Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Týden na PH - povedená multiplayerová řežba

  12:00aktualizováno  11:16
Alieni a lidé. Dva odvěcí nepřátelé. Znovu se setkávají, tentokráte v akční multiplayerové řeži, která šikovně pracuje s RTS prvky. Zvolte stranu a pusťte se do víru boje, na který se jen tak nezapomíná.

Hra týdneTremulous - parádní online akceTremulous - parádní online akce
Hodnocení: 8/10

Tremulous je především akční střílečkou z pohledu první osoby. Ale nejen to. Do herního konceptu byly zapracováný RTS prvky, takže nepůjde jen o zběsilé střílení, ale někdo musí postavit bázi, její obranu a plno dalších důležitých budov. Možnosti dvou znepřátelených stran jsou značně odlišné. Lidé ničím nepřekvapují. Jako stavitelé budují telenode, kde se narodíte poté, co zemřete, medistation na léčení, turrety na obranu báze a další stavby. Jako i pro stavitele alienů platí pravidlo, že potřebujete zkušeného týmového stavitele. Noob stavitel se rovná takřka jisté prohře. Zbraně lidí jsou různorodé a nakupují se v armoury. Shotgun, Pulse rifle, Lucifer cannon nebo klasický plamenomet představují jen některé z nich. Nakoupit můžete také jet-pac na poletování ve výšce nebo battlesuit, po jehož navlečení se z vás stane odolné a rychlé monstrum.


Switcher - chytlavý logický rychlíkSwitcher - chytlavý logický rychlík
Hodnocení: 6/10

Shodou okolností jsem pouze před několika málo dny našla brouzdáním jedním archivem flashových her minihříčku, která jakoby z oka vypadla právě Switcherovi. Ačkoliv byla zabalena podstatně líbivější grafikou, konceptově se jednalo o zcela to samé, což dává tušit že Switcher zase natolik originálním kouskem nebude. Úkol, který na vás čeká je jednoduchý jako příslovečná facka, ovšem bez občasného přemýšlení, rychlého a správného rozhodování se prostě neobejdete. Switcher je rozčleněn do několika levelů. Každý z nich se odehrává na jedné jediné obrazovce posázené několika zpravidla šedými prvky s nějakým tím znakem. Ty budou pro vás určující. Nebudete s nimi hýbat ani je nijak přestavovat. Jediné co můžete ovládat je malá červená kulička.

Duck Hunt: Duck Nuggets - sestřelování kachenDuck Hunt: Duck Nuggets - sestřelování kachen
Hodnocení: 4/10
Kachen si v reálném životě asi příliš nesestřelíte. Naštěstí tu máme hru Duck Hunt: Duck nuggets, která vám dává tuto příležitost. Nepůjde však jenom o tupé sestřelování, ale také budete muset sbírat padající pečínky. Ovládáte panáčka s igelitovou taškou a za úkol máte sestřelovat létající kachny. Ještě před samotným startem si nastavíte jednu ze tří obtížností a vydáte se do boje. Čím větší obtížnost, tím více kachen se bude na hrací ploše nacházet. Kachnu stačí zaměřit kurzorem myši a poté už jen vystřelit. Pakliže budete přesní, kachna se ještě ve vzduchu přemění na pečínku, která začne pomalu padat k zemi. Vaším druhým úkolem je tyto padající pečínky chytat do tašky. Pokud strefíte kachnu za mrakem, stane se z ní velká pečínka, která vám po chycení připočte větší počet bodů.

Mage Craft - pánem kouzelMage Craft - pánem kouzel    
Hodnocení: 8/10

Člověk odjakživa toužil být mocný nebo aspoň v něčem vynikat. Historie je plná velkých vojevůdců, odvážných hrdinů a moudrých králů. Nejinak je tomu ve světě fantasy, kde hlavní roli hrají kouzla, prokletí a různé další podoby magie. V dnešní hře se do jednoho takového světa podíváme a jak brzy sami zjistíte, výlet to bude opravdu magický. Ocitnete se v roli mladého muže, nadaného kouzelníka, který se ve škole magie zamiloval do krásné dívky. Brzy je však Vaše láska vyslána na obtížnou misi a když se dlouho neozývá, rozhodnete se ji zachránit. Vybaveni pouze jednoduchým kouzlem a minimem zkušeností, vydáváte se do srdce nepřátelského území zachránit jedinou osobu, na které Vám na celém světě záleží. Takhle nějak začíná Magecraft a už od první chvíle je jasné, že záchrana Vaší lásky nebude žádná procházka růžovým sadem. Hned v první jeskyni po Vás jdou nepřátelé, vynořují se ze země jako přerostlý plevel a nemilosrdně po Vás vrhají nebezpečné projektily. Naštěstí si víte rady a tak je rychle zchladíte svými kouzly. Jenže nepřátel je stále více a jak postupujete dál jsou čím dál tím silnější. Nyní přichází na řadu jedna zajímavá věc, kterou dnešní hra nabízí - výroba kouzel!

