Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Týden na PH - předvánoční nadílka

  12:00aktualizováno  4:15
Uplynulý týden byl ve znamení skvělých her. Jednak jsme se dočkali vyhlášení soutěže Becherovka Game 06, jednak se objevil nový díl skvělého simulátoru Ski Challenge 2007. Nabídka je široká, stačí si jen vybrat...

Hra týdnebugAbOO - česká akční hra roku?bugAbOO - česká akční hra roku?
Hodnocení: 9/10

Na vítězném stupínku v jedné z nejnabitějších kategorií letošní Becherovka Game se zcela zaslouženě ocitl můj osobní favorit s poněkud podivným názvem bugAbOO, jež je příjemným akčním dílkem z dílen českých Sosáků, nabízející napínavý příběh, výtečné zpracování a dlouhotrvající zábavu. Celá hra je rozčleněna do několika kapitol a ty se dále člení do levelů. Každá kapitola se pak odehrává v naprosto unikátním prostředí za přítomnosti jedinečných nepřátel. Příběh nastíněný v úvodním intru a dále se rozvíjejících v mnohdy až příliš zdržujících předělech mezi levely pojednává o skupince malých dětí, jež vyslechly podivný příběh, načež se začaly dít podivné věci a ony všechny se ocitly v tajemném prostředí, kde se všechno točí okolo malé světlušky, černobílého šaška a na vás mimo jiné je najít ostatní děti. 


Special Agent - superschopný voják v utajeníSpecial Agent - superschopný voják v utajení
Hodnocení: 8/10

Takový tajný agent to v dnešní technologicky pokročilé společností nemá vůbec jednoduché a co se všemožných technických pomůcek týče, začíná s pomalu ale jistě podobat svým kolegům ztvárněných v celé řadě stealth akcí. Takovým speciálním agentem, majícím na krku mnoho technických úkolů je i hrdina této podařené variabilní arkády. Ta nás zavede na území jednoho malého městečka, kde nás čeká více než deset úrovní. Pozoruhodný na nich pak není jejich počet, ale především fakt, že je nemusíte absolvovat podle předem nalinkovaného scénáře. Povinná je pouze první výuková mise, jež vám pomůže vstřebat základní herní principy, na které již budete následně pouze nabalovat.

Clockwiser - výtečný remakeClockwiser - výtečný remake
Hodnocení: 8/10

Původní Clockwiser vydal v roce 1994 Rasputin Software pro stařičkou Amigu a o dnešním remaku Clockwiser může leccos napovědět jeho umístění v soutěži Retro Remakes 2006, kde vybojoval druhé místo. V konkurenci takřka osmdesáti her to není věru špatný výsledek. V menu si před startem hry můžete vybrat ze čtyřech hlavních levelů, přičemž každý z nich obsahuje mnoho dalších levelů. Pokud zvolíte hned první level, bude vám následně v několika levelech vysvětlen princip Clockwiser. Ten spočívá v posouvání různorodých kvádrů po uzavřené místnosti. Před startem každého levelu vidíte v pravé části hrací plochy předlohu, které máte dosáhnout. V levé části, kde se odehrává vaše snažení, jsou kvádry různě rozházené a vy se tedy musíte chopit díla a poskládat je do kýžené podoby, kterou vidíte napravo. Kvádry jsou rozličné.

Becher Championship - terénní závoděníBecher Championship - terénní závodění    
Hodnocení: 6/10

Druhé místo v XXL kategorii na letošní Becherovka Game zaujal vcelku příjemný, leč objemově větší simulátor v příjemné grafice a ucházející hratelnosti. Ačkoliv kvalit prvního Becher Tyoonu nedosáhl, za zmínku a recenzi rozhodně stojí, ačkoliv v sobě skrývá několik nepřehlédnutelných nedostatků. Co se obsahu týče, je Becher Championshiop v podstatě klasickým závodním simuláítorem, nabízejícím všechno co k takové hře patří, ovšem s nulovými inovacemi. A tak se podíváme do celkově tří lokacích, přičemž na každé z nic je umístěna závodní trať. Na první pohled příjemně nadesignovaná, po projetí všech tří se ale nepochybně nezbavíte pocitu, že jsou si podobné zkrátka jako vejce vejci. Navíc se na nich pořádá stále to samé dokola. Čtyři kolečka, tři protivníci. Více módů, úkolů b rozhodně neuškodilo.

