Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Týden na PH: předchůdce Commandos?

  12:00aktualizováno  5:14
V minulém týdnu si čtenáři Plných her skutečně přišli na své. Prvně jsme přinesli hru Pařba a poté Ufouny 2 (obě českého původu), k tomu jsme přidali Roxe (znáte Supaplex?), Orbituary (věru originální), a tři menší, přesto však velmi zábavné, freewarovky. Kdo nelenil, mohl tak do své sbírky přidat opravdu povedené kousky.
Ninja Saga - bumerangem proti démonovi
Ninja Saga Arkáda Dragon Ninja Saga je hrou, která vás seznámí s několika principy bojových umění - konkrétně díky hlavnímu hrdinovi této hry, který se dostal do problémů. Byla mu totiž unesena manželka a on ji musí, jak jinak, zachránit. Vydává se tak za svými nepřáteli, které musí přemoci. Můžete přitom využívat mnohých zbraní - od těch jednodušších - bumerangů, přes ničiné bomby, až k smrtícím mystickým úděrům. V několika levelech, kterými hra disponuje, máte možnost najít vstup do tajných úrovní. V té se hra poněkud mění a získáva tak na atraktivitě. Grafická ani zvuková stránka není dokonalá, ale není to nejhorší. Pokud bych se tedy řídil podle hesla "darovanému koni na zuby nehleď", pravděpodobně bych vám všem musel Dragon Ninja Sagu vřele doporučit.

Orbituary - originální akce
Orbituary Jak sám autor recenze na hru Orbituary tvrdí, nejjedodušší hry bývají většinou nejzábavnější a také nejpopulárnější. Zda má pravdu či nikoliv, to nechám na vás. Každopádně, právě představovanou hru za tu jednodušší označit musíme. Princip hry je totiž velice jednoduchý. Vždy proti sobě stojí minimálně dva hráči a každý z nich ovládá jednu kuličku určité barvy, jejíž chování je podřízeno jistým zákonům. Kuličku ovlivňuje gravitace, takže okamžitě po startu hry začne padat. Jediným způsobem, kterým může hráč ovlivnit její pohyb, je zachycení se lanem za některý z několika bodů. Po zachycení se kulička začne kolem tohoto bodu točit. Vhodným načasováním okamžiku můžete nechat kuličku odletět určitým směrem. Na těchto principech jsou založeny všechny herní módy, kterých je v Orbituary celkem 8. Zdá se vám to jednoduché? Ano, hra je prostě taková: jednoduchá, milá, zábavná.

Rox - nejlepší z nejlepších
Rox Znáte-li slovo Supaplex (přesněji řečeno hru stejného názvu), nejspíše budete Roxe milovat. Už na začátku vás překvapí příjemnou atmosférou, jež je navozená pohodovou hudbou na pozadí a stejně příjemnou grafikou, která oku skutečně lahodí. Kdo nezná originál, krátké připomenutí o co že vlastně jde. Ve hře ovládáte jakousi potvůrku, s kterou máte za úkol dobýt svět. Přesněji řečeno, v každém kole plníte úkol, který povětšinou spočívá v tom, že se musíte dostat z místa A na místo B. Zároveň však musíte dávat pozor na okolí, kde se nachází mnoho nejrůznějších překážek majících za úkol zkomplikovat vaši cestu. Příjemnou novinkou je editor, ve kterém si můžete sami vytvářet vlastní levely a dokonce i celé epizody. Na závěr pak musím říci, že jde o jeden z nejkvalitnějších her podobného stylu, jež jsme vám měli tu čest představit. Kdo si zahraje, určitě neprohloupí.

Pařba - český předchůdce Commandos?
Pařba Kdo znáte hry jako Commandos či Desperados, nejspíše budete tuto hru milovat. Nejde jen o to, že je českého původu, že oplývá výbornou grafikou a skvělými zvuky (hra na vás často bude v češtině mluvit, tak se nelekejte), ale jde především o to, že kombinuje všechny možné prvky, které má správná hra mít. Smyslem hry je pak to samé, co ve výše zmíněných komerčních titulech. Přesto však neberu argument, že je sprostě kopíruje, neboť Pařba je pět let stará! a vznikla tak v době, kdy předchozí dva tituly byly ještě v plenkách. Příjemným spestřením jsou různé objekty, na které můžete během své dlouhé poutě za vítězstvím narazit. Ať už se jedná o bedny obsahující mnohý arzenál, budovy s podobným překvapením nebo jen mystické kříže. Ovládání je vyřešeno precizně, kombinace klávesnice a myši je to nejlepší, co mohli autoři zvolit. Jinak než kladně se tato hra hodnotit nedá. Příjemná grafika, kouzelné zvuky a hudba (ještě jednou podotýkám, že hra obsahuje dostatek mluveného slova v češtině!), hratelnost totální. Berte všemi deseti!!!