Marbles - kuličky kam se podívášMarbles - kuličky kam se podíváš   
Hodnocení: 6/10

Když jsem si vybíral hru pro dnešní recenzi, projížděl jsem si nekonečné stohy her, které přímo volaly po tom, aby jim někdo věnoval článeček. V řadě nezajímavých, navlas stejných stříleček jsem objevil něco, co mi v hlavě rozsvítilo majáček s výstražným nápisem deja-vu. Tohle jsem už přeci někdy hrál, říkal jsem si v duchu, když jsem projížděl screenshoty. Klik dal klik a hra se stahovala na můj disk. Po rychlé instalaci jsem kliknul na odkaz na ploše a v očekávání věcí příštích čekal s očima přilepenýma na obrazovce co se bude dít. Jakmile se hra nahrála, čekalo mě první nepříjemné překvapení. Hra totiž běží v relativně malém okně, což má za následek tyto skutečnosti. Za prvé, prostor pro prezentaci grafiky je neuvěřitelně titěrný, čímž nás autoři obrali zhruba o polovinu vizuálních radovánek. Za druhé, hra má přímo "za oknem" desktop. Může se Vám tak stát, že vyjuknutí nějakého prográmku, který samozřejmě vůbec nepočítá s tím, že hrajete nějakou freeware hru zapříčiní neslavný konec. Poté je tedy celkem pravděpodobné, že ukončení neproběhne přes volbu "Exit game", nýbrž přes kouzelný čudlík Restart na Vašem case.

Plasma Ball - futuristický volejbalPlasma Ball - futuristický volejbal
Hodnocení: 5/10
Nedokáži odhadnou, jestli se i v daleké budoucnosti bude hrát volejbal, nebo vyzniknou nějaké populárnější sporty, ale Plasma Ball je určitým klonem klasického volejbalu. I když je vidět futuristické ražení, klasické rysy volejbalu nelze Plasma Ball popřít. Hrací plocha je rozdělena futuristickou sítí na dvě poloviny. Na každé půlce se nachází jinak barevné půlkruhy, které simulují hlavičky z klasického volejbalu. Do arény je vhozen speciální balón, který je efektně uchycen na lanech. Lana mají však spíše dekorativní charakter a nijak neovlivňují vlastnosti samotného balónu, který se chová naprosto přirozeně. Vaším půlkruhem se můžete pohybovat ze strany na stranu na své polovině nebo skákat. Úkolem je, abyste balón odbyli takovým způsobem, aby ho soupeř na druhé straně nestačil zasáhnout a balón mu propadl na zem.

Collision Course - originální hadCollision Course - originální had
Hodnocení: 6/10
Collision Course je poměrně originálním kouskem. Inspiraci si bere především z klasického hada, kterého ale autor Collision Course hodně upravil a přidal prvky akční arkády. Had dostal více volnosti a také různé způsoby vylepšení. Nejprve si v menu vyberete, jestli chcete změřit síly proti počítači nebo vyzvat kamaráda. V druhém případě se ale bohužel budete muset směstnat u jednoho počítače, neboť hraní přes internet není podporováno. Po startu se ocitnete v aréně a řídíte svého hada. Stisknutím klávesy hada proměníte v ohnivou kouli a v tomto stádiu můžete zničit soupeře. Jestliže však do sebe vrazíte oba dva jako ohnivé koule nic se nestane. Vaším úkolem tedy bude dobře manévrovat a ve vhodnou chvíli soupeře překvapit a zničit ho. Přeměna do ohnivé koule není zadarmo a ubírá vám palivo. 

Klop And The Dark Gate - putování za smaragdyKlop And The Dark Gate - putování za smaragdy
Hodnocení: 7/10
Další šílenec se pokouší zničit svět. Ukradl vám přímo z domu relik a nyní se snaží sesbírat všech 25 smaragdů, aby mohl provés své ďábelské plány. Jak už tomu u všech skákaček bývá, jste jedinou šancí, jak zkáze světa zabránit. Klop je velmi zajímavou a poměrně originálně vypadající potvůrkou, s kterou absolvujete celé putování. První level představuje tutorial, kde se seznámíte se všemi možnostmi, které Klop umí. Můžete skákat, šplhat po žebřících nebo házet balóny po nepřátelích. Následně už vás čeká 25 levelů plných nástrah a protivníků. Nepřátel je opravdu velké množství a ještě větší je jejich variabilita. V každém levelu se setkáte s jinými obludami, které budete muset likvidovat. Vaším hlavním cílem je v každém kole sebrat 2 smaragdy. Jedině pokud nasbíráte všechny smaragdy, budete totiž moct celou hru úspěšně dokončit. Krom smaragdů můžete sbírat také drobné žetony. Jakmile jich budete mít rovnou stovku, připočte se vám jeden život. Také občas narazíte na automatické přidání životu nebo doplňovač balónů. 

