCity a je určena pro Linux. I když hra zůstala v toku času stále simulátorem stavění města, ostatní informace již nejsou tak přesné. Jednak se dočkala i portů na další operační systémy (samozřejmě nás zajímá především Windows) a hlavně byl vývoj rozdělen. Původní dvojrozměrné Lincity bylo nahrazeno nástupcem LincityNG, kde tajemná dvě písmena znamenají "nová grafika" a skok po vizuální stránce je opravdu razantní. Budovy jsou vymodelovány ve 3D, jsou provedeny do titěrných rozměrů a z projektu se tak stal jeden z nejlepších simulátorů stavění města na freeware scéně.


Trash Gordon - vesmírným popelářemTrash Gordon - vesmírným popelářem
Hodnocení: 8/10

Pokud při pohledu na okolní obrázky jen s nechutí zavíráte okno prohlížeče, nebo zkrátka na další remake vesmírné akce stavějící na stejných principech nemáte již na disku místo, dovolím si vás na chvíli pozdržet. Trash Gordon totiž není tuctovou záležitostĚˆí, v níž jen kropíte desítky až stovky nepřátelských plavidel s cílem nahrabat co největší skóre. Autoři do svého dítka zapojili řadu originálních nápadů, které se vám budou jistě líbit. Kdybych tvrdila že Trash Gordon nemá s vesmírnými střílečkami nic společného, samozřejmě bych lhala. Ve své podstatě se totiž jedná o starou dobrou akční hru odehrávající se v temném a nekonečném vesmíru, kde se hráč usazen do kokpitu letounu vydává vstříc nepřátelským jednotkám, nepříjemně se houfujících a dělajících zdánlivě nepřekonatelné formace rozmístěné po celé délce herního pole a to jak vertikálně tak i horizontálně.
 

Action Cyborg - proklatě těžká akceAction Cyborg - proklatě těžká akce
Hodnocení: 7/10

Při pohledu na stahovaný soubor někoho možná překvapí, že v rubrice Plné hry nabízíme značně nedokončený projekt, jehož verze nese prozatím označení 0.1.2. Ve skutečnosti ale nejde o žádný přehmat, nepozornost, nýbrž o záměr. Ano, hra je skutečně ještě nedokončená, i tak ale nabízí poměrně slušnou zábavu a její jediná slabost je přítomnost pouhých čtyřech levelů. To ale díky několika zásadním faktorům (o nichž se dočtete níže) naštěstí nevadí. Nejprve se sluší a patří uvést na správnou míru žánrové zasazení prezentované hříčky. Action Cyborg je ve skutečnosti akční arkádovkou, ovšem ne v klasickém slova smyslu. Idylické přírodní prostředí a chrabré hrdiny opásané ostrými meči zde totiž nepotkáte.

Cosmic Armaggedon - souboje ve vesmíruCosmic Armaggedon - souboje ve vesmíru    
Hodnocení: 8/10

Cosmic Armaggedon se na první pohled jeví jako tuctová akční hra. Naštěstí ale má v záloze schovaných hned několik zbraní, s nimiž hodlá předčít většinu konkurence. Jednak je to plně 3D zpracování s dynamicky generovaným terénem, který je bohatý na nerovnosti a další fajnůstky. A pak je to především návyková hratelnost, která si vás získá a připoutá k obrazovce na dlouhé minuty stejně jako moji maličkost. Ačkoliv jsem se ze začátku dívala na hru poměrně skepticky a střílení do modrých kuliček mi připadalo spíše směšné než zábavné, v pozdějších fázích mě čekalo více než milé překvapení. Hra je vlastně jedním neustále běžícím levelem, který je rozdělen do několika vln, v nichž přicházejí nepřátelské jednotky. 

Crayon Physics - tužka a papírCrayon Physics - tužka a papír 
Hodnocení: 8/10

Rozepisovat se o originálním pojetí projektů vycházejících pod značkou Experimental Gameplay je zbytečné se rozepisovat, ostatně dnešní Crayon Physics tuto domněnku jen potvrzuje. Ačkoliv se hra z obrázků možná jeví jednoduše a stereotypně, ve skutečnosti se jedná o jeden z nejpropracovanějších kousků, které jsem od Experimental Gameplay měla tu čest vyzkoušet. V perfektní směsici arkády a logiky budete muset projevit i znalosti z dobrého odhadu a lehoučké fyziky. Právě na fyzice totiž Crayon Physics doslova staví, respektive na jednoduchém zákonu gravitace a kinetice, což je známo každému laikovi z běžného života. 