Space Adventures - za zemi bez emzáků!Space Adventures - za zemi bez emzáků!  
Hodnocení: 7/10

I když obsadil Space Adventures v letošní Becherovka Game až třetí příčku v dobře obsazené kategorii akčních her, já osobně jsem u něj společně s Moribund World strávil nejvíce času. Slovenský tým Run for Life můžete znát podle her "Milionár", zpracovávající téma oblíbené televizní soutěže. Space Adventures jsou však prvním větším projektem a i v tomto kontextu je třeba jejich počin pochválit. Hra není vůbec originální, naopak vlastně ustrnula na jednom z nejnižších vývojářských stupínků. Jedna nepohybující se herní plocha a na ní vesmírné plavidlo, které dokáže procházet okraji obrazovky a objevit se posléze na protilehlém konci - princip známý třeba ze Snakea.

Vychladni! - jednoduchá logická hříčkaVychladni! - jednoduchá logická hříčka
Hodnocení: 6/10
I když se v letošní Becherovka Game sešlo o něco méně kousků než loni, stále bylo z čeho vybírat. Vychladni! představuje jednoduchou logickou hříčku, která se umístila na pěkné třetí pozici v kategorii flashových her. Začít musím trochu nešťastně. První věc, která mě na Vychladni! hned po spuštění zarazila, byla příliš žlutá barva při přejíždění odkazů v menu hry, přes kterou jsem nedokázal přečíst, co je na daném tlačítku napsáno. To je však jediná vada na kráse. V menu můžete například zvolit jeden ze tří jazyků (čeština, angličtina, němčina) nebo si upravit hustotu sněžení. Pojďme ale přímo do hry. Před sebou vidíte hrací plochu rozdělenou do mnoha malých čtverečků. 

Ski Challenge 2007 - po roce zase lyžařské VánoceSki Challenge 2007 - po roce zase lyžařské Vánoce
Hodnocení: 9/10
Nepříjemná sportovní událost před dvěma lety - zrušení závodu světového poháru ve sjezdovém lyžovaní v rakouském Kitzbühelu, vedla paradoxně k vytvoření nejlepší freewarové variace sjezdového lyžování v současnosti. V zádech s veřejnoprávní televizí ORF vznikla série Ski Challenge, která se již třetím rokem uchází o vaši pozornost. V čem je letošní díl nový? Již loni se z vyloženě offlinového zpracování stala hra s důležitým internetovým podhoubím. Také letos se musíte nejdříve zaregistrovat a postupně odjezdíte během mnoha týdnů (do února příštího roku) různé lokace, jež se postupně doinstalovávají v updatech. Ke čtyřem tratím (Gröden, Bormio, Wengen, Kitzbühel), přibyla letos další novinková: švédské Aare.

Okulděje III - černobílá foto adventuraOkulděje III - černobílá foto adventura
Hodnocení: 7/10
Tvorba vlastní hry nepochybně láká nejednoho hráče. A tak může velice snadno nastat situace, kdy máte v hlavě vcelku dobrý příběh, v rukávu atmosférickou hudbu, jak to ale seskládat všechno dohromady? Poněkud zajímavým a na první pohled ne až tak patrným útěkem od jedné z nejdůležitějších stránek hry může být volba fotografických lokací, což je případ také Okuldějí III. Hra se také účastnila letošní Becherovka Game a to v kategorii adventur, kde se také nacházel absolutní vítěz ročníků. Že tedy obsadila sympatické druhé místo za tímto propracovaným velikánem není vůbec žádná ostuda. Samotný příběh dnešní hry se začíná odvíjet na jednom maloměstském nádraží, z něhož se hodlá hlavní hrdina vydat na pro něj prozatím neznámou cestu. A již zde začínají první problémy.