Soosiz - vítezná hra finské vývojářské soutěžeSoosiz - vítezná hra finské vývojářské soutěže
Hodnocení: 8/10
První dojem může klamat, což jste si již mohli dokázat na celé řadě příkladů z freeware scény. Ačkoliv totiž nějaký projekt dle screenů nemusí vypadat jako kdovíjak zajímavé dílko, několik málo minut ve hře vás přesvědčí o naprostém opaku. Dnes recenzovaný Soosiz porotu jedné zahraniční soutěže přesvědčil na celé čáře - ve velké konkurenci totiž obsadila opravdu slušné první místo. Pojďme si shrnout tedy základní klady hry a zrekapitulovat, co bylo hlavními hybnými kameny, které posunuly Soosiz až tak vysoko. Hra nás přenese do jednoduchého fantaskního světa, který se ani v nejmenším nepodobá tomu našemu, ba právě naopak - působí spíše snově. A právě zde se ujímáte role malého kouzelníčka. Ten ve svém oboru sice není nijak zdatný, zvládá totiž pouhé jediné kouzlo, zato pro přežití v tomto nehostinném kraji mu to stačí.

Something Fishy - nelítostný potreavní řetězecSomething Fishy - nelítostný potravní řetězec
Hodnocení: 6/10
Zákony přírody jsou platné, neměnné a mnohdy bohužel také z pohledu nezaujatého pozorovatele neúprosné. A co více, neplatí pouze v reálném životě - občas se totiž promítnou také do toho herního a to již začíná být opravdu zle. Ostatně každý, kdo již vyzkoušel Something Fishy musí být v obraze, o čemže se tady vlastně rozepisuji. Hned na úvod je nutno poznamenat, že koncept Something Fishy není ani trochu originální. Nejenže jsem měla s několika podobnými hrami tu čest na freeware scéně, dokonce se mi i dvě její variace váli v paměti mobilního telefonu. Čímž ale rozhodně nechci říct, že bych měla podobných her tak akorát po krk, ba právě naopak. Koncept této hříčky je natolik chytlavá, že jsem i u této variace strávila nemálo příjemných chvil.

Autor:


Nejčtenější

Žádný milovník vláčků by si neměl nechat ujít český projekt Mashinky

Mashinky

V českých luzích a hájích se kutí mnoho zajímavých projektů. Jedním z těch nejsledovanějších jsou cenami ověnčené...

RECENZE: První placený přídavek pro český Kingdom Come je rozpačitý

Kingdom Come: Deliverance: From Ashes DLC

Placený přídavek From the Ashes nepřináší nic z toho, proč Kingdom Come tak milujeme. Možnost spravovat vlastní vesnici...RECENZE: Erotický horor Lust for Darkness neděsí ani nevzrušuje

Lust for Darkness

Nezávislá polská hra slibovala kombinaci erotiky a hororu. Krve i nahých lidí je tu sice přehršel, ale přesto je...

Neonacisté verbují děti pomocí Fortnite a Minecraftu

Parodie na Minecraft nazvaná Mein Kraft (Ilustrační obrázek)

Řada populárních online her oblíbených především u mladých hráčů je ideálním prostředím pro náboráře extrémistů.

Saúdská Arábie zakázala desítky videoher, neunikl ani třetí Zaklínač

Zaklínač 3: Divoký hon

Saúdská Arábie zakázala sedmačtyřicet videoher v reakci na sebevraždu dvou dětí. Důvodem je podezření, že sebou nechaly...

Další z rubriky

KVÍZ: Poznáte nejslavnější herní padouchy?

Call of Duty: WW2 - Zombie Mode

Většina kladných herních hrdinů si je podobná jako vejce vejci. Zato u záporáků se mohou vývojáři daleko více vyřádit,...

Zaostřeno na fenomenální ukázku The Last of Us: Part II

The Last of Us: Part II

The Last of Us: Part II patřila na letošní herní akci E3 k nejdiskutovanějším hrám výstavy. Studio Naughty Dog hru...

KOMENTÁŘ: Umělá inteligence ve hrách. Patří jí budoucnost?

Shodan

O pokroku v herním průmyslu jsme si zvykli uvažovat s ohledem na celkovou úroveň grafiky, množství detailů a velikost...Najdete na iDNES.cz