Planet Retainer - vesmírné boje uvnitř krychlePlanet Retainer - vesmírné boje uvnitř krychle
Hodnocení: 7/10
Planet Retainer je nefalšovanou vesmírnou akcí, která se ale od svých tuctových bratříčků odlišuje hned v několika ohledech. Tím prvním a již z obrázku patrným jsou celé tři dimenze, což nebývá mezi vesmírnými střílečkami až tak častým jevem. Daleko častěji se setkáváme s 2D klony. Společným znakem je vesmírná loď, kterou dostanete pod ovládání. Ta je v tomto případě poměrně jednoduše vymodelovaným objektem nesázející na přitažlivé vizuální křivky. Místo toho dali autoři důraz na originální hratelnost, čehož se jim podařilo docílit pomocí obří kostky, v jejichž útrobách se hra po celou dobu ovládá. Ta není nikterak rozlehlá a pohyb po ní nebude vůbec snadný vzhledem k faktu, že si budete muset neustále dávat pozor doslova kam letíte. Malé zaváhání a nepozornost či fatální chyba v ovládání totiž způsobí vaši srážku s některou ze stěn. A ta má na vaše vesmírné vozítko jasně destruktivní účinky.

Ray-Hound - magnetická přitažlivostRay-Hound - magnetická přitažlivost
Hodnocení: 7/10
Už je to nějaký čas, co jsem recenzoval nějakou japonskou střílečku. Je zvláštní, že pokaždé je vychvaluji, kdybych byl herním producentem, naordinuji každému z vývojářů jejich hraní jako povinnou četbu. U stříleček nejde o rozsáhlá díla, ale zároveň to nikdy není pouze kopie jiné a každá je postavena na určitém originálním prvku. Ray-Hound je druhou střílečkou vývojáře H. T. Ohkubo, na PH jsme vám již představili jeho Warning Forever. Ray-Hound by dost možná mohla být udělána jako flashovka, protože její inovativní princip je snadno aplikovatelný. Na druhou stranu bychom nejspíš museli oželet grafické efekty, kterou jsou nepostradatelnou součástí konceptu. Hra se odehrává v kulaté aréně, na kterou se díváte seshora. Ovládáte malou raketku, jež reaguje na změnu směru pohybu myši.

Painter - staňte se virtuálním umělcemPainter - staňte se virtuálním umělcem
Hodnocení: 6/10
Ve chvíli, kdy jsem na jedné zahraniční stránce objevila hru jménem Painter, instinktivně jsem mačkala tlačítko download. Důvod je jednoduchý âÂ?Â? hra ač graficky ne zrovna přitažlivá mi připomínala gamesku, u níž jsem kdysi strávila nekřesansky mnoho času. Jednalo se o mobilní předělávku Jezzbalu, který jsem na svém úplně prvním černobílém mobilu hrála snad na každém dostupném místě až do úplného vyčerpání baterky. Ačkoliv není Painter úplným klonem zmíněné klasiky, jisté společné rysy hru skutečně spojují. A stejně jako ona i Painter nabízí perfektní vyladěnou hratelnost, které prostě podlehnete.

Ultimate Stunts - další variace TrackmaniaUltimate Stunts - další variace Trackmania
Hodnocení: 8/10
Auta jsou od toho, aby jezdila po silnici. Jisté skupince to ale prostě nevysvětlíte a jakmile mají příležitost, zkouší všemožné kousky, jen aby ze svého miláčka vyždímali maximum. Na krkolomných kaskadérských kouscích je založena celá populární série her Trackmania. Ta se těší překvapivé popularitě i na freeware scéně, měli jsme čest se setkat s graficky povedenými kousky jako Trackmania Nations, Stunt Playground či Mania Drive. Dnes se podíváme na dalšího zástupce, jehož vývoj sice stále pokračuje, ale už teď je hezky rozsáhlý a chybí mu jen implementace výukových jezdců. Ultimate Stunts je open source projekt, což uvítají hlavně majitelé alternativních operačních systémů. Asi každý hráč jako první popádí do galerie vozů, aby si vybral svého miláčka. Výběr je poměrně široký, nechybí ani zástupci veteránů či humorné LEGO vozítko.