YS Typing Tutor - zabíjíme psanímYS Typing Tutor - zabíjíme psaním
Hodnocení: 7/10
Typing hry v poslední době patří k mým nejoblíbenějším. Vždyť stačí vzpomenout na české a značně jednoduché Notes, či poněkud starší TypingDead. Typing principy pak zasáhly i do sportovního odvětví a to kupříkladu v TypeBall. YS Typing Tutor pak patří k těm zajímavějším kouskům z tohoto víceméně samostatného žánru. Po příchodu do jednoduchého menu na vás čekají pouhé dvě nabídky,m které se po zvolení té první rozhodnou v daleko zásadnější výběr obtížnosti. Ty jsou klasicky tři, přičemž těm, kdo nepíší skutečně deseti prsty a to dostatečně hbitě doporučuji volbu té nejjednodušší, která dala zpočátku zabrat také mně.

Becher Tycoon - povedená historická strategieBecher Tycoon - povedená historická strategie
Hodnocení: 8/10
Budovatelská strategie, která má po milionté ve svém názvu podstatné jméno Tycoon? Nebo že jsem ubohý a nudný recenzent, který začíná recenzi tycoonovky těžce opotřebovaným polemizováním o tom, co tyhle hry obnášejí? Byť je pravdou, že Transport Tycoon byla jedna z prvních her, které jsem hrál a vydržel u ní několik tisíc hodin (to také píše každý, ale jakpak by ne), tak se rovnou raději přesuneme ke slovenskému dílu Becher Tycoon, jenž vyhrál v letošním ročníku Becherovky Game sekci XXL. Jako ve všech tycoonech i tentokrát je smyslem hry vybudování co největšího impéria, které bude pokud možno co nejvíce prosperovat v dnešním světě alkoholu. Začínáte v roce 1807, kdy ještě nebyly žádné kamiony, vlaky ani letadla, ale pouze prudérně pomalí koníčci, kteří vám budou prvních 100 let převážet všechen náklad.

Autor:


Nejčtenější

Žádný milovník vláčků by si neměl nechat ujít český projekt Mashinky

Mashinky

V českých luzích a hájích se kutí mnoho zajímavých projektů. Jedním z těch nejsledovanějších jsou cenami ověnčené...

RECENZE: První placený přídavek pro český Kingdom Come je rozpačitý

Kingdom Come: Deliverance: From Ashes DLC

Placený přídavek From the Ashes nepřináší nic z toho, proč Kingdom Come tak milujeme. Možnost spravovat vlastní vesnici...RECENZE: Erotický horor Lust for Darkness neděsí ani nevzrušuje

Lust for Darkness

Nezávislá polská hra slibovala kombinaci erotiky a hororu. Krve i nahých lidí je tu sice přehršel, ale přesto je...

Neonacisté verbují děti pomocí Fortnite a Minecraftu

Parodie na Minecraft nazvaná Mein Kraft (Ilustrační obrázek)

Řada populárních online her oblíbených především u mladých hráčů je ideálním prostředím pro náboráře extrémistů.

Saúdská Arábie zakázala desítky videoher, neunikl ani třetí Zaklínač

Zaklínač 3: Divoký hon

Saúdská Arábie zakázala sedmačtyřicet videoher v reakci na sebevraždu dvou dětí. Důvodem je podezření, že sebou nechaly...

Další z rubriky

Zaostřeno na fenomenální ukázku The Last of Us: Part II

The Last of Us: Part II

The Last of Us: Part II patřila na letošní herní akci E3 k nejdiskutovanějším hrám výstavy. Studio Naughty Dog hru...

KVÍZ: Poznáte nejslavnější herní padouchy?

Call of Duty: WW2 - Zombie Mode

Většina kladných herních hrdinů si je podobná jako vejce vejci. Zato u záporáků se mohou vývojáři daleko více vyřádit,...

Pět nejočekávanějších her, které vycházejí v červenci

Red Faction Guerrilla Re-Mars-tered edition

Červenec patří v oblasti her k nejslabším měsícům v roce. Přesto jsme si řekli, že zkusíme vybrat pět kousků, které by...Najdete na iDNES.cz