Battle Painters - štětec jako zbraň
Battle Painters Hrou nehrou se zdá býti gameska Battle Painters, která na první pohled připomíná klasické windowsí Malování. Přesto, pohledem dalším zjistíte, že jde o kvalitně zpracovanou freewarovku pro jednoho až čtyři hráče, která si svůj nápad vzala právě v onom zmiňovaném Malování pro Windows. Styl hry je takový, že ovládáte jeden z mnoha štětců a jezdíte po hrací ploše sem a tam. Přitom se snažíte ovládnout co největší plochu (čti zamalovat) a tím pádem po vypršení daného časového limitu vyhrát. Hra obsahuje několik bonusů, které vám vaši cestu za vítězstvím mohou zpříjemnit nebo naopak pořádně ztížit. Je jen na vás, jak s nimi naložíte. Celkově je však vidět, že autoři se chopili zajímavého nápadu a ten dotáhli opravdu k dokonalosti. Hra je výborná a pobaví stejně tak malé děti jako dospělé. Však to zkuste a přesvědčíte se sami.

Ufouni 2 - stokrát lepší originálu!
Ufouni 2 Vesmírné střílečky nejsou v poslední době tak populární, jako tomu bylo dříve. Přesto však vzniká spousta her, které svoji hratelností čas od času překvapí. Podobně tomu je i u hry Ufouni 2, která v lecčemž následuje svůj první díl. Hra potom probíhá stylem "leť kam chceš, ale všechno znič". Čas od času však narazíte na vesmírný koráb skutečně obřích rozměrů, jehož zničení není tak snadné jako eliminace jednoduchých a stereotypních lodí všude kolem vás. Pakliže máte na nepřítele zamířeno (hra se ovládá velmi jednoduše - myší), zobrazuje se u něj popisek s ukazatelem poškození - nula procent je hodnota znamenající jeho konec. Stejně tak ale i vy musíte hlídat svoje poškození. V levém rohu je obraz vašeho korábu, který podle stavu nabírá na intenzitě. Grafická i hudební stránka se také povedla, jediným mínusem pro hru je tak nejspíše její velikost, která může mnohým hráčům působit problémy - necelých 60 MB je opravdu moc. I přesto ale musím hru označit za pecku mezi českým freewarem.

Letters Rush - písmenkové orgie
Letters Rush nepatří mezi nijak rozměrné freewarovky. Však také aby ano, když úkolem této hry není nic jiného, než vás naučit rychle psát. Co na tom, že výcvik bude prováděn na nesmyslných slovech a písmenech, která dohromady nedávají žádný smysl, původní smysl ale bude zachován. Abych vás nevystrašil - Letters Rush není nijak složitou hrou; zvláště v prvních levelech pro vás naklapání těch několika málo písmen nebude zřejmě představovat žádný problém. Pokročilejší kategorie sice pro úplné začátečníky mohou znamenat těžký oříšek, nicméně ostřílení hardcoreovníci (a mezi ty vy s největší pravděpodobností patříte) prokloužou jistě i tou nejtěžší s elegancí sobě vlastní. Otázkou ovšem zůstává, nakolik právě ony nejvíc zkušené hráče a pisálky podobně infantilně pojatá freewarovka zaujme. Zde bych dodal snad jen - za zkoušku nic nedáte :)

Autor:Nejčtenější

Příběh nelehkého zrodu českého herního hitu Kingdom Come

Kingdom Come: Deliverance

České hry Kingdom Come už se prodalo více než milion kusů, takže už teď můžeme mluvit o úspěchu. Cesta k němu však...

Bílý dům nechal vytvořit video sestřih z násilných počítačových her

The Evil Within 2

Americký prezident Donald Trump se setkal se zástupci herního průmyslu k debatě o násilí ve videohrách. Jako podklad...KOMENTÁŘ: Kam povede přehnaná politická korektnost a cenzurování videoher?

Grand Theft Auto 5

V herním průmyslu se v relativně krátké době vyrojila řada kauz týkajících se cenzurování či kritiky „závadného“...

Jak svádět ženy? Bizarní hra Super Seducer vás to rozhodně nenaučí

Super Seducer : How to Talk to Girls

Interaktivní film Super Seducer chtěl zábavnou formou naučit nesmělé muže svádět ženy. Jenže výsledkem je příšerná...

Zázrak se nekoná, filmový Tomb Raider je těžký průměr

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Kletbu filmových adaptací nový Tomb Raider sice nezlomil, ale vyloženě neurazil, i když jde o průměr. Hráč si po...

Další z rubriky

Vylepšete si zážitek z Kingdom Come těmi nejlepšími uživatelskými mody

Kingdom Come: Deliverance mody

Nejočekávanější česká hra poslední dekády je venku teprve 14 dnů, ale už pro ni existuje řada modifikací, které vám...

KOMENTÁŘ: Jak může Cyberpunk 2077 překonat Zaklínače?

Cyberpunk 2077

Třetí Zaklínač se zaslouženě stal celosvětovým hitem, který pro výpravné hry v otevřených světech nasadil novou laťku....

Usednout do traktoru Zetoru můžete v Brně a nově i v Pure Farming 2018

Pure Farming 2018

Právě dnes, v úterý 13. března, vychází nový vyzyvatel pro zažité farmářské simulátory. Byli jsme se na něj podívat v...

Už víte, kam do školky?
Už víte, kam do školky?

Také vás čeká tento rok zápis do školky? Poraďte se, jaká školka je nejlepší ve vašem okolí, či jestli zvolit státní nebo soukromou.Najdete na iDNES.cz