Grav 2 - hrátky s gravitacíGrav 2 - hrátky s gravitací
Hodnocení: 8/10
Nebezpečný ostrov není zrovna originální jméno pro místo, kde by se měla odehrávat tak fajnová hříčka, jakou Grav 2 rozhodně je. I když tomu zpočátku mnoho nenasvědčuje, po spuštění nové hry totiž začne hrát naprosto nevhodná a nepříjemná hudba, kterou doprovází ne zrovna poutavě předkládaný příběh, který si tak z těchto jednoduchých důvodů řada hráčů prostě nevychutná. A je to rozhodně škoda. Naštěstí o zbytku hry lze již mluvit jen v superlativech a tak poté, co dozní poslední tóny intra ocitáte se na malém ostrůvku rozčleněném do čtvercových segmentů. Každý z nich má speciální název a zastupuje jedno originální prostředí, mezi nímž si můžete vybrat. Rozhodně příjemným zjištěním je, že a už si vyberete slunečnou plហnebo temnou jeskyni, není název vybraného pouze takovou zástěrkou nýbrž odpovídá právě tomu, co ve hře uvidíte.
 

Deep Magic - kouzelníkem snadno a rychleDeep Magic - kouzelníkem snadno a rychle
Hodnocení: 8/10
Kouzelníci, mágové, černokněžníci zpozorněte, nastává totiž vaše velká chvíle. Chvíle, kdy budete moct osvobodit celý svět před velkou kletbou a hlavně invazí nepřátelských kouzelnických jednotek, které zachvátily každé místo naší planety. Naštěstí ale přichází zdánlivě nenápadný kouzelník, v dlouhém modrém hábitu a stejně zabarvené typicky špičaté čepce, který se učí až překvapivě rychle, což znamená obrovskou příležitost pro celý svět. Pokud totiž svoji misi spočívající v absolvování několika levelů v rozličných prostředích, zvládne, je vše zachráněno. Ačkoliv je příběh na začátku prezentován trochu vizuálně neatraktivní formou a menu mohlo být stvořeno také rozhodně lépe, zbytek hry je minimálně o sto procent lepší. lší. Výčet těch známějších by byl opravdu velmi dlouhý. Pojďme však dále.

Autor:


Nejčtenější

Herní rekordman má 1 720 platinových trofejí. Vypadá, jako kdyby nespal

Herní rekordman Hakam "Hakoom" Karim

Bahrajnec Hakam Karim, vystupující pod přezdívkou Hakoom, se stal oficiálním držitelem Guinnessova rekordu v počtu...

Kvůli ukliknutí se ze hry stal nečekaný hit, vývojáři stejně nezbohatli

Evolvation

O tom, že i špatná reklama je stále reklama, se přesvědčili nezávislí vývojáři z nizozemského týmu HyperReuts. Poté, co...Chystaný seriál podle Zaklínače už zná představitelky Ciri a Yennefer

Netflix vybral herečku Freyu Allanovou (vlevo) do role Ciri z chystané...

Netflix vybral herečky do rolí dvou nejdůležitějších ženských postav chystané seriálové adaptace Sapkowského knih....

Podívejte se na záběry z natáčení scén pro brutální Mortal Kombat

Fotky ze zrušeného projektu Mortal Kombat HD

Když v roce 1992 vyšel první díl Mortal Kombatu, otřáslo to herním světem. Doslova gejzíry krve a brutální chvaty,...

RECENZE: Call of Duty: Black Ops 4 je pro sérii přelomovým dílem

Call of Duty: Black Ops 4

Veleúspěšné Call of Duty letos poprvé odvrhlo kampaň pro jednoho hráče a láká fanoušky na svoji verzi populárního módu...

Další z rubriky

Sedm nejtypičtějších výmluv chudáka hráče

Hráč na kokainu - ilustrační foto (Angry Gamer)

Za okny pomalu vychází slunce, na krku spousta povinností a rozechvělé prsty ospalého hráče se jen velmi neochotně...

Bonusweb slaví 20 let. Bylo to moje nejšastnější období, říká zakladatel

Zdeněk Polách

V pondělí 5. října 1998 se na českém internetu objevil nový internetový projekt jménem BonusWeb. Psal nejen o hrách,...

Jak vzpomínáte na interaktivní seriály od zkrachovalých Telltale Games?

The Walking Dead (PS3)

Studio Telltale Games pracovalo na interaktivních herních seriálech podle řady známých značek, jako je Walking Dead,...

Rakovina prsu může postihnout každou ženu. Včasné odhalení je klíčové
Rakovina prsu může postihnout každou ženu. Včasné odhalení je klíčové

Říjen je celosvětově označován jako měsíc boje proti rakovině prsu. Cílem řady kampaní a přednášek je především poukázat na to, že rakovina prsu může postihnout každou ženu bez ohledu na věk. Včasné nalezení nádoru značně zvyšuje šanci uzdravení.Najdete na iDNES.cz